Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antarktidë për të shmangur fundin e botës?

    Arka e Gabrielit: Zbulimi i një arme sekrete të lashtë

    Nga Tasha Shayne

    26 korrik 2019

    Emri:  iStock-147009974-768x432.jpg

Shikime: 3706

Madhësia:  19.8 KB

    Takimi i Papa Françeskut me Patriarkun Kirill? Anijet ruse gjenden të ankoruara në portet arabe? Çfarë mund të jetë kaq e rëndësishme që do të bashkonte entitetet fetare që nuk janë takuar për 1000 vjet? Disa besojnë se e dinë përgjigjen: ta zhvendosin Arkën e Gabrielit nga Xhamia e Madhe në Mekë, në një bazë sekrete në Antarktidë, ku mund të mbahej në mënyrë të sigurt.

    Çfarë është Arka e Gabrielit?

    Për të mos u ngatërruar me Arkën e Besëlidhjes, e cila strehon dy pllaka guri të Dhjetë Urdhërimeve, Arka e Gabrielit, e cila nuk përmendet në Biblën e Krishterë, është një pajisje misterioze, një armë sekrete që shumë njerëz vetëm tani po fillojnë të mësojnë për të. Legjenda e saj është përjetësuar nga kërditë që ka bërë gjatë shekujve, si dhe nga potenciali i saj për t'u shpalosur në botë.

    Thuhet se kjo legjendë ka lidhje si me besimin e krishterë ashtu edhe me atë islam, sepse Kryeengjëlli Gabriel është i shenjtë për të dy - ai paratha lindjen e Jisuit dhe i diktoi tërë Kuranin Profetit Muhamed.

    Kur kryqtarët katolikë romakë plaçkitën Kostandinopojën në 1204, Kisha Orthodhokse Lindore ishte në gjendje të hiqte përmbajtjen e një dorëshkrimi nga Katedralja e Hagia Sophia, të titulluar "Udhëzimet e Gabrielit për Muhamedin". Dokumenti detajon mesazhin që kryeengjëlli i dha Muhamedit në një shpellë pranë qytetit të shenjtë të Mekës, Arabia Saudite. Ai tregon për një kuti - një arkë - që mban një "fuqi të jashtëzakonshme" dhe i përket vetëm Perëndisë. Kjo arkë ishte e ndaluar të përdorej deri në "Ditën e Ringjalljes" dhe deri atëherë, e varrosur në një altar brenda "vendit të adhurimit të engjëjve përpara krijimit të njeriut".

    Duke nënkuptuar fundin e botës

    Për pasuesit e Islamit, "vendi i adhurimit të engjëjve para krijimit të njeriut" nuk mund të ishte vend tjetër përveç Mekës - qyteti i shenjtë ku të gjithë muslimanët e devotshëm duhet të bëjnë një haxh, një pelegrinazh pesë-ditor në vit, të paktën një herë në vit në jetët e tyre. Dhe pikërisht këtu u tha se Arka e Gabrielit ishte varrosur, poshtë Xhamisë së Madhe, duke pritur në heshtje fundin e botës.

    Por për shkak të fluksit gjithnjë në rritje të pelegrinëve që vijnë për t'u falur në Xhaminë e Madhe, struktura është dashur të zgjerohet vazhdimisht për të vazhduar. Gjatë përpjekjeve të tilla ndërtimore, një ekuipazh punëtorësh supozohet se zbuluan Arkën e Gabrielit që ishte fshehur për më shumë se një mijë vjet. Pasojat ishin të rënda: Më 11 shtator 2015, një vinç ra, duke shkaktuar 107 viktima, duke përfshirë ekuipazhin prej 15 personash, dhe duke plagosur deri në 238.

    Komploti pretendon se, si një mbulim, zëdhënësi i Presidencës së Xhamisë së Madhe dhe Xhamisë së Profetit ia atribuoi të ashtuquajturin aksident "një stuhie të fortë rëre, erëra dhe shira të rrëmbyeshëm". Pse? Një raport që pretendohet se i përket Ministrisë së Mbrojtjes Ruse thotë se ishte në këtë ditë që ekuipazhi i ndërtimit u përpoq të hiqte Arkën dhe thotë se punëtorët u vranë nga një emetim i plazmës që u hodh nga toka me një hakmarrje të tillë sa rrëzoi vinçin masiv.

    Dymbëdhjetë ditë më vonë fatkeqësia goditi përsëri , këtë herë tre ditë pas haxhit, kur miliona njerëz ishin mbledhur nga e gjithë bota për të adhuruar në Mekë, duke vrarë të paktën 2400 adhurues. Shkaku? Një rrëmujë njerëzish origjina e të cilëve ende nuk është shpjeguar. Megjithatë, shumë njerëz besojnë se ishte një tjetër emetim i plazmës, i bërë pas një përpjekjeje të dytë për të zbuluar Arkën.

    Çfarë lidhje kanë rusët, Papa dhe patriarku Kirill me arkën e Gabrielit?

    Në dhjetor 2015, anijet luftarake të marinës ruse u panë duke u ankoruar në Jeddah, një qytet port kyç i Arabisë Saudite, jo shumë larg Mekës.

    Menjëherë pas aksidentit të dytë të rëndë, emisarët e Xhamisë së Madhe vendosën se nuk do të rrezikonin më. Ata iu drejtuan Patriarkut Kirill, duke ditur jo vetëm se Kisha kishte në posedim "Udhëzimet e Gabrielit për Muhamedin", por se udhëzimet ka të ngjarë të përmbajnë informacion se si t'i afroheshim në mënyrë të sigurt Arkës.

    Emri:  1034681479-768x415.jpg

Shikime: 3459

Madhësia:  24.5 KB

    Dy muaj më vonë, krerët e Kishës Orthodhokse Ruse dhe Kishës Katolike Romake u takuan për herë të parë në 962 vjet, ku mendohet se Papa i dha Patriarkut Kirill informacionin jetik që i kishte munguar dorëshkrimit të vjedhur në Hagia Sophia në 1204. Menjëherë pas takimit të tyre, Patriarku Kirill udhëtoi vetë në Antarktidë, për të kryer gjoja një ritual, duke përdorur dokumentet e lashta.

    Natyrisht, pa ndonjë provë të fortë, Arka e Gabrielit dhe thashethemet rreth saj, mund të nënshtrohen vetëm në hamendje. Thënë kjo, është ngushëlluese të mendosh se disa nga entitetet më të fuqishme të botës do të linin mënjanë dallimet e tyre për t'u bashkuar dhe për të shmangur fundin e botës. Por nëse është e vërtetë, shpresa është që Arka të qëndrojë e patrazuar në rajonin më të shkretë të botës për mijëvjeçarët e ardhshëm.

    Pasi u informua për potencialin kataklizmik të Arkës së Gabrielit, kryeministri rus Vladimir Putin urdhëroi anijet e tij detare të transportonin Arkën (duke përdorur masat paraprake të Kirillit) në Antarktidë, ku Kisha Orthodhokse Ruse e Trinisë së Shenjtë qëndron si e vetmja strukturë fetare në kontinent.


    Burimi: Gaia

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antartidë për të shmangur fundin e botës?

    Arka e Gabrielit, Antarktida, Rusia dhe Apokalipsi

    Një seri e çuditshme lajmesh në dukje të lidhura u shfaq kohët e fundit rreth diçkaje të quajtur Arka e Gabrielit . Është referuar si "Udhëzimet e Gabrielit për Muhamedin" dhe përmendet në lidhje me vdekjet masive në Arabinë Saudite, operacionet ushtarake ruse, bazat sekrete në Antarktidë dhe, së fundmi, udhëheqësi i Kishës Orthodhokse Ruse. Çfarë është Arka e Gabrielit dhe pse befas është në lajme?

    Emri:  ark-of-gabriel-482764-570x380.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  60.4 KB
    Engjëlli Gabriel, Xhamia e Madhe dhe Presidenti rus Vladimir Putin

    Ndërsa referencat e vërtetuara për Arkën e Gabrielit duket se nuk ekzistojnë, ka shumë tregime të pavërtetuara për të. Historia më popullore është se kryeengjëlli Gabriel – i cili shumë besojnë i tha Marisë se ajo do të lindte Jisuin dhe i diktoi Kuranin Profetit Muhamed – gjithashtu i dha një arkë Muhamedit për ta varrosur në një vend adhurimi ku nuk do të hiqej derisa te vinte Fundi i botës. Nuk është e njëjtë me Arkën e Besëlidhjes, e cila përmendet në Biblën e Krishterë dhe në Kuran. Ai vend adhurimi besohej të ishte Xhamia e Madhe (Xhamia e Mesxhid al-Haram) në Mekë, Arabi Saudite, ku miliona njerëz bëjnë pelegrinazh çdo vit. Xhamia e Madhe po zgjerohej në vitin 2015 kur, më 11 shtator, një vinç ra , duke vrarë 107 njerëz, duke përfshirë një ekuipazh ndërtimi. Një thashetheme ishte se ekuipazhi i ndërtimit kishte zbuluar Arkën e Gabrielit dhe ishte vrarë nga një "emetim i plazmës". Më pak se dy javë më vonë, më 24 shtator, rreth 4,000 adhurues u vranë në atë që zyrtarisht u quajt një rrëmujë dhe jozyrtarisht u quajt një tjetër "emetim i plazmës" i lidhur me Arkën.

    Emri:  crane-570x321.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  47.5 KB
    U shemb vinçi në Xhaminë e Madhe

    Historia fillon në dhjetor 2015 kur dolën raporte të pakonfirmuara se anija kërkimore detare ruse Admiral Vladimisky mbërriti në qytetin port saudit të Jeddah për të marrë Arkën dhe për ta çuar atë në Antarktidë për ruajtje, ndoshta në bazën e fshehtë naziste të UFO-ve atje që me sa duket Qeveria ruse e di vendndodhjen e. Anijet ruse u panë vërtet në zonë në atë kohë në "manovra" dhe Vladimisky kishte vizituar portin, por thuhet se për R&R dhe rimbushje të furnizimit.

    Emri:  Admiral-Vladimisky-570x308.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  35.7 KB
    Admirali Vladimisky

    Me shpejtësi në shkurt 2016, kur thashethemet për lëvizjen e Arkës që parashikonte fundin e botës, thuhet se e shtynë Papa Françeskun të takohej me Patriarkun Kirill, takimi i parë i krerëve të kishave katolike romake dhe orthodhokse ruse në pothuajse 1000 vjet. Disa pjesë të takimit të tyre ishin sekrete, por pretendohej se Papa i dha Patriarkut një "dorëshkrim të lashtë sekret" për Arkën e Gabrielit.

    Emri:  pope-570x416.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  28.2 KB
    Papa Françesku (majtas) dhe Patriarku Kirill (djathtas) takohen më 12 shkurt 2016

    Ku shkoi Patriarku Kirill pas takimit me Papa Françeskun? Për në Antarktidë! Aty ai u fotografua duke ecur me pinguinë, por nuk u fotografua duke u lutur me dokumentin sekret mbi Arkën e Gabrielit në Kishën Orthodhokse Ruse të Trinisë së Shenjtë - e vetmja kishë në Antarktidë. Arka dhe me shumë gjasa dorëshkrimi sekret u morën më pas nga forcat sekrete ruse në një strehë edhe më të fshehtë në Antarktidë.

    Emri:  church-in-antarctica-570x317.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  24.4 KB
    Kisha Orthodokse Ruse e Trinisë së Shenjtë në Antarktidë

    Ka shumë vrima dhe pyetje pa përgjigje në këtë seri ngjarjesh në dukje të lidhura, duke filluar me historinë e pakonfirmuar të Arkës së Gabrielit dhe duke përfunduar me arsyen pse armiqtë e betuar Rusia dhe Arabia Saudite do të bashkëpunonin për të mbrojtur një "armë sekrete" fetare.Pavarësisht nëse i besoni ndonjë ose të gjitha, është një histori e denjë për Dan Brown për ata që e duan erën e konspiracionit në mëngjes.

    Autori: Paul Seaburn është redaktori në Mysterious Universe dhe shkrimtari i tij më pjellor. Ai ka shkruar për shfaqje televizive si "The Tonight Show", "Politically Incorrect" dhe një program për fëmijë të vlerësuar me çmime. Ai është botuar në "The New York Times" dhe "Huffington Post" dhe është bashkëautor i koleksioneve të shumta të gjërave të vogla, enigmave dhe humorit. " Çfarë në botë" e tij! podcast është një vështrim argëtues në lajmet më të fundit të çuditshme dhe paranormale, histori të çuditshme sportive dhe gjëra të çuditshme. Paul pëlqen të shtojë pak humor në çdo postim të MU që ai bën. Në fund të fundit, misteriozja nuk duhet të jetë gjithmonë serioze.

    Burimi: MysteriousUniverse

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antartidë për të shmangur fundin e botës?

    Të paktën 107 të vdekur nga shembja e vinçit në Xhaminë e Madhe të Mekës

    Nga Doug Stanglin
    11 shator 2015

    Emri:  635775807989451535-instagram-direct-makkahmadinah-24h-1071782823088858561-224736256.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  43.7 KB

    Një vinç i madh ndërtimi i goditur nga erërat e forta u shemb dhe u përplas mbi Xhaminë e Madhe në Mekë të premten, duke vrarë rreth 107 besimtarë vetëm disa ditë para fillimit të pelegrinazhit vjetor mysliman, raporton Mbrojtja Civile e Arabisë Saudite .

    Mbrojtja Civile tha në Twitter se deri në 238 persona ishin plagosur.

    Fotot e dërguara nga Twitter nga vendi i ngjarjes tregojnë trupa të shumtë të mbuluar me gjak të shpërndara në një dysheme mermeri nën krahun e një vinçi të madh.

    Ahmed bin Mohammed Al-Mansuri, zëdhënës i Presidencës së Xhamisë së Madhe dhe Xhamisë së Profetit, fajësoi për aksidentin një "stuhi të fortë rëre, erëra dhe shira të rrëmbyeshëm", raporton Agjencia zyrtare e Shtypit Saudite.

    Emri:  635775807989607536-instagram-direct-makkahmadinah-24h-1071794666159187759-224736256.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  45.1 KB

    Edhe para aksidentit të vinçit, Mbrojtja Civile paralajmëroi për stuhi, shi të dendur dhe erë në zonë. Mbrojtja Civile Saudite tha se ekipet e kërkim-shpëtimit dhe punonjësit mjekësorë nga Gjysmëhënës së Kuqe Saudite u dërguan shpejt në vendngjarje.

    Aksidenti ndodhi ndërsa mbretëria përgatitej për të mirëpritur 3 milionë njerëz në qytetin e shenjtë mysliman për pelegrinazhin vjetor që fillon më 21 shtator.

    Raportet për aksidentin u transmetuan edhe nga Al Arabiya dhe faqe të tjera lajmesh në Lindjen e Mesme. Khaleej Times thotë se ka "shumë viktima".

    Emri:  635775800945123636-saudicrane.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  35.6 KB

    Xhamia e Madhe ose Xhamia e Madhe e Mekës (e njohur edhe si Masjid al-Haram) është xhamia më e madhe në botë. Ai rrethon vendin më të shenjtë të Islamit, Qaben, në qytetin e Mekës. Myslimanët përballen në drejtim të Qabes gjatë kryerjes së namazeve të tyre të detyrueshme ditore.

    Emri:  635775759109057555-grand-mosque-mecca.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  44.5 KB

    Një nga pesë shtyllat e Islamit kërkon që çdo musliman të kryejë pelegrinazhin e haxhit të paktën një herë në jetë. Haxhi është një nga tubimet më të mëdha vjetore të njerëzve në botë.

    Kompleksi mbulon 88.2 hektarë, që përfshin hapësira lutjesh të jashtme dhe të brendshme. Është e hapur 24 orë në ditë.

    Vitin e kaluar, numri i njerëzve të lejuar për të kryer haxhin u ul për arsye sigurie për shkak të punimeve ndërtimore për zgjerimin e Xhamisë së Madhe, raporton Reuters.




    Burimi: USA Today

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antarktidë për të shmangur fundin e botës?

    Video e renies se vincit ne Meke:


  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antartidë për të shmangur fundin e botës?

    Takimi i Papes me Patrikun Kirill te Moskes sipas vete Vatikanit:


  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antarktidë për të shmangur fundin e botës?

    Vizita e Patrikut Kirill te Moskes ne Antarktide ne Kishen e Shen Trinise se Shenjte pas takimit me Papen e Romes:


  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antarktidë për të shmangur fundin e botës?

    Patriarku Kirill shëtit mes pinguinëve, lutet në kishën orthodhokse në Antarktidë (VIDEO)

    Emri:  56c5fc48c36188b1118b45db.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  36.6 KB

    Patriarku ortodoks rus Kirill ka ardhur në Antarktik për të vizituar të vetmen kishë të përhershme në Polin e Jugut, për të biseduar me shkencëtarët në një stacion polar rus dhe sigurisht për t'u mbledhur me pinguinë.

    Patriarku Kirill theksoi se Antarktiku është një vend unik ku njerëzit nuk përfshihen në rivalitet dhe aktivitete ushtarake.

    “Antarktiku është i vetmi vend ku nuk ka armë, aktivitete ushtarake, kërkime shkencore që synojnë krijimin e mjeteve të reja të shkatërrimit të njerëzve. Ky është një lloj imazhi i njerëzimit ideal dhe një shenjë se njerëzit mund të jetojnë pa kufij, armë, rivalitet armiqësor – që njerëzit mund ta ndiejnë si anëtarë të një familjeje të vetme”, u tha patriarku eksploruesve polare në stacionin polar Bellingshausen. cituar nga RIA Novosti.

    Udhëheqësi fetar shihet duke ecur në breg me një pallto të ngrohtë polare të veshur mbi rrobat e tij tradicionale, ndërsa shkencëtarët flasin me të për pinguinët dhe sjelljen e tyre.



    “Askush nuk priti dhe priste që patriarku të vinte këtu. Nuk e kam parë kurrë nga afër dhe kur e takova mirësia u përhap në shpirtin tim. Unë mendoj se të gjithë e kanë përjetuar këtë,” tha për RT At Veniamin, prift i lartë i kishës së Trinisë së Shenjtë.



    “Ndonjëherë është e vështirë për njerëzit të punojnë këtu – është e mërzitshme, nuk ka gjelbërim. Dikush dëshiron të shohë të dashurin e tij dhe papritmas njeriu [patriarku] vjen me një vizitë të tillë, thotë disa fjalë dhe ndihet më mirë”, shtoi ai.



    Kisha prej druri e Trinisë së Shenjtë u ndërtua në fillim të viteve 2000 dhe është i vetmi vend i përhershëm i adhurimit në Antarktik.



    Vizita vjen si pjesë e udhëtimit të Kirillit në Amerikën Latine, i cili pa një takim historik të paprecedentë me Papa Françeskun në Havana më 12 shkurt.

    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 28-12-2022 më 04:06

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Arka e Engjëllit Gabriel u lëviz nga Meka në Antarktidë për të shmangur fundin e botës?

    Ne kete video nga Izraeli qe trajton lajmin me lart, ben lidhjen me librin e Enokut, i cili flet per engjejt e rene nga qielli qe rane ne nje vend qe pershkruhet me fjale dhe gjendet ne Antarktide. Libri thote qe engjejt e rene jane ende gjalle. Demonet strehoen ne Antarktide? Mund ta ndiqni videon ne anglisht.

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 06-01-2023 më 12:35

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 24-09-2022, 22:46
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-03-2022, 14:56
  3. “Supervullkani” do të sjellë fundin e botës
    Nga [HD] në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 02-06-2012, 13:18
  4. Isak Njuton ka parashikuar fundin e botes ne vitin 2060
    Nga DYDRINAS në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-10-2011, 16:40
  5. A besoni në fundin e botës?
    Nga fisniku-student në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 28-02-2007, 14:24

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •