SHPELLA E VARRIMIT KUSHTUAR MAMISË ME EMRIN SALOME TË JISU KRISHTIT ZBULON THESARE; DO TË HAPET PËR PUBLIKUN

Shpella e varrimit kushtuar mamisë me emrin Salome të Jisu Krishtit zbulon thesare; do të hapet për publikun

Emri:  Jesus-midwife-1.jpg

Shikime: 104

Madhësia:  45.3 KB
Artefakte fetare moderne nga njerëzit që hyjnë në shpellë për t'u lutur, edhe pse ajo aktualisht nuk është e hapur për publikun. Shpella e varrimit është një pamje pelegrinazhi për nder të Salomesë, mamisë së Jisuit, në rajonin e Lakishit të Izraelit më 20 dhjetor 2022.

Përpara hapjes së një shpelle varrimi kushtuar Salomesë, mamisë së Jisuit, për publikun, arkeologët kanë zbuluar së fundmi një numër objektesh të çmuara nga oborri i saj, njoftoi të martën Autoriteti Izraelit i Antikiteteve.

Varri është një vend pelegrinazhi i krishterë shekullor, i vendosur në rajonin e Lakishit në Izraelin qendror.

"Sipas një tradite të krishterë, Salomeja ishte mamia nga Betlehemi, e cila u thirr për të marrë pjesë në lindjen e Jisuit," tha arkeologu i IAA, Zvi Firer. “Ajo nuk mund ta besonte që iu kërkua të lindte një fëmijë të virgjër dhe dora e saj u tha dhe u shërua vetëm kur mbajti djepin e foshnjës.”

Shpella e varrimit u zbulua në vitin 1982 nga grabitësit e antikiteteve dhe më pas u gërmua në 1984 nga Prof. Amos Kloner i IAA. Por, pavarësisht provave të shumta të përdorimit të tij si një vend i shenjtë i krishterë, ai kurrë nuk u hap për publikun.

Për dy muajt e fundit, arkeologët kanë gërmuar një oborr të përpunuar prej 350 metrash katrorë (pothuajse 4000 metra katrorë) në hyrje të shpellës, i mbushur me gdhendje guri të ndërlikuar, harqe të larta, një dysheme mozaiku dhe mbetjet e një dyqani ku pelegrinët mund të kenë marrë me qira llamba vaji për të ndriçuar rrugën e tyre brenda shpellës për lutjet e tyre.

"Ne gjetëm dhjetëra nga këto llamba të mbuluara me gdhendje shege dhe dizajne të ndërlikuara gjeometrike," tha Firer.

Llambat, duke përfshirë më shumë se dy duzina të gjetura të paprekura, u gjetën së bashku në një zonë që arkeologët e identifikuan si një treg të vogël në oborr.

Emri:  Jesus-midwife-2.jpg

Shikime: 1599

Madhësia:  110.0 KB
Zvi Firer i Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit mban llamba të gdhendura vaji të gjetura në oborrin e shpellës së varrimit, të cilat besohet se u ishin dhënë me qira pelegrinëve vizitorë, në Lakish, Izrael, më 20 dhjetor 2022.

“Ne besojmë se pelegrinët vinin këtu, merrnin me qira një llambë vaji, bënin lutjet brenda dhe vazhdonin rrugën. Është si sot kur shkon te varri i një rabini të nderuar dhe ndez një qiri atje”, tha Firer.

Shpella ka të ngjarë të ishte një shpellë varrimi hebreje për një familje të pasur përpara përshtatjes së saj si një vend i shenjtë i krishterë. Dhoma e parë e shpellës së varrimit daton në periudhën e Tempullit të Dytë, e cila shtrihet nga shekulli i 6-të pes deri në vitin 70 të e.s. Ajo ka disa dhoma me kokhime të shumta të gdhendura në shkëmb (niçe varrimi) dhe ostuare të thyera (kuti guri), të cilat pasqyrojnë një zakon varrimi hebre.

Të krishterët vendas fillimisht e identifikuan vendin si vendvarrimi i Salomesë në epokën bizantine dhe e kthyen atë në një vend pelegrinazhi, shpjegoi Firer. Dhomat e brendshme të shpellës së varrimit janë të epokës bizantine, nga viti 300 deri në vitin 600 të e.s. Llambat e naftës të rikuperuara rishtazi janë të shekullit të 8-të ose të 9-të të erës sonë në periudhën e hershme islame.

Firer shtoi se emri "Salome" ose "Shlomit" ishte një emër i zakonshëm hebre në periudhën e Tempullit të Dytë në familjet Hasmoneane dhe Herodiane.

"Emri Salome mund të jetë shfaqur në antikitet në një nga osuaret në varr dhe tradita që identifikonte vendin me Salome maminë u zhvillua, me shpellën që u nderua nga krishterimi," tha ai.

Emri:  Jesus-midwife-4.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  99.5 KB
Salome (djathtas) me maminë "Emea" (majtas), duke larë foshnjën Jezus, është një figurë e zakonshme në ikonat ortodokse të Lindjes së Jezusit; këtu në një afresk të shekullit të 12-të nga Kapadokia.


Një shteg i ndërtuar për mbretërit

Puna po ndërmerret për të hapur shpellën për publikun për herë të parë si pjesë e shtegut të Mbretërve Judean, një shteg 100 kilometra (60 milje) nga Beersheba në Beit Guvrin që përmban dhjetëra vende të rëndësishme arkeologjike.

Shpella e varrimit është e mbuluar me mbishkrime të lashta, duke përfshirë fjalët "Salome", "Jisu", emrat e pelegrinëve dhe kryqe të gdhendura në mur. Më mbresëlënës është një mbishkrim në greqisht që lexon "Zacharia Ben Kerelis, kushtuar të Shenjtës Salome". Arkeologët besojnë se Zacharia Ben Kerelis ishte një mbrojtës i pasur hebre që financoi ndërtimin e pjesëve të shpellës së varrimit dhe oborrit.

Emri:  Jesus-midwife-5.jpg

Shikime: 887

Madhësia:  92.0 KB
Saar Ganon, drejtor i projektit Judean Kings Trail, vë në dukje mbishkrimin, 'Zacharia Ben Kerelis, kushtuar Salomës së Shenjtë,' në shpellën e varrimit në Lakish, Izrael, më 20 dhjetor 2022.

"Tani jemi duke punuar në mënyra për të ruajtur të gjitha këto gdhendje të lashta ndërsa hapim vendin për publikun," tha Saar Ganor, drejtor IAA i Projektit të Gjurmës së Mbretërve Judean. Gërmimet aktuale po kryhen gjithashtu në bashkëpunim me Ministrinë e Jerusalemit dhe Trashëgimisë dhe Fondin Kombëtar Hebre.

Disa pelegrinë ende hyjnë ilegalisht në varr, siç dëshmohet nga ikonat dhe qirinjtë e ditëve moderne në altarët në dhomat e brendshme, por Ganor shpreson se hapja zyrtare e shpellës do të lejojë një numër më të madh njerëzish të përjetojnë të sigurtë vendin.

Emri:  Jesus-midwife-6.jpg

Shikime: 1960

Madhësia:  128.2 KB
Mbishkrim për "Zacharia Ben Kerelis, kushtuar Salomesë së Shenjtë" në shpellën e varrimit në Lakish, Izrael, më 20 dhjetor 2022.

"Ky shteg, që përshkon Shefelahun [tokat fushore] të Judesë, është shtylla kurrizore e trashëgimisë kulturore të popullit hebre dhe përfshin dhjetëra vende nga koha e Biblës, Tempullit të Dytë, Mishnahut dhe Talmudit," tha Ganor. “Ky është një shteg vërtet i rëndësishëm që ndërthur turizmin, historinë dhe zhvillimin.”


Burimi: Archeology-world.com