Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Shën Efrem Siriani: Fjala e Zotit mori mish e u bë njeri. Krishti lindi! Lavdërojeni Atë!

    Emri:  91sknOyLQXL._AC_UF894,1000_QL80_.jpg

Shikime: 124

Madhësia:  75.1 KB

    Vetë faktet dëshmojnë dhe aktet e tij hyjnore të fuqisë i mësojnë ata që dyshojnë se ai është Perëndi i vërtetë dhe vuajtjet e tij tregojnë se ai është njeri i vërtetë. Dhe nëse ata që janë të dobët në të kuptuar nuk janë plotësisht të sigurt, ata do të paguajnë dënimin në ditën e tij të tmerrshme.

    Nëse ai nuk ishte mish, pse u prezantua Maria? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, kë po e quante Gabrieli Zot?

    Nëse nuk ishte mish, kush ishte i shtrirë në grazhd? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, kë zbritën engjëjt dhe përlëvduan?

    Nëse nuk ishte mish, kush ishte i mbështjellë me pelena? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kë adhuronin barinjtë?

    Nëse nuk ishte mish, kë rrethpreu Jozefi? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, për nder të kujt ylli shpejtoi nëpër qiej?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush thithi gjirin e Marias? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, kujt i ofruan dhurata Magët?

    Nëse nuk ishte mish, kë mbante Simeoni në krahë? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kujt i tha: "Më lër të iki në paqe"?

    Nëse ai nuk ishte mish, kë mori Josifi dhe iku në Egjipt? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, në cilin u përmbushën fjalët "Nga Egjipti thirra Birin tim"?

    Nëse ai nuk ishte mish, kë pagëzoi Gjoni? Dhe nëse nuk ishte Perëndi, kujt i tha Ati nga qielli: "Ky është Biri im i dashur, në të cilin jam kënaqur"?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush agjëroi dhe kishte uri në shkretëtirë? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, kujt zbritën engjëjt dhe i shërbenin?

    Nëse nuk ishte mish, kush ishte i ftuar në dasmën në Kanë të Galilesë? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kush e ktheu ujin në verë?

    Nëse ai nuk ishte mish, në duart e kujt ishin bukët? Dhe po të mos ishte Perëndia, që ngopte turma dhe mijëra në shkretëtirë, pa llogaritur gratë dhe fëmijët, me pesë bukë dhe dy peshq?

    Nëse nuk ishte mish, kë zuri gjumi në varkë? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kush i qortoi erërat dhe detin?

    Nëse nuk ishte mish, me kë hante fariseu Simon? Dhe nëse ai nuk ishte Zoti, kush ia fali fyerjet gruas mëkatare?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush rrinte pranë pusit, i lodhur nga udhëtimi? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndia, i cili i dha ujë të gjallë gruas së Samarisë dhe e qortoi sepse kishte pesë burra?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush veshi rroba njerëzore? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kush bëri akte fuqie dhe mrekulli?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush pështyu në tokë dhe bëri baltë? Dhe nëse ai nuk ishte Zoti, kush i detyroi sytë të shohin nëpërmjet baltës?

    Nëse nuk ishte mish, kush qau në varrin e Llazarit? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndia, kush e nxori me urdhër të tij një të vdekur prej katër ditësh?

    Nëse nuk ishte mish, kush u ul mbi mëz? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kë dolën turmat për të takuar me lavdi?

    Nëse ai nuk ishte mish, kë arrestuan judenjtë? Dhe sikur të mos ishte Zoti, i cili urdhëroi tokën dhe i hodhi përtokë në fytyrë.

    Nëse ai nuk ishte mish, kush u godit me një goditje? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndia, kush e shëroi veshin që Pjetri ia kishte prerë dhe e rivendosi në vendin e tij?

    Nëse nuk ishte mish, kush pështyhej në fytyrë? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, i cili fryu Frymën e Shenjtë në fytyrat e Apostujve të tij?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush qëndroi përpara Pilatit në gjykatë? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndia, kush e frikësoi gruan e Pilatit në një ëndërr?

    Nëse ai nuk ishte mish, kujt i hoqën dhe i ndanë rrobat ushtarët? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, si u errësua dielli në kryq?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush u var në kryq? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kush e tundi tokën nga themelet e saj?

    Nëse ai nuk ishte mish, duart dhe këmbët e kujt ishin ngulfatur nga thonjtë? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, si u gris velloja e tempullit, u thyen shkëmbinjtë dhe si u hapën varret?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush bërtiti: "Perëndia im, Perëndia im, pse më braktise"? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, kush tha: "Atë, fali ata"?

    Nëse ai nuk ishte mish, kush u var në kryq me hajdutët? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, si i tha hajdutit: "Sot do të jesh me mua në Parajsë"?

    Nëse nuk ishte mish, kujt i ofruan uthull dhe vrer? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, zëri i kujt bëri Hadhin të dridhet nga frika?

    Nëse ai nuk ishte mish, kë shpoi heshta dhe doli gjak e ujë? Dhe nëse nuk ishte Zoti, kush i theu portat e Hadhit dhe i këputi lidhjet? Dhe me urdhër të kujt dolën të vdekurit e burgosur?

    Nëse ai nuk ishte mish, kë panë apostujt në dhomën e sipërme? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, si hyri kur dyert ishin të mbyllura?

    Nëse ai nuk ishte mish, shenjat e thonjve dhe shtizës në duart dhe anën e kujt preku Thomai? Dhe nëse ai nuk ishte Zot, kujt i thirri: "Zoti im dhe Perëndia im"?

    Nëse nuk ishte mish, kush hëngri buzë detit të Tiberiadës? Dhe nëse ai nuk ishte Perëndi, me urdhër të kujt u mbush rrjeta?

    Nëse ai nuk ishte mish, kë panë apostujt dhe engjëjt duke u ngritur në qiell? Dhe nëse nuk ishte Perëndia, të cilit iu hap qielli, të cilin Fuqitë e adhuruan me frikë dhe të cilin Ati e ftoi të "Ulu në të djathtën time". Siç tha Davidi, "Zoti i tha Zotit tim, ulu në të djathtën time, etj."

    Nëse ai nuk ishte Zot dhe njeri, shpëtimi ynë është gënjeshtër, dhe fjalët e Profetëve janë gënjeshtra. Por profetët thanë të vërtetën dhe dëshmitë e tyre nuk ishin gënjeshtra. Fryma e Shenjtë tha nëpërmjet tyre atë që ishin urdhëruar.


    + Shën Efrem Siriani, Fragment nga Predikimi mbi Shpërfytyrimin


    Burimi: OrthodoxChurchQuotes
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 25-12-2022 më 01:03

Tema të Ngjashme

  1. Gezuar krishtlindjen - Krishti lindi! Lavderojeni Ate!
    Nga Kermilli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 25-12-2020, 12:53
  2. Shën Joan Gojarti - Ja Krishti lind lavdërojeni
    Nga Archon në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-12-2013, 14:05
  3. Krishtlindje 2011: Krishti lindi! Lavderojeni Atë!
    Nga ilia spiro në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 08-01-2012, 05:22
  4. Gezuar Krishtlindjen! Krishti lindi! Lavderojeni Ate!
    Nga kelcyra4ever në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 26-12-2008, 06:39
  5. Dita e Shën Efrem Sirianit - 28 janar
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 28-01-2005, 11:33

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •