Shefi i Toyota thotë se "shumica e heshtur" ka dyshime për ndjekjen vetëm të automjeteve elektrike

Akio Toyoda thotë se automjetet elektrike janë një opsion së bashku me makinat hibride dhe me hidrogjen

Emri:  11e0e8b453d262e30e4a97e6ead8e983cfb243c1.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  29.2 KB
“Për shkak se përgjigja e duhur është ende e paqartë, ne nuk duhet të kufizohemi vetëm në një opsion”, tha presidenti i Toyota Motor, Akio Toyoda. FOTO: STEVE MARCUS/REUTERS

Nga River Davis dhe Sean McLain

BURIRAM, Tajlandë - Presidenti i Toyota Motor Corp., Akio Toyoda tha se ai është ndër shumicën e heshtur të industrisë së automobilave në pyetjen nëse automjetet elektrike duhet të ndiqen ekskluzivisht, komente që pasqyrojnë një shqetësim në rritje rreth asaj se sa shpejt mund të kalojnë kompanitë e makinave.

Prodhuesit e automjeteve po bëjnë baste të mëdha për automjetet plotësisht elektrike, investime që janë përforcuar nga kërkesa e fuqishme për numrin e kufizuar të modeleve që janë tani në dispozicion.
Megjithatë, sfidat po shtohen – veçanërisht në sigurimin e pjesëve dhe lëndëve të para për bateritë – dhe shqetësimet janë shfaqur në disa xhepa të biznesit të makinave për shpejtësinë me të cilën blerësit do të bëjnë ndryshimin, veçanërisht pasi çmimet e automjeteve elektrike janë rritur këtë vit.

A mund të bëhet karikuesi i Teslës standardi amerikan për karikimin e automjeteve elektrike? George Downs i WSJ-së eksploron sfidat me të cilat përballet rrjeti i tarifave të Amerikës dhe çfarë financimi ka për t'u rrëmbyer. Ilustrimi: George Downs

"Njerëzit e përfshirë në industrinë e automjeteve janë kryesisht një shumicë e heshtur," u tha z. Toyoda gazetarëve gjatë një vizite në Tajlandë. “Kjo shumicë e heshtur po pyet nëse EV-të janë vërtet në rregull për t'i pasur si një opsion të vetëm. Por ata mendojnë se është trend, kështu që nuk mund të flasin me zë të lartë.”

Ndërsa rivalët kryesorë, duke përfshirë General Motors Co. dhe Honda Motor Co., kanë caktuar datat se kur formacionet e tyre do të jenë tërësisht EV, Toyota ka qëndruar në një strategji të investimit në një linjë të larmishme automjetesh që përfshin makina me hidrogjen dhe hibride. , të cilat kombinojnë bateritë me motorët me gaz.

Prodhuesi më i madh i makinave në botë ka thënë se i sheh hibridet, një teknologji që e shpiku me debutimin e Toyota Prius në vitet 1990, si një opsion i rëndësishëm kur automjetet elektrike mbeten të shtrenjta dhe infrastruktura e karikimit është ende duke u ndërtuar në shumë pjesë të botës. Ajo po zhvillon gjithashtu automjete me emetim zero të fuqizuar nga hidrogjeni.

"Për shkak se përgjigja e duhur është ende e paqartë, ne nuk duhet të kufizohemi vetëm në një opsion," tha zoti Toyoda. Gjatë viteve të fundit, tha zoti Toyoda, ai është përpjekur t'ua përcjellë këtë pikë palëve të interesuara të industrisë, duke përfshirë zyrtarët e qeverisë – një përpjekje që ai e përshkroi si të lodhshme ndonjëherë.

Kompanitë globale të makinave kanë bërë një kthesë të mprehtë për automjetet elektrike gjatë viteve të fundit, pjesërisht e nxitur nga suksesi i prodhuesit vetëm të EV-ve Tesla Inc.

Prodhuesit tradicionalë të automjeteve si Toyota, Ford dhe GM po përballen gjithashtu me konkurrencë të re nga startup-et si Rivian Automotive dhe Lucid Group Inc. të cilat prodhojnë ekskluzivisht EV dhe kanë mahnitur Wall Street-in vitet e fundit.

Në të njëjtën kohë, prodhuesit e vjetër të automjeteve kanë një bazë shumë më të gjerë klientësh, duke përfshirë shumë që jetojnë në zona rurale dhe ekonomi në zhvillim me furnizime jo të besueshme me energji elektrike.

Dhe bizneset e tyre të motorëve me gaz janë ende duke nxjerrë pjesën më të madhe të fitimeve të nevojshme për të financuar kalimin e kushtueshëm drejt automjeteve elektrike, që kërkon jo vetëm zhvillimin e modeleve të reja, por edhe ndërtimin e objekteve të reja dhe impianteve të baterive.

Infrastruktura për karikimin e automjeteve elektrike ndërkohë mungon ende në SHBA dhe në shumë pjesë të tjera të botës, duke e bërë posedimin e një EV ende një sfidë për shumë lloje të konsumatorëve.

Sipas J.D. Power, pjesa e tregut për EV në SHBA është rritur ndjeshëm në dy vitet e fundit. Që nga tetori, ajo ishte rreth 6.5% e tregut total të makinave të reja, tha firma.

Por kjo është kryesisht për shkak se shitjet e automjeteve elektrike po rriten më shpejt në vende të tilla si Kalifornia, ku ka më shumë opsione dhe një gatishmëri më të madhe midis blerësve për të bërë ndryshimin, thonë analistët e J.D. Power. Çmimet e afisheve për automjetet elektrike janë rritur gjithashtu këtë vit për shkak të rritjes së kostos së materialeve të baterive, duke kufizuar numrin e blerësve që mund të përballojnë një të tillë.

Drejtuesit e automjeteve thonë se përdorimi i makinave EV mund të jetë i pabarabartë për ca kohë dhe se modelet me gaz, së bashku me hibridet dhe hibridet plug-in, do të qëndrojnë për shumë vite në vijim.

“Zonat bregdetare, Bregu Lindor dhe Perëndimor, po elektrizohen shumë më shpejt se pjesa e brendshme e vendit”, tha Jim Rowan, shefi ekzekutiv i Suedisë.

Volvo Car AB. Z. Rowan tha se hibridet plug-in i shërbejnë qëllimit për t'u ofruar blerësve një opsion nëse ata nuk janë gati të shkojnë plotësisht elektrikë dhe janë të rëndësishëm për t'i ngrohur ata me teknologjinë.

Ryan Gremore, një tregtar me bazë në Illinois, i cili zotëron disa ekskluzivitete të markave, tha se ai merr shumë klientë që pyesin për automjetet elektrike, pjesërisht për shkak të furnizimeve të kufizuara.

Kjo mund të japë përshtypjen e kërkesës së fuqishme, por është e paqartë se si do të materializohet kur nivelet e inventarit në shitësit të normalizohen, shtoi ai. “A ka interes për automjetet elektrike? Po. A është më shumë se 10% deri në 15% e bazës sonë të klientëve? Në asnjë mënyrë,” tha zoti Gremore.
Skepticizmi i gjatë i zotit Toyoda për një të ardhme plotësisht elektrike është ndarë edhe nga të tjerët në industrinë japoneze të makinave.

Drejtuesit e Mazda Motor Corp. dikur paralajmëruan se nëse automjetet elektrike do të ishin më të pastra varet kryesisht nga vendi ku prodhohet energjia elektrike. Ata gjithashtu shqetësoheshin se bateritë EV ishin shumë të mëdha dhe të shtrenjta për të zëvendësuar modelet me gaz dhe më të përshtatshme për llojet e automjeteve më të vogla që amerikanët nuk i dëshironin.

Nissan Motor Co., e cila lançoi Leaf-in tërësisht elektrik mbi një dekadë më parë, deri vonë kishte mbajtur një qëndrim më të kujdesshëm ndaj automjeteve elektrike me drejtuesit që thanë se prisnin të shihnin se si do të materializohej kërkesa.

Shefi Ekzekutiv i Nissan Makoto Uchida tha se kompania lëvizi në mënyrë shumë agresive me Leaf herët, por së fundmi kërkesa për automjete elektrike është rritur më shpejt nga sa kishin pritur fillimisht. Nissan tha vitin e kaluar se do të shpenzonte afërsisht 14.7 miliardë dollarë për të nxjerrë modele të reja me bateri. Tani, z. Uchida tha se mund të ketë nevojë të shpenzojë më shumë.

Karta e egër, tha ai, janë rregulloret dhe subvencionet qeveritare globalisht që mund të përshpejtojnë miratimin edhe më shumë. “A do të mjaftonte kjo? Përgjigja është se mund të mos jetë,” tha z. Uchida.

Zoti Toyoda ka argumentuar se modelet plotësisht elektrike nuk janë mënyra e vetme për të reduktuar emetimet e karbonit, duke thënë se automjetet hibride të shitura në vëllime të mëdha mund të kenë gjithashtu një ndikim afatshkurtër. "Ka të bëjë me atë që mund të bëhet tani," tha ai.

Toni paralajmërues i zotit Toyoda ndaj automjeteve elektrike ka shkaktuar disa shqetësime nga investitorët dhe konsumatorët se prodhuesi i automjeteve mund të jetë prapa në garën e EV.
Toyota ka qenë më e ngadaltë se rivalët në nxjerrjen e modeleve plotësisht elektrike në tregjet kryesore si SHBA, me SUV-in e saj elektrik bZ4X që u tërhoq në fillim të këtij viti për shkak të një problemi të mundshëm sigurie.

Z. Toyoda tha se prodhuesi i automjeteve po i merrte seriozisht të gjitha llojet e automjeteve, përfshirë automjetet elektrike. Në fund të vitit 2021, ajo zbuloi planet për të shpenzuar deri në 35 miliardë dollarë në linjën e saj të EV deri në vitin 2030. Që atëherë, Toyota ka zbuluar investime të konsiderueshme në kapacitetin e prodhimit të automjeteve elektrike në SHBA.

Shefi i Toyota-s tha gjithashtu se alternativat ndaj automjeteve elektrike, të tilla si automjetet me hidrogjen, kishin filluar të priten më ngrohtë nga zyrtarët qeveritarë, anëtarët e medias dhe të tjerët të përfshirë në industrinë e automjeteve.

"Dy vjet më parë, unë isha i vetmi person që bëja këto lloj deklarata," tha zoti Toyoda.

Burimi: Wall St Journal