Një robot i ri i bisedës është një "kod i kuq" për biznesin e kërkimit të Google

Emri:  code-red-google.jpg

Shikime: 102

Madhësia:  51.1 KB

Gjatë tre dekadave të fundit, një pjesë e vogël e produkteve si shfletuesi i internetit i Netscape, motori i kërkimit i Google dhe iPhone i Apple kanë përmbysur me të vërtetë industrinë e teknologjisë dhe e kanë bërë atë që u shfaq para tyre të dukej si dinosaurët e rrahur.

Tre javë më parë, një robot chat eksperimental i quajtur ChatGPT bëri që të ishte ndërprerësi tjetër i madh i industrisë. Ai mund të shërbejë informacione me fjali të qarta dhe të thjeshta, në vend se thjesht një listë lidhjesh në internet. Ai mund të shpjegojë konceptet në mënyra që njerëzit mund t'i kuptojnë lehtësisht. Ai madje mund të gjenerojë ide nga e para, duke përfshirë strategjitë e biznesit, sugjerimet për dhuratat e Krishtlindjeve, temat e blogut dhe planet e pushimeve.

Megjithëse ChatGPT ka ende shumë hapësirë ​​për përmirësim, lëshimi i tij bëri që menaxhmenti i Google të shpallte një "kod të kuq". Për Google, kjo ishte e ngjashme me tërheqjen e alarmit të zjarrit. Disa kanë frikë se kompania mund t'i afrohet një momenti që veshjet më të mëdha të Silicon Valley i tremben - ardhja e një ndryshimi të madh teknologjik që mund të përmbysë biznesin.

Për më shumë se 20 vjet, motori i kërkimit Google ka shërbyer si porta kryesore në botë për në internet. Por me një lloj të ri të teknologjisë së chat bot-it të gatshëm për të rishpikur apo edhe zëvendësuar motorët tradicionalë të kërkimit, Google mund të përballet me kërcënimin e parë serioz për biznesin e tij kryesor të kërkimit. Një ekzekutiv i Google i përshkroi përpjekjet si një ndryshim për të ardhmen e Google.

ChatGPT u lëshua nga një laborator kërkimor agresiv i quajtur OpenAI dhe Google është në mesin e shumë kompanive, laboratorëve dhe studiuesve të tjerë që kanë ndihmuar në ndërtimin e kësaj teknologjie. Por ekspertët besojnë se gjigandi i teknologjisë mund të luftojë për të konkurruar me kompanitë më të reja dhe më të vogla që zhvillojnë këto robotë bisedash, për shkak të shumë mënyrave që teknologjia mund të dëmtojë biznesin e tij.

Google ka shpenzuar disa vite duke punuar në chat bots dhe, si kompanitë e tjera të mëdha të teknologjisë, ka ndjekur në mënyrë agresive teknologjinë e inteligjencës artificiale. Google ka ndërtuar tashmë një robot chat që mund të rivalizojë ChatGPT. Në fakt, teknologjia në zemër të robotit të bisedës së OpenAI u zhvillua nga studiues në Google.

I quajtur LaMDA, ose Modeli i Gjuhës për Aplikacionet e Dialogut, roboti i bisedës i Google mori vëmendje të madhe gjatë verës kur një inxhinier i Google, Blake Lemoine, pretendoi se ishte i ndjeshëm . Kjo nuk ishte e vërtetë , por teknologjia tregoi se sa shumë ishte përmirësuar teknologjia e chat bot-it në muajt e fundit.

Google mund të hezitojë të vendosë këtë teknologji të re si një zëvendësim për kërkimin në internet, megjithatë, sepse nuk është i përshtatshëm për të ofruar reklama dixhitale, të cilat përbënin më shumë se 80 për qind të të ardhurave të kompanisë vitin e kaluar.

“Asnjë kompani nuk është e pathyeshme; të gjithë janë të pambrojtur”, tha Margaret O'Mara, një profesore në Universitetin e Uashingtonit, e specializuar në historinë e Silicon Valley. “Për kompanitë që janë bërë jashtëzakonisht të suksesshme duke bërë një gjë që përcakton tregun, është e vështirë të ketë një veprim të dytë me diçka krejtësisht të ndryshme.”

Për shkak se këta robotë të rinj chat mësojnë aftësitë e tyre duke analizuar sasi të mëdha të dhënash të postuara në internet, ata kanë një mënyrë për të përzier trillimin me faktin. Ata japin informacione që mund të jenë të njëanshme kundër grave dhe njerëzve me ngjyrë . Ato mund të gjenerojnë gjuhë toksike , duke përfshirë gjuhën e urrejtjes.

E gjithë kjo mund t'i kthejë njerëzit kundër Google dhe të dëmtojë markën e korporatës që ka shpenzuar për dekada duke ndërtuar. Siç ka treguar OpenAI, kompanitë më të reja mund të jenë më të gatshme për të shfrytëzuar shanset e tyre me ankesa në këmbim të rritjes.

Edhe nëse Google perfeksionon robotët e bisedës, ai duhet të trajtojë një çështje tjetër: A kanibalizon kjo teknologji reklamat fitimprurëse të kërkimit të kompanisë? Nëse një bot chat po u përgjigjet pyetjeve me fjali të ngushta, ka më pak arsye që njerëzit të klikojnë në lidhje reklamimi.

"Google ka një problem modeli biznesi," tha Amr Awadallah, i cili ka punuar për Yahoo dhe Google dhe tani drejton Vectara , një start-up që po ndërton teknologji të ngjashme. "Nëse Google ju jep përgjigjen e përsosur për çdo pyetje, ju nuk do të klikoni në asnjë reklamë."

Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Google, ka qenë i përfshirë në një seri takimesh për të përcaktuar strategjinë e AI të Google dhe ai ka përmirësuar punën e grupeve të shumta brenda kompanisë për t'iu përgjigjur kërcënimit që paraqet ChatGPT, sipas një memo dhe regjistrimi audio të marrë. nga The New York Times. Punonjësit janë ngarkuar gjithashtu me ndërtimin e produkteve të AI që mund të krijojnë vepra arti dhe imazhe të tjera, si teknologjia DALL-E e OpenAI , e cila është përdorur nga më shumë se tre milionë njerëz.

Që tani e deri në një konferencë të madhe që pritet të organizohet nga Google në maj, ekipet brenda kërkimit, Besimit dhe Sigurisë dhe departamenteve të tjera të Google janë ricaktuar për të ndihmuar në zhvillimin dhe nxjerrjen e prototipave dhe produkteve të reja të AI.

Ndërsa teknologjia përparon, ekspertët e industrisë besojnë, Google duhet të vendosë nëse do të riparojë motorin e tij të kërkimit dhe do të bëjë një chat-bot të plotë fytyrën e shërbimit të tij kryesor.

Google ka hezituar të ndajë gjerësisht teknologjinë e tij, sepse, si ChatGPT dhe sisteme të ngjashme, mund të gjenerojë informacion të rremë, toksik dhe të njëanshëm. LaMDA është në dispozicion vetëm për një numër të kufizuar njerëzish përmes një aplikacioni eksperimental, AI Test Kitchen.

Google e sheh këtë si një luftë për të vendosur AI të avancuar pa dëmtuar përdoruesit ose shoqërinë, sipas një memo të parë nga The Times. Në një takim të fundit, një menaxher pranoi se kompanitë më të vogla kishin më pak shqetësime për lëshimin e këtyre mjeteve, por tha se Google duhet të futet në përleshje ose industria mund të vazhdojë pa të, sipas një regjistrimi audio të takimit të marrë nga The Times.

Kompani të tjera kanë një problem të ngjashëm. Pesë vjet më parë, Microsoft lëshoi ​​një bot chat, të quajtur Tay, që përhapte gjuhë raciste, ksenofobike dhe ndryshe të ndyrë dhe u detyrua ta hiqte menjëherë nga interneti - për të mos u kthyer më kurrë. Javët e fundit, Meta hoqi një chat-bot më të ri për shumë nga të njëjtat arsye.

Ekzekutivët thanë në takimin e regjistruar se Google synonte të lëshonte teknologjinë që drejtoi robotin e tij të bisedës si një shërbim kompjuterik cloud për bizneset e jashtme dhe se mund të inkorporonte teknologjinë në detyra të thjeshta të mbështetjes së klientit. Ajo do të ruajë standardet e saj të besimit dhe sigurisë për produktet zyrtare, por gjithashtu do të nxjerrë prototipe që nuk i plotësojnë ato standarde.

Mund t'i kufizojë ato prototipa në 500,000 përdorues dhe t'i paralajmërojë ata se teknologjia mund të prodhojë deklarata të rreme ose fyese. Që nga publikimi i tij në ditën e fundit të nëntorit, ChatGPT - i cili mund të prodhojë materiale të ngjashme toksike - është përdorur nga mbi një milion njerëz.

“Një demonstrim i mrekullueshëm i një sistemi bashkëbisedues me të cilin njerëzit mund të ndërveprojnë gjatë disa raundeve, dhe të duket marramendëse? Ky është një hap i mirë, por nuk është gjëja që do ta transformojë vërtet shoqërinë,” tha Zoubin Ghahramani, i cili mbikëqyr laboratorin e AI Google Brain, në një intervistë me The Times muajin e kaluar, përpara se ChatGPT të publikohej. "Nuk është diçka që njerëzit mund ta përdorin me besueshmëri çdo ditë."

Google tashmë ka punuar për të përmirësuar motorin e tij të kërkimit duke përdorur të njëjtën teknologji që mbështet robotët e bisedës si LaMDA dhe ChatGPT. Teknologjia – një “ model i madh gjuhësor ” – nuk është thjesht një mënyrë që makinat të vazhdojnë një bisedë .

Sot, kjo teknologji ndihmon motorin e kërkimit Google të nxjerrë në pah rezultatet që synojnë t'i përgjigjen drejtpërdrejt një pyetjeje që keni bërë. Në të kaluarën, nëse shkruanit "A qëndrojnë shumë estetistët në punë?" në Google, nuk e kuptoi se çfarë po pyete. Tani, Google përgjigjet saktë me një rrëfim të shkurtër që përshkruan kërkesat fizike të jetës në industrinë e kujdesit të lëkurës.

Shumë ekspertë besojnë se Google do të vazhdojë të marrë këtë qasje, duke përmirësuar gradualisht motorin e tij të kërkimit në vend që ta riparojë atë. "Kërkimi i Google është mjaft konservator," tha Margaret Mitchell, e cila ishte një studiuese e AI në Microsoft dhe Google, ku ajo ndihmoi në fillimin e ekipit të tij Etik të AI dhe tani është në laboratorin kërkimor Hugging Face. "Përpiqet të mos prishë një sistem që funksionon."

Kompani të tjera, duke përfshirë Vectara dhe një motor kërkimi të quajtur Neeva , po punojnë për të përmirësuar teknologjinë e kërkimit në mënyra të ngjashme. Por ndërsa OpenAI dhe kompanitë e tjera përmirësojnë robotët e tyre të bisedës – duke punuar për të zgjidhur problemet me toksicitetin dhe paragjykimin – kjo mund të bëhet një zëvendësim i zbatueshëm për motorët e kërkimit të sotëm. Kushdo që arrin atje i pari mund të jetë fituesi.

"Vitin e kaluar, isha i dëshpëruar që ishte kaq e vështirë për të hequr dorën e hekurt të Google," tha Sridhar Ramaswamy, i cili më parë mbikëqyrte reklamat për Google, duke përfshirë reklamat e kërkimit, dhe tani drejton Neeva. "Por momente teknologjike si ky krijojnë një mundësi për më shumë konkurrencë."

Postimi Një robot i ri i bisedës është një 'kod i kuq' për biznesin e kërkimit të Google u shfaq së pari në New York Times.

Burimi: DNYUZ.com