Shtëpia funerale: Është një krizë

Në Trondheim, sallonet e funeralit po përjetojnë një rritje ekstreme të numrit të të vdekurve. Svanholm & Vigdal Gravferd duhet t'i ruajë të vdekurit në një garazh për të bërë vend.

Emri:  77893145.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  4.8 KB

- Është një rritje e theksuar dhe nuk kemi përjetuar diçka të tillë në katër breza, thotë Lars Svanholm për Dagbladet.

Ai është menaxheri i përgjithshëm i agjencisë më të madhe funerale të Trondheimit, Svanholm & Vigdal Gravferd, dhe gjenerata e katërt që punon në agjenci.

Vitin e kaluar, ata kanë përjetuar një rritje të vdekjeve prej 28 për qind, gjë që krijon probleme të mëdha logjistike.

Tani ata e kanë gjetur veten të detyruar të hapin një dhomë të ftohtë emergjence në një garazh për të menaxhuar dhe përballuar të gjitha vdekjet.

Ishte Adresseavisen ajo që përmendi rastin e parë.

Stina e frikshme e gripit

- Në muajt e fundit, gjërat janë rritur shumë, thotë Svanholm.

Një pasojë e rritjes së madhe ka qenë adoptimi i gatishmërisë ndaj krizës duke përgatitur më shumë dhoma të ftohta. Zakonisht kjo do të rezervohet për fatkeqësi të mëdha dhe aksidente.

Emri:  77893162.jpg

Shikime: 37

Madhësia:  4.1 KB
Brezi i katërt: Drejtori menaxhues i Svanholm & Vigdal Gravferd, Lars Svanholm, thotë se agjencia qindravjeçare e funeralit nuk ka parë kurrë kushte të ngjashme. Foto: Svanholm & Vigdal Gravferd

Si rezultat i sfidave të kapacitetit, disa të afërm duhet të presin deri në dy javë për të kryer funeralin. Kjo praktikë deri më tani ka ecur mirë, sipas Svanholm.

Nga ana tjetër, ai është shumë i shqetësuar se si do ta përballojnë periudhën e ardhshme me gripin dhe koronën.

- Shpresoj të gabohem dhe të mos ketë një rritje të madhe të vdekjeve, por gjashtë muajt e ardhshëm do të duken shumë sfidues. Grafiku duket shumë i shëmtuar, thekson ai.

- Tashmë është në kufirin e asaj që ne jemi në gjendje të shërbejmë në një mënyrë të mirë, shton ai.

Emri:  77893158.jpg

Shikime: 37

Madhësia:  4.3 KB

- Nuk e kam parë burrin

Sipas statistikave nga Statistikat e Norvegjisë (SSB), nuk është çudi që agjencitë funerale në Trøndelag po përjetojnë sfida. 16 për qind më shumë njerëz kanë vdekur atje këtë vit sesa vitin e kaluar, raporton TV2 .

Rritja në bazë kombëtare është gjithashtu njëlloj e madhe. Pritet që këtë vit numri i vdekjeve të jetë shumë më i lartë se ai i vitit të kaluar. Mes janarit dhe tetorit, dhjetë për qind më shumë kanë vdekur këtë vit sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Kjo është një rritje që këshilltari i lartë në Statistikat e Norvegjisë, Anders Sønstebø, nuk e ka parë më parë.

- Vala e plakjes ka filluar të na arrijë, dhe për këtë arsye nuk është spektakolare që ka pak më shumë njerëz që vdesin, por ka më shumë njerëz që vdesin sesa mund të kishim menduar dhe shpresuar, thotë Sønstebø për TV2.

Vështirësi për Krishtlindje

Menaxheri i përgjithshëm i Svanholm & Vigdal Gravferd, Lars Svanholm, thotë se ata ndoshta nuk janë të vetëm që po përjetojnë një rritje të madhe të vdekjeve dhe se kjo do të jetë veçanërisht e dukshme në qytetet më të mëdha.

- Sigurisht që ka variacione lokale në komuna të ndryshme, por disa kanë pësuar një rritje prej 10 deri në 30 për qind, thotë ai dhe shton:

- Dhe sa më e madhe të jetë komuna, aq më të mëdha janë sfidat me kapacitet.

Emri:  77893177.jpg

Shikime: 37

Madhësia:  2.8 KB

Svanholm thekson se shtëpia e tyre funerale është me fat që ka gatishmëri të mirë ndaj krizave, por beson se të tjerët do të mund të përjetojnë probleme më të mëdha nëse situata përshkallëzohet.

- Kur ka festa dhe ditë pushimi, akumulimi bëhet edhe më i madh. Më pas ka shumë ditë që nuk bëhen funerale, shpjegon ai.

Krishtlindjet dhe Viti i Ri janë zakonisht një problem i madh dhe nëse duhen besuar statistikat e zymta, kjo periudhë mund të krijojë sfida edhe më të mëdha për drejtuesit e funeralit këtë vit.

Burimi: Gazeta lokale