Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    A përmbajnë enët e gatimit helme toksike për shëndetin e njeriut?

    NJË UDHËZUES PËR ENËT JOTOXIKE

    - Cilat enë gatimi duhen shmangur?
    - Cilat enë gatimi janë të sigurta?
    - Kur dhe ku duhet përdorur secila prej tyre?
    - Markat që mund t'i besoni

    Emri:  FkbyrEhWYAIqR6j.jpg

Shikime: 98

Madhësia:  55.4 KB

    Enët e gatimit mund të jenë burimi kryesor i toksinave dhe metaleve të rënda nëse po përdorni materialin e gabuar në kohën e gabuar

    Edhe markat e etiketuara si "të shëndetshme" përdorin larje jeshile dhe nuk janë plotësisht të sigurta

    Le ta zbërthejmë:

    Le të fillojmë me enët e gatimit për t'i shmangur fare:

    Tefloni ose tiganët jo ngjitës zakonisht janë të veshur me polimer plastik PTFE, PFAS, PFOA dhe më shumë. Kur nxehen, këto tigan mund të lëshojnë tym toksik në ajër dhe në ushqimin tuaj. Për fat të mirë, PFOA është hequr në masë të madhe nga enët amerikane të gatimit, por enët e vjetra të gatimit dhe gatimet e prodhuara jashtë shtetit mund t'i përmbajnë ende shumë mirë. Megjithatë, tani është edhe më mashtruese kur markat mund të pastrojnë gjelbërimin duke pretenduar se marka e tyre është "pa PFOA" e megjithatë përdorin materiale të tjera skicuese. Kjo është arsyeja pse është më mirë ta shmangni plotësisht.

    Alumini

    Alumini është një neurotoksinë dhe ka zero përdorim të njohur në trupin e njeriut. Ka treguar se kur nxehet, veçanërisht me ushqime acidike, mund të rrjedhë në ushqimin tuaj. Shmangeni.

    Bakri

    Bakri gjithashtu mund të futet në ushqimin tuaj në sasi që nuk janë të sigurta për t'u konsumuar, veçanërisht pa kufizim. Megjithatë, edhe veshjet e zakonshme të enëve të gatimit prej bakri, si nikeli ose kallaji, nuk janë as të sigurta. Shmangeni.


    Tani le të hedhim një vështrim në opsionet më të sigurta dhe ku do të ishin më të përshtatshmet.

    Për të qenë të qartë: vetëm për shkak se këto opsione janë *më të sigurta*, nuk do të thotë se janë perfekte ose nuk kanë ndonjë rrezik. Unë do të shpjegoj më poshtë.

    Çeliku i pandryshkshëm

    Përparësitë: i qëndrueshëm, nuk kërkon shumë kujdes, madje edhe ngrohje.
    Të këqijat: mund të futni ende metale të rënda, duke përfshirë nikelin dhe kromin në ushqimin tuaj kur gatuani me acide

    ***Sigurohuni të blini çelik inoks të prodhimit amerikan

    Giza

    Përparësitë: i qëndrueshëm, rron përgjithmonë, forcohet me kalimin e kohës, mbajtje e madhe e nxehtësisë.

    Kundër: mund të ndryshket dhe të futë hekurin e tepërt në ushqimin tuaj, veçanërisht kur gatuani me acid, kërkon kujdes paraprak dhe duhet të keni kujdes duke e pastruar atë.

    Giza e emaluar

    Përparësitë: nuk reagon ndaj ushqimeve acidike, nxehet në mënyrë të barabartë, ruan mirë nxehtësinë.

    Të këqijat: shumë i rëndë, smalti mund të copëtohet.

    Përparësitë e çelikut të karbonit: më i lehtë se gize, por performanca e njëjtë, stinët me kalimin e kohës, mbajtja e madhe e nxehtësisë.

    Kundër: ashtu si giza, mund të futë hekurin e tepërt në ushqimin tuaj, veçanërisht kur gatuani me acid, kërkon kujdes paraprak dhe duhet të jeni të kujdesshëm në pastrimin e tij.

    Përparësitë e qeramikës: jo ngjitëse, e lehtë për t'u pastruar.

    Të këqijat: mund të jetë e ndjeshme ndaj nxehtësisë më të lartë, shumë marka, mund të gërvishten lehtësisht, shumë marka mund të shpërndajnë nanogrimcat dhe metalet e rënda si plumbi gjithashtu në ushqimin tuaj.

    ***Sigurohuni të blini 100% qeramike e pastër


    Përparësitë e xhamit: jo reaktiv, kështu që nuk lëshon kimikate në ushqimin tuaj.

    Kundër: jashtëzakonisht i brishtë.

    Pra, siç mund ta shihni, asnjë enë gatimi nuk është e përsosur. Por nëse përdorni enët e duhura të gatimit në kohën e duhur, mund të shmangni çdo efekt negativ shëndetësor që vjen me to.

    Zierja/Skuqja me nxehtësi të lartë: Çeliku inox, çeliku i karbonit dhe giza janë të gjitha opsione të sigurta për skuqjen dhe gatimin e mishit (sigurohuni që gize dhe çeliku i karbonit të jenë të kalitur mirë). Unë besoj se çeliku inox është më i sigurti nga 3, por të gjithë funksionojnë shkëlqyeshëm.

    Nxehtësia e ulët/mesatare: 100% qeramika është më e mira për gatimin me nxehtësi të ulët/mesatare, si p.sh. bërja e vezëve sepse nuk ngjit dhe pastrohet lehtë.

    Zierje/salca: giza e emaluar është më e mira për zierje (zakonisht zierje me ushqim acid) sepse nuk do të reagojë ndaj acidit si të tjerët më sipër. Vetëm sigurohuni që smalti të mos jetë i copëtuar.

    Zierja: qeramika, çeliku inox, gize dhe çeliku i karbonit janë të gjitha të sigurta për sa kohë që nuk përdorni acide.

    Markat e rekomanduara:

    Çelik inox: Gize e gjitha e veshur: Lodge
    Gize e emaluar: Le Creuset
    Qeramike: Extrema

    Ka padyshim më shumë marka atje që janë të sigurta, prandaj mos ngurroni t'i lini ato në komente!
    Nëse kjo temë ishte e dobishme, ju lutemi RT cicërim origjinal për të ndihmuar në përhapjen e ndërgjegjësimit!

    PS. A është zotimi juaj i vitit të ri për të humbur peshë dhe për t'u bërë më i shëndetshëm?

    Unë jam duke drejtuar një sfidë të pabesueshme për humbje peshe për të nisur vitin e ri që do t'ju mësojë se si të qëndroni të dobët dhe të shëndetshëm për gjithë jetën tuaj! Ka edhe çmime të mrekullueshme për fituesit! chriscooks.gumroad.com/l/teutb



  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Fiori (16-03-2023)

  3. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: A përmbajnë enët e gatimit helme toksike për shëndetin e njeriut?

    Si kompania DuPont helmoi boten


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2024, 13:33
  2. Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 02-02-2013, 05:34
  3. Jeni pasiv apo "in charge" ndaj gatimit?
    Nga *~Rexhina~* në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 08:17
  4. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 21-06-2005, 12:25
  5. Enet e thyera
    Nga Matrix në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-05-2004, 14:47

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •