Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Angela Merkel: Marëveshja e paqes në Minsk, vetëm sa për t'i fituar kohë Ukrainës të armatosej

    Merkel ka pranuar mashtrimin mbi marrëveshjen e paqes të Minskut

    Ish-kancelarja gjermane ka zbuluar se marrëveshjet kishin për qëllim t'i 'i jepnin kohë' Ukrainës për të forcuar ushtrinë e saj.

    Emri:  639197f320302764ce7dc3f2.jpg

Shikime: 110

Madhësia:  21.0 KB

    Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka konfirmuar dyfishimin e qeverisë së saj në lidhje me konfliktin në Ukrainë, duke konfirmuar se marrëveshja e armëpushimit të vitit 2014 kishte për qëllim t'i jepte kohë Kievit për të ndërtuar ushtrinë e tij, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

    Në një intervistë me revistën Zeit të botuar të mërkurën, Merkel tha se protokolli i Minskut i ndërmjetësuar nga Gjermania dhe Franca ishte "një përpjekje për t'i dhënë kohë Ukrainës", të cilën ajo e përdori për t'u "bërë më e fortë" siç dëshmohet në fushën e betejës tani. Ajo i referohej të parës nga dy dokumentet e njohur kolektivisht si "marrëveshjet e Minskut" që ishin krijuar për të ndihmuar Kievin të pajtohej me rebelët në lindje, të cilët kishin hedhur poshtë rezultatin e një grushti të armatosur në kryeqytet në vitin 2014.

    Berlini dhe “për zgjerim, Perëndimi” nuk synuan kurrë të zbatonin marrëveshjet e Minskut, përfundoi Zakharova bazuar në vërejtjet e Merkelit. SHBA dhe aleatët e saj "simuluan mbështetjen e rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së", e cila miratoi udhërrëfyesin drejt paqes ndërsa pomponte armë në Ukrainë dhe "injoroi të gjitha krimet e kryera nga regjimi i Kievit ... për hir të një goditjeje vendimtare kundër Rusisë," shpjegoi ajo në një postim në rrjetet sociale të enjten.

    Në intervistën për Zeit, Merkel deklaroi se Rusia "mund të kishte kapërcyer lehtësisht" trupat ukrainase në vitin 2015, duke shtuar se ajo dyshonte se "vendet e NATO-s mund të kishin bërë aq shumë atëherë sa bëjnë tani" . Pjesa e dytë e marrëveshjeve të Minskut u nënshkrua në shkurt 2015 në mes të një disfate ushtarake të pësuar nga trupat ukrainase, të cilat u përpoqën të shtypnin milicitë e Donbass.

    Përshkrimi i Merkelit për marrëveshjet përkon me atë të bërë nga ish-presidenti ukrainas Pyotr Poroshenko, gjatë mandatit të të cilit u nënshkruan. Brenda vendit, në gusht 2015, ai deklaroi se marrëveshja e paqes ishte një hile për t'i dhënë kohë qeverisë së tij për një ngritje ushtarake. Ai tha të njëjtën gjë për audiencën perëndimore në qershor të këtij viti.

    Rusia dërgoi trupa në Ukrainë në fund të shkurtit, duke përmendur dështimin e Kievit për të zbatuar protokollet e Minskut, sipas të cilave rajonet e Donetskut dhe Luganskut do të kishin marrë status të veçantë brenda shtetit ukrainas. Kremlini njohu republikat e Donbasit si shtete të pavarura, të cilat që atëherë kanë votuar për t'u bashkuar me Rusinë së bashku me rajonet Kherson dhe Zaporozhye.

    Rusia gjithashtu kërkoi që Ukraina të shpallet zyrtarisht një vend neutral që nuk do t'i bashkohet kurrë asnjë blloku ushtarak perëndimor. Kievi këmbëngul se ofensiva ruse ishte krejtësisht e paprovokuar.

    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Angela Merkel: Marëveshja e paqes në Minsk, vetëm sa për t'i fituar kohë Ukrainës të armatosej

    Fyodor Lukyanov: Si mund t'i shpjegojmë zbulimet bombë të Angela Merkelit për marrëveshjen e paqes me Uk

    Për një kohë të gjatë, politikania dominuese në Evropën Perëndimore, ish-lideri i CDU-së mund të marrë një licencë artistike për t'iu përshtatur humorit mbizotërues të sotëm

    Nga Fyodor Lukyanov, kryeredaktor i Rusisë në Çështjet Globale, kryetar i Presidiumit të Këshillit për Politikat e Jashtme dhe Mbrojtëse dhe drejtor kërkimor i Klubit Ndërkombëtar të Diskutimit Valdai.

    Emri:  63985dc885f5400fcc3b97ed.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  17.1 KB

    Deklaratat e ish-kancelares gjermane Angela Merkel në një intervistë për gazetën Die Zeit kanë shkaktuar bujë në mesin e komentuesve: “Marrëveshjet e Minskut të vitit 2014 ishin një përpjekje për t'i dhënë kohë Ukrainës,” pranoi ajo. “Dhe e përdori atë kohë për t'u bërë më e fortë, siç mund ta shihni sot. Ukraina e 2014/2015 nuk është Ukraina e sotme”.

    Kështu, Frau Merkel konfirmoi fjalët e zyrtarëve ukrainas, mbi të gjitha të ish-presidentit Pyotr Poroshenko, se Kievi nuk do ta zbatonte kurrë marrëveshjen e paqes, por thjesht po luante lojëra.

    Ish-kreu i qeverisë gjermane, një kohë të gjatë, nuk u detyrua të bënte një deklaratë të tillë. Pra, ne kemi çdo të drejtë t'i interpretojmë fjalët fjalë për fjalët e saj - domethënë, si pranim mashtrimi, ose më mirë mashtrimi i vetëdijshëm. Kjo mbështet atë që Moska ka thënë për një kohë të gjatë – se Ukraina thjesht po pretendonte të përfshihej në procesin e paqes, por në fakt po përgatitej për hakmarrje, ndërsa vendet perëndimore (Gjermania dhe Franca si pjesëmarrës të drejtpërdrejtë dhe SHBA si kurator indirekt) po e ndihmonin këtë dyfytyrësi.

    Ne do të guxonim të supozonim se ky është një interpretim shumë i thjeshtuar dhe se realiteti ishte disi ndryshe. Në disa mënyra, megjithatë, është më keq, sepse sjellja e zgjedhur me vetëdije është më e lehtë për t'u kuptuar sesa alternativa më kaotike. Është e arsyeshme të dyshohet se Merkel nuk kishte ndonjë motiv të veçantë të fshehtë as kur u nënshkruan marrëveshjet e paqes, as kur ato nuk u zbatuan. Në të dyja rastet, Berlini dhe Parisi besonin sinqerisht se po punonin shumë për paqen dhe sigurinë në Evropë.

    Marrëveshjet e Minskut, të cilat arritën të viheshin në fuqi në përpjekjen e dytë, ishin rezultat i disfatës ushtarake të Ukrainës, që do të thotë se detyra e mbështetësve të saj perëndimorë ishte të ndalonin luftimet me çdo mjet të nevojshëm. Në disa qarqe në atë kohë u tha se Merkel në fakt e kishte këshilluar Poroshenkon të mos nënshkruante dokumentin e propozuar, sepse ajo e kuptonte se kushtet e parashikuara në të ishin të dobishme për Moskën. Ideja se kushtet e veçanta për kthimin e Donbass në Ukrainë, të përcaktuara në Minsk, do t'i lejonin Rusisë të kishte një lloj " valvule ndalimi " për të bllokuar lëvizjet e mëtejshme gjeopolitike nga Kievi, i përshtateshin palës ruse.

    Kremlini duket se besonte se kjo ishte e mundur, megjithëse kishte edhe kundërshtarë të qasjes. Pala ukrainase udhëhiqej nga kultura e saj tradicionale politike, e cila beson se nuk ekziston diçka e tillë si një marrëveshje përfundimtare. Pra, çfarë ndryshimi ka - dmth ne do të nënshkruajmë tani dhe pastaj do të shohim.

    A kishte ndonjë lloj plani dinake të sajuar nga Berlini (Parisi, i përfaqësuar atëherë nga François Hollande, nuk duhet të konsiderohet veçmas – presidenti francez po vepronte si ndihmës i Merkelit në atë kohë)? Vështirë. Përkundrazi, kishte dy instinkte në punë.

    E para ishte se Ukraina ishte apriori në të drejtën dhe Rusia në të gabuarën, ndërsa rrethanat specifike ishin të parëndësishme. E dyta ishte gjetja e një mënyre për t'i fshirë të gjitha nën qilim, në mënyrë që të mos kishte nevojë të shqetësoheshim vazhdimisht se si ta zgjidhim çështjen dhe të shpërqendroheshim nga një temë që, në përgjithësi, ishte dytësore ndaj politikës më të gjerë evropiane të koha.

    Metoda e fundit nuk funksionoi, siç mund ta shohim tani. Në realitet, gjërat shkuan në përputhje me atë që Merkel po thotë tani: Marrëveshjet e Minskut blenë kohë për të riarmatosur Ukrainën dhe për ta përgatitur atë për luftë me Rusinë. Por të supozosh se ky ishte qëllimi fillestar është të zbukurosh talentet strategjike të evropianëve perëndimorë.

    Natyrisht, nëse marrëveshjet e Minskut do të ishin parë nga pjesëmarrësit si një mjet serioz për të arritur qëllime të caktuara (edhe pse të ndryshme nga ato që thonë tani), ndoshta ato do të kishin luajtur një rol të dobishëm. Megjithatë, për shkak se të gjitha palët kishin një axhendë të vërtetë përveç asaj që u shpall, procesi me të vërtetë u bë një perde tymi për diçka krejtësisht të ndryshme.

    Paradoksalisht, humbësi ishte ai me diferencën më të vogël midis dy agjendave të tij. Objektivat e deklaruara dhe të vërteta të Rusisë ndryshonin më pak nga njëri-tjetri sesa ishte rasti për të tjerët. Dhe Moska bëri që Minsku të zbatohej sa më afër letrës së marrëveshjeve, ndërsa të tjerët – nga ajo që tha Merkel – i panë ato të paktën si asgjë më shumë se një mënyrë për të blerë kohë.

    Pse Angela Merkel po thotë tani gjëra të tilla është e qartë. Në kuadrin aktual perëndimor të referencës, diplomacia me Putinin, edhe në mënyrë retrospektive dhe me qëllime në dukje të mira, konsiderohet si marrëveshje kriminale. Frank-Walter Steinmeier, i cili që nga ditët e kancelarit të Gerhard Schröder-it kishte investuar shumë në "afrimin nëpërmjet varësisë reciproke", thjesht ka kërkuar falje: duke thënë se e kishte gabim dhe më fal.

    Merkel, megjithatë, po kërkon justifikime racionale, ose më mirë t'i sajojë ato, duke riformuar situatën ashtu siç ishte në atë kohë për t'iu përshtatur asaj aktuale. Por ajo po e bën atë në një mënyrë të tillë që në fakt mbështet atë që Putini ka vënë në dukje: Si mund të negociojmë fare atëherë? Por kjo tashmë nuk është me interes për askënd.

    Marrëveshjet e Minskut i përkasin të shkuarës, sepse ato mbyllën një fazë të konfliktit, ndërsa tani një tjetër, cilësisht e ndryshme, po tërbohet. Është shumë e vështirë të imagjinohet se do të përfundojë me diçka të ngjashme me negociatat e viteve 2014-2015. Në të vërtetë, deri më tani, nuk është aspak e qartë se çfarë nënkuptohet kur flitet për negociata. Negocimi për çfarë? Të gjitha palët në ngecje e kanë deklaruar tashmë atë ekzistencial – pra çfarë kompromisi mund të ketë? Sidoqoftë, është e dobishme të kujtojmë mësimet politike të marrëveshjeve të Minskut, dhe jo në një datë të mëvonshme, por tani.

    Ky artikull u botua për herë të parë nga Profile.ru

    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Angela Merkel: Marëveshja e paqes në Minsk, vetëm sa për t'i fituar kohë Ukrainës të armatosej

    Merkel pranon me plot gojë përsëri zbulimet e paqes në Ukrainë

    Ish-udhëheqësia gjermane përsëriti se marrëveshjet e Minskut 2014-15 kishin për qëllim t'i jepnin Kievit një ushtri më të fortë

    Emri:  63abfeb8203027301824bb79.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  31.5 KB
    Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel dhe ish-presidenti francez Francois Hollande mbërrijnë në Minsk, Bjellorusi për një samit paqeje që synon t'i japë fund konfliktit në Ukrainë, shkurt 2015. © Kirill Kudryavtsev / AFP

    Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka konfirmuar edhe një herë se marrëveshja e paqes me Ukrainën 2014-15, që ajo ndihmoi në rregullimin, kishte për qëllim të lejonte Kievin të forconte forcat e saj të armatosura.

    Marrëveshjet e Minskut, të ndërmjetësuara nga Gjermania, Franca dhe Rusia, kishin për qëllim të ndalonin luftimet në Donbas dhe të krijonin një rrugë për riintegrimin paqësor të rajonit në Ukrainë. Kievi premtoi të miratonte reformën kushtetuese që do t'i jepte autonomi Republikave Popullore të Donetsk dhe Lugansk. Marrëveshja, megjithatë, nuk u zbatua kurrë, pasi Ukraina argumentoi mbi interpretimin e marrëveshjes.

    “Marrëveshjet e Minskut të vitit 2014 përfaqësonin një përpjekje për t'i dhënë kohë Ukrainës”, tha Merkel për revistën italiane Sette të martën. “Ukraina e ka shfrytëzuar këtë kohë për t'u bërë më e fortë, siç e shohim sot. Vendi i viteve 2014-15 nuk ishte i njëjti si sot. Dhe unë dyshoj se NATO mund të kishte bërë shumë për të ndihmuar Ukrainën siç bën tani.”

    Ish-presidenti ukrainas Pyotr Poroshenko tha në qershor se Kievi kishte përdorur marrëveshjet e Minskut për të fituar kohë për të rindërtuar ushtrinë dhe ekonominë e tij. Merkel bëri një pikë të ngjashme këtë muaj, duke i përshkruar marrëveshjet për gazetën Die Zeit si një përpjekje për të lejuar Ukrainën të " bëhet më e fortë ".

    Moska përmendi dështimin e Kievit për të zbatuar Minskun si një nga arsyet që nisi operacionin e saj ushtarak në shtetin fqinj në fund të shkurtit. Presidenti rus Vladimir Putin tha se fjalët e Merkelit tregojnë se "ata po na gënjejnë dhe donin vetëm të pomponin Ukrainën me armë dhe ta përgatitnin atë për një konflikt ushtarak".

    Pikëpamja e Merkelit për marrëveshjet e Minskut u kritikua edhe nga presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili i përshkroi zbulimet nga intervista e saj në Die Zeit si "të pabesueshme". Vuçiq premtoi se do të nxjerrë mësime për Beogradin, i cili në të kaluarën ka zhvilluar negociata me ndërmjetësimin e BE-së me rajonin separatist të Kosovës.

    Burimi: RT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Angela Merkel: Marëveshja e paqes në Minsk, vetëm sa për t'i fituar kohë Ukrainës të armatosej

    Hollande mbështet zbulimin e Merkelit për paqen në Donbas

    Ish-udhëheqësi francez ra dakord me përshkrimin e ish-homologut gjerman të qëllimit të vërtetë pas marrëveshjeve të Minskut

    Emri:  63af11b92030273fa823157c.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  23.7 KB
    FOTO FILE. Presidenti francez Francois Hollande (R) dhe kancelarja gjermane Angela Merkel. © Thierry Chesnot/Getty Images

    Marrëveshja e Minskut e vitit 2014 ishte me të vërtetë një dredhi për të blerë kohë për Ukrainën dhe duhet të vlerësohet për "rezistencën e suksesshme" të Kievit tani, tha të premten ish-presidenti francez Francois Hollande. Duke konfirmuar vlerësimin e ish-kancelares gjermane Angela Merkel për armëpushimin, Hollande fajësoi gjithashtu dobësinë e SHBA-së për dështimin për të frenuar Rusinë.

    Në fillim të këtij muaji, Merkel e përshkroi Minskun si "një përpjekje për t'i dhënë kohë Ukrainës" për të ndërtuar ushtrinë e saj. Duke folur me Kyiv Independent, një gazetë pro-qeveritare ukrainase, Hollande ra dakord, duke thënë se Merkel kishte "të drejtë në këtë pikë".

    “Që nga viti 2014, Ukraina ka forcuar pozicionin e saj ushtarak. Në të vërtetë, ushtria ukrainase ishte krejtësisht e ndryshme nga ajo e vitit 2014. Ajo ishte e trajnuar dhe e pajisur më mirë. Është meritë e marrëveshjeve të Minskut që i kanë dhënë ushtrisë ukrainase këtë mundësi”, tha Hollande, duke shtuar se gjithashtu ndaloi avancimin e “separatistëve” të Donbasit në Mariupol.

    Hollande ishte president midis 2012 dhe 2017, duke zgjedhur të mos kandidojë për rizgjedhje pasi sondazhet e treguan atë si udhëheqësin më pak të popullarizuar francez në historinë e fundit, me një vlerësim mosmiratimi prej 97%. Në intervistën e së premtes, ai e vlerësoi veten se donte sanksione "maksimale" kundër Rusisë, ndërsa liderët e tjerë të BE-së hezituan.

    Këtu Hollande u largua nga Merkel, duke theksuar se ajo ndriçoi gazsjellësin Nord Stream 2 në 2015, ndërsa ai anuloi shitjen e anijeve të klasit Mistral në Moskë. Ish-udhëheqësi francez pati gjithashtu fjalë të ashpra për homologët e tij amerikanë, duke akuzuar Barack Obamën për "tërheqje amerikane nga skena ndërkombëtare" në Siri, Donald Trump për minimin e NATO-s dhe Joe Biden për "mëkëmbjen në Afganistan" që sinjalizon "dobësi në Kampi perëndimor” drejtuar presidentit rus Vladimir Putin.

    Në të kundërt, Hollande vlerësoi presidentin ukrainas Vladimir Zelensky për "aftësinë për t'i bërë thirrje të gjithë botës dhe për të mobilizuar kombin ukrainas", duke thënë se kjo do të jetë "qëndrore për rezultatin e luftës dhe respektimin e integritetit territorial të Ukrainës".

    Sipas Hollande, konflikti do të përfundojë kur Rusia të dështojë, dhe më pas marrëveshjet e Minskut "mund të ringjallen për të krijuar një kuadër ligjor tashmë të pranuar nga të gjitha palët".

    Moska ende nuk ka komentuar mbi deklaratat e ish-udhëheqësit francez. Putini i është përgjigjur zbulimeve të Merkelit duke thënë se e kishte menduar atë të ndershme dhe se besimi midis Rusisë dhe Perëndimit ishte aktualisht "pothuajse në zero", duke i bërë negociatat e ardhshme të vështira në rastin më të mirë. Ai tha gjithashtu se komentet e saj justifikonin vendimin e tij për të dërguar trupa në Ukrainë dhe se në pamje të pasme, operacioni ushtarak duhet të kishte filluar më shpejt.

    Burimi: RT

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Angela Merkel: Marëveshja e paqes në Minsk, vetëm sa për t'i fituar kohë Ukrainës të armatosej

    Zelensky merr meritën për prishjen e marrëveshjeve të Minskut

    Presidenti ukrainas pretendoi se ai personalisht refuzoi të zbatonte marrëveshjet për paqen në Donbas

    Emri:  63e53e0185f54061a5193699.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  19.5 KB
    Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky mban një fjalim në Parlamentin Evropian më 09 shkurt 2023. © Getty Images / Omar Havana

    Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky refuzoi personalisht të zbatojë marrëveshjet e Minskut - një udhërrëfyes për paqen në lindje të vendit, i cili u bashkë-sponsorizua nga Gjermania dhe Franca.

    Ai e bëri këtë pranim gjatë një interviste me Der Spiegel të publikuar të enjten teksa vazhdon turneun e tij nëpër Evropë.

    Zelensky tha se ai i shikonte marrëveshjet si një "koncesion" nga ana e Ukrainës dhe asnjëherë nuk kërkoi t'i zbatonte ato. Në vend të kësaj, ato u përdorën thjesht për të shkëmbyer të burgosur me dy republikat e shkëputura të Donbasit.

    Presidenti pretendoi se ai ia kishte thënë hapur këtë kancelares së atëhershme gjermane Angela Merkel, presidentit francez Emmanuel Macron dhe presidentit rus Vladimir Putin në vitin 2019, me të gjithë ata duke vepruar "të befasuar".

    “Por sa i përket Minskut në tërësi, unë i thashë Emmanuel Macron dhe Angela Merkel: “Ne nuk mund ta zbatojmë atë në këtë mënyrë”, tha Zelensky . “I thashë [Putinit] njësoj si dy të tjerët. Ata u habitën dhe thanë: “Nëse do ta kishim ditur që më parë se do të ndryshonit kuptimin e takimit tonë, atëherë do të kishte probleme edhe para samitit”.

    Marrëveshjet e Minskut, të ndërmjetësuara fillimisht në 2014 dhe të zgjeruara më tej në 2015, parashikuan një udhërrëfyes për pajtimin midis Ukrainës dhe republikave Donbass të Donetskut dhe Luganskut. Të dy rajonet u rebeluan kundër autoriteteve të reja të vendit pas grushtit të shtetit në Maidan të vitit 2014 në Kiev, i cili rrëzoi presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike Viktor Janukoviç.

    Dështimi i Ukrainës për të zbatuar marrëveshjen, e cila do të kishte parë territoret e shkëputura të riintegrohen me vendin, por do të ruanin një status të veçantë, përfundimisht çoi në konfliktin e vazhdueshëm.

    Që nga shpërthimi i armiqësive në Ukrainë, shumë politikanë kanë marrë meritën për dështimin e marrëveshjeve të Minskut, duke pranuar se ato ishin thjesht një hile për t'i dhënë kohë Ukrainës për të ndërtuar ushtrinë e saj. Ish-presidenti ukrainas Pyotr Poroshenko ishte i pari që pranoi vitin e kaluar se Kievi nuk kishte ndërmend t'u përmbahej atyre dhe e përdori marrëveshjen për të "krijuar forca të fuqishme të armatosura".

    Merkel dhe një tjetër nënshkrues origjinal i marrëveshjeve të Minskut, ish-presidenti francez Francois Hollande, kanë konfirmuar gjithashtu se ky ishte në fakt qëllimi i vërtetë i marrëveshjes.

    Moska i konsideron këto pranime si dëshmi se negociatat u zhvilluan me keqbesim dhe se qeveria ukrainase dhe mbështetësit e saj kishin synuar gjithmonë që marrëveshjet e Minskut të rrëzoheshin dhe kriza e Donbasit të zgjidhej me forcë. Rusia pretendon se fushata e saj ushtarake në Ukrainë, e nisur shkurtin e kaluar, parandaloi një ofensivë të planifikuar nga Kievi me ndihmën e NATO-s. Ukraina, Gjermania dhe Franca “gënjyen popullin e Donbasit, pasi kishin planifikuar një fat të tmerrshëm për ta, të cilin Rusia e parandaloi”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në janar.

    “Gjermania, Franca dhe Ukraina po luanin një lojë mashtrimi me marrëveshjet e Minskut. Tani është koha e kthimit”, tha ai në atë kohë.


    Burimi: RT

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 09-09-2021, 12:01
  2. Karikaturisti i Muhamedit i nderuar ne prezencen e Angela Merkel
    Nga daniel00 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 10-09-2010, 20:46
  3. Dita Boterore e Paqes: 'Njeriu është zemra e paqes'
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 21:50
  4. Angela Merkel, kancelarja e re gjermane.
    Nga Lioness në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 25-01-2006, 16:27
  5. Të vdesesh në Shqipëri, është vetëm humbje kohe
    Nga ALBA në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 11-10-2003, 23:36

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •