Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  10 urdhrimet e djallit gdhendur n gurt udhrrfyes t shtetit t Gjeorgjis n Amerik

  Nj mesazh i prbr nga nj grup prej dhjet udhzimesh ose parimesh ishte gdhendur n Guidat e Gjeorgjis n tet gjuh t ndryshme, nj gjuh n seciln faqe t katr gurve t mdhenj t drejt. Duke lvizur n drejtim t akrepave t ors rreth strukturs nga veriu, kto gjuh ishin anglisht, spanjisht, suahili, hindisht, hebraisht, arabisht, kinezisht tradicionale dhe rusisht.[11] Gjuht u zgjodhn sepse ato prfaqsonin pjesn m t madhe t njerzimit, prve hebraishtes, e cila u zgjodh pr shkak t lidhjeve t saj me Judaizmin dhe Krishterimin.[11] Sipas sponsorve t monumentit, mbishkrimet kan pr qllim t udhheqin njerzimin pr t ruajtur natyrn pas nj lufte brthamore, pr t ciln krijuesit menduan se ishte nj krcnim i afrt.[11][13] Mbishkrimet trajtonin katr tema kryesore: "qeverisja dhe krijimi i nj qeverie botrore, kontrolli i popullsis dhe riprodhimit, mjedisi dhe marrdhnia e njerzimit me natyrn dhe shpirtrore".[2]

  Emri: georgia-guidestones-10-urdherimet-e-djallit.jpg

Shikime: 182

Madhsia: 37.4 KB

  1. Mbajeni njerzimin nn 500,000,000 n ekuilibr t prhershm me natyrn.

  2. Drejtoni riprodhimin me menuri - duke prmirsuar aftsin dhe diversitetin.

  3. Bashkoni njerzimin me nj gjuh t re t gjall.

  4. Sundoni pasionin - besimin - traditn - dhe t gjitha gjrat me arsye t matur.

  5. Mbroni njerzit dhe kombet me ligje t drejta dhe gjykata t drejta.

  6. Le t vendosin t gjitha kombet pr zgjidhjen e brendshme t mosmarrveshjeve t jashtme n nj gjykat botrore.

  7. Shmangni ligjet e vogla dhe zyrtart e kot.

  8. Balanconi t drejtat personale me detyrat sociale.

  9. moni t vrtetn – bukurin – dashurin – krkimin e harmonis me t pafundmn.

  10. Mos u bni kancer n Tok – Lini vend natyrs – Lini vend natyrs.

  Burimi: Wikipedia

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 10 urdhrimet e djallit gdhendur n gurt udhrrfyes t shtetit t Gjeorgjis n Amerik

  American Stonehenge: Udhzime Monumentale pr Post-Apokalipsin

  Guida e Gjeorgjis mund t jet monumenti m enigmatik n SHBA: pllaka t mdha graniti, t gdhendura me udhzime pr rindrtimin e qytetrimit pas apokalipsit. Vetm nj njeri e di se kush i krijoi - dhe ai nuk po flet. Foto: Dan Winters Monumenti m i uditshm n Amerik duket mbi nj grop shterpe n Gjeorgjin verilindore. Pes pllaka masive t lmuara […]

  UDHZUESIT E GJEORGJIS mund t jet monumenti m enigmatik n SHBA: pllaka t mdha graniti, t gdhendura me udhzime pr rindrtimin e qytetrimit pas apokalipsit. Vetm nj njeri e di se kush i krijoi - dhe ai nuk po flet. Foto: Dan Winters Monumenti m i uditshm n Amerik duket mbi nj grop shterpe n Gjeorgjin verilindore. Pes pllaka masive graniti t lmuar ngrihen nga toka n nj model ylli. Shkmbinjt jan secila 16 metra t lart, me katr prej tyre q peshojn m shum se 20 ton secila. S bashku ata mbshtesin nj gur themeli prej 25,000 paund. Duke iu afruar godins, sht e vshtir t mos mendosh menjher pr Stonehenge t Anglis ose ndoshta monolitin ogurzi nga 2001: Nj Odisea Hapsinore. T ndrtuar n vitin 1980, kta shkmbinj gri t zbeht po presin n heshtje fundin e bots si e njohim ne.

  I quajtur Udhzuesit e Gjeorgjis, monumenti sht nj mister - askush nuk e di saktsisht se kush e porositi at ose pse. T dhnat e vetme pr origjinn e tij jan n nj pllak afr n tok - e cila jep dimensionet dhe shpjegon nj seri pikash dhe vrimash t ndrlikuara q korrespondojn me lvizjet e diellit dhe yjeve - dhe vet "udhzuesit", direktivat e gdhendura n shkmbinj. Kto udhzime shfaqen n tet gjuh, duke filluar nga anglishtja n suahilisht dhe pasqyrojn nj ideologji t veant t Epoks s Re. Disa jan n mnyr t paqart eugjenike (udhzoni riprodhimin me menuri - duke prmirsuar aftsin dhe diversitetin); t tjert prshkruajn misticizmin hipi me shtje standarde (mimi i vrtet-bukuria-dashuria-krkimi i harmonis me t pafundmn).

  Historia e Georgia Guidestones filloi nj t premte pasdite n qershor 1979, kur nj zotri elegant me flok gri u shfaq n Elbert County, mori rrugn pr n zyrat e Elberton Granite Finishing dhe u prezantua si Robert C. Christian. Ai pretendoi se prfaqsonte "nj grup t vogl amerikansh besnik", t cilt kishin planifikuar instalimin e nj monumenti guri jashtzakonisht t madh dhe kompleks. Christian kishte ardhur n Elberton – selia e qarkut dhe kryeqyteti i granitit t bots – sepse besonte se guroret e tij prodhonin gurin m t mir n planet.

  Joe Fendley, presidenti i Elberton Granite, tundi kokn n munges, i hutuar nga nxitimi pr t prfunduar listn e tij t pagave javore. Por kur Christian filloi t prshkruante monumentin q kishte n mendje, Fendley ndaloi at q po bnte. Njeriu jo vetm q po krkonte gur m t mdhenj se t gjith ata q ishin nxjerr n konte, por ai gjithashtu donte q ata t priheshin, t prfundonin dhe t montoheshin n nj lloj instrumenti t madh astronomik.

  Pr far do t ishte n bot? Pyeti Fendley. Kristiani shpjegoi se struktura q kishte n mendje do t shrbente si busull, kalendar dhe or. Do t duhet gjithashtu t gdhendet me nj grup udhzuesish t shkruar n tet nga gjuht kryesore t bots. Dhe duhej t ishte n gjendje t prballonte ngjarjet m katastrofike, n mnyr q mbetjet e coptuara t njerzimit t ishin n gjendje t'i prdornin ato udhrrfyes pr t rivendosur nj qytetrim m t mir se ai q ishte gati t shkatrronte veten.

  Saktsia Monumentale

  T ndrtuara pr t'i mbijetuar apokalipsit, Guida e Gjeorgjis nuk jan thjesht udhzime pr t ardhmen - pllakat masive t granitit funksionojn gjithashtu si or, kalendar dhe busull.

  Monumenti ndodhet n pikn m t lart n konten Elbert dhe sht i orientuar pr t gjurmuar migrimin lindje-perndim t diellit gjat gjith vitit. N nj ekuinoks ose solstic, vizitort q qndrojn n ann perndimore t "slotit t posts" pozicionohen pr t par diellin duke lindur n horizont. Nj vrim n nivelin e syrit e shpuar n gurin mbshtets qendror i lejon shikuesit n ann jugore t gjejn Polaris, Yllin e Veriut. Nj vrim 7/8 in e shpuar prmes gurit t siprm fokuson nj rreze dielli n kolonn qendrore dhe n mesdit prcakton ditn e vitit. Teksti: Erik Malinowski; ilustrimi: Steve Sanford

  Fendley tani ka vdekur, por pak pasi u ngritn Guidestones, nj reporter televiziv i Atlants pyeti se far po mendonte kur dgjoi pr her t par planin e Christian. "Po mendoja, 'Kam nj arr ktu tani. Si do ta nxjerr jasht?", tha Fendley. Ai u prpoq ta dekurajonte njeriun duke i cituar nj mim disa her m t lart se pr do projekt t porositur atje m par. Puna do t krkonte mjete speciale, pajisje t rnda dhe konsulent t paguar, shpjegoi Fendley. Por Christian thjesht tundi kokn dhe pyeti se sa koh do t zgjaste. Fendley nuk e dinte me t drejt - t paktn gjasht muaj. Ai nuk do t ishte n gjendje as ta konsideronte nj ndrmarrje t till, shtoi ai, derisa t dinte se mund t paguhej. Kur Christian e pyeti nse kishte nj bankier n qytet, ai e konsideroi t besueshm,

  Martini i gjat dhe i sjellshm – i vetmi burr n Elberton, prve Fendley-t, q dihet se e ka takuar RC Christian ball pr ball, tani sht 78 vje. thot Martin. "Por kur ky djal u shfaq, ai kishte veshur nj kostum shum t bukur, t shtrenjt, gj q m bri ta merrja pak m seriozisht. Dhe ai fliste mir, padyshim nj person i arsimuar." Martin u befasua natyrshm kur burri i tha atij drejtprdrejt se RC Christianishte nj pseudonim. Ai shtoi se grupi i tij e kishte planifikuar kt fshehurazi pr 20 vjet dhe donte t mbetej anonim prgjithmon. "Dhe kur ai m tha se far ishte ai dhe ky grup donte t bnte, un sapo rash," thot Martin. "Un i thash: "Besoj se do t ishe po aq mir po t merrje parat dhe t'i hedhsh n rrug n ulluqe". Ai thjesht m shikoi dhe tundi kokn, sikur t'i vinte disi keq pr mua, dhe tha: "Ti nuk e kupton".

  Martini e oi Christianin posht rrugs n sheshin e qytetit, ku qyteti kishte porositur nj shatrvan t madh Prkujtimor Dyqindvjear, i cili prfshinte nj unaz prej 13 panelesh graniti, secila afrsisht 2 me 3 kmb, q nnkuptonte kolonit origjinale. "I thash se ishte pr projektin m t madh t ndrmarr ndonjher ktu dhe nuk ishte asgj n krahasim me at q ai po fliste," thot Martin. "Kjo nuk dukej se e shqetsonte fare." Duke premtuar se do t kthehej t hnn, burri shkoi pr t marr me qira nj aeroplan dhe pr t kaluar fundjavn duke krkuar vendndodhje nga ajri. "Deri ather gjysma e besova," thot Martin.

  Kur Christian u kthye n bank t hnn, Martin shpjegoi se ai nuk mund t vazhdonte nse nuk mund t verifikonte identitetin e vrtet t burrit dhe "t merrte njfar sigurie se mund t paguani pr kt gj". Prfundimisht, t dy negociuan nj marrveshje: Christian do t zbulonte emrin e tij t vrtet me kusht q Martin t premtonte se do t shrbente si ndrmjetsi i tij i vetm, t nnshkruante nj marrveshje konfidencialiteti duke u zotuar se kurr nuk do t'ia zbulonte informacionin nj shpirti tjetr t gjall dhe t pranonte t shkatrronte t gjitha dokumentet dhe regjistrimet. lidhur me projektin kur ai prfundoi. "Ai tha se do t'i drgonte parat nga banka t ndryshme n t gjith vendin," thot Martin, "sepse donte t sigurohej q nuk mund t gjurmohej. Ai e bri t qart se ishte shum serioz pr fshehtsin."

  Para se t largohej nga qyteti, Christian u takua prsri me Fendley dhe i dha kontraktorit nj kuti kpucsh q prmbante nj model prej druri t monumentit q ai dshironte, plus 10 ose m shum faqe me specifikime t hollsishme. Fendley pranoi modelin dhe udhzimet, por mbeti skeptik derisa Martin telefonoi t premten e ardhshme pr t thn se sapo kishte marr nj depozit prej 10,000 dollarsh. Pas ksaj, Fendley pushoi s pyeturi dhe filloi t punoj. "Babait tim i plqente nj sfid," thot vajza e Fendley, Melissa Fendley Caruso, "dhe ai tha se ky ishte projekti m sfidues n historin e Elbert County."

  Ndrtimi i Guidestones filloi m von at ver. Kompania e Fendley dokumentoi me dashuri ecurin e puns n qindra fotografi. ekiant u prdorn pr t futur 114 metra n shkmb n guroren e Piramids, duke krkuar pr copa graniti mjaft t mdha pr t nxjerr gurt prfundimtar. Fendley dhe ekuipazhi i tij mbajtn frymn kur pllaka e par prej 28 tonsh u ngrit n siprfaqe, duke pyetur veten nse shiritat e tyre do t shtrngoheshin nn pesh. Nj djegs special (n thelb nj motor rakete me fokus t ngusht i prdorur pr t prer dhe prfunduar blloqe t mdha graniti) u drgua me kamion n Elberton pr t pastruar dhe prmasuar gurt dhe nj pal gurgdhendse mjeshtr u angazhuan pr t'i lmuar ato.

  Fendley dhe Martin e ndihmuan Christian t gjente nj vend t prshtatshm pr Guidestones n Elbert County: nj kodr me maj t shesht q ngrihet mbi kullotat e Double 7 Farms, me pamje n t gjitha drejtimet. Pr 5000 dollar, pronari Wayne Mullinex nnshkroi nj parcel prej 5 hektarsh. Prve pagess, Christian i dha Mullinex-it dhe fmijve t tij t drejta pr kullotjen e bagtive gjat gjith jets dhe kompania e ndrtimit t Mullinex-it vendosi themelet pr Guidestones.

  Me blerjen e toks, u vendos e ardhmja e Guidestones. Christian i tha lamtumir Fendley-t n zyrn e kompanis s granitit, duke shtuar: "Nuk do t m shihni m kurr". Christian pastaj u kthye dhe doli nga dera - pa aq shum sa nj shtrngim duarsh.

  Q ather e tutje, Christian komunikoi vetm prmes Martinit, duke shkruar disa jav m von pr t krkuar q pronsia e toks dhe monumentit t'i transferohej Qarkut Elbert, i cili ende e mban at. Christian arsyetoi se krenaria qytetare do ta mbronte at me kalimin e kohs. “E gjith korrespondenca e zotit Christian erdhi nga qytete t ndryshme anemban vendit,” thot Martin. "Ai kurr nuk drgoi asgj nga i njjti vend dy her."

  Agimi: Nj vend i prer me kujdes n kolonn qendrore t Guidestones kornizon lindjen e diellit n solsticet dhe ekuinokset.
  Foto: Dan WintersSpecifikimet astrologjike pr Guidestones ishin aq komplekse sa Fendley duhej t mbante shrbimet e nj astronomi nga Universiteti i Gjeorgjis pr t ndihmuar n zbatimin e dizajnit. Katr gurt e jashtm duhej t orientoheshin n baz t kufijve t migrimit vjetor t diellit. Kolona qendrore kishte nevoj pr dy karakteristika t kalibruara saktsisht: nj vrim prmes s cils Ylli i Veriut do t ishte i dukshm n do koh dhe nj arje q do t prputhej me pozicionin e diellit n rritje gjat solsticeve dhe ekuinokseve. Komponenti kryesor i gurit t siprm ishte nj hapje 7\8 in prmes s cils kalonte nj rreze dielli n mesdit do dit, duke ndriuar n gurin qendror pr t treguar ditn e vitit.

  Tipari kryesor i monumentit, megjithat, do t ishin 10 diktatet e gdhendura n t dy fytyrat e gurve t jashtm, n tet gjuh: anglisht, spanjisht, rusisht, kinezisht, arabisht, hebraisht, hindisht dhe suahili. Nj lloj deklarate misioni (le t jen kta gur udhrrfyes pr nj epok arsyeje) do t gdhendej gjithashtu n ant e gurit t fundit n hieroglif egjiptian, greqisht klasike, sanskrite dhe kuneiform babilonase. Kombet e Bashkuara siguruan disa nga prkthimet (prfshir ato pr gjuht e vdekura), t cilat u vendosn me shabllon mbi gur dhe u gdhendn me nj rr.

  Nga fillimi i vitit 1980, nj buldozer po grvishtte majn e kodrs Double 7 n nj gur themeli, ku pes pllaka graniti q shrbenin si themel u vendosn n nj dizajn me rrota me vozitje. Nj vin 100 metra i gjat u prdor pr t ngritur gurt n vend. Secili nga shkmbinjt e jashtm ishte 16 kmb 4 in i lart, 6 kmb 6 in i gjer dhe 1 kmb 7 in i trash. Kolona qendrore ishte e njjt (me prjashtim t gjysms s gjersis), dhe guri i kalimit ishte i gjat 9 kmb 8 in, 6 kmb 6 in i gjer dhe 1 kmb 7 in i trash. Duke prfshir gurt e themelit, pesha totale e monumentit ishte pothuajse 240,000 paund. T mbuluara me flet plastike t zez n prgatitje pr nj zbulim n ekuinoksin pranveror, Guidestones ngriheshin mbi bagtit q vazhdonin t kullosnin posht saj n afrimin e fundit t dimrit.

  Monumenti ndezi polemika edhe para se t prfundonte. Thashethemet e par nisn mes antarve t Shoqats s Granitit Elberton, xheloz pr vmendjen q po i kushtohej njrit prej tyre: Fendley qndronte pas gjith ksaj gjje, than ata, i ndihmuar nga miku i tij Martin, bankier. Thashethemet u bn aq helmuese sa t dy burrat ran dakord t bnin nj test detektor gnjeshtre n Qendrn Qytetare Elberton. Skandali u shua kur The Elberton Starraportoi se t dy kishin kaluar bindshm, por publiciteti solli nj val t re ankesash. Teksa u prhap lajmi pr at q po mbishkruhej, kujton Martin, madje edhe njerzit q ai i konsideronte miq e pyetn pse po bnte punn e djallit. Nj ministr vendas, James Travenstead, parashikoi se "grupet okulte" do t dynden n Guidestones, duke paralajmruar se "nj dit do t bhet nj sakrific ktu". Ata q ishin t prirur t pajtoheshin, vshtir se u dekurajuan nga Charlie Clamp, rrdhnsi i ngarkuar me gdhendjen e secilit prej mbi 4000 personazheve n gur: Gjat qindra orve q kaloi duke gdhendur udhzuesit, tha Clamp, ai ishte shprqendruar vazhdimisht nga "muzika e uditshme". dhe zra t shkputur”.

  Ekipi q ndrtoi Guidestones nuk e dinte se kush po financonte projektin - thjesht se ishte monumenti m i madh n historin e qarkut. Bankieri vendas Wyatt Martin inspekton shkronjat angleze me rrn Charlie Clamp prpara zbulimit t vitit 1980.
  Foto: Me mirsjellje t Fendley Enterprises Inc. Zbulimi m 22 mars 1980, ishte nj fest e komunitetit. Antari i Kongresit Doug Barnard, distrikti i t cilit prmbante Elberton, iu drejtua nj turme prej 400 vetash q rrodhn posht kodrs dhe prfshinin ekipe t lajmeve televizive nga Atlanta. S shpejti Joe Fendley ishte Elbertoniani m i famshm q nga Daniel Tucker, ministri i shekullit t 18-t i prkujtuar n kngn popullore "Old Dan Tucker". I kufizuar nga lumenjt Savannah dhe Broad, por milje larg nga shteti m i afrt - "aq rural sa mund t jet rural."botuesi Gary Jones-Elberton u b befas nj destinacion turistik, me vizitor nga e gjith bota q u shfaqn pr t par Guidestones. "Ne do t kishim njerz nga Japonia, Kina dhe India dhe kudo q dshironin t ngjiteshin dhe t shihnin monumentin," thot Martin. Dhe mburrja e Fendley-t se ai "e kishte vendosur Elbertonin n hart" u afirmua fjal pr fjal n pranvern e vitit 2005, kur National Geographic Traveler renditi Guidestones si nj veori n Udhzuesin e saj t Hartave t Geotourizmit n Appalachia.

  Por shum q lexuan at q shkruhej mbi gur ishin t shqetsuar. Udhzuesi numr nj ishte, sigurisht, ndaluesi i vrtet: ruajeni njerzimin nn 500,000,000 n ekuilibr t prhershm me natyrn. Kishte tashm 4.5 miliard njerz n planet, q do t thot se tet nga nnt duhej t largoheshin (sot do t ishte m afr 12 nga 13). Ky udhzim iu b jehon dhe u zgjerua nga parimi numr dy: udhzoni riprodhimin me menuri—prmirsimi i fitnesit dhe diversitetit. Nuk u desh shum imagjinat pr t br nj analogji me praktikat, ndr t tjera, t nazistve. Udhzuesi numr tre i udhzoi lexuesit t bashkojn njerzimin me nj gjuh t re t gjall. Kjo u drithrua ministrave vendas, t cilt e dinin se Libri i Zbulesave paralajmronte pr nj gjuh t prbashkt dhe nj qeveri t nj bote si arritjet e Antikrishtit. Udhzuesi numr katr - pasioni i sundimit - besimi - tradita - dhe t gjitha gjrat me arsye t matur - ishte n mnyr t ngjashme krcnuese pr t krishtert e prkushtuar ndaj prparsis s besimit mbi t gjith. Gjasht udhrrfyesit e fundit ishin miqsor n krahasim. mbrojn njerzit dhe kombet me ligje t drejta dhe gjykata t drejta. le t vendosin t gjitha kombet pr zgjidhjen e brendshme t mosmarrveshjeve t jashtme n nj gjykat botrore. shmangni ligjet e vogla dhe zyrtart e kot. balancojn t drejtat personale me detyrat sociale. mimin e vrtetn-bukurin-dashurin-krkimin e harmonis me pafundsin. mos ji kancer n tok - lini vend natyrs - lini vend natyrs. le t vendosin t gjitha kombet pr zgjidhjen e brendshme t mosmarrveshjeve t jashtme n nj gjykat botrore. shmangni ligjet e vogla dhe zyrtart e kot. balancojn t drejtat personale me detyrat sociale. mimin e vrtetn-bukurin-dashurin-krkimin e harmonis me pafundsin. mos ji kancer n tok - lini vend natyrs - lini vend natyrs. le t vendosin t gjitha kombet pr zgjidhjen e brendshme t mosmarrveshjeve t jashtme n nj gjykat botrore. shmangni ligjet e vogla dhe zyrtart e kot. balancojn t drejtat personale me detyrat sociale. mimin e vrtetn-bukurin-dashurin-krkimin e harmonis me pafundsin. mos ji kancer n tok - lini vend natyrs - lini vend natyrs.

  Edhe ndrsa vendasit debatonin mbi meritat relative t ktyre urdhrimeve, parashikimet e tmerrshme t Travenstead dukej se po realizoheshin. Brenda pak muajsh, nj grup shtrigash nga Atlanta miratoi Guidestones si shtpin e tyre larg shtpis, duke br pelegrinazhe t fundjavs n Elberton pr t organizuar rite t ndryshme pagane ("vallzimi dhe kndimi dhe t gjitha ato lloj gjra", thot Martin) dhe t paktn nj ceremoni martesore magjistare. N altarin e gurve nuk u flijuan njerz, por ka zra se disa pulave iu pren koka. Nj artikull i vitit 1981 n revistn mujore UFO Reportcitoi Naunie Batchelder (e identifikuar n histori si "nj psikike e njohur e Atlants") duke parashikuar se qllimi i vrtet i udhrrfyesve do t zbulohej "brenda 30 viteve t ardhshme". Shikuar drejtprdrejt nga lart, Guidestones formuan nj X, pjesa n Raportin e UFO-ve u vzhgua, duke krijuar nj vend t prsosur uljeje.

  Vizitort vazhduan t vinin, por pas disa hetimeve t dshtuara pr identitetin e RC Christian, media humbi interesin. Kurioziteti u ndez prsri shkurtimisht n vitin 1993, kur Yoko Ono kontribuoi me nj kng t quajtur "Georgia Stone" n nj album nderimi pr kompozitorin avangard John Cage, me Ono q kndonte udhzuesin e 10-t dhe t fundit pothuajse fjal pr fjal: "Mos u b nj kancer n tok - largohu vend pr natyrn - lini hapsir ​​pr natyrn." Megjithat, nj dekad m von, kur komediana Roseanne Barr u prpoq t punonte pak n Guidestones n turneun e saj t kthimit, askush nuk u kujdes.

  Kristiani mbajti kontakte me Martinin, duke i shkruar bankierit aq rregullisht sa u bn miq me stilolaps. Her pas here, Christian telefononte nga nj telefon me pages n aeroportin e Atlants pr t thn se ishte n zon dhe t dy takoheshin pr dark n qytetin e kolegjit t Athins, 40 milje me makin n perndim t Elbertonit. N kt koh, Martin nuk e vuri m n dyshim fshehtsin e Christian. I moshuari e kishte shmangur me sukses kureshtjen e Martinit kur t dy u takuan pr her t par, duke cituar vzhgimet e Henry James pr Stonehenge: "Ju mund t'u bni njqind pyetje ktyre gjigantve t grmuar prafrsisht ndrsa ata prkulen n soditjen e zymt t shokve t tyre t rn, por kurioziteti juaj bie i vdekur n qetsin e madhe me diell q i mbshtjell”. Christian "nuk do t m thoshte kurr asgj pr kt grup ku ai bnte pjes," thot Martin.

  Joe Fendley nga Elberton Granite Finishing duke pozuar me kryeveprn e tij. Foto: Me mirsjellje t Fendley Enterprises Inc. Historia misterioze e RC Christian dhe mungesa e informacionit rreth kuptimit t vrtet t Guidestones do t bhej nj trheqje e parezistueshme pr teoricient e konspiracionit dhe "hetuesit" e t gjitha llojeve. Nuk sht pr t'u habitur q tre dekada m von nuk mungojn vzhguesit q nxitojn t mbushin boshllkun me lloj-lloj shpjegimesh.

  Midis tyre sht nj aktivist i quajtur Mark Dice, autor i nj libri t quajtur Manifesti i Rezistencs . N vitin 2005, Dice (i cili prdorte nj pseudonim t tijin - "John Conner" - prvetsoi nga Terminatoripersonazhi kryesor i ekskluzivitetit) filloi t krkoj q Guidestones t "thrmohen n nj milion pjes". Ai pretendon se monumenti ka "nj origjin t thell satanike", nj qndrim q i ka dhn atij mjaft mbulim, si n shtyp ashtu edhe n internet. Sipas Dice, Christian ishte nj antar i rangut t lart i "nj shoqrie sekrete Luciferian" n ball t Rendit t Ri Botror. "Elita po planifikon t zhvilloj teknologji t suksesshme t zgjatjes s jets n dekadat e ardhshme q pothuajse do t ndaloj procesin e plakjes," thot Dice, "dhe ata kan frik se me popullsin aktuale t Toks kaq t lart, masat do t prdorin burimet q elita dshiron pr veten.

  Ironikisht, mesazhi i Dice ka prodhuar kryesisht publicitet m t madh pr Guidestones. Kjo, nga ana tjetr, ka sjell vizitor t freskt n monument dhe i ka br zyrtart e Qarkut Elbert edhe m pak t prirur pr t hequr atraksionin e vetm t madh turistik t zons.

  Phyllis Brooks, e cila drejton Dhomn e Tregtis s Qarkut Elbert, u shpreh e tmerruar nntorin e kaluar kur Guidestones u sulmuan nga vandal pr her t par ndonjher. Ndrsa Dice mohon do prfshirje n sulm, ai duket se e ka frymzuar at: t pikturuara me sprkatje mbi gurt ishin mesazhe si "Jezusi do t t mund satanist" dhe "Asnj qeveri botrore". Shprfytyrime t tjera pohuan se Kshilli pr Marrdhniet me Jasht "drejtohet nga djalli", se sulmet e 11 shtatorit ishin nj pun e brendshme dhe se Presidenti Obama sht nj musliman. Vandalt gjithashtu sprkatn Guidestones me poliuretani, i cili sht shum m i vshtir pr t'u hequr sesa boja. Pavarsisht prputhjes s grafiteve me pikpamjet e tij, Dice thot se nuk i miraton aktet. "

  Martin trhiqet sa her q dgjon "Shoqrin Sekrete Luciferiane" t Dice-it t marr mbi Guidestones. Por ndrsa nuk sht dakord, pranon gjithashtu se nuk e di me siguri. "Gjithka q mund t'ju them sht se zoti Christian gjithmon m sht dukur nj djal shum i mir dhe i sinqert."

  Nj puntor prdor nj djegs t veant pr t prfunduar nj pllak graniti Pyramid Blue.
  Foto: Me mirsjellje t Fendley Enterprises Inc.Dice, natyrisht, sht larg nga personi i vetm me nj teori rreth Guidestones. Jay Weidner, nj ish-komentator i radios n Seattle, i kthyer n gjuetar konspirativ erudit, ka investuar shum koh dhe energji n nj nga hipotezat m t njohura. Ai argumenton se Kristiani dhe bashkpuntort e tij ishin rozkrucian, ndjeks t Urdhrit t Kryqit Roz, nj shoqri e fsheht mistiksh q e kishte origjinn n Gjermanin e mesjets s von dhe pretendonte se kuptonte t vrtetat ezoterike rreth natyrs, universit dhe sfers shpirtrore q jan fshehur. nga njerzit e zakonshm. Weidner e konsideron emrin RC Christian nj homazh pr themeluesin legjendar t shekullit t 14-t t Rosicrucians, nj njeri i identifikuar fillimisht si Frater CRC dhe m von si Christian Rosenkreuz. Fshehtsia, vren Weidner, ka qen nj shenj dalluese e Rosicrucians, nj grup q e shpalli veten n bot n fillim t shekullit t 17-t me nj pal manifestime anonime q krijuan nj buj t madhe n t gjith Evropn, pavarsisht nga fakti se askush nuk ishte n gjendje t identifikonte nj antar t vetm. Ndrsa udhzuesit mbi gurt e Gjeorgjis fluturojn prball eskatologjis s krishter ortodokse, ato prputhen mjaft mir me parimet e rosikrucianizmit, t cilat theksojn arsyen dhe mbshtesin nj marrdhnie harmonike me natyrn.

  Weidner gjithashtu ka nj teori pr qllimin e Guidestones. Nj autoritet mbi traditat hermetike dhe alkimike q lindn Rosicrucians, ai beson se pr breza t tr grupi ka prcjell njohurit e nj cikli diellor q arrin kulmin do 13,000 vjet. Gjat ktij kulmi, nxjerrjet n mas t madhe koronale supozohet se do t shkatrrojn Tokn. Ndrkoh, organizata e fsheht q qndron pas Guidestones tani po orkestron nj "kaos planetar", beson Weidner, q filloi me kolapsin e fundit t sistemit financiar t SHBA dhe do t rezultoj prfundimisht n ndrprerje t mdha t furnizimeve me naft dhe ushqim, trazira masive dhe luftra etnike. n mbar botn, t gjitha deri n Big Event m 21 dhjetor 2012. "Ata duan t zvoglojn popullsin," thot Weidner, "dhe kjo sht ajo q ata mendojn se do ta bjn at.

  Me t dgjuar idet e Weidner, Martin tund kokn dhe thot se "sht nj lloj gjje q m bn t dshiroj t'u tregoj njerzve gjithka q di". Martin ka koh q sht trhequr nga banka dhe nuk jeton m n Elberton, megjithat ai sht ende zyrtari - dhe i vetmi - sekretari i Guidestones. “Por nuk di ta them”, shton shpejt plaku. “Kam br nj premtim”. Martin bri gjithashtu nj premtim pr t shkatrruar t gjitha t dhnat e marrdhnieve t tij me Christian, megjithse ai nuk e ka mbajtur at - t paktn jo ende. N pjesn e pasme t garazhit t tij sht nj kosh i madh plastik (n fakt, kutia e nj kompjuteri IBM q ai bleu n vitin 1983) i mbushur me do dokument t lidhur me Guidestones q i kishte ardhur ndonjher, duke prfshir letrat nga Christian.

  Pr vite Martin mendonte se mund t shkruante nj libr, por tani ai e di se ndoshta nuk do ta bj. Ajo q ai gjithashtu nuk do t bj sht t m lejoj t shikoj letrat. Kur e pyes nse sht gati t oj n varr at q di, Martin prgjigjet se Christian do t donte q ai t bnte pikrisht kt: "Gjat gjith kohs, ai tha se kush ishte dhe nga vinte duhej t mbahej sekret. Ai tha se misteret funksionojn n kt mnyr. Nse doni t'i mbani njerzit t interesuar, mund t'u tregoni atyre vetm kaq shum." Pjesa tjetr sht e mbshtjell n qetsin e madhe me diell.

  Randall Sullivan ( randysul@aol.com ) shkroi pr kompanin e automjeteve elektrike ZAP n numrin 16.04, 20 prill 2009.

  Guidestone Guidestones Georgia Botuar nga Elberton Granite n 1981: Shkarkoni Librin e Plot [70MB PDF] Ruajtja monumentale i jep historis nj dor ndihmse

  Pikat misterioze: Vendet ku forcat e uditshme errsojn realitetin

  AI thyen misterin 4000-vjear

  JJ Abrams mbi Magjin e Misterit  Burimi: Wired

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 10 urdhrimet e djallit gdhendur n gurt udhrrfyes t shtetit t Gjeorgjis n Amerik

  Historia e ketij monumenti ne anglisht:


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 10 urdhrimet e djallit gdhendur n gurt udhrrfyes t shtetit t Gjeorgjis n Amerik

  Video e momentit kur keta gurre u hodhen ne ere:


 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 10 urdhrimet e djallit gdhendur n gurt udhrrfyes t shtetit t Gjeorgjis n Amerik

  Misteri i pazgjidhur: Pyetjet e mediave lokale Guida e Gjeorgjis Shkatrrimi nj vit m von

  Mediat lokale ende vn n pikpyetje se kush e shkatrroi strukturn misterioze kushtuar agjends globaliste t shpopullimit m shum se nj vit m von.

  Emri: Screenshot 2023-07-15 at 5.46.31 PM.jpg

Shikime: 53

Madhsia: 21.5 KB

  Mediat lokale n shtetin e Gjeorgjis, m shum se nj vit m von, ende po pyesin se kush qndron pas shkatrrimit t monumentit ikonik t Gjeorgjis Guidestones.

  Fox 5 Atlanta raportoi javn e kaluar sesi hetimi se kush i shkatrruan Guidestones, t konsideruar prej kohsh si nj monument kushtuar agjends s shpopullimit t globalistve, ka ngecur dukshm pa asnj t dyshuar pr t folur.

  Emri: GG23.jpg

Shikime: 55

Madhsia: 44.8 KB

  Monumenti misterioz q qndronte n Elberton, Ga., u shkatrrua vitin e kaluar pasi nj pajisje shprthyese dmtoi rnd strukturn e granitit prej 119 tonsh.

  Ktu sht nj pjes e raportit t Fox 5 Atlanta:

  E enjtja shnon nj vjetorin e bombardimit trondits t Gjeorgjis Guidestones n Elberton County.

  Personi prgjegjs pr aktin e uditshm dhe t supozuar t rastsishm t shkatrrimit ende nuk sht identifikuar apo kapur nga policia.

  Hert n mngjesin e 6 korrikut 2022, pamjet e siguris kapn nj individ duke iu afruar me shpejtsi piks s diskutueshme me nj objekt dhe duke u larguar me shpejtsi drejt nj sedani argjendi. Pak aste m von shprthimin e kapn kamera shtes, t cilat konfirmuan se objekti i vendosur nga individi ishte vrtet nj bomb. M von at dit, pjest e mbetura u shkatrruan dhe u trhoqn larg pr shkak t shqetsimeve t siguris.

  Guidestones, t referuara ndonjher si "Henge Stone i Ameriks", prmbanin t njjtin mesazh t gdhendur t qeveris botrore dhe kontrollit t popullsis n 12 gjuh t ndryshme, duke prfshir 4 gjuh t lashta si sanskritishtja, hieroglifet egjiptiane dhe kuneiforma babilonase.

  Emri: guidestones523255.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 25.2 KB

  Mbishkrimi n anglisht thot:

  “Mbajeni njerzimin nn 500,000,000 n ekuilibr t prhershm me natyrn.

  Drejtoni riprodhimin me menuri - duke prmirsuar fitnesin dhe diversitetin.

  Bashkoni njerzimin me nj gjuh t re t gjall.

  Sundoni pasionin - besimin - traditn - dhe t gjitha gjrat me arsye t matur.

  Mbroni njerzit dhe kombet me ligje t drejta dhe gjykata t drejta.

  Le t vendosin t gjitha kombet pr zgjidhjen e brendshme t mosmarrveshjeve t jashtme n nj gjykat botrore.

  Shmangni ligjet e vogla dhe zyrtart e kot.

  Balanconi t drejtat personale me detyrat sociale.

  moni t vrtetn - bukurin - dashurin - duke krkuar harmoni me pafundsin.

  Mos u bni kancer n tok - Lini vend natyrs - Lini vend natyrs."

  Monumenti, i ngritur n vitin 1980 n shumn prej 500,000 dollarsh n emr t nj "grupi t vogl amerikansh besnik" anonim, ka qen prej kohsh nj objekt spekulimesh me shum q ia atribuojn ndrtimin e statujs entuziastit t kontrollit t popullsis, Ted Turner.

  Autori Brad Meltzer tha pr History Channel , "Mnyra se si jan ngritur shtyllat ndjek ciklet astrologjike dhe diellore", ngjashm me monumentin prehistorik t Stonehenge n Angli.

  ExploreGeorgia.org e prshkruan statujn si "miqsore pr familjen" dhe vren: "Udhzuesit shrbejn gjithashtu si nj kalendar astronomik dhe do dit n mesdit dielli shklqen prmes nj vrime t ngusht n struktur dhe ndrion datn e dits n nj gdhendje."

  Koha do t tregoj nse forcat e rendit do t identifikojn ndonjher personat prgjegjs pr shkatrrimin e strukturave, apo nse ato mund t rindrtohen.


  Burimi: InfoWars

Tema t Ngjashme

 1. Manastiri Gelati i Gjeorgjise dhe thesaret shpirterore te tij
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-01-2014, 16:07
 2. Sulmohet LBGT n kryeqytetin e Gjeorgjis
  Nga mario_kingu n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 22:12
 3. Oriku, qyteti i gdhendur n shkmb
  Nga Davius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-02-2008, 12:44
 4. 10 urdhrimet e Zotit
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-12-2005, 16:03
 5. Cilat jane 10 urdherimet e Zotit per Moisiun?
  Nga vetetima n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-10-2003, 04:08

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •