Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    10 urdhërimet e djallit gdhendur në gurët udhërrëfyes të shtetit të Gjeorgjisë në Amerikë

    Një mesazh i përbërë nga një grup prej dhjetë udhëzimesh ose parimesh ishte gdhendur në Guidat e Gjeorgjisë në tetë gjuhë të ndryshme, një gjuhë në secilën faqe të katër gurëve të mëdhenj të drejtë. Duke lëvizur në drejtim të akrepave të orës rreth strukturës nga veriu, këto gjuhë ishin anglisht, spanjisht, suahili, hindisht, hebraisht, arabisht, kinezisht tradicionale dhe rusisht.[11] Gjuhët u zgjodhën sepse ato përfaqësonin pjesën më të madhe të njerëzimit, përveç hebraishtes, e cila u zgjodh për shkak të lidhjeve të saj me Judaizmin dhe Krishterimin.[11] Sipas sponsorëve të monumentit, mbishkrimet kanë për qëllim të udhëheqin njerëzimin për të ruajtur natyrën pas një lufte bërthamore, për të cilën krijuesit menduan se ishte një kërcënim i afërt.[11][13] Mbishkrimet trajtonin katër tema kryesore: "qeverisja dhe krijimi i një qeverie botërore, kontrolli i popullsisë dhe riprodhimit, mjedisi dhe marrëdhënia e njerëzimit me natyrën dhe shpirtërore".[2]

    Emri:  georgia-guidestones-10-urdherimet-e-djallit.jpg

Shikime: 212

Madhësia:  37.4 KB

    1. Mbajeni njerëzimin nën 500,000,000 në ekuilibër të përhershëm me natyrën.

    2. Drejtoni riprodhimin me mençuri - duke përmirësuar aftësinë dhe diversitetin.

    3. Bashkoni njerëzimin me një gjuhë të re të gjallë.

    4. Sundoni pasionin - besimin - traditën - dhe të gjitha gjërat me arsye të matur.

    5. Mbroni njerëzit dhe kombet me ligje të drejta dhe gjykata të drejta.

    6. Le të vendosin të gjitha kombet për zgjidhjen e brendshme të mosmarrëveshjeve të jashtme në një gjykatë botërore.

    7. Shmangni ligjet e vogla dhe zyrtarët e kotë.

    8. Balanconi të drejtat personale me detyrat sociale.

    9. Çmoni të vërtetën – bukurinë – dashurinë – kërkimin e harmonisë me të pafundmën.

    10. Mos u bëni kancer në Tokë – Lini vend natyrës – Lini vend natyrës.

    Burimi: Wikipedia

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 10 urdhërimet e djallit gdhendur në gurët udhërrëfyes të shtetit të Gjeorgjisë në Amerikë

    American Stonehenge: Udhëzime Monumentale për Post-Apokalipsin

    Guida e Gjeorgjisë mund të jetë monumenti më enigmatik në SHBA: pllaka të mëdha graniti, të gdhendura me udhëzime për rindërtimin e qytetërimit pas apokalipsit. Vetëm një njeri e di se kush i krijoi - dhe ai nuk po flet. Foto: Dan Winters Monumenti më i çuditshëm në Amerikë duket mbi një gropë shterpe në Gjeorgjinë verilindore. Pesë pllaka masive të lëmuara […]

    UDHËZUESIT E GJEORGJISË mund të jetë monumenti më enigmatik në SHBA: pllaka të mëdha graniti, të gdhendura me udhëzime për rindërtimin e qytetërimit pas apokalipsit. Vetëm një njeri e di se kush i krijoi - dhe ai nuk po flet. Foto: Dan Winters Monumenti më i çuditshëm në Amerikë duket mbi një gropë shterpe në Gjeorgjinë verilindore. Pesë pllaka masive graniti të lëmuar ngrihen nga toka në një model ylli. Shkëmbinjtë janë secila 16 metra të lartë, me katër prej tyre që peshojnë më shumë se 20 tonë secila. Së bashku ata mbështesin një gur themeli prej 25,000 paund. Duke iu afruar godinës, është e vështirë të mos mendosh menjëherë për Stonehenge të Anglisë ose ndoshta monolitin ogurzi nga 2001: Një Odisea Hapësinore. Të ndërtuar në vitin 1980, këta shkëmbinj gri të zbehtë po presin në heshtje fundin e botës siç e njohim ne.

    I quajtur Udhëzuesit e Gjeorgjisë, monumenti është një mister - askush nuk e di saktësisht se kush e porositi atë ose pse. Të dhënat e vetme për origjinën e tij janë në një pllakë afër në tokë - e cila jep dimensionet dhe shpjegon një seri pikash dhe vrimash të ndërlikuara që korrespondojnë me lëvizjet e diellit dhe yjeve - dhe vetë "udhëzuesit", direktivat e gdhendura në shkëmbinj. Këto udhëzime shfaqen në tetë gjuhë, duke filluar nga anglishtja në suahilisht dhe pasqyrojnë një ideologji të veçantë të Epokës së Re. Disa janë në mënyrë të paqartë eugjenike (udhëzoni riprodhimin me mençuri - duke përmirësuar aftësinë dhe diversitetin); të tjerët përshkruajnë misticizmin hipi me çështje standarde (çmimi i vërtetë-bukuria-dashuria-kërkimi i harmonisë me të pafundmën).

    Historia e Georgia Guidestones filloi një të premte pasdite në qershor 1979, kur një zotëri elegant me flokë gri u shfaq në Elbert County, mori rrugën për në zyrat e Elberton Granite Finishing dhe u prezantua si Robert C. Christian. Ai pretendoi se përfaqësonte "një grup të vogël amerikanësh besnikë", të cilët kishin planifikuar instalimin e një monumenti guri jashtëzakonisht të madh dhe kompleks. Christian kishte ardhur në Elberton – selia e qarkut dhe kryeqyteti i granitit të botës – sepse besonte se guroret e tij prodhonin gurin më të mirë në planet.

    Joe Fendley, presidenti i Elberton Granite, tundi kokën në mungesë, i hutuar nga nxitimi për të përfunduar listën e tij të pagave javore. Por kur Christian filloi të përshkruante monumentin që kishte në mendje, Fendley ndaloi atë që po bënte. Njeriu jo vetëm që po kërkonte gurë më të mëdhenj se të gjithë ata që ishin nxjerrë në konte, por ai gjithashtu donte që ata të priheshin, të përfundonin dhe të montoheshin në një lloj instrumenti të madh astronomik.

    Për çfarë do të ishte në botë? Pyeti Fendley. Kristiani shpjegoi se struktura që kishte në mendje do të shërbente si busull, kalendar dhe orë. Do të duhet gjithashtu të gdhendet me një grup udhëzuesish të shkruar në tetë nga gjuhët kryesore të botës. Dhe duhej të ishte në gjendje të përballonte ngjarjet më katastrofike, në mënyrë që mbetjet e copëtuara të njerëzimit të ishin në gjendje t'i përdornin ato udhërrëfyes për të rivendosur një qytetërim më të mirë se ai që ishte gati të shkatërronte veten.

    Saktësia Monumentale

    Të ndërtuara për t'i mbijetuar apokalipsit, Guida e Gjeorgjisë nuk janë thjesht udhëzime për të ardhmen - pllakat masive të granitit funksionojnë gjithashtu si orë, kalendar dhe busull.

    Monumenti ndodhet në pikën më të lartë në kontenë Elbert dhe është i orientuar për të gjurmuar migrimin lindje-perëndim të diellit gjatë gjithë vitit. Në një ekuinoks ose solstic, vizitorët që qëndrojnë në anën perëndimore të "slotit të postës" pozicionohen për të parë diellin duke lindur në horizont. Një vrimë në nivelin e syrit e shpuar në gurin mbështetës qendror i lejon shikuesit në anën jugore të gjejnë Polaris, Yllin e Veriut. Një vrimë 7/8 inç e shpuar përmes gurit të sipërm fokuson një rreze dielli në kolonën qendrore dhe në mesditë përcakton ditën e vitit. Teksti: Erik Malinowski; ilustrimi: Steve Sanford

    Fendley tani ka vdekur, por pak pasi u ngritën Guidestones, një reporter televiziv i Atlantës pyeti se çfarë po mendonte kur dëgjoi për herë të parë planin e Christian. "Po mendoja, 'Kam një arrë këtu tani. Si do ta nxjerr jashtë?", tha Fendley. Ai u përpoq ta dekurajonte njeriun duke i cituar një çmim disa herë më të lartë se për çdo projekt të porositur atje më parë. Puna do të kërkonte mjete speciale, pajisje të rënda dhe konsulentë të paguar, shpjegoi Fendley. Por Christian thjesht tundi kokën dhe pyeti se sa kohë do të zgjaste. Fendley nuk e dinte me të drejtë - të paktën gjashtë muaj. Ai nuk do të ishte në gjendje as ta konsideronte një ndërmarrje të tillë, shtoi ai, derisa të dinte se mund të paguhej. Kur Christian e pyeti nëse kishte një bankier në qytet, ai e konsideroi të besueshëm,

    Martini i gjatë dhe i sjellshëm – i vetmi burrë në Elberton, përveç Fendley-t, që dihet se e ka takuar RC Christian ballë për ballë, tani është 78 vjeç. thotë Martin. "Por kur ky djalë u shfaq, ai kishte veshur një kostum shumë të bukur, të shtrenjtë, gjë që më bëri ta merrja pak më seriozisht. Dhe ai fliste mirë, padyshim një person i arsimuar." Martin u befasua natyrshëm kur burri i tha atij drejtpërdrejt se RC Christianishte një pseudonim. Ai shtoi se grupi i tij e kishte planifikuar këtë fshehurazi për 20 vjet dhe donte të mbetej anonim përgjithmonë. "Dhe kur ai më tha se çfarë ishte ai dhe ky grup donte të bënte, unë sapo rashë," thotë Martin. "Unë i thashë: "Besoj se do të ishe po aq mirë po të merrje paratë dhe t'i hedhësh në rrugë në ulluqe". Ai thjesht më shikoi dhe tundi kokën, sikur t'i vinte disi keq për mua, dhe tha: "Ti nuk e kupton".

    Martini e çoi Christianin poshtë rrugës në sheshin e qytetit, ku qyteti kishte porositur një shatërvan të madh Përkujtimor Dyqindvjeçar, i cili përfshinte një unazë prej 13 panelesh graniti, secila afërsisht 2 me 3 këmbë, që nënkuptonte kolonitë origjinale. "I thashë se ishte për projektin më të madh të ndërmarrë ndonjëherë këtu dhe nuk ishte asgjë në krahasim me atë që ai po fliste," thotë Martin. "Kjo nuk dukej se e shqetësonte fare." Duke premtuar se do të kthehej të hënën, burri shkoi për të marrë me qira një aeroplan dhe për të kaluar fundjavën duke kërkuar vendndodhje nga ajri. "Deri atëherë gjysma e besova," thotë Martin.

    Kur Christian u kthye në bankë të hënën, Martin shpjegoi se ai nuk mund të vazhdonte nëse nuk mund të verifikonte identitetin e vërtetë të burrit dhe "të merrte njëfarë sigurie se mund të paguani për këtë gjë". Përfundimisht, të dy negociuan një marrëveshje: Christian do të zbulonte emrin e tij të vërtetë me kusht që Martin të premtonte se do të shërbente si ndërmjetësi i tij i vetëm, të nënshkruante një marrëveshje konfidencialiteti duke u zotuar se kurrë nuk do t'ia zbulonte informacionin një shpirti tjetër të gjallë dhe të pranonte të shkatërronte të gjitha dokumentet dhe regjistrimet. lidhur me projektin kur ai përfundoi. "Ai tha se do t'i dërgonte paratë nga banka të ndryshme në të gjithë vendin," thotë Martin, "sepse donte të sigurohej që nuk mund të gjurmohej. Ai e bëri të qartë se ishte shumë serioz për fshehtësinë."

    Para se të largohej nga qyteti, Christian u takua përsëri me Fendley dhe i dha kontraktorit një kuti këpucësh që përmbante një model prej druri të monumentit që ai dëshironte, plus 10 ose më shumë faqe me specifikime të hollësishme. Fendley pranoi modelin dhe udhëzimet, por mbeti skeptik derisa Martin telefonoi të premten e ardhshme për të thënë se sapo kishte marrë një depozitë prej 10,000 dollarësh. Pas kësaj, Fendley pushoi së pyeturi dhe filloi të punojë. "Babait tim i pëlqente një sfidë," thotë vajza e Fendley, Melissa Fendley Caruso, "dhe ai tha se ky ishte projekti më sfidues në historinë e Elbert County."

    Ndërtimi i Guidestones filloi më vonë atë verë. Kompania e Fendley dokumentoi me dashuri ecurinë e punës në qindra fotografi. Çekianët u përdorën për të futur 114 metra në shkëmb në guroren e Piramidës, duke kërkuar për copa graniti mjaft të mëdha për të nxjerrë gurët përfundimtarë. Fendley dhe ekuipazhi i tij mbajtën frymën kur pllaka e parë prej 28 tonësh u ngrit në sipërfaqe, duke pyetur veten nëse shiritat e tyre do të shtrëngoheshin nën peshë. Një djegës special (në thelb një motor rakete me fokus të ngushtë i përdorur për të prerë dhe përfunduar blloqe të mëdha graniti) u dërgua me kamion në Elberton për të pastruar dhe përmasuar gurët dhe një palë gurgdhendëse mjeshtër u angazhuan për t'i lëmuar ato.

    Fendley dhe Martin e ndihmuan Christian të gjente një vend të përshtatshëm për Guidestones në Elbert County: një kodër me majë të sheshtë që ngrihet mbi kullotat e Double 7 Farms, me pamje në të gjitha drejtimet. Për 5000 dollarë, pronari Wayne Mullinex nënshkroi një parcelë prej 5 hektarësh. Përveç pagesës, Christian i dha Mullinex-it dhe fëmijëve të tij të drejta për kullotjen e bagëtive gjatë gjithë jetës dhe kompania e ndërtimit të Mullinex-it vendosi themelet për Guidestones.

    Me blerjen e tokës, u vendos e ardhmja e Guidestones. Christian i tha lamtumirë Fendley-t në zyrën e kompanisë së granitit, duke shtuar: "Nuk do të më shihni më kurrë". Christian pastaj u kthye dhe doli nga dera - pa aq shumë sa një shtrëngim duarsh.

    Që atëherë e tutje, Christian komunikoi vetëm përmes Martinit, duke shkruar disa javë më vonë për të kërkuar që pronësia e tokës dhe monumentit t'i transferohej Qarkut Elbert, i cili ende e mban atë. Christian arsyetoi se krenaria qytetare do ta mbronte atë me kalimin e kohës. “E gjithë korrespondenca e zotit Christian erdhi nga qytete të ndryshme anembanë vendit,” thotë Martin. "Ai kurrë nuk dërgoi asgjë nga i njëjti vend dy herë."

    Agimi: Një vend i prerë me kujdes në kolonën qendrore të Guidestones kornizon lindjen e diellit në solsticet dhe ekuinokset.
    Foto: Dan WintersSpecifikimet astrologjike për Guidestones ishin aq komplekse sa Fendley duhej të mbante shërbimet e një astronomi nga Universiteti i Gjeorgjisë për të ndihmuar në zbatimin e dizajnit. Katër gurët e jashtëm duhej të orientoheshin në bazë të kufijve të migrimit vjetor të diellit. Kolona qendrore kishte nevojë për dy karakteristika të kalibruara saktësisht: një vrimë përmes së cilës Ylli i Veriut do të ishte i dukshëm në çdo kohë dhe një çarje që do të përputhej me pozicionin e diellit në rritje gjatë solsticeve dhe ekuinokseve. Komponenti kryesor i gurit të sipërm ishte një hapje 7\8 inç përmes së cilës kalonte një rreze dielli në mesditë çdo ditë, duke ndriçuar në gurin qendror për të treguar ditën e vitit.

    Tipari kryesor i monumentit, megjithatë, do të ishin 10 diktatet e gdhendura në të dy fytyrat e gurëve të jashtëm, në tetë gjuhë: anglisht, spanjisht, rusisht, kinezisht, arabisht, hebraisht, hindisht dhe suahili. Një lloj deklarate misioni (le të jenë këta gurë udhërrëfyes për një epokë arsyeje) do të gdhendej gjithashtu në anët e gurit të fundit në hieroglifë egjiptianë, greqisht klasike, sanskrite dhe kuneiformë babilonase. Kombet e Bashkuara siguruan disa nga përkthimet (përfshirë ato për gjuhët e vdekura), të cilat u vendosën me shabllon mbi gurë dhe u gdhendën me një rërë.

    Nga fillimi i vitit 1980, një buldozer po gërvishtte majën e kodrës Double 7 në një gur themeli, ku pesë pllaka graniti që shërbenin si themel u vendosën në një dizajn me rrota me vozitje. Një vinç 100 metra i gjatë u përdor për të ngritur gurët në vend. Secili nga shkëmbinjtë e jashtëm ishte 16 këmbë 4 inç i lartë, 6 këmbë 6 inç i gjerë dhe 1 këmbë 7 inç i trashë. Kolona qendrore ishte e njëjtë (me përjashtim të gjysmës së gjerësisë), dhe guri i kalimit ishte i gjatë 9 këmbë 8 inç, 6 këmbë 6 inç i gjerë dhe 1 këmbë 7 inç i trashë. Duke përfshirë gurët e themelit, pesha totale e monumentit ishte pothuajse 240,000 paund. Të mbuluara me fletë plastike të zezë në përgatitje për një zbulim në ekuinoksin pranveror, Guidestones ngriheshin mbi bagëtitë që vazhdonin të kullosnin poshtë saj në afrimin e fundit të dimrit.

    Monumenti ndezi polemika edhe para se të përfundonte. Thashethemet e parë nisën mes anëtarëve të Shoqatës së Granitit Elberton, xhelozë për vëmendjen që po i kushtohej njërit prej tyre: Fendley qëndronte pas gjithë kësaj gjëje, thanë ata, i ndihmuar nga miku i tij Martin, bankier. Thashethemet u bënë aq helmuese sa të dy burrat ranë dakord të bënin një test detektor gënjeshtre në Qendrën Qytetare Elberton. Skandali u shua kur The Elberton Starraportoi se të dy kishin kaluar bindshëm, por publiciteti solli një valë të re ankesash. Teksa u përhap lajmi për atë që po mbishkruhej, kujton Martin, madje edhe njerëzit që ai i konsideronte miq e pyetën pse po bënte punën e djallit. Një ministër vendas, James Travenstead, parashikoi se "grupet okulte" do të dynden në Guidestones, duke paralajmëruar se "një ditë do të bëhet një sakrificë këtu". Ata që ishin të prirur të pajtoheshin, vështirë se u dekurajuan nga Charlie Clamp, rërëdhënësi i ngarkuar me gdhendjen e secilit prej mbi 4000 personazheve në gurë: Gjatë qindra orëve që kaloi duke gdhendur udhëzuesit, tha Clamp, ai ishte shpërqendruar vazhdimisht nga "muzika e çuditshme". dhe zëra të shkëputur”.

    Ekipi që ndërtoi Guidestones nuk e dinte se kush po financonte projektin - thjesht se ishte monumenti më i madh në historinë e qarkut. Bankieri vendas Wyatt Martin inspekton shkronjat angleze me rërën Charlie Clamp përpara zbulimit të vitit 1980.
    Foto: Me mirësjellje të Fendley Enterprises Inc. Zbulimi më 22 mars 1980, ishte një festë e komunitetit. Anëtari i Kongresit Doug Barnard, distrikti i të cilit përmbante Elberton, iu drejtua një turme prej 400 vetash që rrodhën poshtë kodrës dhe përfshinin ekipe të lajmeve televizive nga Atlanta. Së shpejti Joe Fendley ishte Elbertoniani më i famshëm që nga Daniel Tucker, ministri i shekullit të 18-të i përkujtuar në këngën popullore "Old Dan Tucker". I kufizuar nga lumenjtë Savannah dhe Broad, por milje larg nga shteti më i afërt - "aq rural sa mund të jetë rural."botuesi Gary Jones-Elberton u bë befas një destinacion turistik, me vizitorë nga e gjithë bota që u shfaqën për të parë Guidestones. "Ne do të kishim njerëz nga Japonia, Kina dhe India dhe kudo që dëshironin të ngjiteshin dhe të shihnin monumentin," thotë Martin. Dhe mburrja e Fendley-t se ai "e kishte vendosur Elbertonin në hartë" u afirmua fjalë për fjalë në pranverën e vitit 2005, kur National Geographic Traveler renditi Guidestones si një veçori në Udhëzuesin e saj të Hartave të Geotourizmit në Appalachia.

    Por shumë që lexuan atë që shkruhej mbi gurë ishin të shqetësuar. Udhëzuesi numër një ishte, sigurisht, ndaluesi i vërtetë: ruajeni njerëzimin nën 500,000,000 në ekuilibër të përhershëm me natyrën. Kishte tashmë 4.5 miliardë njerëz në planet, që do të thotë se tetë nga nëntë duhej të largoheshin (sot do të ishte më afër 12 nga 13). Ky udhëzim iu bë jehonë dhe u zgjerua nga parimi numër dy: udhëzoni riprodhimin me mençuri—përmirësimi i fitnesit dhe diversitetit. Nuk u desh shumë imagjinatë për të bërë një analogji me praktikat, ndër të tjera, të nazistëve. Udhëzuesi numër tre i udhëzoi lexuesit të bashkojnë njerëzimin me një gjuhë të re të gjallë. Kjo u drithërua ministrave vendas, të cilët e dinin se Libri i Zbulesave paralajmëronte për një gjuhë të përbashkët dhe një qeveri të një bote si arritjet e Antikrishtit. Udhëzuesi numër katër - pasioni i sundimit - besimi - tradita - dhe të gjitha gjërat me arsye të matur - ishte në mënyrë të ngjashme kërcënuese për të krishterët e përkushtuar ndaj përparësisë së besimit mbi të gjithë. Gjashtë udhërrëfyesit e fundit ishin miqësorë në krahasim. mbrojnë njerëzit dhe kombet me ligje të drejta dhe gjykata të drejta. le të vendosin të gjitha kombet për zgjidhjen e brendshme të mosmarrëveshjeve të jashtme në një gjykatë botërore. shmangni ligjet e vogla dhe zyrtarët e kotë. balancojnë të drejtat personale me detyrat sociale. çmimin e vërtetën-bukurinë-dashurinë-kërkimin e harmonisë me pafundësinë. mos ji kancer në tokë - lini vend natyrës - lini vend natyrës. le të vendosin të gjitha kombet për zgjidhjen e brendshme të mosmarrëveshjeve të jashtme në një gjykatë botërore. shmangni ligjet e vogla dhe zyrtarët e kotë. balancojnë të drejtat personale me detyrat sociale. çmimin e vërtetën-bukurinë-dashurinë-kërkimin e harmonisë me pafundësinë. mos ji kancer në tokë - lini vend natyrës - lini vend natyrës. le të vendosin të gjitha kombet për zgjidhjen e brendshme të mosmarrëveshjeve të jashtme në një gjykatë botërore. shmangni ligjet e vogla dhe zyrtarët e kotë. balancojnë të drejtat personale me detyrat sociale. çmimin e vërtetën-bukurinë-dashurinë-kërkimin e harmonisë me pafundësinë. mos ji kancer në tokë - lini vend natyrës - lini vend natyrës.

    Edhe ndërsa vendasit debatonin mbi meritat relative të këtyre urdhërimeve, parashikimet e tmerrshme të Travenstead dukej se po realizoheshin. Brenda pak muajsh, një grup shtrigash nga Atlanta miratoi Guidestones si shtëpinë e tyre larg shtëpisë, duke bërë pelegrinazhe të fundjavës në Elberton për të organizuar rite të ndryshme pagane ("vallëzimi dhe këndimi dhe të gjitha ato lloj gjëra", thotë Martin) dhe të paktën një ceremoni martesore magjistare. Në altarin e gurëve nuk u flijuan njerëz, por ka zëra se disa pulave iu prenë koka. Një artikull i vitit 1981 në revistën mujore UFO Reportcitoi Naunie Batchelder (e identifikuar në histori si "një psikike e njohur e Atlantës") duke parashikuar se qëllimi i vërtetë i udhërrëfyesve do të zbulohej "brenda 30 viteve të ardhshme". Shikuar drejtpërdrejt nga lart, Guidestones formuan një X, pjesa në Raportin e UFO-ve u vëzhgua, duke krijuar një vend të përsosur uljeje.

    Vizitorët vazhduan të vinin, por pas disa hetimeve të dështuara për identitetin e RC Christian, media humbi interesin. Kurioziteti u ndez përsëri shkurtimisht në vitin 1993, kur Yoko Ono kontribuoi me një këngë të quajtur "Georgia Stone" në një album nderimi për kompozitorin avangard John Cage, me Ono që këndonte udhëzuesin e 10-të dhe të fundit pothuajse fjalë për fjalë: "Mos u bë një kancer në tokë - largohu vend për natyrën - lini hapësirë ​​për natyrën." Megjithatë, një dekadë më vonë, kur komediana Roseanne Barr u përpoq të punonte pak në Guidestones në turneun e saj të kthimit, askush nuk u kujdes.

    Kristiani mbajti kontakte me Martinin, duke i shkruar bankierit aq rregullisht sa u bënë miq me stilolaps. Herë pas here, Christian telefononte nga një telefon me pagesë në aeroportin e Atlantës për të thënë se ishte në zonë dhe të dy takoheshin për darkë në qytetin e kolegjit të Athinës, 40 milje me makinë në perëndim të Elbertonit. Në këtë kohë, Martin nuk e vuri më në dyshim fshehtësinë e Christian. I moshuari e kishte shmangur me sukses kureshtjen e Martinit kur të dy u takuan për herë të parë, duke cituar vëzhgimet e Henry James për Stonehenge: "Ju mund t'u bëni njëqind pyetje këtyre gjigantëve të gërmuar përafërsisht ndërsa ata përkulen në soditjen e zymtë të shokëve të tyre të rënë, por kurioziteti juaj bie i vdekur në qetësinë e madhe me diell që i mbështjell”. Christian "nuk do të më thoshte kurrë asgjë për këtë grup ku ai bënte pjesë," thotë Martin.

    Joe Fendley nga Elberton Granite Finishing duke pozuar me kryeveprën e tij. Foto: Me mirësjellje të Fendley Enterprises Inc. Historia misterioze e RC Christian dhe mungesa e informacionit rreth kuptimit të vërtetë të Guidestones do të bëhej një tërheqje e parezistueshme për teoricienët e konspiracionit dhe "hetuesit" e të gjitha llojeve. Nuk është për t'u habitur që tre dekada më vonë nuk mungojnë vëzhguesit që nxitojnë të mbushin boshllëkun me lloj-lloj shpjegimesh.

    Midis tyre është një aktivist i quajtur Mark Dice, autor i një libri të quajtur Manifesti i Rezistencës . Në vitin 2005, Dice (i cili përdorte një pseudonim të tijin - "John Conner" - përvetësoi nga Terminatoripersonazhi kryesor i ekskluzivitetit) filloi të kërkojë që Guidestones të "thërmohen në një milion pjesë". Ai pretendon se monumenti ka "një origjinë të thellë satanike", një qëndrim që i ka dhënë atij mjaft mbulim, si në shtyp ashtu edhe në internet. Sipas Dice, Christian ishte një anëtar i rangut të lartë i "një shoqërie sekrete Luciferian" në ballë të Rendit të Ri Botëror. "Elita po planifikon të zhvillojë teknologji të suksesshme të zgjatjes së jetës në dekadat e ardhshme që pothuajse do të ndalojë procesin e plakjes," thotë Dice, "dhe ata kanë frikë se me popullsinë aktuale të Tokës kaq të lartë, masat do të përdorin burimet që elita dëshiron për veten.

    Ironikisht, mesazhi i Dice ka prodhuar kryesisht publicitet më të madh për Guidestones. Kjo, nga ana tjetër, ka sjellë vizitorë të freskët në monument dhe i ka bërë zyrtarët e Qarkut Elbert edhe më pak të prirur për të hequr atraksionin e vetëm të madh turistik të zonës.

    Phyllis Brooks, e cila drejton Dhomën e Tregtisë së Qarkut Elbert, u shpreh e tmerruar nëntorin e kaluar kur Guidestones u sulmuan nga vandalë për herë të parë ndonjëherë. Ndërsa Dice mohon çdo përfshirje në sulm, ai duket se e ka frymëzuar atë: të pikturuara me spërkatje mbi gurët ishin mesazhe si "Jezusi do të të mundë satanist" dhe "Asnjë qeveri botërore". Shpërfytyrime të tjera pohuan se Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë "drejtohet nga djalli", se sulmet e 11 shtatorit ishin një punë e brendshme dhe se Presidenti Obama është një musliman. Vandalët gjithashtu spërkatën Guidestones me poliuretani, i cili është shumë më i vështirë për t'u hequr sesa boja. Pavarësisht përputhjes së grafiteve me pikëpamjet e tij, Dice thotë se nuk i miraton aktet. "

    Martin tërhiqet sa herë që dëgjon "Shoqërinë Sekrete Luciferiane" të Dice-it të marrë mbi Guidestones. Por ndërsa nuk është dakord, pranon gjithashtu se nuk e di me siguri. "Gjithçka që mund t'ju them është se zoti Christian gjithmonë më është dukur një djalë shumë i mirë dhe i sinqertë."

    Një punëtor përdor një djegës të veçantë për të përfunduar një pllakë graniti Pyramid Blue.
    Foto: Me mirësjellje të Fendley Enterprises Inc.Dice, natyrisht, është larg nga personi i vetëm me një teori rreth Guidestones. Jay Weidner, një ish-komentator i radios në Seattle, i kthyer në gjuetar konspirativ erudit, ka investuar shumë kohë dhe energji në një nga hipotezat më të njohura. Ai argumenton se Kristiani dhe bashkëpunëtorët e tij ishin rozëkrucianë, ndjekës të Urdhrit të Kryqit Rozë, një shoqëri e fshehtë mistikësh që e kishte origjinën në Gjermaninë e mesjetës së vonë dhe pretendonte se kuptonte të vërtetat ezoterike rreth natyrës, universit dhe sferës shpirtërore që janë fshehur. nga njerëzit e zakonshëm. Weidner e konsideron emrin RC Christian një homazh për themeluesin legjendar të shekullit të 14-të të Rosicrucians, një njeri i identifikuar fillimisht si Frater CRC dhe më vonë si Christian Rosenkreuz. Fshehtësia, vëren Weidner, ka qenë një shenjë dalluese e Rosicrucians, një grup që e shpalli veten në botë në fillim të shekullit të 17-të me një palë manifestime anonime që krijuan një bujë të madhe në të gjithë Evropën, pavarësisht nga fakti se askush nuk ishte në gjendje të identifikonte një anëtar të vetëm. Ndërsa udhëzuesit mbi gurët e Gjeorgjisë fluturojnë përballë eskatologjisë së krishterë ortodokse, ato përputhen mjaft mirë me parimet e rosikrucianizmit, të cilat theksojnë arsyen dhe mbështesin një marrëdhënie harmonike me natyrën.

    Weidner gjithashtu ka një teori për qëllimin e Guidestones. Një autoritet mbi traditat hermetike dhe alkimike që lindën Rosicrucians, ai beson se për breza të tërë grupi ka përcjellë njohuritë e një cikli diellor që arrin kulmin çdo 13,000 vjet. Gjatë këtij kulmi, nxjerrjet në masë të madhe koronale supozohet se do të shkatërrojnë Tokën. Ndërkohë, organizata e fshehtë që qëndron pas Guidestones tani po orkestron një "kaos planetar", beson Weidner, që filloi me kolapsin e fundit të sistemit financiar të SHBA dhe do të rezultojë përfundimisht në ndërprerje të mëdha të furnizimeve me naftë dhe ushqim, trazira masive dhe luftëra etnike. në mbarë botën, të gjitha deri në Big Event më 21 dhjetor 2012. "Ata duan të zvogëlojnë popullsinë," thotë Weidner, "dhe kjo është ajo që ata mendojnë se do ta bëjnë atë.

    Me të dëgjuar idetë e Weidner, Martin tund kokën dhe thotë se "është një lloj gjëje që më bën të dëshiroj t'u tregoj njerëzve gjithçka që di". Martin ka kohë që është tërhequr nga banka dhe nuk jeton më në Elberton, megjithatë ai është ende zyrtari - dhe i vetmi - sekretari i Guidestones. “Por nuk di ta them”, shton shpejt plaku. “Kam bërë një premtim”. Martin bëri gjithashtu një premtim për të shkatërruar të gjitha të dhënat e marrëdhënieve të tij me Christian, megjithëse ai nuk e ka mbajtur atë - të paktën jo ende. Në pjesën e pasme të garazhit të tij është një kosh i madh plastik (në fakt, kutia e një kompjuteri IBM që ai bleu në vitin 1983) i mbushur me çdo dokument të lidhur me Guidestones që i kishte ardhur ndonjëherë, duke përfshirë letrat nga Christian.

    Për vite Martin mendonte se mund të shkruante një libër, por tani ai e di se ndoshta nuk do ta bëjë. Ajo që ai gjithashtu nuk do të bëjë është të më lejojë të shikoj letrat. Kur e pyes nëse është gati të çojë në varr atë që di, Martin përgjigjet se Christian do të donte që ai të bënte pikërisht këtë: "Gjatë gjithë kohës, ai tha se kush ishte dhe nga vinte duhej të mbahej sekret. Ai tha se misteret funksionojnë në këtë mënyrë. Nëse doni t'i mbani njerëzit të interesuar, mund t'u tregoni atyre vetëm kaq shumë." Pjesa tjetër është e mbështjellë në qetësinë e madhe me diell.

    Randall Sullivan ( randysul@aol.com ) shkroi për kompaninë e automjeteve elektrike ZAP në numrin 16.04, 20 prill 2009.

    Guidestone Guidestones Georgia Botuar nga Elberton Granite në 1981: Shkarkoni Librin e Plotë [70MB PDF] Ruajtja monumentale i jep historisë një dorë ndihmëse

    Pikat misterioze: Vendet ku forcat e çuditshme errësojnë realitetin

    AI thyen misterin 4000-vjeçar

    JJ Abrams mbi Magjinë e Misterit



    Burimi: Wired

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 10 urdhërimet e djallit gdhendur në gurët udhërrëfyes të shtetit të Gjeorgjisë në Amerikë

    Historia e ketij monumenti ne anglisht:


  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 10 urdhërimet e djallit gdhendur në gurët udhërrëfyes të shtetit të Gjeorgjisë në Amerikë

    Video e momentit kur keta gurre u hodhen ne ere:


  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 10 urdhërimet e djallit gdhendur në gurët udhërrëfyes të shtetit të Gjeorgjisë në Amerikë

    Misteri i pazgjidhur: Pyetjet e mediave lokale Guida e Gjeorgjisë Shkatërrimi një vit më vonë

    Mediat lokale ende vënë në pikëpyetje se kush e shkatërroi strukturën misterioze kushtuar agjendës globaliste të shpopullimit më shumë se një vit më vonë.

    Emri:  Screenshot 2023-07-15 at 5.46.31 PM.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  21.5 KB

    Mediat lokale në shtetin e Gjeorgjisë, më shumë se një vit më vonë, ende po pyesin se kush qëndron pas shkatërrimit të monumentit ikonik të Gjeorgjisë Guidestones.

    Fox 5 Atlanta raportoi javën e kaluar sesi hetimi se kush i shkatërruan Guidestones, të konsideruar prej kohësh si një monument kushtuar agjendës së shpopullimit të globalistëve, ka ngecur dukshëm pa asnjë të dyshuar për të folur.

    Emri:  GG23.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  44.8 KB

    Monumenti misterioz që qëndronte në Elberton, Ga., u shkatërrua vitin e kaluar pasi një pajisje shpërthyese dëmtoi rëndë strukturën e granitit prej 119 tonësh.

    Këtu është një pjesë e raportit të Fox 5 Atlanta:

    E enjtja shënon një vjetorin e bombardimit tronditës të Gjeorgjisë Guidestones në Elberton County.

    Personi përgjegjës për aktin e çuditshëm dhe të supozuar të rastësishëm të shkatërrimit ende nuk është identifikuar apo kapur nga policia.

    Herët në mëngjesin e 6 korrikut 2022, pamjet e sigurisë kapën një individ duke iu afruar me shpejtësi pikës së diskutueshme me një objekt dhe duke u larguar me shpejtësi drejt një sedani argjendi. Pak çaste më vonë shpërthimin e kapën kamera shtesë, të cilat konfirmuan se objekti i vendosur nga individi ishte vërtet një bombë. Më vonë atë ditë, pjesët e mbetura u shkatërruan dhe u tërhoqën larg për shkak të shqetësimeve të sigurisë.





    Guidestones, të referuara ndonjëherë si "Henge Stone i Amerikës", përmbanin të njëjtin mesazh të gdhendur të qeverisë botërore dhe kontrollit të popullsisë në 12 gjuhë të ndryshme, duke përfshirë 4 gjuhë të lashta si sanskritishtja, hieroglifet egjiptiane dhe kuneiforma babilonase.

    Emri:  guidestones523255.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  25.2 KB

    Mbishkrimi në anglisht thotë:

    “Mbajeni njerëzimin nën 500,000,000 në ekuilibër të përhershëm me natyrën.

    Drejtoni riprodhimin me mençuri - duke përmirësuar fitnesin dhe diversitetin.

    Bashkoni njerëzimin me një gjuhë të re të gjallë.

    Sundoni pasionin - besimin - traditën - dhe të gjitha gjërat me arsye të matur.

    Mbroni njerëzit dhe kombet me ligje të drejta dhe gjykata të drejta.

    Le të vendosin të gjitha kombet për zgjidhjen e brendshme të mosmarrëveshjeve të jashtme në një gjykatë botërore.

    Shmangni ligjet e vogla dhe zyrtarët e kotë.

    Balanconi të drejtat personale me detyrat sociale.

    Çmoni të vërtetën - bukurinë - dashurinë - duke kërkuar harmoni me pafundësinë.

    Mos u bëni kancer në tokë - Lini vend natyrës - Lini vend natyrës."

    Monumenti, i ngritur në vitin 1980 në shumën prej 500,000 dollarësh në emër të një "grupi të vogël amerikanësh besnikë" anonim, ka qenë prej kohësh një objekt spekulimesh me shumë që ia atribuojnë ndërtimin e statujës entuziastit të kontrollit të popullsisë, Ted Turner.

    Autori Brad Meltzer tha për History Channel , "Mënyra se si janë ngritur shtyllat ndjek ciklet astrologjike dhe diellore", ngjashëm me monumentin prehistorik të Stonehenge në Angli.

    ExploreGeorgia.org e përshkruan statujën si "miqësore për familjen" dhe vëren: "Udhëzuesit shërbejnë gjithashtu si një kalendar astronomik dhe çdo ditë në mesditë dielli shkëlqen përmes një vrime të ngushtë në strukturë dhe ndriçon datën e ditës në një gdhendje."

    Koha do të tregojë nëse forcat e rendit do të identifikojnë ndonjëherë personat përgjegjës për shkatërrimin e strukturave, apo nëse ato mund të rindërtohen.






    Burimi: InfoWars

Tema të Ngjashme

  1. Manastiri Gelati i Gjeorgjise dhe thesaret shpirterore te tij
    Nga neokastra në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-01-2014, 16:07
  2. Sulmohet LBGT në kryeqytetin e Gjeorgjisë
    Nga mario_kingu në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 17-05-2012, 22:12
  3. Oriku, qyteti i gdhendur në shkëmb
    Nga Davius në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-02-2008, 12:44
  4. 10 urdhërimet e Zotit
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 07-12-2005, 16:03
  5. Cilat jane 10 urdherimet e Zotit per Moisiun?
    Nga vetetima në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 03-10-2003, 04:08

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •