Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Skandali i korrupsionit n dogann e portit t Durrsit: Ende asnj akuz nga drejtsia

  VIDEO-SYRI TV/ U filmuan duke marr lek, doganiert e Portin t Durrsit nuk arrestohen

  Prokuroria dhe Policia nuk kan arrestuar ende asnj prej t denoncuarve pr korrupsion n Portin e Durrsit. Edhe pse n filmimet e publikuara personat e prfshir duken me z dhe figur duke marr ryshfet, pr autoritetet kto prova jan t pamjaftueshme.

  Video: https://youtu.be/D-S41UmYeso

  Detaje t reja jan zbardhur nj dit pas publikimit t skandalit t skem s korrupsionit n Portin e Durrsit. Burime pr SYRI TV kan br me dije se lidhur me rastin nuk ka ende persona t shkarkuar apo arrestuar, por autoritetet jan mjaftuar vetm me pezullim nga detyra.

  Edhe pse marrja e ryshfetit u denoncua me z dhe figur, duket se pr Prokurorin dhe Policin e Durrsit jan t pamjaftueshme e ende asnj prej personave t denoncuar nuk sht ndaluar apo arrestuar.

  Shefi i turnit te sektori i eksporteve n portin e Durrsit, Drini Maxhari i cili ka marre parat nga subjektet private. Gjithashtu edhe Doganieri i kontrollit fizik t importeve n port, Skerdilajd Palnikaj, vllai i Dritan Palnikaj, ish-sekretar i prgjithshm i Ministris s Brendshme, ish-drejtor i Shrbimit t Brendshm t Burgjeve dhe aktualisht kshilltar i kryeministrit Rama. Ndrkoh q t njjtat burime i than SYRI TV se hetimi kishte nisur rreth 1 muaj m par.

  Dyshimet e ngritura jan se skema e denoncuar sht pjes e nj rrjeti t organizuar korrupsioni n Portin e Durrsit.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Skandali i korrupsionit n dogann e portit t Durrsit: Ende asnj akuz nga drejtsia

  Investigimi/ “50, jo 5 mij pr nj?”, skandali n Dogann e Durrsit me z e figur, korrupsioni kthehet n normalitet, si bhen pazaret pr skanerin

  Skedart e Bashkngjitur 179472

  Superskandali i korrupsionit n dogann e Durrsit prfshin edhe skanerin e kontrollit t mallrave. “Siguria n kufi sht nj nga sfidat e siguris me komplekse dhe kritike q qeverit hasin n ditt e sotme”, thot Drejtoria e Prgjithshme e Doganave n faqen e saj zyrtare n prpjekje pr t propaganduar shrbimin e skanerit.

  Por skaneri n portin e Durrsit nuk fut uj vetm n kokainn e fshehur n arkat me banane t cilat nuk zbulohen, pasi pr do deklarat doganore duhet paguar ryshfeti. N videon q News24 disponon, shihet doganieri i skanerit Elton Hamzai, i cili e orienton subjektin q bn procedurn e skanerit se ku t lej bakshishin. Biseda sht aq e lirshme sa kuptohet se kemi t bjm me nj sjellje normale, ku subjektet private duhet t paguajn harain pr t kaluar mallrat n dogan, si n import ashtu dhe n eksport.

  Video: https://youtu.be/zlEK7N_tXwc

  Qytetari: Pr at “Fusion” q iku

  Doganieri i skanerit Elton Hamzai:“Fusion”?

  Qytetari: Po (i jep lekt).

  Doganieri i skanerit Elton Hamzai: H mo leje aty po h. A mbaroi?

  Qytetari: Po, po mbaroi. Mirupafshim!

  Doganieri i skanerit Elton Hamzai: Kalofsh mir!
  Qeveria dhe Ministria e Financave mburren me kt pajisje dhe qytetart e paguajn shtrenjt shrbimin e skanerit, por marrja haptazi e parave tregon se si kjo procedur nuk sht aq e sigurt.

  Nj gj e till u faktua edhe disa jav m par, kur u zbulua se me kontejnert e “Banaking” kishin kaluar me dhjetra kilogram kokain dhe skaneri nuk i kishte zbuluar edhe pse ngarkesa kishte kaluar n rrezet X.

  Ndrkoh familjariteti me korrupsionin n dogan sht aq i fort sa doganiert bjn pazare pr ryshfetin si njsi dhe jo si individ.

  Kshtu n nj material tjetr doganiert Ermir Hazizaj dhe Emir Ibro i thon subjektit q ryshfeti i dhn nuk mjaftohen dhe se duhen para t tjera. Por m skandalozja sht se i gjith dialogu bhet n sy t doganierve t tjer t cilt qeshin me bisedn.

  Doganier Ermir Hazizaj: 50…

  Qytetari: Nuk e dija tamam.

  Doganier Ermir Ibro: 5 mij lek pr nj.

  Qytetari: Ok se flasim se nuk e dija.
  News24 do t publikoj prova t tjera me z dhe me figur t korrupsionit n dogana, ku prve marrjes s ryshfetit cenohet rnd siguria kombtar me lnien e plumbeve t siguris me t cilat vulosen rimorkiot e kamionve n dor t subjekteve private.


  Balkanweb

 3. #3

  Pr: Skandali i korrupsionit n dogann e portit t Durrsit: Ende asnj akuz nga drejtsia

  Korrupsion dmton Doganiert,👮👮🇦🇱
  shkatrron jetn e tyre 😥

  Ndal korrupsionit!! 🙂

 4. #4

  Pr: Skandali i korrupsionit n dogann e portit t Durrsit: Ende asnj akuz nga drejtsia

  Doganiert nuk kan faj, 👮👮🇦🇱🇦🇱
  fajin e ka ndonj tradhtar 👿🔥

Tema t Ngjashme

 1. Skandali/ Pse u grabit me dhun prokuroria e Durrsit
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-05-2018, 02:53
 2. Skandali i korrupsionit t EULEX dhe nj msim pr reformn n drejtsi n Shqipri
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2017, 07:14
 3. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-10-2014, 07:42
 4. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-03-2012, 07:51
 5. Pse dhe kush i ka "prishur" 3 skanerat e portit t Durrsit?
  Nga Edvin83 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 21-01-2011, 20:51

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •