Kosova po luan me zjarrin Moska

Rusia thot se ligji ndrkombtar mbshtet pozicionin e Serbis n provincn e shkputur

Emri:  6397452d203027173634f5f3.jpg

Shikime: 104

Madhsia:  17.4 KB
Fotografia e dosjes: Zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse Maria Zakharova merr pjes n konferencn e saj javore n Mosk Sputnik / Ministria e Jashtme Ruse

Moska sht alarmuar nga tensionet n rritje n Kosov, pr t cilat jan faji i autoriteteve radikale etnike shqiptare n provincn e shkputur serbe dhe sponsorve t tyre perndimor, tha t hnn zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Autoritetet n Prishtin kan ndrmarr nj "seri provokimesh" me marrveshjen e SHBA-s dhe BE-s, duke prdorur "dhun t motivuar etnikisht" pr t synuar serbt e mbetur n krahin, u tha Zakharova gazetarve .

Kryeministri Albin Kurti po krkon t shprqendrohet nga nj politik e brendshme e dshtuar duke luajtur me zjarrin, duke nxitur histerin serbofobike dhe duke prshkallzuar tensionet duke iu afruar afr nj konflikti t armatosur, tha Zakharova. Vetm durimi i serbve vendas dhe i qeveris n Beograd po i pengon gjrat t rrshqasin n dhun t hapur, shtoi ajo.

"Ne qndrojm n solidaritet me udhheqjen e Serbis," tha Zakharova, duke miratuar qndrimin e Beogradit se shqiptart e Kosovs dhe Perndimi "injorojn n mnyr cinike Rezolutn themelore t Kshillit t Sigurimit t OKB-s 1244, marrveshjet e Brukselit dhe Uashingtonit".

Rezoluta e OKB-s parashikonte nj prani t NATO-s n krahin pas bombardimeve t Serbis n 1999, ndrsa marrveshja e Brukselit e vitit 2013 parashikonte autonomi pr serbt e mbetur etnik.

Rezoluta 1244 e OKB-s parashikon qart q Serbia t drgoj forcat e saj t siguris n provinc dhe "as apologjistt pr 'rendin e bazuar n rregulla' nuk mund ta mohojn kt," shtoi Zakharova. Ajo theksoi n mnyr specifike deklaratn e fundit t Ministres s Jashtme gjermane Annalena Baerbock se nj vendosje e till do t ishte "krejtsisht e papranueshme", t ciln Serbia e ka cilsuar si "absurde ".

Ne do t vazhdojm ta ndihmojm Beogradin t mbroj interesat legjitime kombtare n lidhje me Kosovn bazuar n Rezolutn 1244 t KS t KS, e cila mbetet n fuqi pa asnj prjashtim.

N vend q t bjn presion ndaj shqiptarve etnik q t respektojn marrveshjet e nnshkruara, SHBA-ja dhe BE-ja kan "sabotuar haptazi" dokumentin e Brukselit, ndrsa preferojn "praktikn e mbrapsht" t ngacmimit dhe fajsimit t serbve t Kosovs, vuri n dukje Zakharova.

Muajin e kaluar, Brukseli dhe Uashingtoni arritn ta bindin Prishtinn q t braktis planin e saj pr nxjerrjen jasht ligjit t targave serbe. Paqja relative zgjati m pak se dy jav, megjithat, pasi policia shqiptare etnike u vendos me forc n zonat me shumic serbe, duke ngacmuar nj kopsht fmijsh dhe nj punishte vere familjare.

Burimi: RT