Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Edi Rama bn kurban pr drejtsin ish zv. kryeministrin e tij Arben Ahmetaj

  Klodian Zoto mblodhi t dhna kompromentuese pr ish-zv.kryeministrin Arben Ahmetaj

  Emailet e rrjedhura n media sugjerojn se biznesmeni Klodian Zoto - i shpallur n krkim nga SPAK pr afern e inceneratorve, mblodhi dhe ruajti fatura t hoteleve n t cilat prmendet si prfitues ish-zvendskryeministri, Arben Ahmetaj.

  Nga Vladimir Karaj

  Emri: Arben-Ahmetaj-duhe-hyre-ne-Kuvend.jpg

Shikime: 147

Madhsia: 58.2 KB
  Deputeti Arben Ahmetaj duke hyr n nj seanc parlamentare, ku u diskutua pr situatn e energjetike n vend. Foto: LSA

  N ver t vitit 2020, Klodian Zoto, biznesmeni i shpallur n krkim pr akuzat e korrupsionit aktiv dhe pastrimit t parave, i shkroi nj hoteli ku kishte br pages me kartn e tij t kreditit vite m par dhe krkoi q t’i konfirmonin pagesn e br n favor t ish-zvends kryeministrit, Arben Ahmetaj.

  “I dashur Klodian! Faleminderit pr prgjigjen tuaj dhe pr kopjen e karts s kreditit. Ne konfirmojn q fatura bashklidhur pr klientin: Arben Ahmetaj u pagua me kt kart krediti n vitin 2013,” thuhet n nj email t nisur nga stafi i hotelit ‘Starlight Suiten Hotel Renngasse’ n Vien m 18 qershor 2020.

  Emaili tregon interesimin e Zotos, emri i t cilit prmendej n at koh si njeriu kryesor pas kompanive q prfituan kontratat e dyshimta t inceneratorve, pr t mbledhur informacion n lidhje me pagesat e tij pr llogari t Ahmetajt.

  Lista e komunikimeve t Zotos me 6 hotele n Europ rrodhi n media pas kallzimit n SPAK t br nga gazetari Adriatik Doi. N emaile zbulohet se i akuzuari pr korrupsion aktiv e pastrim parash n afern e inceneratorve ka prenotuar ose paguar me kartn e tij t kreditit qndrimet e ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj n disa prej hoteleve.

  N emailet dhe faturat e publikuara rezulton edhe emri i Mirel Mrtirit, i akuzuar nga Prokuroria e Posame pr korrupsion aktiv dhe pastrim parash sa i prket ndrtimit t inceneratorit t Elbasanit.

  Ahmetaj, i cili n Komisionin Hetimor Parlamentar pr inceneratort pati mohuar afrimitetin me Zoton dhe Mrtirin, sipas ktyre e-maileve ka pasur udhtime dhe kontakte me ta t paktn prej vitit 2013.

  BIRN nuk mund t verifikoj n mnyr t pavarur autenticitetin e emaileve; megjithat, i pyetur rreth tyre, Ahmetaj nuk i prgjigj nj krkese pr koment.

  Ardian Leka, avokati i Klodian Zotos nuk pranoi gjithashtu t komentonte mbi emailet e publikuara.

  Pagesa pr dhoma hoteli

  Sipas ‘emaileve’ t publikuara n media, Zoto ka paguar 4,544 euro me kartn e tij t kreditit pr Ahmetajn dhe pr Mrtirin, pr hotele n Bukuresht, Vien dhe Milano. Por kjo mund t mos jet shuma totale e shpenzuar prej tij, pasi n dy prej email-eve pr prenotim, nuk prmendet pagesa e kryer.

  “Duam t t konfirmojm q e morm dokumentin pr kreditim t plot t dy dhomave nn emrin e zotit Ahmetaj”, thuhet n nj prej email-eve.

  M hert, n nj telefonat me BIRN Ahmetaj e mohoi t kishte prfituar nga Zoto.

  I pyetur n shkurt gjat Komisionin Parlamentar Hetimor pr inceneratort nse i njihte tre emrat q qndrojn pas tre kontratave koncensionare t inceneratorve – Mirel Mrtiri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja, Ahmetaj pretendoi se nuk kishte afrimitet me ta.

  “Zoton e njoh n distanc”, tha ai, ndrsa shtoi se “nuk kam lidhje biznesi, pune, familjare apo krushqie me asnjrin prej tyre”.

  Nj udhtim i Ahmetajt me Mirel Mrtirin u dokumentuan n nj investigim t BIRN n gusht 2020.

  Emailet tregojn se kto udhtime jan prenotur ose paguar nga karta e kreditit e Zotos. N emailet nga hotelet, nj pjes t t cilave duket se Zoto se i mblodhi n ver t 2020 kur afera ishte denoncuar publikisht, lvizje t tilla kan qen t shpeshta.

  Reagimet politike

  Publikimi i emaileve t Klodian Zotos sht shoqruar me reagime nga prfaqsues t opozits. Jorida Tabaku, deputetja e Partis Demokratike q drejtoi Komisionin Parlamentar pr Inceneratort, n nj postim n Facebook rikujtoi dshmin e Ahmetajt n parlament dhe e akuzoi at pr lidhje t afrta me t akuzuarit.

  “Arben Ahmetaj, dshmitar n at Komision, kur u pyet prej meje nse kishte udhtuar apo kishte njohje t afrta me t dyshuarit Zoto, Mrtiri dhe Gugallja iu prgjigj me mohim. Mirpo provat e fundit t publikuara n media tregojn q ai ka njohje t afrt me t gjith personat q jan shpallur n krkim”, shkroi Tabaku.

  Tabaku i krkoi SPAK t jepte shpjegime pse nuk kishte ngritur akuza ndaj Ahmetajt dhe personave t tjer t prfshir n kt afer.

  “Njerzit e prfshir n afern e inceneratorve, me vler 430 mln euro, fshehin sekrete pr korrupsionin e ministrave”, tha ajo.

  Ndrkoh ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi Ahmetajn dhe kryeministrin Edi Rama pr rol kryesor n afer.

  “Kjo vrteton plotsisht deklaratn e PD dhe opozits, e cila ka denoncuar me koh skemn e megavjedhjes. Ahmetaj dhe Rama kan rolet m kryesore”, tha Berisha.

  N krahun tjetr, qeveria dhe Partia Socialiste, nj deputet i t cils sht tashm i arrestuar dhe nn akuz pr kt afer, tha se nuk do t komentoj hetimet.

  I pyetur nga BIRN, kreu i Grupit Parlamentar t Partis Socialiste, Taulant Balla deklaroi se duhej t lihej prokuroria q t hetonte.

  “do ndrhyrje nga ana jon, kushdoqoft un si kryetar grupi, deputet apo dikush tjetr si bn mir pavarsis. Pr ta prmbledhur pyetjet tuaj me vend , duhet t lm drejtsin t bj punn e vet. Nuk do t komentoj shtje q jan n hetim”, tha Balla.

  Pr abuzimet e dyshuara me fondet pr ndrtimin e dy impianteve t incenerimit t mbetjeve n Fier dhe n Tiran, SPAK ka marr t pandehur ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka, i cili sht prej nj viti i arrestuar, deputetin Alqi Bllako, administratort e kompanive t prfshira, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, bashkjetuesin e Gugalljas Mirel Mrtiri dhe nj numr t akuzuarish t tjer.

  Sa i prket inceneratorit t Elbasanit, 10 persona jan t pandehur dhe u drguan n gjykat me akuza pr korrupsion, pastrim parash e t ngjashme, nga t cilt 4 jan n burg, 3 po hetohen n arrest shtpie ndrsa 3 jan n krkim. Pr inceneratorin e Fierit jan nn akuz 21 persona, por nj pjes e t akuzuarve jan t njjta n t dy hetimet.

  Ndrkoh, pr projektin e inceneratorit t Tirans dhe disa projekte t tjera t denoncuara bashk me t lart prmendurat, Prokuria e Posame thot se vazhdon hetimet. SPAK nuk ka dhn asnj mas shtrnguese ndaj personave t dyshuar apo kompanis Integrated Energy BV Shpk, e cila vazhdon t marr qindra mijra euro nga buxheti shtetit do muaj, edhe pse nuk bn incenerim t mbetjeve.

  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Dalin fatura t reja hotelesh pr Ahmetajn t paguara nga Zoto, u fshehn nga prokurort e SPAK

  Dalin t tjera tjera prova pr pretendimin e tij t drguar n SPAK tashm, pr prfshirjen e ish-ministrit Ahmetaj n shtjen e inceneratorve.

  Doi shkruan se kta jan pagesa t tjera q biznesmeni, Klodian Zoto pr 'harbimin' e Arben Ahmetajt n hotelet me 5 yje t Francs dhe Gjermanis.

  Gazetari shton se kto jan dy rezervimet e radhs t Klodian Zotos s inceneratorve n hotele me 5 yje, kt her n Gjermani dhe Franc, pr t'u akomoduar Arben Ahmetaj me bashkjetuesen e tij Erjola Hoxha.

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_71670939396.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 16.4 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_81670939396.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 26.9 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_61670939396.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 16.3 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_51670939396.jpg

Shikime: 100

Madhsia: 18.8 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_41670939395.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 34.1 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_31670939395.jpg

Shikime: 73

Madhsia: 22.7 KB

  Postimi i gazetarit Adriatik Doi:

  Pagesat e tjera t Zotos pr 'harbimin' e Ahmetajt n hotelet me 5 yje t Francs dhe Gjermanis. Dy prokurort mbylln syt.

  Kto jan dy rezervimet e radhs t Klodian Zotos s inceneratorve n hotele me 5 yje, kt her n Gjermani dhe Franc, pr t'u akomoduar Arben Ahmetaj me bashkjetuesen e tij Erjola Hoxha. N 13 gusht 2015, Zoto paguan 3 500 euro q Arben Ahmetajn t qndroj tre dit n Hotelin Belles Rives, dhoma 083, n nj zon bregdetare t Francs. Ahmetaj ka shijuar pr 3 net shrbimet ekstra t ktij hoteli bashk me Erjola Hoxhn.

  Hoteli ndodhet pran nj marine jahtesh. Sigurisht nuk mungojn as kazinot, nj pasion i hershm i Tigrit. N 11 tetor 2016, Erjola Hoxha akomodohet n hotelin Jumeirha, n Frankfurt t Gjermanis. Pronotimi sht br nga Klodian Zoto me kartn e tij t kreditit.

  Dy pagesat korruptive konsolidojn m tej raportin mes pronarit t kompanis koncensionare t inceneratorve Klodian Zoto dhe ish ministrit Arben Ahmetaj. Ahmetaj ka firmosur pr procedurn koncensionare t inceneratorve m 14 prill 2014, kur ishte ministr i Energjitiks. M pas Zoto i ka 'kthyer reston', duke i paguar lodhjen n hotele me 5 yje.

  Dy prokurort e shtjes, Ened Nakui dhe Klodian Braho, duket se kan mbyllur syt prball ktyre provave.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  SPAK nn presion: Po hetojm pr Again, Ahmetajn, Gjiknurin dhe Naon!

  Pas publikimit t emaileve q tregojn se Klodian Zoto kishte paguar qndrimin e Arben Ahmetajt n disa hotele jasht vendit, prokurort e SPAK jan nn presionin e dyshimeve se mund ta ken shmangur ish.zvkryeministrin nga hetimet. Minimumi, nuk kan marr n pyetje pr inceneratort dhe nuk kan verifikuar lidhjet e tij me Klodian Zoton dhe Mirel Mrtirin.

  T gjendur nn kt presion, prokurort kan kaluar mesazhin se hetimet ende vazhdojn pr disa nga protagonistt e qeverisjes n dy mandatet e socialistve.

  Kshtu, n fund t njoftimit se hetimet pr inceneratorin e Elbasanit u mbylln, SPAK njoftoi se ka ndar shtjen penale pr disa dosje t tjera, mes t cilave:

  1) miratimin e V.K.M nr.907 q ka miratuar sigurimin e financimit t nevojshem t kontrats s konensionit, ose hetimi pr ngjll Again

  Vendimi i qeveris me nr.907 kaloi n mbledhjen e Kshillit t Ministrave procedurn e famshme “negociim pa shpallje”, e cila u propozua nga ifti Koka-Bllako, q sot jan n burg.

  Prokurort thon se Lefter Koka mori ryshfet pr pikrisht se zgjodhi ta jap konensionin me kt procedur. Por si kaloi “negociimi pa shpallje” n mbledhjen e qeveris? A nuk u krye nj kontroll pr ligjshmrin e dokumentave q i propozohen qeveris?

  Kt kontroll duhet ta kryente Sekretari i Prgjithshm i Rams, ngjll Agai. Ai u mor n pyetje nga prokurort e SPAK n datn 15 Tetor. Justifikimi i tij ka qen se kontrata ishte pr “sigurimin e financimit”, pra vetm sa pr t dhn parat pr konensionin dhe pr kt qeveria sht e detyruar me ligj.

  2) – Prgjigjet pozitive t ministrive lidhur me zbatimin e proedurs “negocim pa shpallje”, ose hetimet pr firmat e Gjiknurit, Ahmetajt dhe Naos

  Para se t kalonte n qeveri, procedura “negociim pa shpallje” e krkuar nga Lefter Koka dhe Alqi Bllako ka marr edhe miratimin e disa ministrive t tjera. Procedura q nuk parashikohej n ligj u konfirmua n disa shkresa mes Lefter Koks dhe ministrave Ahmetaj, Gjiknuri dhe Nao.

  Ahmetaj e shprehu miratimin n datn 14 Nntor t vitit 2014 q sht “parimisht dakord” pr t’i dhn kompanis Albtek Energy koncesionin/PPP pr inceneratorin n Elbasan.

  Gjiknuri e dha prgjigjen e tij n shkresn e dats 17 Nntor t vitit 2014 duke saktsuar se “przgjedhja e procedurs s koncesionit sht e drejt e Autoritet Kontraktor”.

  Po n kt pjes t sqarimit, SPAK saktson se ka
  Prfshir n hetime edhe “provat dhe dokumentet q jan gjetur dhe jan nxjerr nga kompjuterat e sekuestruara n banesn e t pandehurit Klodian Zoto”.

  Lapsi.al

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Faturat e reja nga hotelet luksoze/ 'Zoto pagoi pr Ahmetajn dhe dy grat e tij, SPAK fshehu provat'

  Emri: auto_footo79461672916835.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 41.6 KB

  Gazetari Adriatik Doi ka publikuar fakte t reja n lidhje me pagesat q ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj ka prfituar nga biznesmeni Klodian Zoto.

  Faturat konfirmojn se Zoto ka mbuluar udhtimet edhe t gruas s par t Ahmetajt. Sipas gazetarit, udhtimet dhe akomodimet prkojn me hyrje-daljet e ish-ministrit dhe ish-gruas s tij n sistemin TIMS.

  Denoncimi i gazetarit Adriatik Doi

  Pisa, Vjena dhe Malta jan disa vende t tjera, bukuria dhe shrbimet e t cilave jan shijuar nga ish-ministri Arben Ahmetaj me parat e Klodian Zotos, pronarit t shoqris koncensionare t inceneratorve.

  Nse dokumentet e publikuara n dhjetor 2022 konfirmonin se Zoto ka paguar akomodimin n hotele edhe t dashurs s Ahmetajt (Erjola Hoxha), faturat e publikuara sot konfirmojn se Klodian Zoto i inceneratorve ka mbuluar udhtimet edhe t gruas s par t Ahmetajt, Albina Manka, si dhe t vet Ahmetajt.

  Pasi Ahmetaj ka firmosur n 14 prill 2014 pr koncensionin e inceneratorve n cilsin e ministrit t Ekonomis dhe m pas ka lvruar fondet publike n cilsin e ministrit t Financave, Zoto i ka kthyer reston, duke i mbuluar shpenzimet Ahmetajt, gruas s tij n letra Albina Mans si dhe t dashurs s tij, Erjola Hoxha, me t cilat ka tre vajza.

  Pagesat e Klodian Zotos pr mbulimin e udhtimeve dhe akomodimin n hotele me 5 yje t Ahmetajt dhe bashkshortes s tij i prkasin periudhs 2015-2016. Me parat e inceneratorve, ifti Ahmetaj-Manka kan vizituar simbolet turistike t Evrops.

  Udhtimet dhe akomodimet n hotele luksoze prkojn me hyrje-daljet e shnuara n sistemin TIMS.

  uditrisht as kto pagesa korruptive nuk u kan br 'prshtypje' dy prokurorve Eneid Nakui dhe Klodian Braho, gjat zbrthimit t tre kompjuterave dhe telefonit t Klodian Zotos n mars 2022.

  Nga viti 2013 deri n vitin 2018, Klodia Zoto ka kryer 10 pagesa me vler mijra pr udhtime akomodimin n hotele me 5 yje t Arben Ahmetaj dhe dy grave t tij, n Bukuresht, Milano, Frankfurt, Faranc, Milano, Monte Carlo etj. (Kto pagesa t dokumentuara jan vetm maja ajsbergut).

  Dy prokurort e shtjes Klodian Braho dhe Eneid Nakui kan mbuluar qllimisht kto prova korrupsioni, duke devijuar hetimet, shprdoruar detyrn, minuar barazin para ligjit, cnuar besimin tek SPAK dhe ngarkuar me prgjegjsi penale persona me rol periferik.

  Jo vetm kaq. Pagesa t s njjts natyr jan konstatuar nga hetuesit si dhe jan br pjes e dosjes hetimore pr Etleva Kondin, ish drejtoresh e koncensioneve n Ministrin e Energjitiks dhe antar e Komisiomit t Vlersimit t Ofertave pr inceneratort e Elbasanit dhe Fierit. Kondi sht marr e pandehur nga SPAK.

  Ligji penal dhe procedural penal sht zbatuar pr ish zyrtaren e nivelit t mesm Etleva Kondin, por jo pr zyrtarin e nivelit t lart Arben Ahmetajn. I vetmi fakt flagrant korruptiv n historin e shtjes s inceneratorve ishin pagesat e Klodian Zotos. Pikrisht fakti m i rndsishm sht fshehur.

  Skandali u thelluar nga Prokurori i SPAK, Alfred Shehu, i cili n vend q t kryente nj verifikim elementar t pretendimeve n kallzim, ka br br nj ese t paprecedent, duke folur pr shtje psikologjike, ndjesi, kompeteca t ditura dhe bindje t brendshme t dy prokurorve.

  Vendimi i Alfred Shehut m s paku sht n konflikt interesi, kompromentues dhe n kundrshtim flagrant me disa vendime unifikuese t Gjykats s Lart, e cila ka theksuar se nuk mund t mbyllet nj dosje me mosfillim pa kryer hetime.

  Jo drejtsi selektive, por barazi para ligjit!

  Emri: auto_fatura11672916818.jpg

Shikime: 53

Madhsia: 34.2 KB

  Emri: auto_fatura21672916818.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 31.0 KB

  Emri: auto_fatura41672916819.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 21.5 KB

  Emri: auto_fatura31672916819.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 34.2 KB

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  TCH: Ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj rrezikon deri n 15 vite burg

  Emri: Capture-89.png

Shikime: 17

Madhsia: 469.0 KB

  Sot n studion e Top Channel u diskutua n lidhje me akuzat e SPAK ndaj ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetaj.

  Elkier Bushkolaj, analist, theksoi se nse vertetohen katr akuzat ndaj Ahmetaj, ai mund t dnohet deri n 15 vjet burg.

  N fakt hetimet nga SPAK jan shtuar n drejtim t tij q prej deklarats s kryeministrit Rama kur iu kundrprgjigj ish-numrit dy n qeveri i cili tha te “Opionion” se “Rama m mir t bj kryeministrin se sa gjyqtarin”. Rama tha q nse ai do t ishte gjyqtar, do t ishte m keq pr Arben Ahmetaj, duke nnkuptuar se PS e ka shitur.

  Me tej n TCH u tha nga t ftuarit se skandali vazhdon se pas shprthimit t inceneratorve, akoma vazhdojn pagesat miliona euro n drejtim t ktyre kompanive.

  Po sot ishte pronari i news24, Irfan Hysenbelliu, tha kur po fliste pr sekuestrimin e “Prestige Resort” q “Kryeministri Rama nuk b.. t arrestoj me SPAK-un, ish-zv/kryeministrin Ahmetaj pasi ai di shum gjra pr kryeministrin”.

  Me sa duket rrethi po mbyllet pr Arben Ahmetaj. Vetm nse ai ka ndonj “bomb” kundr mazhorancs, athere mund t kemi ngjarje t reja.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Ahmetaj n SPAK, socialistt i mbyllin dyert. A do t ket ai fatin e kolegve si Tahiri dhe Koka?

  Emri: ahmetaj-rama.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 38.1 KB

  Ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj sht nn hetim nga SPAK. Ai sht nj prej njerzve m t rndsishm t qeveris Rama n 10 vitet e fundit, duket se tani do t ket nj llogari t hapur me drejtsin shqiptare.

  Gjykata e Posame e ka regjistruar emrin e Ahmetajt si person nn hetim, ndrsa mbi t rndojn 4 akuza: shprdorim detyre, korrupsion, fshehje t ardhurave dhe pastrim i parave.

  Emri i Ahmetajt sht lakuar gjat vitin e fundit, si nj prej njerzve t prfshir n shtjen e inceneratorve, e padyshim edhe lidhjet e tij me biznesment Klodian Zoto dhe Mirel Mertiri, q mbajn emrat e tyre n bizneset e plehrave. Ahmetaj i ka mohuar akuzat q e lidhnin at me biznesment, edhe nga denoncimet e bra n media, por shum her ai sht par t udhtojn me ta.

  N mes t muajit t shkuar n nj program televiziv kreu i qeveris e la n dor t drejtsis ish-ministrin e tij besnik, ndrkoh q nj jav m pas, n nj prgjigje maj m maj po n nj program televiziv, Ahmetaj la t nnkuptohet se marrdhnia e tij me kryeministrin sht thyer prfundimisht.

  Tani mbetet pr t’u par far ndodh pas ksaj me ish-zvendskryeministrin. A do t ket ai fatin e kolegve t tij, Tahiri dhe Koka? Deri ku do t shkoj drejtsia n hetimin e saj?

  Koha Jone

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Taulant Balla mesazh Ahmetaj: PS jo nj zyr avokatie pr shkelsit e ligjit!

  Emri: Capture-179.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 39.7 KB

  N Partin Socialiste ujrat jan turbulluar nga intervista e ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetaj, dhn mbrmjen e s enjtes n ”Opinion”. Kreu i grupit i PS-s, Taulant Balla, u pyet gjat nj interviste pr ”Euronews Albania”, n lidhje me deklaratat e Arben Ahmetaj q i krkoi kryeministrit Rama t mos bj gjykatsin n lidhje me akuzat q aludohen ndaj tij.

  Balla tha se qndrimi i kryeministrit Rama dhe Partis Socialiste ka qen i qart pr kdo, se kjo forc politike nuk sht zyr avokatie e askujt q ka shkelur ligjin.

  “Un nuk e di kontekstin n t ciln e ka thn zoti Ahmetaj, pasi nuk e kam ndjekur. Edi Rama dhe PS q n fillim kan mbajtur nj qndrim q sht tejet i qart, PS nuk sht zyr avokatie pr asknd. Kjo sht publike dhe me fakte. Ju e mbani mend dallimin mes PS-s dhe kundrshtarit ton. Sa her q ngrihej nj akuz ndaj nj deputeti apo kryebashkiaku t PD-s, Partia Demokratike bnte gavetn dhe i onte ushqimin, rasti i Xhelal Mziut, po se mbani mend”, tha Balla.

  Te “Opinion” ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj shigjetoi kryeministrin Rama duke i thn publikisht q t mos edhe kryeministrin, edhe gjyqtarin!

  Koha Jone

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Rrezikon Ahmetaj t shkoj n burg? Ilir Meta: Rama i gatshm ta dorzoj

  Skedart e Bashkngjitur 180302

  Kryetari i Partis s Liris, Ilir Meta thot se Edi Rama po i dorzon bashkpuntort e tij dhe ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj mund t jet njri prej tyre. N emisionin “Now” n Euronews Albania, Meta deklaroi se kryeministri Edi Rama sht i gatshm t dorzoj gjithka pr t ndenjur edhe nj dit m shum n karrigen e kryeminisrit.

  “Un mendoj q Edi Rama pr t shtyr edhe nj dit m shum n karrigen e kryeministrit, sht gati t lshoj dhe t dorzoj gjithka, sepse ai nuk njeh asnj lloj princimi, asnj lloj morali”,-tha Meta.

  Nga ana tjetr, Meta tha se ftesa n SPAK pr t folur pr shtjen CEZ-DIA ishte e papritur sa i takon tematiks. ”sht nj shtje e vjetr dhe e str konsumuar sepse kjo sht nj shtje q sht hapur gjithmon pr arsye politike dhe n mnyr spekulative n vitin 2015”.

  Koha Jone

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Zbulohet e kaluara e panjohur e Ahmetaj tek Partia Demokratike

  Skedart e Bashkngjitur 180303

  N CV zyrtare, Arben Ahmetaj sht kujdesur t fsheh hapat e para n politik pran Partis Demokratike. N vitin 1991 q prkon me rnien e diktaturs, Ahmetaj prfundoi studimet pr gjuh angleze n Unversitetin e Tirans. N vitin 1992 ai shrben n Ministrin e Financave si kshilltar i ministrit demokrat Genc Ruli.

  Ai la punn n emigracion n shtetin grek ku ishte shprngulur prej korrikut t vitit 1991 dhe u katapultua pran njrit prej ministrave m t rndsishm t Partis Demokratike. N kt koh, Arben Ahmetaj punoi edhe n nj projekt t Departamentit t Thesarit t Shteteve t Bashkuara t Ameriks n Shqipri. Projekt q kishte mision pr t ndihmuar n transformimin e finanancve shqiptare, nga nj shtet komunist n nj ekonomi tregu.

  N vitin 1992, ai fiton formimin e par n profilin ekonomik prmes nj kursi 1-mujor n SHBA pr mikrokredit. Deri n vitin 1995 ai ka punuar edhe si Kshilltar pr shtjet Fiskale n Bankn e Shqipris.

  Ahmetaj po i rriste ambiciet dhe kuptoi se me diplomn e nj msuesi anglishteje nuk do t arrinte atje ku donte. N periudhn mes viteve 1995-1997 ai zhvendoset n SHBA ku kryen studimet master n degn “Tregti Ndrkombtare dhe Diplomaci” n Kentucky t Shteteve t Bashkuara. M n fund, ai e kishte nj diplom ekonomike, profil q i prshtatej edhe me punn.

  Ahmetaj n gjith rrugtimin e tij, ka pasur nuhatje t fort pr t qen me fituesit, por pa fituar kurr nj betej vet. Nga demokrat, ai konvertohet n socialist n 1997.

  Top Channel

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Arben Ahmetaj thyen heshtjen, sot prball Blendi Fevziut

  Skedart e Bashkngjitur 180304

  Ish-zv/ kryeministri Arben Ahmetaj do t jet kt t enjte n emisionin “Opinion” t drejtuar nga Blendi Fevziu.

  Kjo sht hera e par q Arben Ahmetaj do t flas hapur n lidhje me akuzat publike q jan br ndaj tij, veanrisht n lidhje me shtjen e inceneratorve.

  Ahmetaj nuk ka pranuar q intervista t jet me panel, por nj prballje vetm me Fevziun. Pak koh m par, Arben Ahmetaj e kan thirrur edhe n SPAK.

  Emisionin mund ta shikoni ketu

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Berisha drejtohet Arben Ahmetajt: Bhu i penduar i drejtsis dhe shpto!

  Skedart e Bashkngjitur 180305

  Berisha ka sulmuar sot n parlament ish-zv/kryeministrin Arben Ahmetaj, duke e quajtur si truri i inceneratorve dhe i lidhur ngusht me Klodian Zoton.

  Me tej Berisha iu drejtua Arben Ahmetajt: Bhu i penduar i drejtsis dhe shpto! Trego se kryeministri sht koka e ksaj organizate kriminale.

  Ndryshe ishte mesazhi i ish-kryeministrit Berisha, do t arrestojn dhe nuk do t kesh mundsin m t flassh.

  Arben Ahmetaj ndodhet n hetim nga SPAK dhe ku akuzohet pr katr shkelje t ligjit, t cilat sipas analistve t fushs juridike ai mund t dnohet deri n 15 vite burg.

  “ Afera 600-700 milionshe n total apo afera 420 milion e djegsit t Tirans, kurr nuk mund t realizohej me firmn, me insistimin e Arben Ahmetajt.

  Arben Ahmetaj n daljen e tij t fundit u shpreh se qeverin nuk mund ta lvizja un. Un ua them ktu si ish-Kryeministr: Kurr nj ministr nuk e lviz dot qeverin. Qeverin e lviz Kryeministri, i cili ngarkon punonjsit e aparatit t Kshillit t Ministrave dhe n kt mnyr e lvizi Edi Rama. E lvizi Edi Rama duke firmosur 17 shkresa n 24 or n nj koh rekord!

  Arben Ahmetaj ka prgjegjsi t plot sepse me Inspektoriatin e tij financiar nuk mbikqyri financimet, grabitjen dhe plakitjen e parave dhe tani del thot publikisht “Follow dhe money” – Ndiq paran!

  Ndjek paran, por edhe ti do t mbetesh n at vorbull, Arben, se jep kshilla tani mbasi t’u kujtuan!

  Por Edi Rama sht prgjegjsi numr nj, sepse sht autori i firms pasi Enti Kombtar i Prokurimeve pasi tha se kjo procedur sht antiligjore!”- nnvizoi Berisha.

  Koha Jone

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Edi Rama bn kurban pr drejtsin ish zv. kryeministrin e tij Arben Ahmetaj

  SPAK sekuestron viln e ish-gruas s Arben Ahmetajt n Palas. Firmoset krkesa drejtuar parlamentit pr heqjen e imunitetit

  Dosja e ish-zv/kryeministrit t PS-s, Arben Ahmetaj po merr rrjedh tjetr. SPAK fillon operacionin e sekuestrimit t pasurive t Arben Ahmetaj ose personave t lidhur me t.

  SPAK ka sekuestruar viln n Palas t ish-bashkshortes s ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetajt.

  Msohet se dera e vils n Palas sht hapur me forc nga zjarrfiksja, ndrsa jan sekuestruar sende personale dhe disa dokumente q besohet se jan t rndsishme pr hetimin.

  Vila n pronsi t Mancks sht kontrolluar edhe m hert nga hetuesit e Byros Kombtare t Hetimit.

  Veprimet e BKH-s jan kryer me mbshtetje t policis s Vlors.

  SPAK po heton Ahmetajn pr “korrupison”, “fshehje pasurie” dhe “pastrim parash”.

  Ndrkoh burime shum konfidenciale tregojn se shefi i SPAK, Altin Dumani, nj njeri jasht klaneve politike dhe i rrept n luftn ndaj korrupsionit, ka firmosur krkesn drejtuar Kuvendit t Shqipris pr heqjen e imunitetit t deputetit Arben Ahmetaj.

  Nse ndodh q parlamenti e voton heqjen e imunitetit burimet thon se flet arresti sht gati ndaj ish numrit dy t qeveris Rama.

  N PS ka frik se mos Arben Ahmetaj ka ruajtur dokumenta komprementuese ndaj qeveris ku ishte si zv/kryeministr.

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-02-2016, 16:04
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-12-2015, 17:07
 3. Merkel pret t martn kryeministrin Rama
  Nga Antiproanti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 02-04-2014, 16:56
 4. Zdhnsja e Arben Ahmetaj, nga puna n parfumeri te zyrat e Ministris
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 24-11-2013, 23:13
 5. Mafiozi Rama hedh ne gjyq kryeministrin
  Nga davidd n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 24-12-2009, 17:18

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •