Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Gjermani: Policia arreston një grup "Qytetarët e Rajhut" që bënin komplot për grusht shteti

    Policia gjermane arreston të dyshuarit "Qytetarët e Rajhut" të komplotit për grusht shtet

    Autoritetet kanë arrestuar 25 persona, duke përfshirë ish-polici dhe personel ushtarak, të cilët dyshohet se donin të rivendosnin një monarki

    Emri:  6390740c85f54003f526875a.jpg

Shikime: 89

Madhësia:  36.2 KB
    Oficerët e maskuar të policisë e çojnë Princin Reuss (mbrapa, në qendër) në një automjet policie pasi kontrolluan një shtëpi në Hessen, Frankfurt/Main gjatë një bastisjeje kundër të ashtuquajturve "qytetarë të Rajhut", © Global Look Press / Boris Roessler

    Sipas mediave gjermane, vendosjet SWAT, më shumë se 130 kërkime dhe gjithsej 25 arrestime janë kryer në Gjermani dhe disa vende fqinje në një nga operacionet më të mëdha kundër-terroriste në historinë e vendit.

    Të arrestuarit përfshijnë ish-anëtarë të forcave ushtarake dhe policore, si dhe një shtetas rus. Ata dyshohen se kanë komplotuar për të rrëzuar me forcë qeverinë aktuale në Berlin dhe për të rivendosur një regjim të modeluar sipas Rajhut Gjerman të vitit 1871.

    Bastisjet e shumta në orët e para të së mërkurës përfshinin rreth 3,000 policë gjermanë që sulmuan apartamente në 11 rajone të vendit, zbuluan autoritetet.

    Anëtarët e grupit thuhet se janë adhurues të ideologjisë QAnon, të cilët besojnë se Gjermania aktualisht po kontrollohet nga 'shteti i thellë'.

    Pasi filluan përgatitjet e tyre për një grusht shteti në nëntor 2021, të dyshuarit formuan një "krah ushtarak" dhe po përpiqeshin në mënyrë aktive të rekrutonin personel ushtarak që aktualisht shërben në Bundeswehr.

    Përveç sulmit në parlamentin e vendit, Bundestagut dhe marrjes peng të ligjvënësve, të dyshuarit dyshohet se synonin gjithashtu të synonin infrastrukturën energjetike të Gjermanisë me shpresën për të shkaktuar përleshje të ngjashme me luftën civile.

    Komplotistët thuhet gjithashtu se formuan një kabinet hije, duke planifikuar të vendosin një fisnik nga Frankfurti, Prinz Heinrich XIII, në krye për një periudhë të përkohshme pas grushtit të shtetit.

    Birgit Malsack-Winkemann, një ish-deputete e partisë së krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë, ishte në mesin e të arrestuarve dhe gjithashtu iu kontrollua prona e saj, raportoi media ZDF.

    Midis të dyshuarve është një shtetase ruse e identifikuar si Vitalia B. Ajo dyshohet se ka ndihmuar sundimtarin e mundshëm për të vendosur kontakte me Rusinë, megjithëse me sa duket pa dobi. Siç vuri në dukje zyra e prokurorisë federale të Gjermanisë, "Sipas hetimeve [të kryera] deri më tani, nuk ka asnjë të dhënë [që sugjeron] se partneri i tyre i kontaktit ka reaguar pozitivisht ndaj kërkesës së tyre."

    Ndërkohë, ambasada ruse në Berlin tha për mediat se nuk ishte njoftuar nga autoritetet gjermane se një shtetas rus ishte arrestuar. Diplomatët shtuan se do të dërgojnë një hetim në prokurorinë gjermane, duke thënë se janë të gatshëm t'i ofrojnë të gjithë ndihmën e nevojshme gruas.

    Duke komentuar mbi bastisjet, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën se zyrtarët në Moskë kishin mësuar për situatën nga media, duke e përshkruar atë si " problem të brendshëm" të Gjermanisë.

    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Gjermani: Policia arreston një grup "Qytetarët e Rajhut" që bënin komplot për grusht shteti

    Gjermania zbulon numrin e 'qytetarëve të Rajhut'

    Organizata ekstremiste e krahut të djathtë pas komplotit të fundit të grushtit të shtetit po rritet me shpejtësi, thotë ministri i brendshëm

    Numri i ekstremistëve të ekstremit të djathtë që mohojnë legjitimitetin e Gjermanisë moderne ka arritur në 23,000, tha Ministrja e Brendshme Nancy Faeser për gazetën Bild am Sonntag të dielën. Ajo bëri thirrje për një goditje gjithëpërfshirëse të lëvizjes Reichsbuerger 'Qytetarët e Rajhut'.

    Sipas Faeser, komuniteti Reichsbuerger, i cili kundërshton sistemin aktual politik dhe kufijtë e vendit, është rritur me 2,000 anëtarë gjatë vitit të kaluar. Ajo tha se 10% e atyre në grup konsiderohen të gatshëm për dhunë.

    Të mërkurën, policia arrestoi 25 Reichsbuerger, ose të vetëquajtur 'qytetarë të Rajhut', të cilët dyshohen për komplot për një grusht shteti. 71-vjeçari Heinrich XIII, Princi i Reuss dhe anëtar i një familje të mitur aristokrate gjermane, u emërua si udhëheqës i grupit.

    "Ne nuk kemi të bëjmë me kokrra të padëmshme, por me të dyshuar për terrorizëm, të cilët të gjithë tani janë në paraburgim dhe në pritje të gjykimit," tha Faeser, duke shtuar se 239 akte të dhunshme nga Reichsbuergers u regjistruan vitin e kaluar dhe të paktën 1,050 njerëz kishin lejet e tyre për armë zjarri. revokohet. Ministri bëri thirrje për “presion maksimal” ndaj komunitetit dhe tha se qeveria do të “forcojë më tej ligjet për armët”.

    Në prill, policia gjermane arrestoi katër persona me lidhje me lëvizjen Reichsbuerger me dyshimin për komplot për të rrëmbyer ministrin e Shëndetësisë Karl Lauterbach.

    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Gjermani: Policia arreston një grup "Qytetarët e Rajhut" që bënin komplot për grusht shteti

    “Grusht shteti” në Gjermani

    Nga Yannick Gregory

    Ishte përpjekja për grusht shteti që tronditi botën. Në mëngjesin e 7 dhjetorit 2022, 3000 anëtarë të policisë gjermane të armatosur dhe të veshur me veshje taktike zbritën në 50 shtëpi në Gjermani, Austri dhe Itali dhe arrestuan 25 persona të akuzuar për komplot për të përmbysur qeverinë. Ky ishte operacioni më i madh i policisë ndonjëherë në Gjermani. Një moment që do të regjistrohet përgjithmonë në librat e historisë - nga këndvështrime të shumta me rezolucion të lartë - falë mediave gjermane, të cilat, sipas një politikani të ekstremit të majtë, qeveria e informoi me mirësjellje për operacionin sekret dy javë më parë (për t'ju dhënë një sensi i prioriteteve) (burimi: politikania antifashiste Martina Renner, n-tv.de “Die Razzia wirkt wie eine PR-Aktion”).

    Pikërisht kështu, një qeveri perandorake në pritje iu ekspozua botës. Shumë e dinë tashmë për liderin e çuditshëm Princin Heinrich XIII (71 vjeç), por ai ishte vetëm maja e bratwurst. Një tabelë organizative e publikuar në BILD zbulon emrat dhe funksionet e togerëve dhe këshilltarëve kryesorë, duke përfshirë Frank Heppner (62 vjeç), një pronar restoranti i zgjedhur nga komplotistët për të mbikëqyrur Reichskantinen (kafiteritë perandorake) pas suksesit të grushtit të shtetit. Një tjetër ministër i mundshëm, një astrolog, do të ishte vënë në krye të "Transkomunikacionit". Një mjek u caktua të ishte "Ministër i Shpirtërorisë dhe Shërimit".

    Tani njerëzit mund të pyesin se me çfarë lloj arsenali ishin të pajisur këta njerëz. Çfarë armësh zbuluan 3000 pjesëtarët e policisë në shtëpitë dhe strehët e këtyre ekstremistëve? Dy pushkë, një pistoletë, shpata, harqe dhe disa armë antike. Gjë që e bën edhe më qesharak komentin e mëposhtëm të politikanes së majtë Janine Wissler: “Ajo që i bën rrjete të tilla veçanërisht të rrezikshme janë lidhjet e tyre me ushtrinë, policinë dhe sistemin ligjor. Mes tyre ka njerëz që janë të trajnuar për përdorimin e armëve dhe kanë akses në armë si dhe informacione të ndjeshme. Prandaj është jetike të identifikohen dhe të çmontohen rrjetet e krahut të djathtë brenda ushtrisë dhe policisë”. Rezulton se ato lidhje të mëdha ishin në gjendje t'i jepnin grupit vetëm 3 armë moderne.

    25 persona të arrestuar me një moshë mesatare pas daljes në pension të armatosur me ndoshta një të dhjetën e arsenalit të bandës suaj mesatare turke në Berlin. Kjo është ajo që Ministri i Brendshëm Faeser e quajti "humnera e një kërcënimi terrorist". Kjo është ajo që frymëzoi qeverinë gjermane për të organizuar operacionin më të madh policor në historinë gjermane. Gjithçka duket paksa qesharake (edhe pse për të qenë të drejtë, ne nuk kemi parë ende bisedat e grupit Reichsburger, të cilat autoritetet premtojnë se janë gjuhë të plota të urrejtjes, më të shëmtuarat). Siç theksoi Federicus Versago në Krautzone, vlen të përmendet se grushti i dështuar i 2016 në Turqi përfshinte pjesëmarrjen e mbi 8,000 ushtarëve.

    Çdo amerikan me interes për politikën - majtas e djathta - ndoshta mund të mendojë për disa grupe bisedash, milici, e kështu me radhë, që do të përbënin një kërcënim më të madh. E njëjta gjë është e vërtetë në Gjermani. Grupet e majta kanë sulmuar policinë me mjete ndezëse dhe gaz lotsjellës kohët e fundit. Në të djathtë, lëvizja Freie Sachsen numëron dhjetëra mijëra anëtarë, e tëra e të cilëve ndoshta ka më shumë se dy pushkë në posedim të tyre. Dhe kjo është edhe para se të futemi në klane etnike dhe mafioze që kanë vepruar kryesisht pa pengesa. Përqendrimi në këtë grup në veçanti duket i rastësishëm në mënyrë të pashpjegueshme. Nëse nuk supozoni se e gjithë kjo nuk ka të bëjë me terrorizmin, dhe gjithçka ka të bëjë me krijimin e avantazhit politik.

    Një shaka e madhe me implikime serioze

    Nga Austria në Gjermani, reagimi i aktivistit gjermanfolës të djathtë ndaj kësaj bastisjeje botërore të kllounëve ka qenë një përzierje e të qeshurit dhe shqetësimit. Ata e quajnë atë "Puç i Raviolit" (policia tregoi 12 kanaçe ravioli nga anëtarët në një përpjekje qesharake për të provuar se ata po bënin plane të liga afatgjata), "Puç i Princit" ose grushti i shtetit. Ata ndajnë meme të automjetit të pretenduar të arratisjes së Princit Heinrich (një shëtitës, sipas disa burimeve). Por ata shohin edhe diçka më të keqe në punë.

    Ky bastisje e madhe, e drejtuar nga PR është më dramatikeja nga disa përshkallëzimin e fundit të sjelljes antidemokratike që vjen nga shteti gjerman, me bashkëpunimin entuziast të medias. Michael Ballweg, një demonstrues kryesor kundër koronës, është mbajtur në paraburgim që nga qershori me akuza të paprovuara për mashtrim dhe pastrim parash. Edhe pse ai duhej të ishte liruar në pritje të gjyqit, një gjyqtar sapo e zgjati qëndrimin e tij sepse prokuroria argumentoi se Ballweg po planifikonte të kryente një krim "në mendjen e tij" dhe refuzoi të dëgjonte asnjë dëshmitar nga mbrojtja. Një gazetar liberal kundër bllokimit, Oliver Janich, u burgos gjithashtu në Filipine me kërkesë të qeverisë gjermane. Të dy Ballweg dhe Janich shihen si të burgosur politikë nga e djathta gjermane.

    Më seriozisht, Ministrja e Brendshme Nancy Faeser ka udhëhequr një akuzë prej muajsh për të kaluar një "Beweislastumkehr", duke e zhvendosur barrën e provës nga akuzuesi tek i akuzuari në rastet kur zyrtarët publikë dyshohen për ekstremizëm politik. Ajo e ka marrë sërish këtë projekt, duke vënë në dukje bastisjen e Reichsburger si provë se ishte e nevojshme urgjentisht për të dëbuar njerëzit nga zyra. Është e qartë se politikanët e AfD-së do të dëbohen nga detyra nëse ajo do të ketë sukses. Politikanët e qendrës së djathtë, si ministri bavarez-president Markus Soeder, kanë sugjeruar gjithashtu se AfD duhet të vihet nën një kontroll më të rreptë si rezultat i kësaj mashtrimi të Reichsburger.

    Nuk është rastësi që partitë patriotike më të mira kanë bërë zgjedhjet në Evropë dhe, sipas sondazheve, duhet tëtë bëjë si në zgjedhjet e ardhshme rajonale në Gjermani ashtu edhe në zgjedhjet kombëtare në Austri, aq më e vështirë është goditur shteti gjerman. Në mungesë të një lëvizjeje të duhur terroriste për të sulmuar, ata ndjekin një grup të padëmshëm por shumëngjyrësh dhe nxjerrin legjitimitet nga vetë masat. Sa më represivë të bëhen, aq më të tmerrshme duken gjërat, gjë që hap rrugën për masa edhe më të mëdha represive herën tjetër. Është një dinamikë toksike që për fat të keq duket se do të përshkallëzohet sa më shumë që shteti në tërësi nuk arrin të mbrojë njerëzit e tij nga kërcënimet aktuale (krimi i migrantëve dhe rënia ekonomike dhe sociale). Martin Sellner, një aktivist austriak, e përshkruan shumë mirë situatën në analizën e tij më të fundit audio në Gettr.

    Reagimet nga SHBA


    Ndërsa disa nga e djathta amerikane në internet mund të tundohen ta krahasojnë këtë histori me operacione të rreme të flamurit në shtëpi, siç është "rrëmbimi" i guvernatorit të Miçiganit, një krahasim më i drejtë do të ishte me politikën dhe represionin ndaj COVID në SHBA, ku disa autoritete bëhej më represive aq më pak e justifikonin provat. Kjo është dinamika që po luhet pasi forcat në të djathtë fitojnë avull dhe po fitojnë argumente në Evropë. Establishmenti nuk do të lëshojë asgjë pa luftë, dhe natyra e asaj lufte do të jetë më shumë ushtrime në demonstratat e fuqisë botërore të kllounëve.

    Është gjithashtu interesante të shihet se si kjo histori është bërë virale në qarqet e NatSec të SHBA-së (pavarësisht mungesës së një kërcënimi aktual për shtetin gjerman), dhe cilët elementë në veçanti mediat amerikane i kanë kapur: Domethënë, lidhja e supozuar QAnon/Rusi. Pjesët e tyre janë të gjata mbi "ideologjinë" dhe "rrjetin ndërkombëtar" të së djathtës ekstreme, dhe shumë të shkurtra mbi faktet aktuale pas këtij komploti të supozuar - sa njerëz ishin të përfshirë, sa armë kishin, etj. Ata janë të fiksuar pas mitologjisë shumë më tepër sesa kapaciteti. Ndoshta sepse kapaciteti është haptazi qesharak dhe mitologjia mund të interpretohet në çdo mënyrë (“Princi Heinrich është trashëgimtari filozofik i banonizmit!” “QAnon po pushton Gjermaninë!” etj). E verteta eshte, çdo grup i nxitësve kundër bllokimit me një kanal telegrami do të ketë diskutuar gjëra që reporterët mund t'i gjurmojnë në çështjet Q, në mënyrë të drejtë ose të padrejtë. Hiperventilimi për këtë është paksa si të trembesh kur del se disa punonjës demokratë përcolli një meme nga një llogari tankie. Po, ka një pjesë të madhe të pjalmimit të kryqëzuar në epokën tonë dixhitale. Po, kjo do të thotë që njerëz nga vende të ndryshme ndajnë të njëjtën përmbajtje. Po, ka simpati në disa qarqe disidente ndaj Rusisë. Thjesht fakti që ajo që është e vërtetë për grupet amerikane është e vërtetë edhe për grupet gjermane nuk duhet të jetë një histori e madhe, por për disa arsye llojet e mediave amerikane janë të varur nga idetë e tyre rreth ideve. ka një pjesë të madhe të pjalmimit të kryqëzuar në epokën tonë dixhitale. Po, kjo do të thotë që njerëz nga vende të ndryshme ndajnë të njëjtën përmbajtje. Po, ka simpati në disa qarqe disidente ndaj Rusisë. Thjesht fakti që ajo që është e vërtetë për grupet amerikane është e vërtetë edhe për grupet gjermane nuk duhet të jetë një histori e madhe, por për disa arsye llojet e mediave amerikane janë të varur nga idetë e tyre rreth ideve. ka një pjesë të madhe të pjalmimit të kryqëzuar në epokën tonë dixhitale. Po, kjo do të thotë që njerëz nga vende të ndryshme ndajnë të njëjtën përmbajtje. Po, ka simpati në disa qarqe disidente ndaj Rusisë. Thjesht fakti që ajo që është e vërtetë për grupet amerikane është e vërtetë edhe për grupet gjermane nuk duhet të jetë një histori e madhe, por për disa arsye llojet e mediave amerikane janë të varur nga idetë e tyre rreth ideve.

    Rruga përpara:

    Ka vetëm dy gjëra që e djathta mund të bëjë në këtë mjedis: Vazhdoni të tallni sa më shumë që të jetë e mundur me këto ushtrime të papërpunuara në fuqinë botërore të kllounëve. E qeshura është përgjigja më e sinqertë dhe më e fuqishme ndaj këtyre tradhtive të lirisë dhe vlerave demokratike. Qasja tjetër është strategjia: Një pjesë e së djathtës do të jetë më e zemëruar për atë që po ndodh sesa do të hutohet. Dhe zemërimi është i justifikuar, por mund të çojë në veprime jostrategjike. Komentet plot tëmth, dëshirat për vdekje kundër autoriteteve abuzive ose fantazimet për një lloj hakmarrjeje janë të gjitha reagime njerëzore ndaj padrejtësisë. Por ato nuk janë strategjike, dhe njerëzit apo aktivistët që kënaqen me to, po bëjnë ekuivalentin politik të masturbimit publik. Ne shohim se, duke mos pasur ndonjë "të keqe" të vërtetë për të shkuar pas, ata do të kapin të padëmshmen, por me zë të lartë dhe të egër. Eshte e rendesishme te qeshni me rraskapitjen e tyre, paaftesine e tyre, mospërputhja dhe idiotësia e tyre, ndërkohë që vazhdojnë të bëjnë progres aty ku po bëhet përparim. Në Austri, partia patriotike FPO kryeson në sondazhe. AfD është në rritje në Gjermaninë lindore dhe gjithashtu kryeson në sondazhe. Fraksioni i ID në BE po punon më ngushtë së bashku se më parë dhe ka tërhequr disa njerëz shumë solidë. Fitimi i zgjedhjeve në Gjermani dhe përgatitja e fushatës së BE-së 2024 janë ato që duhet bërë. Tërbimi është ajo që do të krijojë. Jepini atyre të qeshura dhe veprime strategjike gjakftohtë. Fraksioni i ID në BE po punon më ngushtë së bashku se më parë dhe ka tërhequr disa njerëz shumë solidë. Fitimi i zgjedhjeve në Gjermani dhe përgatitja e fushatës së BE-së 2024 janë ato që duhet bërë. Tërbimi është ajo që do të krijojë. Jepini atyre të qeshura dhe veprime strategjike gjakftohtë. Fraksioni i ID në BE po punon më ngushtë së bashku se më parë dhe ka tërhequr disa njerëz shumë solidë. Fitimi i zgjedhjeve në Gjermani dhe përgatitja e fushatës së BE-së 2024 janë ato që duhet bërë. Tërbimi është ajo që do të krijojë. Jepini atyre të qeshura dhe veprime strategjike gjakftohtë.

    Yannick shkruan për Freilich Magazin

    Burimi: TheAmericanSun

Tema të Ngjashme

  1. Shteti policor: Policia e Rilindjes dhunon qytetarët e gazetarët
    Nga Albo në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-07-2021, 10:25
  2. Xha Brahoja: "Tom Doshi dhe Dritan Prifti komplot kundër Ilir Metës"
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 20-10-2015, 11:02
  3. Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 19-05-2014, 17:27
  4. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 14-10-2012, 17:00
  5. Per nje grusht "evro" me teper-arrestohen 70 vjecaret
    Nga BARAT në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-07-2007, 05:15

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •