Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,671

    ADN-ja më e vjetër zbulon botën e humbur 2 milionë vjeçare

    ADN-ja më e lashtë e zbuluar ndonjëherë zbulon se si dukej Arktiku dy milionë vjet më parë kur ishte më i ngrohtë.Sot zona në Groenlandën Veriore është një shkretëtirë polare, por materiali gjenetik, i nxjerrë nga dheu, ka zbuluar një sërë bimësh dhe kafshësh të pasura.
    Studiuesit kanë zbuluar grumbullime të pasura bimore dhe shtazore nga zona Kap København e Grenlandës veriore nga eDNA e lashtë që daton 2 milionë vjet më parë.
    Epokat e Pliocenit të Vonë dhe të Pleistocenit të Hershëm 3.6 deri në 0.8 milionë vjet më parë kishin klima të ngjashme me ato të parashikuara në ngrohjen e ardhshme.
    Të dhënat paleoklimatike tregojnë një përforcim të fortë drejt polit me temperatura mesatare vjetore 11-19 °C mbi vlerat moderne.Komunitetet biologjike që banonin në Arktik në atë kohë janë ende pak të njohura, sepse fosilet janë të rralla, kështu që shkencëtarët nga Universiteti i Kopenhagës përdorën ADN mjedisore, d.m.th. eADNA.
    Është material gjenetik që nxirret nga bimët dhe kafshët, për shembull nga qelizat e lëkurës ose feçet, dhe grumbullohet në mjedisin e tyre.
    Regjistrimi eDNA tregon një ekosistem të hapur pyjor boreal me një bimësi të përzier me pemë plepi, thupër dhe thuja, si dhe një shumëllojshmëri shkurresh dhe bimësh arktike dhe boreale, shumë prej të cilave nuk ishin zbuluar më parë në vend nga makrofosilet dhe polenet. rekord.

    Të dhënat eDNA konfirmojnë gjithashtu praninë e lepujve dhe ADN-së mitokondriale nga kafshët duke përfshirë mastodonët, renë, brejtësit dhe patat, të cilat të gjitha janë paraardhës të të afërmve të tyre të sotëm dhe të vonë të Pleistocenit.https://www.bbc.com/news/science-environment-63867164
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

Tema të Ngjashme

  1. Ku kanë humbur antarët e vjetër ?!
    Nga Wordless në forumin Përshëndetje dhe urime
    Përgjigje: 52
    Postimi i Fundit: 03-11-2023, 04:43
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-08-2019, 16:16
  3. KLSH zbulon 100 milionë euro abuzime në 2012
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-02-2013, 04:49
  4. Një mesazh i vjetër për botën e sotme:
    Nga Kryeplaku në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-10-2006, 21:04
  5. Shqipëri: Kontrolli i Shtetit zbulon $28 milionë humbje financiare
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-03-2004, 13:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •