Ligjvnsit n Indonezi kan miratuar nj kod t ri penal q ndalon gjithashtu bashkjetesn mes ifteve t pamartuara

Emri:  638f684185f5407baa23cd41.jpg

Shikime: 56

Madhsia:  31.5 KB

Seksi paramartesor n Indonezi do t dnohet deri n nj vit burg pasi ligjvnsit miratuan nj ndryshim masiv t kodit penal t vendit t martn, pavarsisht protestave nga aktivistt e t drejtave t njeriut.

Legjislacioni i ri, i cili do t hyj n fuqi pas tre vjetsh dhe do t zbatohet si pr shtetasit indonezian ashtu edhe pr t huajt vizitor, ndalon t gjitha marrdhniet seksuale jasht martess dhe gjithashtu ndalon iftet e pamartuara t jetojn s bashku, gj q do t dnohej me gjasht muaj burg. .

Megjithat, sipas nj kopje t kodit t ndryshuar penal t par nga Associated Press, vetm t afrmit e ngusht, duke prfshir nj bashkshort, prind ose fmij, do t mund t ngren ankesa t tilla me autoritetet.

Projektligji u mbshtet nga t gjitha partit politike n parlament. Ai gjithashtu kriminalizon promovimin e kontracepsionit, si dhe blasfemin, fyerjet kundr presidentit apo institucioneve shtetrore, mbajtjen e protestave t paautorizuara dhe prhapjen e pikpamjeve n kundrshtim me ideologjin e kombit me shumic myslimane.

Kodi i ri u propozua pr her t par n vitin 2019 dhe u prit me protesta t ashpra, me dhjetra mijra demonstrues q than se legjislacioni ishte nj krcnim pr lirin e shprehjes dhe t drejtat e privatsis.

Edhe pse ligjvnsit zbutn disa aspekte t projekt-ligjit, aktivistt e t drejtave t njeriut megjithat e kan cilsuar at si nj "penges" masive pr at q konsiderohet t jet demokracia e tret m e madhe n bot.

Sektori i turizmit e ka dnuar gjithashtu legjislacionin e ri si "plotsisht kundrproduktiv", me Maulana Yusran, nnkryetare e bordit t industris s turizmit t Indonezis, duke thn se do t ket nj ndikim jashtzakonisht negativ ashtu si vendi fillon nj rimkmbje t ngadalt nga COVID-19 pandemi.

Shoqata e turizmit t Indonezis kishte sugjeruar m par q ardhjet e huaja n destinacionet e pushimeve si Bali pritej t arrinin nivelet vjetore para pandemis prej gjasht milion deri n vitin 2025.

Ambasadori i SHBA-s n Indonezi, Sung Kim, ka paralajmruar gjithashtu se kodi i ri mund t nnkuptoj m pak investime t huaja, turizm dhe udhtime n vend, duke deklaruar se “kriminalizimi i vendimeve personale t individve do t ishte i madh brenda matrics s vendimeve t shum kompanive q prcaktojn nse pr t investuar n Indonezi”.

Albert Aries, nj zdhns i Ministris s Drejtsis t Indonezis, ka mbrojtur ligjet e reja, duke thn se ato synojn "t mbrojn institucionin e martess dhe vlerat indoneziane".

Burimi: RT