Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,158
  Postimet n Bllog
  4

  Krert e BE mblidhen n Tiran pr t sfiduar ndikimin n rritje rus n Ballkan

  Ditn e sotme Tirana do t jet kryeqyteti i Bashkimit Europian, kjo pasi krert e BE dhe Ballkanit Perndimor do t zhvillojn samitin e radhs. Lufta n Ukrain e ka kthyer shtjen e zgjerimit n krye t axhends s bllokut evropian, pas disa vitesh zvarritjeje e pengesash. Kryeministri Edi Rama tha se takimi njditor sht tregues i interesit gjeostrategjik q Evropa ka ndaj rajonit.

  Shtat jan shtjet m thelbsore q do t diskutohen n Samit. Megjithat kryetema e ktij takimi do t jet lufta n Ukrain, dhe pasojat negative t krizs energjetike n Ballkanin Perndimor,
  Emri: 638ede8675c28638e05a391505Screenshot_1.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 32.9 KB

  -sulmet kibernetike, prfshi shqetsimin pr shtimin e emigracionit t paligjshm drejt vendeve t BE-s;
  pasojat e agresionit rus n Ukrain;

  -intensifikimi politik dhe politikat e zgjerimit;

  -shtimi i ndrtimit t siguris nga influencat e huaja;
  -sfidat e emigracionit, lufta ndaj terrorizmit dhe krimit t organizuar;

  -shtimi i bashkpunimit n mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike; efektet negative t krizs energjetike n Ballkanin Perndimor;

  -heqja e Roaming me vendet e Ballkanit Perndimor.

  Udhheqsit e Bashkimit Evropian pritet t zotohen pr mbshtetje dhe prshpejtim t procesit t zgjerimit t BE-s, n takimin q do t mbajn n Tiran, sot, me prfaqsues t vendeve t Ballkanit Perndimor.

  Ata, po ashtu, pritet t krkojn nga vendet e rajonit q t dshmojn prkushtimin e tyre ndaj vlerave t prbashkta.

  Kto porosi do t jen pjes e s ashtuquajturs Deklarat e Tirans, draftin e s cils e ka siguruar Radio Evropa e Lir.

  Abc News
  LIVE

  Tirana sot kryeqyteti i BE, zbardhet axhenda e Samitit: 7 pikat kye

  schedule
  07:45 - 6 Dhjetor, 2022

  Ditn e sotme Tirana do t jet kryeqyteti i Bashkimit Europian, kjo pasi krert e BE dhe Ballkanit Perndimor do t zhvillojn samitin e radhs. Lufta n Ukrain e ka kthyer shtjen e zgjerimit n krye t axhends s bllokut evropian, pas disa vitesh zvarritjeje e pengesash. Kryeministri Edi Rama tha se takimi njditor sht tregues i interesit gjeostrategjik q Evropa ka ndaj rajonit.


  Shtat jan shtjet m thelbsore q do t diskutohen n Samit. Megjithat kryetema e ktij takimi do t jet lufta n Ukrain, dhe pasojat negative t krizs energjetike n Ballkanin Perndimor,


  -sulmet kibernetike, prfshi shqetsimin pr shtimin e emigracionit t paligjshm drejt vendeve t BE-s;  pasojat e agresionit rus n Ukrain;

  -intensifikimi politik dhe politikat e zgjerimit;

  -shtimi i ndrtimit t siguris nga influencat e huaja;  -sfidat e emigracionit, lufta ndaj terrorizmit dhe krimit t organizuar;

  -shtimi i bashkpunimit n mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike; efektet negative t krizs energjetike n Ballkanin Perndimor;


  -heqja e Roaming me vendet e Ballkanit Perndimor.  Udhheqsit e Bashkimit Evropian pritet t zotohen pr mbshtetje dhe prshpejtim t procesit t zgjerimit t BE-s, n takimin q do t mbajn n Tiran, sot, me prfaqsues t vendeve t Ballkanit Perndimor.

  Ata, po ashtu, pritet t krkojn nga vendet e rajonit q t dshmojn prkushtimin e tyre ndaj vlerave t prbashkta.

  Kto porosi do t jen pjes e s ashtuquajturs Deklarat e Tirans, draftin e s cils e ka siguruar Radio Evropa e Lir.


  Samiti n Tiran do t jet i pari midis BE-s dhe Ballkanit Perndimor q zhvillohet n territorin e nj vendi t rajonit q nuk sht n BE.

  Ai vjen n kohn kur lufta e Rusis n Ukrain ka sjell ndryshime t mdha n rendin ndrkombtar.

  Pr pasojat e saj pritet t flitet edhe n samitin e Tirans.

  Agresioni i Rusis kundr Ukrains, q po eskalon e po e v n rrezik paqen dhe sigurin evropiane dhe at globale, potencon rndsin e partneritetit strategjik mes BE-s dhe rajonit t Ballkanit Perndimor, thuhet n tekstin e draft-deklarats s Tirans.

  Bashkimi Evropian rikonfirmon prkushtimin e plot dhe t padyshimt pr perspektiven e antarsimit t vendeve t Ballkanit Perndimor n Bashkimin Evropian dhe bn ftes pr prshpejtimin e procesit t zgjerimit, bazuar n reformat kredibile nga ana e partnerve, thuhet po ashtu n tekst.

  Aty mirpritet edhe prkushtimi i vendeve t rajonit pr t respektuar, si thuhet, t drejtn ndrkombtare dhe vlerat themelore t BE-s.

  Qndrimi krah BE-s sht nj sinjal i qart strategjik i partnerve, n kohn kur Rusia prshkallzon luftn e saj agresive n Ukrain. Vizioni i prbashkt i s ardhmes nnkupton edhe prgjegjsi t prbashkta dhe vlera t prbashkta, thuhet n draft-deklarat.

  Ajo krkon nga vendet e rajonit q ta harmonizojn politikn e tyre t jashtme dhe t siguris me at t BE-s.

  Ndonj vend specifik nuk prmendet, por Serbia sht e vetmja n rajonin e Ballkanit Perndimor q nuk u sht bashkuar sanksioneve t Perndimit kundr Rusis, pr shkak t pushtimit t Ukrains.

  Prderisa thellojm bashkpunimin ton me partnert, krkojm nga ta q t bjn prparim t shpejt dhe domethns drejt prshtatjes s plot me politikn e prbashkt t jashtme dhe t siguris, thuhet n tekst.

  Draft-deklarata mirpret edhe zbatimin e marrveshjes pr heqjen e romingut pr telefonin mobile n nivel t rajonit, ndrsa krkon q t reduktohen edhe tarifat e romingut mes BE-s dhe vendeve t Ballkanit Perndimor n vitin 2023, me synimin q ato t hiqen trsisht m von.

  Teksti prmban edhe prkushtimin ndaj sektorit t energjis, infrastrukturs digjitale, infrastrukturs dhe projekteve t mbrojtjes s mjedisit.

  /abcnews.al/

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nse ka patur probleme mendore dikur sot ka qn m i shndetshm se kurr mendrisht...

  Samiti i Tirans lajm n mediat e huaja: BE lufton ndikimin e Rusis n Ballkanin Perndimor

  Emri: elisa.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 42.9 KB

  Samiti mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perndimor q u mbajt kt t mart n Tiran, pr her t par jasht nj vendi t klubit, sht pasqyruar gjersisht n mediat ndrkombtare.

  Agjencia e lajmeve, Reuters, shkruan se presidenti serb, Aleksandr Vui, sht kritikuar nga BE pr raportet e tij t afrta me Moskn.

  Kurse ”Associated Press” e v theksin tek prshpejtimi I procesit t pranimit t t gjasht vendeve t Ballkanit Perndimor n BE, ndrsa raporton se Brukseli pret q partnert nga rajoni t njehsojn plotsisht politikat e jashtme me ato t Unionit.

  Nj vmendje e madhe i sht kushtuar dhe prplasjeve t vazhdueshme mes Kosovs dhe Serbis, mes friks se lufta n Ukrain ka drguar val tronditse edhe n Ballkan.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Krert e BE mblidhen n Tiran pr t sfiduar ndikimin n rritje rus n Ballkan

  Korrupsioni, krmi, emigrantt/ 33 detyrat q BE i la Ballkanit n samitin e Tirans

  Emri: dadd0344-b103-443e-a6c9-d9ebdd6db3e2.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 50.9 KB

  Samiti i BE-s dhe Ballkanit perndimor q solli n Tiran krert e unionit dhe t rajonit miratoi n fund nj deklarat ku vendin kryesor e zn energjia, lufta n Ukrain, arsimi dhe mbshtetje ekonomike. Megjithat deklarata zyrtare me 33 pika e miratuar n fund t tij shkon prtej “fjalve t bukura” q u than prpara mediave. S pari flitet pr rrezikun q ka pr rajonin lufta n Ukrain.

  “Prshkallzimi i lufts s agresionit t Rusis kundr Ukrains po v n rrezik paqen dhe sigurin evropiane dhe globale dhe nnvizon rndsin e partneritetit strategjik midis BE-s dhe rajonit t Ballkanit Perndimor” – thuhet n deklarat. Pika 4 e deklarats i trheq srish “veshin” Serbis q duhet t’i bashkohet linjs s BE-s pr politikn e jashtme kur bhet fjal per sanksionet ndaj Rusis.

  “Ne prgzojm ata Partner t Ballkanit Perndimor q po e tregojn tashm angazhimin e tyre strategjik n kt aspekt duke u prafruar plotsisht me PPJS-n e BE-s dhe inkurajojm ata q nuk e kan br ende t ndjekin shembullin e tyre” – citon deklarata. BE thot se e mbshtet integrimin e Ballkanit, por nuk harron t nnvizoje se pr kt duhen br edhe “detyrat e shtpis”.

  “BE …bn thirrje pr prshpejtimin e procesit t antarsimit, duke u bazuar te reformat e besueshme t Partnerve, te kushtzimet e drejta dhe t rrepta dhe te parimi i merits s secilit, gj q sht n interesin ton t prbashkt” – shkruan deklarata n pikn 2 t saj.

  “Duke u mbshtetur n metodologjin e rishikuar, Kshilli Evropian ka ftuar Komisionin, Prfaqsuesin e Lart dhe Kshillin t ojn prpara integrimin gradual t rajonit tashm gjat vet procesit t zgjerimit n nj mnyr t kthyeshme dhe t bazuar te meritat” – vijohet m tej.

  N deklarat apelohet edhe pr luftimin e fenomeneve t rnda si krimi dhe korrupsioni pr t cilat rajoni yn kritikohet prej vitesh.

  “Bashkimi Evropian nnvizon nevojn pr prpjekje t qndrueshme n luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, pr rritjen e mbshtetjes pr qeverisjen e mir, pr t drejtat e njeriut, barazin gjinore dhe pr t drejtat e personave q u prkasin pakicave” – citohet n deklarat.

  “Ne ritheksojm rndsin e marrjes s veprimeve t vendosura pr t trajtuar krimet e rnda dhe krimin e organizuar, n veanti pastrimin e paras, korrupsionin n nivel t lart, kultivimin dhe trafikimin e drogs” – thekson deklarata. Liria e shprehjes sht gjithashtu nj tjetr e drejt pr t ciln krkohet angazhim.

  “BE-ja rikujton rndsin e vazhdimit t reformave, si pr t mirn e qytetarve ashtu edhe si baz pr mbshtetjen e vazhdueshme t BE-s, veanrisht n fushn e sundimit t ligjit, dhe n veanti t atyre reformave q lidhen me pavarsin dhe funksionimin e gjyqsorit dhe luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar” – shkruhet m tej.

  Nj pjes e rndsishme i sht kushtuar edhe raportit mes Kosovs dhe Serbis. BE mbshtet prpjekjet e Borrell dhe Lajak thot se pret “progres konkret nga t dy palt drejt nj marrveshjeje t plot dhe ligjrisht detyruese pr normalizimin e marrdhnieve ndrmjet tyre”.

  “Ne prsritim pritmrin ton t fort q t gjitha marrveshjet e mparshme t respektohen plotsisht dhe t zbatohen pa vones. Ne i nxitim t dy Palt t angazhohen n mnyr konstruktive pr t zgjidhur t gjitha mosmarrveshjet dypalshe dhe mos marrin veprime t njanshme dhe/ose provokuese q mund t shkaktojn tensione dhe dhun dhe retorik q nuk shpie drejt Dialogut” – shkruan BE pr Prishtinn dhe Beogradin.

  Ndryshe nga sa do t shpresonte Rama dhe Vui pr nismn “Ballkani i hapur”, BE i jep mbshtetje Tregut t Prbashkt Europian. Kjo mbshtetet edhe nga Procesi i Berlinit ku s fundmi u nnshkruan disa marrveshje.

  “BE-ja prgzon marrveshjet e fundit t partnerve pr lvizjen e lir dhe njohjen e letrnjoftimeve pr t gjith qytetart e rajonit si dhe pr njohjen reciproke t diplomave universitare dhe kualifikimeve profesionale brenda rajonit” – shkruan deklarata.

  Nj tjetr detyr q u lihet vendeve t Ballkanit Perndimor jan kthimet e emigrantve t paligjshm n vendet e origjins.

  “BE-ja qndron e gatshme ta mbshtet Ballkanin Perndimor pr t rritur kthimet vullnetare dhe jovullnetare, duke prfshir edhe ato drejtprdrejt nga rajoni drejt vendeve t origjins” – shkruan deklarata me 33 pika.

  Lapsi

Tema t Ngjashme

 1. BE e shqetsuar pr investimet n rritje t Kins n Ballkan
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2021, 09:01
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2013, 18:22
 3. Tiran: Besimtaret myslimane mblidhen per iftarin
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:54
 4. jonizimi? menyra per te sfiduar vdekjen
  Nga Milkway n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-12-2007, 13:05
 5. Ministrat e Drejtesise se Ballkanit mblidhen ne Tirane
  Nga StormAngel n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:41

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •