Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Republika Banane e Edi Rams: Hedh n er me tritol resortin e ngritur me leje, se kshtu i do qejfi

  Rama sdonte t kishte nj vendim gjykate, e donte t prishur resortin, ish-zv.kryeministrja zbrthen prapaskenat pr Prestige: Paradoks! Ka vendime gjykatash q punimet ishin me leje

  Emri: Mandija.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 39.1 KB

  TIRAN

  Ish-zvends kryeministrja Ledina Mandija ka zbrthyer n Open n News24 t gjitha prapaskenat me at q ndodhi me Prestige Resort.

  Ajo tha se kryeministri Rama nuk donte t kishte nj vendim gjykate, pasi gjykata do pezullonte prishjen.

  Sipas saj, Rama e donte t prishur resortin, teksa tregoi se si shoqria Erjoni shpk, n pronsi t s cils ishte resorti kishte krkuar nga gjykata q n shtator mas sigurimi dhe vet gjykata kishte deklaruar se nuk ka rrezik.

  Ajo tha m tej se ka vendime penale nga gjykata se punimet kan qen me leje.

  Ledina Mandija, ish-zv kryeministre: Rama nuk donte t kishte nj vendim gjykate sepse Gjykata do t vendoste pezullimin e prishjes deri sa t shqyrtohej shtja. Do ndodhte ajo q ndodhi me rastin e pallatit t Vlors. Ku n rastin e pallatit t Vlors u mor nj mas pezullimi dhe pse u mor nj mas pezullimi ai vazhdoi prishjen sepse e donte t prishur. Gjykata e Strasburgut e gjeti shkelje mos ekzekutimin e mass s sigurimit. N rastin konkret Rama ka marr masa q t mos kemi nj mas sigurimi, t mos kemi nj vendim q pezullon prishjen q m pas pala t shkoj m tutje dhe t krkoj shprblim n Gjykatn Europiane t t Drejtave t Njeriut.

  Gjja sht shum e qart, Rama e donte t prishur resortin dhe n kto kushte do t kujdesej t mos kishte nj shtje n gjykat. Dhe n rastin e par n prishjen e pishins, kishte nj aplikim pr nj mas sigurimi dhe masa e sigurimit kuptohet sht urgjente dhe n kushtet e urgjencs q do t ket nj prishje, gjykata duhet t veproj shum shpejt. Duhej nj mas sigurimi n kushtet far po ndodhte. N rastin e pishinave kemi nj precedent q pishinat u prishn dhe n gjykat u krkua mas sigurimi duke u thn q rrezikohet t prishet dhe pjesa tjetr e resortit dhe gjykata tha q nuk ekziston rreziku pr dika t till. Do t thot q subjekti, Erjoni e kishte parashikuar dika t till, e krkoi n gjykat dhe gjykata nuk i dha nj mas sigurimi pr t mbrojtur pjesn tjetr. Tani merr urdhrin tjetr, t prishjes nuk ia komunikon pals, shkon nj dit dhe e prish resortinnuk e dha as pr pishinn dhe gjykata u shpreh q nuk ka m objekt dhe nuk ka m rrezik pr objektet e tjera n resort, nuk ekziston rreziku. Tashm prdori t njjtin model, nxori nj urdhr pr shembjen, nuk e komunikoi te pala, shkoi atje dhe vendosi tritolin dhe ndrkoh q ishte paraqitur krkesa pr mas sigurimi, ditn e diel u shemb resorti dhe ditn e hn u zhvillua seanca.

  Lubonja: Fakti q nuk shkohet n gjykat, por prishet pa shkuar n gjykat, pra hiqet ajo q tha avokati, institucioni i ankimimit, a nuk sht nj argument pr t shkuar n Strasburg nesr?

  Mandija: Po t ishim n funksionimin e shtetit t s drejts nuk do ishim q n fillim t ksaj qeverisje me raprezalje te pallati n Vlor, Behetti, heq licenca, prish kontrata pa procedur dhe Shqipria humbet gjyqet. Qllimi nuk sht q ne t parandalojm humbjet dhe t kryejm procedura t rregullta, ku ndoshta dhe mund t ket diku t drejt qeveria n zbatimin e atyre kontratave apo dhe n shkeljet procedurale q jan br gjat kohs, por nuk e preferon kt sepse krkon menjher pasojn, do t thot shkatrrimin.

  Dmshprblimi q merret pak rndsi ka, sepse paguhet nga taksapaguesit shqiptar.

  ani: Ti m konfirmove q para prishjes sht mbledhur KKT-ja pr far?

  Mandija: Kshilli i Ministrave ka nxjerr nj VKM n lidhje me kto katet pa leje, shtesat dhe mbi bazn e ksaj ka br dhe ato marrveshjet me subjektet e kundraligjshme q t konfiskohen siprfaqet shtes dhe pastaj t kthehen n parablers, t kthehen n pronar. N qoft se dshirojn e parablejn ndrtimin pa leje dhe bien dakord me konfiskimin. N kt kuadr kuptohet q ka marr angazhimin e lufts kundr ndrtimeve pa leje dhe kundr informalitetit. far ka br, KKT-ja ka marr pr disa subjekte ku i krkon pezullimin e procedurave t mtejshme administrative sepse subjektet nuk shprehin interes, duke i konsideruar se kto kan leje zhvillimi dhe nuk kan aplikuar pr plotsim dokumentacioni pr leje ndrtimi, duke mos plotsuar as dokumentin sipas ligjit, duke mos paguar as taksn n infrastruktur. sht konsideruar q shoqria Erjoni shpk nuk ka pasur interes pr t vazhduar me procedurat pr t aplikuar pr leje ndrtimi. Pra, e ka konsideruar q kemi nj leje zhvillimi dhe duhet t aplikonte pr leje ndrtimi. Ky sht nj paradoks pr shoqrin Erioni.

  Shoqria Erjon e ka marr resortin mbi bazn e nj kontrate qiraje dhe marrveshje t zhvillimit. Kt e kishte Mak Albania, e transferoi n 2015 tek Erjoni shpk, ku sht dhn dhe konfirmimi nga organet dhe autoritetet shtetrore. Ajo q sht m e bukura sht q n 2016 sht marr nj leje ndrtimi, ndrkoh shteti ka qen garant dhe pr tokn q i ka dhn Mak Albanias dhe pastaj Erjonit, ndrkoh toka i sht kthyer dhe pronarve dhe pronart kan goditur n gjykata edhe ndrtimet q po bnte Erjoni dhe ka dhe vendime penale t cilat gjejn q leja ekziston dhe punimet jan me leje ndrtimi. Ky sht paradoksi q ekziston n shtetin shqiptar.

  Jepet nj resort, i jepet dikujt pr ta zhvilluar, pr t harxhuar para, pr ta prdorur dhe pastaj nj autoritet tjetr nxjerr nj dokument pronsie i cili cenon stabilitetin e pronarit i cili e mori pr ta zhvilluar at dhe cenon pikrisht sigurin juridike.

  N vitin 2021 prve ksaj, Ministria e Turizmit i rinovon kontratn e qiras dhe t zhvillimit duke e konsideruar q deri n kto kushte shoqria Erjoni ka qen n prmbushje t kushteve kontraktore dhe ka qen dhe n prmbushje t planit t zhvillimit referuar projektit t zhvillimit, i cili sht transferuar nga Mak Albania.

  Lubonja: far nnkupton projekti i zhvillimit, q mund t ndrtoheshin dhe gjra t tjera prve ktyre?

  Mandija: Patjetr, sepse ajo ishte marrveshje zhvillimi pr t shfrytzuar resortin. Kishte nj projekt t paraqitur q n vitin 1996, ishte zhvilluar ai, ishin marr leje ndrtimi n vitin 2004, 2008, u dha dhe nj leje ndrtimi n vitin 2016, tashti n qoft se institucionet shqiptare jan t pakoordinuara dhe secili bn sipas qejfit dhe lshojn letra, ky sht problem i autoriteteve.

  Eni Vasili: Ju mendoni q ky sht problemi, jan t pakoordinuara, far ka ndodhur n kt rast sipas jush?

  Mandija: Pr mendimin tim ky sht nj inat i radhs i cili shkon drejt kompanis, pr m tepr q subjekti konsiderohet edhe i stimuluar. Ishte nj subjekt i stimuluar dhe kjo prmendet n t gjitha korrespodencat, ishte nj subjekt turistik q organizonte veprimtari turistike dhe n baz t ligjit ishte i mbrojtur, si tip investitori strategjik. N kto kushte shteti e vlersonte dhe zhvillimin e resortit dhe kushtet n t cilat ishte dhn leja e par dhe marrveshja zhvillimore, qoft te Mak Albania dhe pastaj tek Erjoni dhe prparuar pastaj me Prestige Resort.

  Ajo q nuk kuptoj un, n qoft se ndrtimi ishte pa leje, n 2017 Dallndyshe Bici ka thn q ndrtimi sht me leje, m pas ne kemi par m pas q shteti ka strehuar aty afgant, e ka pranuar si nj resort i cili ushtron aktivitet. Jan br dhe aktivitete t tjera zyrtare.

  Balkanweb

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Republika Banane e Edi Rams: Hedh n er me tritol resortin e ngritur me leje, se kshtu i do

  Shembja e “Prestige Resort”/ “Qeveria dshtoi”, Dallndyshe Bici dora e Rams pr t prishur ndrtimet me leje, raporti i DASH: Ankesa se IKMT po shkatrron prona t ligjshme

  Emri: Bici-Prestige-1536x889.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 39.9 KB

  Dy dit m par, IKMT hodhi n er “Prestige Resort” nj godin 7-katshe q pr shum vite u kthye n imazhin e bregdetit t Adriatikut duke pritur turist t shumt nga jasht vendit, por edhe pushues nga trevat shqiptare.

  Ishte drejtoresha e IKMT, Dallndyshe Bici e cila iu dha ultimatum vartsve dhe hodhi firmn pr shprthimin me eksploziv t godins s “Prestige Resort” n Golem, duke u kthyer n vegln e kryeministrit Edi Rama pr t uar deri n fund hakmarrjen e tij dhe sulmin ndaj raportimit t realitetit n Shqipri dhe linjs editoriale t mediave n pronsi t presidentit t “Hysenbelliu Group”, Irfan Hysenbelliu.

  Bici, si e till nuk pyeti as pr shtet ligjor dhe as pr vendime gjykatash, por vendosi 70 kg eksploziv t cilat hodhn n er godinn m pak se 24 or nga afati i njoftuar nga Gjykata Administrative pr shqyrtimin e ankimimit n lidhje me ligjshmrin e ndrtimit t godins. do mekanizm i strukturs s drejtuar nga Bici u vu n lvizje q shembja e godins t finalizohej para dits s hn.

  Por kjo nuk sht hera e par q Bici firmos pr llogari t kryeministrit Edi Rama duke shkelur t drejtn e qytetarve, me urdhrin pr shkatrruar ndrtimet me leje. N vitin 2018, ankesa e banorve t Shkozs t cilt humbn shtpit nga projekti i “Unazs s Madhe” shkoi deri n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  N raportin e DASH pr vitin 2018, thuhet se t paktn 30 qytetar kishin dorzuar ankesat kundr IMT dhe IKMT duke thn se pronat e tyre po shkatrroheshin edhe pse ato ishin n proces legalizimi. Disa prej tyre paraqitn dokumentet me titujt ligjor mbi pronat, por nuk kishin marr asnj kompensim kur shkatrrimi kishte nisur.

  “Ndrhyrje Arbitrare apo e Jashtligjshme n Privatsi, Familje, Shtpi, apo Korrespondenc Kushtetuta dhe ligjet i ndalojn t tilla veprime, por pati raportime se qeveria dshtoi t’i respektonte kto ndalime. Deri n gusht, Zyra e Avokatit t Popullit kishte marr 30 ankesa t qytetarve kundr Inspektorateve pr Mbrojtjen e Territorit dhe nnt kundr Inspektoratit Kombtar pr Mbrojtjen e Territorit (IKMT), t cilat rregullojn ndrtimin, zhvillimin vendor dhe burimet ujore.

  Zyra e Avokatit t Popullit vrejti se kishte rritje n numrin e ankesave pr veprime t paligjshme, t parregullta, apo t vonuara nga inspektoratet vendore dhe kombtar. Banor n Shkoz u ankuan se IKMT kishte filluar t shkatrronte pronat e tyre edhe pse ata kishin filluar tashm nj proces legalizimi. Disa prej tyre kishin dokumente q tregonin tituj ligjor mbi pronat, por nuk kishin marr kompensim kur shkatrrimi kishte filluar. Bashksia Islamike Shqiptare mori ankesa t ngjashme nga qytetar t inatosur pr shkak t mungess s rezultateve n marrjen e kompensimit nga procesi”, thuhet n raport.

  Balkanweb

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-07-2017, 14:44
 2. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 05-03-2017, 19:15
 3. Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 22-09-2016, 12:42
 4. Vendimi i Rams: Ndrtimet pa leje do trajtohen si vrasje
  Nga Vinjol n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-08-2014, 03:10
 5. Strudel me banane
  Nga adela 16 n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 14-10-2008, 02:31

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •