Kuptimi i "të fjeturit"

Emri:  bcb736_8559feea379345409b0b6396905bfa75~mv2.jpg

Shikime: 93

Madhësia:  46.4 KB

Përdorimi i termit "i fjetur", sugjeron që përdoruesi nuk ka asnjë koncept të gjendjes shpirtërore të personit të pavetëdijshëm.

Një person është i pavetëdijshëm, sepse informacioni i ri është shumë ankthi-provokues për të arritur ndërgjegjësimin e tij. Kjo është: nivelet e tyre më të larta të ndërgjegjes dhe intelektuale të funksionimit.

Ata nuk kanë zhvilluar aftësinë mendore për të toleruar ankthin. Nuk del në vetëdije që ata të jenë në gjendje të vlerësojnë informacionin e ri. Ajo trajtohet si e rrezikshme dhe kërcënuese për jetën. Ata mbrojnë kundër tij me mohim; duke e bllokuar atë. Kjo ndodh nën vetëdijen dhe gjithçka që paraqet me vetëdije prej tyre është: "Jo" ose mohimi i informacionit të ri: shmangia, tallja dhe tallja e tij dhe e kujtdo që e flet atë.

Një grup njerëzish të pavetëdijshëm e përforcojnë këtë rezistencë. Ky është realiteti për atë grup.

Rritja e nivelit të ankthit dhe shqetësimit do të rrisë rezistencën e tyre.

Nëse termi "i fjetur" përdoret nga "të vetëdijshëm", fantazia është se gjithçka që duhet të bëni është t'i zgjoni ata.

Ky është një luks, që mund ta kenë vetëm të “ndërgjegjshmit”, sepse kanë kapacitetin të përballen me informacionin e ri. Pret që personi i pavetëdijshëm të ketë të njëjtën kapacitet si personi i vetëdijshëm.
Ata nuk bëjnë. Kjo është arsyeja pse ata janë të pavetëdijshëm. Dhe qëndroni kështu, pavarësisht gjithnjë e më shumë informacioneve që bllokohen vazhdimisht, sepse thjesht rrit ankthin e tyre përtej kufijve të pranueshëm dhe mendja e tyre e trajton atë si një rrezik vdekjeprurës dhe e bllokon atë.

Ju nuk e rritni kapacitetin me ankth më të rëndë apo më të madh. Kjo ka efektin e kundërt. Ajo rrit rezistencën. Është jetë ose vdekja për ta dhe mjeti i tyre mendor i mbrojtjes së jetës së tyre mendore është të shkatërrojnë informacione të reja provokuese ankthi përpara se të arrijnë në ndërgjegjen e tyre.

Pra, po shohim se të “vetëdijshmit” po tregojnë se nuk janë në të vërtetë të vetëdijshëm për gjendjen shpirtërore të të pavetëdijshmit. Ata janë të pavëmendshëm ndaj mekanizmave mendorë të përfshirë.

Pra, si mund ta ndihmoni personin e pavetëdijshëm të zhvillojë aftësinë për t'u përballur me atë që për ta është një kërcënim me vdekje? Po, në mënyrë paradoksale, informacioni i ri që duam t'u japim të pavetëdijshmëve, ka të bëjë me faktin se ata aktualisht janë të kërcënuar me vdekje dhe se realizimi i tij mund t'u japë atyre një metodë për ta shmangur këtë. Por ata nuk e shohin kështu.

Ata mund të ekspozohen për një kohë të pacaktuar ndaj vuajtjeve pa zhvilluar një kapacitet të shtuar për të toleruar informacione të reja.

Pse funksionojnë mediat dhe lajmet e rreme, siç përdoren nga Cabal?

Ai inxhinieron perceptimin, duke krijuar iluzionin e sigurisë masive pas demonstrimit të një kërcënimi masiv. Kjo shfrytëzon ankthin e individit që e shtyn individin në drejtimin e dëshiruar. Nëse individi ndjen se i gjithë grupi të cilit i përkasin, po ndjek të njëjtën rrugë, kjo ul edhe nivelin e tij të ankthit. Nuk rrit kapacitetin e tyre për të toleruar informacione të reja të frikshme. Ai redukton nivelin e kërcënimit nga reagimi i grupit në një nivel të tolerueshëm dhe zëvendëson një kërcënim të frikshëm për jetë ose vdekje me një shpëtim të perceptuar. Për sa kohë që ata i qëndrojnë narrativës Kabale. Me fjalë të tjera, individi i pavetëdijshëm merr "vaksinën".

Ata "mbrojten" kundër asaj që është portretizuar si: kërcënim me vdekje, duke marrë një injeksion të rrezikshëm.

Nëse u flasim atyre me informacione të reja dhe ata e marrin parasysh atë, ata bëhen të pambrojtur nga ankthi i tyre. Nëse na besojnë, ankthi i tyre mund të ulet në një nivel të tolerueshëm pa e mbyllur sërish ndërgjegjësimin e tyre. Më pak ankth, më pak nevojë për rezistencë mendore mbrojtëse.

Nëse ata perceptojnë gjithnjë e më shumë njerëz rreth tyre duke vdekur dhe e lidhin këtë me injeksionin, çfarë do të bëjnë? Nëse kjo rrit nivelin e kërcënimit për t'u regjistruar si rrezik dhe kapërcen mbrojtjen e tyre, ata mund të panikohen ose të dekompensohen në mënyra të tjera.

Dhimbja dhe vuajtja thyejnë mekanizmat mbrojtës të individit kundër ankthit. Por kjo i lë ata të pambrojtur nga ankthi i tyre ekstrem.

Të pavetëdijshmit po përdorin plotësisht mekanizmat e tyre mendor mbrojtës. Nëse përballen me presione të mëtejshme ekstreme, këto ka të ngjarë të mbingarkohen. Kjo mund të shkaktojë plasaritje ose thyerje të tyre. Kjo mund të shprehet si ekstreme të dhunës fizike ose emocionale, varësisë, shmangies, sulmit; rritje e sëmundjes dhe sjelljes së sëmundjes.

Synimi për të parandaluar dhunën dhe trazirat duke zgjatur vuajtjet “për t'i zgjuar ata”, mund të rezultojë në efektin e kundërt me atë të dëshiruar. Ata mund të mos zgjohen kurrë. Ata thjesht mund të prishen.

Ata kanë nevojë për udhëheqje që e kupton problemin e tyre. Pa këtë nuk ka asnjë rezultat konstruktiv.

Dr Richard Prytula
Psikiatër/Psikoanalist
Nëntor 2022