Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Steve Kirsch: A duhet prdorur gjaku i njerzve t vaksinuar npr spitale pr transfuzion?

  Dr Ryan Cole nse furnizimi me gjak sht i sigurt: "Nuk e dim"

  Prindrit e Baby Will kan t drejt q kmbngulin pr gjak t pavaksinuar. Siguria e furnizimit me gjak nuk dihet. Ne kemi nj komunitet mjeksor q nuk sht i besueshm pr asgj q lidhet me vaksinat.

  Emri: 6154fe5b-2429-4de8-9534-342a398e4614_1920x1080.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 24.2 KB

  Prmbledhja ekzekutive

  Komuniteti mjeksor ende nuk po sheh ndonj lidhje midis vaksins dhe vdekjeve. Ata nuk e pranojn lidhjen, prve n disa raste t rralla. E gjith kjo sht verbri e qllimshme. Pra, pse duhet t'i besojm tani n lidhje me sigurin e furnizimit me gjak nga njerzit e vaksinuar?

  Derisa komuniteti mjeksor t filloj t pranoj se vaksinat jan t pasigurta, garancit e tyre t siguris n lidhje me do gj q lidhet me vaksinn duhet t jen shum t dyshimta.

  N rastin e siguris s furnizimit me gjak, patologu amerikan Ryan Cole ka nj mesazh, "Nuk e dim".

  Dr. Ryan Cole mbi sigurin e furnizimit me gjak

  E pyeta Dr. Ryan Cole se far mendonte pr integritetin e furnizimit me gjak. I bra t njjtn pyetje q bri dentisti n Marathon Man : "A sht e sigurt?"

  Ktu sht prgjigja e tij fjal pr fjal:

  ne nuk e dim.

  Askush nuk e di. Un kam mpiksje nga t vdekurit e pavaksinuar q jan transfuzuar dhe kan formuar mpiksje t mdha pas transfuzionit dhe kan vdekur.

  Asnj bank gjaku nuk po kontrollon.

  "Askush nuk mund t gjej at q nuk e krkon".

  Kjo sht e ngjashme me bankat e gjakut dhe hemofilt dhe HIV n vitet 1980. Mund t mos jet problem. Megjithat, mund t jet. Ekzistojn analiza akademikisht t disponueshme pr t kontrolluar pr proteinn e majs qarkulluese. sht neglizhenc kriminale t mos garantohet siguria e furnizimit me gjak bazuar n deklarata burokratike pa krkime shkencore.
  Prfundimi sht se prindrit e Baby Will kan t drejt. Ata kan marr nj vendim t prgjegjshm dhe vendimi i tyre duhet t respektohet nga komuniteti mjeksor.

  Nj "Mesazhi nga Michael" nga pak m shum se nj vit m par

  Pak m shum se nj vit m par, shkrova pr vdekjen e parakohshme t Mike Granata n Substack tim n nj postim t titulluar "Nj mesazh nga Michael" (t mos ngatrrohet me kngn e Dionne Warwick me titull "Message to Michael").

  Nj nga lexuesit e mi sapo prmendi vdekjen e tij n komentet e artikullit tim t fundit t Substack.

  Mesazhi kryesor i Michael ishte se komuniteti mjeksor ka fshehur vdekjet e vaksinave dhe qllimisht ka shikuar nga ana tjetr. Ata e din se po ndodh, por nse flasin, do t humbasin punn. Ata i krkuan atij q t'ia jepte mesazhin publikut q t mos pushoheshin nga puna.

  Q nga fillimi i programit t vaksinimit gati dy vjet m par, asgj nuk ka ndryshuar. Komuniteti mjeksor ende po fsheh t gjitha shtjet e siguris s vaksins COVID sot, nj vit m von.

  Derisa t ket nj pranim nga komuniteti mjeksor pr kto vdekje dhe reagime t rnda ansore, kshillat e tyre pr shtjet q lidhen me sigurin e ktyre vaksinave nuk duhet t konsiderohen t besueshme.

  Baby Alex: ata fshin t dhnat spitalore t asaj vdekjeje pas transfuzionit

  Spitali i Zemrs s Shenjt n shtetin e Uashingtonit ka fshir t gjitha t dhnat e vdekjes s foshnjs Alex, e cila vdiq nga nj mpiksje gjaku pasi mori nj transfuzion nga nj pacient i vaksinuar.

  Pra, nuk ka m prova pr nj problem. Ata e fshin at, ashtu si CDC fshiu t gjitha t dhnat q lidhnin vaksinat dhe autizmin. Kshtu funksionon shkenca n ditt e sotme.

  Prmbledhje

  far ka ndodhur me parimin e kujdesit t mjeksis?

  Sipas mendimit tim, kjo nuk sht nj telefonat e ngusht. Ne nuk mund ta dim sot nse furnizimi me gjak sht i sigurt, sepse askush nuk dshiron as t bj pyetjen dhe t bj eksperimentet e nevojshme pr t'iu prgjigjur.

  Pr kt arsye, krkesa e prindrve t Baby Will pr t prdorur gjak t pavaksinuar duhet t respektohet.


  Burimi: Substack
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Steve Kirsch: A duhet prdorur gjaku i njerzve t vaksinuar npr spitale pr transfuzion?

  Prindrit refuzojn prdorimin e gjakut t vaksinuar n operacionin pr t shptuar jetn e foshnjs

  Shrbimet shndetsore t Zelands s Re shkojn n gjykat pr kujdestarin e djalit katr muajsh, prindrit e t cilit nuk e kan ln t kryej operacionin n zemr

  Shrbimi shndetsor i Zelands s Re ka br nj krkes gjyqsore pr kujdestarin e nj foshnjeje katr muajshe, prindrit e t cilit po refuzojn t lejojn q operacioni i tij i zemrs t vazhdoj, nse nuk prdoret gjak i pavaksinuar.

  Prindrit e foshnjs diskutuan situatn shndetsore t djalit t tyre dhe preferencat e tyre mjeksore n nj intervist me nj aktivist kundr vaksinimit.

  N intervist, prindrit thon se foshnja e tyre ka stenoz t rnd t valvuls pulmonare dhe se ai ka nevoj pr operacion "pothuajse menjher", por se ata jan "jashtzakonisht t shqetsuar me gjakun q do t prdorin [mjekt]".

  "Ne nuk duam gjak q sht i ndotur nga vaksinimi," tha babai. "Ky sht fundi i marrveshjes - ne jemi mir me do gj tjetr q kta mjek duan t bjn."

  Vaksinat pr t parandaluar smundje t rnda dhe vdekje nga Covid-19 jan gjetur t jen jashtzakonisht t sigurta dhe efektive, me miliona njerz n mbar botn t vaksinuar.

  Sipas shrbimit t gjakut, NZ Blood , do vaksin Covid-19 n gjak shprbhet menjher pas injektimit.

  N nj deklarat, Dr Mike Shepherd, drejtori i prkohshm i Auckland n shrbimin shndetsor, Te Whatu Ora, tha se ai e di se mund t jet shqetsues pr prindrit q kan nj fmij t smur dhe po marrin vendime pr kujdesin e tyre.

  Te Whatu Ora paraqiti dokumente n gjykatn e lart t Auckland t hnn sipas Aktit t Kujdesit pr Fmijt. Ajo krkoi q kujdestaria e foshnjs t zhvendosej nga prindrit e tij n mnyr q t jepej plqimi pr t prdorur gjakun e dhuruar, raportoi NZ Herald.

  "Vendimi pr t br nj krkes n gjykat merret gjithmon duke pasur parasysh interesat m t mira t fmijs dhe pas bisedave t gjera me whānau," tha Shepherd.

  “Meq kjo shtje sht para gjykatave, ne nuk do t komentojm m tej.”

  T mrkurn, palt doln n gjykat pr t caktuar nj dat pr nj seanc urgjente, ndrsa nj grup prej 100 mbshtetsish kundr vaksinimit u mblodhn jasht godins.

  Avokati i Te Whatu Ora, Paul White i tha gjykats se profesionistt mjeksor kan thn se nj fmij me nj gjendje t till do t ishte trajtuar disa jav m par n rrethana normale; ndrsa avokatja e prindrve Sue Grey – nj tjetr aktiviste e shquar kundr vaksinimit – tha se prindrit dshironin nj kujdes m t mir sesa ajo q ofronte shteti.

  “Pr shkak se ata i etiketojn klientt e mi si teoricient e konspiracionit, [qndrimi i tyre] sht se do gj q thon klientt e mi mund t injorohet,” tha ajo.

  NZ Blood tha: “I gjith gjaku i dhuruar gjithashtu filtrohet gjat prpunimit, kshtu q do sasi gjurm q mund t jet ende e pranishme nuk paraqet rrezik pr marrsit.

  "Ne nuk e ndajm apo etiketojm gjakun bazuar n statusin e vaksinimit t nj donatori Covid-19." Ai shtoi se nuk kishte prova q vaksinimi i mparshm ndikoi n cilsin e gjakut pr transfuzion.

  Nj pedagoge e bioetiks n Universitetin e Otagos, Josephine Johnston, i tha RNZ se ishte shum e rrall q nj rast t arrinte deri ktu. Ishte nj rast shqetsues pr t gjith t prfshir, shtoi ajo, sepse kishte mosmarrveshje t konsiderueshme midis prindrve dhe ekipeve t kujdesit shndetsor, t cilt t dy po prpiqeshin t vepronin n interesin m t mir t fmijs.

  “Prindrit kan shum autoritet vendimmarrs mbi jetn e fmijs s tyre – ka nj zon t madhe diskrecioni pr prindrit q t marrin vendime, duke prfshir shtjet mjeksore”, tha Johnston.

  "Por ka kufij pr kt, dhe ky sht nj nga ato raste tragjike ku kufiri ka pasoja jet dhe vdekje."

  Burimi: The Guardian

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-01-2023, 13:48
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2022, 11:55
 3. Qeveria e Kosovs: Po nuk je i vaksinuar, nuk hyn dot n Kosov!
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-01-2022, 19:52
 4. Duhet prdorur qepa n sallatn jeshile tipike shqiptare?
  Nga Daniel Maker n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 71
  Postimi i Fundit: 09-08-2010, 17:17
 5. Duhet t'i bindemi Perndis m shum sesa njerzve...
  Nga Matrix n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-03-2006, 14:03

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •