Fenomeni i largimit t popullats sht nj fenomen i njohur n Sistemet e Demokracive
Perndimore sidomos n terrenin e Globalizmit dhe t tregut ndrkombtar t puns.
Dihet se emigrimi ka disa shkaqe thelbsore dhe kto jan:
-Pagat e vogla n Shqipri , e rndsishm jan pagat e ulta n axiendat private, gj q detyron
njerzit t krkojn t punojn n administrat, polici, roje,
-Sistemi i shrbimit t kujdesit shndetsor publik i dmtuar rnd, i korruptuar dhe mitmarrs,
pra krkohet nj reform shndetsore n sistemin public shndetsor,
- Sistemi agro-blegtoral i dmtuar rnd pa reformat qnsishme, mungesa e parakontratave pr
shitje t siguruar pr prodhimin bujqsor-blegtoral,
-Mungesa n buxhetet bashkiake t nj fondi t caktuar financiar pr specialistt q krkojn
dhe mungesa e para kontratave t favorshm pr specialistt,
-Dmtimi nga Politika i Meritokracis dhe i zinxhirit profesional t cilt duhej t drejtonin
superstukturn, por n vnd t saj militantt, miqt, amatort, po drejtojn pushtetin lokal dhe
qndror,
- Mungesa e nj ligji pr kshilltart e ministrave, qeverisjes locale t cilt duhet t
jenprofesionist t fushs prkatse,
- Mungesa e dshirs pr t punuar pun t rndomta n vnd, por jasht vndit emigrantt i bjn
kto pun?!!!
- Mungesa e rritjes se GDP dhe e Reformave pr Shndetsin, Arsimin dhe Bujqsin
Problemi n Shqipri qndron se Opozita e prar po prdor nj fenomen 32 vjear pr t
akuzuar para Europianve perndimore qeverisjen e sotme. Kto akuza t amplifikuara nga disa
analist totalisht t kapur e t paguar nga dy persona non gratta t cilt drejtojn dy parti
opozitare , krkojn ta faturojn emigrimin 32 vjear si nj dshtim t politikave t s majts.
Kto objektiva t opozits s prar sigurisht jan nj mnyr t pr fajsuar vehten e tyre dhe
t t krijuar nj argument pr t bindur shqiptart se gjndja 32 vjeare e krijuar nuk sht pr faj
t tyre, dhe objektivi i dyt i dy non-grattave sht ngritjen e nj tymnaje destabiliteti n Shqipri
duke prdorur t gjitha burimet e tyre financiare e njerzor, si dhe kryesisht nprmjet mediave
pr ti br t gjith t paknaqur.
Qllimi sht i qart pr ata q njohin realitetin; t shptojn vehten nga shkeljet ligjore q ata
kan br ndr vite.
Nuk sht rastsi q SHBA DHE Anglia e kan br non-gratta nj person ish komunist dhe ish
bashkpuntor i sigurimit i cili ka drejtuar pa e ditur shqiptart (me urdhr t Ramiz Alis)
Shqiprin dhe opozitn gjat 32 viteve n poste t ndryshme dhe ka shkatuar shum dme n
Shqipri.
Objekitvi i fundit q i ka vn vehtes ky njeri s bashku me non-grattn tjetr ( no-gratta e dhn
nga opinion shqiptar), sht t protestij me 6 dhjetor , ditn e takimit me Presidenten e BE dhe
t prfaqsuesve t tjer t K.E, me qllim q tu thot atyre se `mua m do populli`.
Objektivi i dyt sht presioni q krkon ti bje gjykats s Apelit e cila po me 6 dhjetor do t
jap vndim se kujt nga drejtuesve t Opozits s prar do ti jepet e drejta ligjore pr t
drejtuar PD.
Pr t sqaruar situatn e emigracionit po jap disa t dhna t iNSTAT q tegojn se emigracioni
ka qn constant gjat 32 viteve.

Aktualisht Popullsia n Shqipri sht 2.793.592 banor-1 Janar 2022, Shkalla e punsimit 55,1
% prill 2022. 2011-2019, ka emigruar jasht 13% e popullsis ose mbi 360 mij persona. Tirana,
me emigrimin m t madh t familjeve, ndrsa Shkodra, Fieri, Durrsi.
Year Immigrants Emigrants Net migration
2016 23,060 32,533 -9,473
2017 25,003 39,905 -14,902
2018 23,673 38,703 -15,030
2019 20,753 43,835 -23,082
2020 7,170 23,854 -16,684
(http://.instat.gov.al/al/statisti...Bna-ky%C3%A7e/)
Emigracioni psoi nj ulje gjat viteve 1992-1996. Arsyeja ishte atribut i prmirsimit t
stabilitetit politik dhe situats social-ekonomike. N fund t vitit 1996 numri i shtetasve shqiptar
q jetonin jasht vendit arriti n 350 mij vet.
rreth 150 mij shqiptar emigruan pas rnies s piramidave gjat viteve 1997-1998 ( Pasqyra e
trisht e braktisjes s Shqipris Korrik 1990 e n vazhdim - Exit | Shpjegon Shqiprin )
Sipas regjistrimit t popullsis kryer nga iNSTAT, n vitin 2001 popullsia shqiptare sht 3,07
milion banor dhe, nse nuk do t kishte migracion, kjo shifr do t ishte 3,78 milion. Diferenca
ndrmjet ktyre dy shifrave sht numri i prafrt i emigrantve, pra 710 000 persona nga t cilt
390 000 meshkuj dhe 320 000 femra.
N vitin 2003 n Greqi, sipas Raportit Vjetor t Komisionit Evropian mbi Statistikat e Migrimit,
Azilit dhe Kthimeve, jetonin dhe punonin 434 810 shtetas shqiptar.
N vitin 2006 n itali, sipas iSTAT-it dhe Zyrs italiane t Statistikave, jetonin dhe punonin
348.813 shtetas shqiptar.
N vitin 2005 n SHBA, sipas Regjistrimit t Prgjithshm t Popullsis, jetonin dhe punonin
113.661 shtetas shqiptar.
N vitin 2005 n Mbretrin e Bashkuar, sipas burimeve t MPSSHB, jetonin dhe punonin
50.000 shtetas shqiptar.
N vitin 2001 n Kanada, sipas Regjistrimit t Prgjithshm jetonin dhe punonin 14.935 shtetas
shqiptar.
N vitin 2002 n Gjermani, sipas Zyrs Federale t Statistikave, jetonin dhe punonin 11. 630
shtetas shqiptar ( https://sq.ikipedia.org/iki/Emigrimi ).
Total jane 1.7 milione shqiptare te emigruar dhe rreth 60% jane te rinj e t reja.
Absolutisht negative dhe malinje jan analizat dhe komentet e mediave q paguhen nga dy non-
gratat, t cilat sistematikisht kan ngritur nivelin e t pavrtetave dhe pr t krijuar paknaqsi
dhe konfuzion sidomos tek t rinjt, nxisin indirect emigracionin duke shar dhe nxir
Shqiprin, n j koh q Shqipria ka progress t mir megjith fatkeqsit natyrore te trmetit
t vitit 2019, pandemis, dhe t problemve nga lufta n Ukrain.
Prpjekjet nga dy non-grattat, pr t dmtuar imazhin e Shqipris me qllim q t shptojn
vehten e tyre duke zbatuar parimin famkeq `Qllimi Justifikon Mjetin` ka krijuar jo vetm nj
imazh t keq dhe mjedis t pasigurt pr t rinjt shqiptar t cilt krkojn t ikin, por edhe nj
neveri dhe prmim tek populli shqiptar ndaj ktyre dy figurave donkishoteske dhe me mentalitet
fshatar q i kan rn pr pjes politiks shqiptare.
Aktualisht ksaj qeverisjeje dhe qeverisjeve t ardhshme i duhet t bjn shum pun pr t
prmirsuar gjndjen dhe gjndja mund t prmirsohet n bashkpunim me nj Opozit
konstruktive q ka ide, Projekte dhe Plane pr t prmirsuar gjendjen e pr t paksuar
emigracionin.

Kjo po pengohet nga dy non-grattat duke mbajtur peng opozitn shqiptare. sht njlloj sikur
Shqiprin ta drejtoj prsri Don Kishoti (Berisha) dhe Sano Pana (Meta) nse realizohet
ideja malinje ktyre dy figurave politike q praktikisht e kan mbaruar ciklin e tyre famkeq, por
populli mund tu kndoj frazat e famshme t Cervantesit:
Ktu prehet Don Kishoti Ktu prehet Sano Panca
Ish i fort e ish i zoti Si ay s`ka par Mana
Botn prapa desh ta kthente E kish barkun sa nj kosh
dhe me usht ta mbrthente E kish kokn fare bosh.