Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,116

  Kush i financoi dhe si u ndrtuan hidrocentralet e Shqipris!  Pavarsia n vitin 1912 e gjeti vendin t prapambetur e pa asnj lloj industrie t zhvilluar. Shqipria n kt periudh ishte nj vend, ku familjet prdornin pr ndriim llamba vajguri, kandila me vaj dhe me pish.
  Iniciativat e para t prdorimit t energjis elektrike n Shqipri datojn n vitet '20. Centralet e para diesel t ndrtuara n vend filluan t japin energji elektrike n Kor, n Tiran e m pas n qytetet e qendrat kryesore t vendit.
  Energjia elektrike e prodhuar me gjenerator shrbente pr ndriim t institucioneve shtetrore dhe t familjeve q ishin n gjendje t mir ekonomike.
  Duhet pranuar se pr kohn, furnizimi me energji elektrike konsiderohej nj luks pr faktin se shpenzimet pr instalimin ishin t larta e nj kilovat kushtonte shum her m tepr sesa paga e nj dite pune e nj puntori t thjesht.
  Gjat periudhs s pushtimit t vendit, nuk jan shnuar investime pr ndrtimin e veprave hidroenergjetike.
  Pas lirimit, nisin t ndrtohen hidrocentralet e para.
  Inxhinieri i njohur Emin Musliu shpjegon se si u hartua skema e shfrytzimit t lumit Drin dhe si i drejtoi punimet per ndertimin e atyre qe konsiderohet si aseti me i rendesishem i Shqiperise.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  ilia spiro (03-12-2022)

 3. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,370
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Kush i financoi dhe si u ndrtuan hidrocentralet e Shqipris!

  Nje pune kolosale, pa te cilen do ta kishim veshtire te mbijetonim deri sot
  Del qarte se duhet akoma edhe Skavica,
  Nuk duhet humbur shpresa, Edi, PS me ndihmen e USA, do te kompletoje kaskaden e Drinit
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 03-12-2022 m 12:17
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Izet Haxhia: Ministri i Jashtm Serb Ivanovic financoi PD-n n 1992
  Nga iliria e para n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-03-2015, 14:57
 2. Kinezt ndrtuan 30 kate pr 15 dit
  Nga linnda... n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 12-01-2012, 13:08
 3. Kush jane 'milionert' e Shqipris?
  Nga Qafir Arnaut n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 01-08-2009, 15:09
 4. Thai: Me fondin e Hades u ndrtuan banesa n Prishtin
  Nga new-man n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 27-02-2009, 07:35
 5. Mbushen hidrocentralet, prmbyten qytete e mdha
  Nga white-knight n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •