Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Studimi: Rënia e spermës tek meshkujt do të sjelli shterpësinë e njerizimit brenda vitit 2050

    'SPERMAGEDDON': Njerëzimi mund të jetë infertil funksional deri në vitin 2050, paralajmëron një studim i ri.

    MIKROPLASTIKA, BPA, OBEZITETI DHE SHUMË MË TEPËR DUKET SE JANË SHUMË MË TEPËR NJË KËRCËNIM EKZISTENCIAL SESA "NDRYSHIMI I KLIMËS".


    NGA RAW EGG NATIONALIST

    Emri:  Copy-of-Read-the-full-story.-6-1536x864.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  18.0 KB

    Rënia masive e numrit të spermës është një problem global, sipas një studimi të ri që ka implikime të dukshme për mbijetesën e racës natyrore njerëzore. Tendencat aktuale në numërimin e spermës, nëse ekstrapolohen, sugjerojnë që, që në vitin 2050, speciet mund të kenë probleme me riprodhimin. Burri mesatar do të ketë një numër të spermës zero, që do të thotë se gjysma e të gjithë meshkujve nuk do të prodhojë fare spermë dhe gjysma tjetër do të prodhojë aq pak sa të jetë funksionalisht jopjellor.

    Studiuesit kanë vërtetuar më tej informacionin e mëparshëm të marrë mbi numrin e spermës në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Australi, duke zbuluar se rënia e numrit të spermës pasqyrohet edhe në Amerikën Jugore dhe Qendrore, Azi dhe Afrikë.

    Rënia e fertilitetit dhe "kriza e maskulinitetit" që rezulton është bërë një çështje politike në SHBA kohët e fundit, e ndihmuar nga dokumentari i prezantuesit të Fox News, Tucker Carlson, The End of Men. Filmi tërhoqi reagime të furishme nga mediat liberale, të cilat akuzuan Carlson për "rritje të frikës" dhe "shtyrje të pseudoshkencës mbi burrat mbresëlënës".

    Tendencat shqetësuese keqësohen.
    Tani, pretendimet e Carlson duken më shumë parashikuese sesa pseudoshkencore, me një ekip studiuesish nga Izraeli, SHBA, Danimarka, Brazili dhe Spanja që analizojnë të dhënat e numrit të spermës nga 53 vende, në rajone që nuk ishin marrë më parë në studime të tilla.

    Ndërsa të dhënat e numrit të spermës për Amerikën e Veriut, Evropën dhe Oqeaninë tashmë i ishin nënshtruar analizave dhe diskutimeve rigoroze, e njëjta gjë nuk ishte e vërtetë për të dhënat nga Amerika Latine, Azia dhe Afrika.

    Studiuesit kanë qenë në gjendje të tregojnë, për herë të parë, se burrat në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë po vuajnë gjithashtu nga e njëjta "rënie e konsiderueshme" në numrin total të spermës (TSC) dhe përqendrimin e spermës (SC) si homologët e tyre. në perëndim. Për më tepër, studiuesit kanë treguar gjithashtu se rënia në TSC dhe SC është përshpejtuar globalisht që nga viti 2000.

    "Në përgjithësi, ne po shohim një rënie të konsiderueshme në mbarë botën në numrin e spermës prej mbi 50 për qind në 46 vitet e fundit, një rënie që është përshpejtuar vitet e fundit," tha Prof. Levine në një deklaratë për media që shoqëronte studimin.

    “Gjetjet tona shërbejnë si një kanarinë në një minierë qymyri. Ne kemi një problem serioz që, nëse nuk zbutet, mund të kërcënojë mbijetesën e njerëzimit. Ne bëjmë thirrje urgjente për veprime globale për të promovuar mjedise më të shëndetshme për të gjitha speciet dhe për të reduktuar ekspozimet dhe sjelljet që kërcënojnë shëndetin tonë riprodhues,” shton Levine.

    Profesorja Shanna Swan, një nga bashkautorët e hulumtimit, ka bërë bujë vitin e kaluar me librin e saj të ri Count Down , në të cilin ajo parashikon një skenar të afërt të "spermageddonit", ku deri në vitin 2050, numri i spermës në nivel pothuajse zero do të çojnë në çështje ekzistenciale për njerëzimin. Burri mesatar mund të ketë një numër të spermës zero, që do të thotë se gjysma e të gjithë burrave nuk do të prodhojë fare spermë dhe gjysma tjetër do të prodhojë aq pak sa të jetë funksionalisht jopjellor.

    Megjithëse studimi nuk heton në mënyrë specifike shkaqet e kësaj rënie të numrit të spermës jashtë botës perëndimore, autorët nuk kanë asnjë dyshim se "zgjedhjet e stilit të jetesës dhe kimikatet në mjedis" po luajnë një rol të rëndësishëm. Këto janë pikërisht shkaqet që Profesor Swan identifikon në librin e saj të ri.

    Obeziteti dhe pasiviteti janë të implikuar fuqishëm në rënien e fertilitetit mashkullor, dhe po kështu është edhe ekspozimi ndaj të ashtuquajturave kimikate që çrregullojnë endokrin, si BPA dhe ftalatet. Njerëzit në mbarë botën po shëndoshen dhe po bëjnë më pak stërvitje, dhe tani po zbulohet shtrirja e plotë e ekspozimit të njeriut ndaj përçarësve endokrinë, të cilët shpesh janë thelbësorë për proceset industriale si prodhimi i plastikës. Mikroplastika – copa të vogla plastike që veprojnë si vektorë për përçarësit endokrine – janë gjetur në akullin arktik, që qarkullon në rrymat e erës dhe në fund të oqeaneve, si dhe në mushkëri, trurin dhe placentën e gjitarëve, përfshirë njerëzit.

    Ekspozimi ndaj çrregullimeve endokrine gjatë shtatzënisë është një problem i veçantë dhe mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e fetusit. Prof. Levine vëren se kërkimet e fundit tregojnë se si shqetësimet në zhvillimin e traktit riprodhues gjatë zhvillimit të fetusit shfaqin një lidhje me dëmtimin e pjellorisë gjatë gjithë jetës dhe forma të tjera të mosfunksionimit riprodhues.

    Përveçse shërben si masë e fitnesit riprodhues, numri i spermës është një indeks më i përgjithshëm për shëndetin e mashkullit. Numrat e ulëta janë të lidhura me nivele më të ulëta të testosteronit dhe një rrezik në rritje të sëmundjeve kronike, depresionit, kancerit të testikujve dhe reduktimit të jetëgjatësisë.

    “Rëniet shqetësuese të përqendrimit të spermës së meshkujve dhe numrit total të spermës me mbi 1 për qind çdo vit, siç raportohet në punimin tonë, janë në përputhje me tendencat negative në rezultatet e shëndetit të meshkujve të tjerë, si kanceri i testikujve, ndërprerja hormonale dhe defektet e lindjes gjenitale, si dhe rënie në shëndetin riprodhues të femrës. Kjo është e qartë se nuk mund të vazhdojë pa kontroll,” shpjegon Swan.

    Rëndësia e Fundit të Burrave.
    Këtyre tendencave të rëndësishme u është dhënë një rëndësi e re politike nga Tucker Carlson Original, "The End of Men", i cili eksploron rënien e fertilitetit mashkullor, siç reflektohet në numrin e spermës dhe nivelet e testosteronit, dhe implikimet e tij për shëndetin dhe suksesin më të gjerë. të kombit. Dokumentari përmban intervista me një sërë ekspertësh, duke përfshirë Robert Kennedy Jr., si dhe pjesë të përpjekjeve të "broshkencëtarëve" për të rikthyer maskulinitetin e tyre përmes stërvitjes, ushqimit të pastër dhe, më së shumti, "rrezitjes së testikujve".

    Dokumentari u godit me një reagim të furishëm nga komentuesit në të majtë, të cilët akuzuan Tucker Carlson për ekzagjerim, duke promovuar "pseudoshkencë" dhe duke flirtuar me retorikën dhe imazhet "fashiste", duke lavdëruar trupat e shëndetshëm, në formë ose " mashkullueshmërinë hiper-militante ". Disa komentues vunë në dukje mungesën e "personave me ngjyrë" nga dokumentari, ndërsa të tjerë u kënaqën thjesht duke treguar gishtat dhe duke qeshur. "Dokumentari i Tucker Carlson është një ëndërr e çuditshme, homoerotike e etheve", ishte një titull nga botuesi pedofil Pink News .

    Është e vështirë të mos dyshohet se fokusi mbizotërues i Tucker-it te të rinjtë e bardhë, një komentues liberal demografik vështirë se mund të akuzohet se ka interes pozitiv, e lëre më për t'u kujdesur, është një nga arsyet kryesore për përgjigjen e tyre të brendshme. Por ky hulumtim i ri është një çelës serioz në punë për ata që duan të pretendojnë se Tucker thjesht po luan me frikën për një të kaluar të humbur amerikane ku burrat ishin burra. E vërteta është se kriza e maskulinitetit është reale, pavarësisht ngjyrës së lëkurës apo vendit të lindjes. Është një problem global që të gjithë duhet të interesohemi për ta zgjidhur – para se të jetë tepër vonë.

    Burimi: The National Pulse
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 30-11-2022 më 11:39
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Studimi: Rënia e spermës tek meshkujt do të sjelli shterpësinë e njerizimit brenda vitit 2050

    Dokumentarin e Tucker Carlson te Fox News, "The End of Men" (Fundi i Burrave), mund ta shikoni me poshte ne anglisht:


Tema të Ngjashme

  1. Izraeli do të sulmojë Iranin brenda vitit
    Nga Darius në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 145
    Postimi i Fundit: 21-03-2011, 14:54
  2. Meshkujt më elegantë të vitit 2009
    Nga fattlumi në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 29-07-2010, 15:52
  3. Femrat dhe meshkujt më me ndikim të vitit 2009
    Nga YlliRiaN në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 24-12-2009, 13:24
  4. Rënia e flokëve tek meshkujt
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 18-07-2009, 11:23
  5. Si mund të shtohet volumi i spermës tek meshkujt?
    Nga suzi_1000 në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 04-08-2008, 08:18

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •