Tirana nn thundrn e Ish-Sigurimit, historiani: Vetm n 1945, komunistt morn 112 mln franga ari nga bizneset. Kishin pushk, jo para

Emri:  Historiani.jpg

Shikime: 4451

Madhsia:  37.9 KB

N kuadr t projektit Tirana n syt e Sigurimit t Shtetit, n bashkpunim me Autoritetin e Dosjeve, historiani Gjon Borii, ka mbajtur ligjratn Tirana nn kontrollin e pushtetit komunist, konfiskimet, internimet, rezistenca n fillimet e regjimit totalitar 1945-1949. Borii vuri n dukje se goditja ndaj biznesit ishte e dhunshme.

Pati shum rezistenc dhe pati shum dhun e shum krim. Tirana sht nj nga ato qytetet q ka vuajtur jashtzakonisht shum, dhe mnyra m e mir e konsolidimit ishte goditja e kasts q mbante n kmb ekonomin e ktij vendi. Komunistt shqiptar q erdhn n pushtet, nuk kishin para. Nuk kishin asgj. Kishin pushkt po, po jo para dhe mnyra e vetme pr t nisur konsolidimin e pushtetit ishte goditja e kasts dhe tatimi q tregtart e Tirans vetm pr vitin 1945 kan paguar n formn e tatimit t jashtzakonshm pr luftn 112 469 828 franga ari., tha Gjon Borii.

Kryetarja e Autoritetit, Genta Sula, theksoi se dialogu sht thelbi i kujtess.

Jan rreth 8200 flet t ktyre dosjeve q e zbrthejn mir psikologjin e regjimit. Kan ln fakte t shtrembruara dhe pr sa koh q kemi dshirn, vullnetin dhe synimin drejt t vrtets i kemi kushtuar koh dialogut pr Tirann. Tirana 50 vjet kryeqytet i kaloi n regjim gjysmn e kohs. Trekndshi studiues, familje dhe arkiv sht i rndsishm q t ecim hap pas hapi, q do gj q sht ln pa thn, t thuhet, tha Gentiana Sula, kryetare e Autoritetit t Dosjeve.

Kryetari i shoqats Tirana, vrejti se qyteti ka shum pr t treguar pr far ka ndodhur.

Ka n fokus hedhjen drit t nj periudhe 50-vjeare t Tirans kryeqytet nn diktatur duke u fokusuar e hulumtuar dosjet e Ish-Sigurimit me qllim ngritjen e nj narrative t re si del nga shnimet e ktyre dosjeve, pohoi Arben Tafaj.

Pos persekutimit, prndjekjes e shpronsimeve, stigma dhe keqtrajtimi i imazhit qe nj tjetr fenomen q karakterizoi Tirann n raport me pushtetin.

Video: https://youtu.be/C1nNchb-7p0

Balkanweb