Nj film i animuar pr fmij, q trajton historin e dy djemve homoseksual q dashurohen me njri-tjetrin ka ngjallur debate pr transmetimin tij n kinemat e Tirans. N mesin e atyre q e kundrshtuan transmetimin e filmit, ka dy detaje mbi t cilat ngrihen argumentat kundr. S pari sht prkthimi hileqar q i sht br titullit. N anglisht vepra vjen me titullin original “Strange World”. Fjal pr fjal kjo do t prkthehej “Bot e huaj” ose “Bot e uditshme”, por n shqip u soll me titullin “Bot e mrekullueshme”. Pra n vend t nj peisazhi t panjohur, titulli prshkruan nj bot t mrekullueshme pr fmijt q do t jen spektator.

Emri:  filmi-per-femije-ne-kinema.jpg

Shikime: 100

Madhsia:  29.1 KB

Detaji tjetr sht q pr transmetimin e filmit nuk pati asnj njoftim, apo asnj paralajmrim pr prindrit. Duke mos ditur temn q trajton vepra, shum prej prindrve, thon kritikt duhet t ishin t informuar paraprakisht.

Por historia e dy djemve q dashurohen n nj film t animuar u prshendet nga Xheni Karaj drejtuese e Aleancs kundr diskriminimit, LGBT.

“Ky sht nj film edukativ q realisht ja vlen t shihet, pr t’i msuar fmijt me kuturn e pranimit, me kulturn e respektit pr tjetrin. Fmijt LGBT, jan fmij q jan heronj n jetn e tyre t prditshm sepse prballen me bullizmin npr shkolla dhe ne kt e dijm shum mir, prballen me dhunn n familje, me dhunn n shoqri” tha ajo.

Ndryshe mendojn aktor t tjer t shoqris.

Nj grup aktivistsh doln para kinemas q kishte paralajmruar premiern dhe kundrshtuan shfaqjen e filmit. Boris Alibeja i Aleancs pr Mbrojtjen e Familjes dhe Jets u shpreh pr mediat se prindrit duhet t jen t informuar pr prmbajtjen e animacionit. “Dua t’ju citoj vetm nj titull, t nj gazete prestigjoze dhe shum serioze e cila sht, “Ping News”, dhe thot filmi “Strange World, i mson fmijve q t jen gay, sht gjja m normale, e mundshme” tha ai.

Pjes e debatit u b edhe Partia Demokratike, kreu i s cils shum koh m par prgatiti projektligjin pr martesat brenda t njjts gjini. N rastin e filmit pr fmij, qndrimi ishte kategorik. Bislim Ahmetaj e quajti “propagand sorosiane” dhe “helm” q duhet ndalur, ndrsa fliste nga selia e PD-s. “U bj apel prindrve dhe msuesve q t denoncojn do prpjekje pr t’i dhn legalitet helmit q shprndahet prmes filmave dhe formave t ndryshme t propagands npr shkollat tona publike dhe private. Si po ndodh kto dit me filmin “Strange World”, prkthyer n shqip me titullin “Bot e Mrekullueshme”, q po shfaqet n Kinema Millenium prej disa ditsh” tha ai.

N nj bised n “Arnautistan”, regjizori Kastriot ipi tha se n t gjith botn, ka nj ligj q rregullon raste t tilla nprmjet paralajmrimit q i bhet shikuesit.

“Ne jemi i vetmi vend n Europ q nuk ka censur pr filmin. Pr filmin n tv dhe kinema. Prandaj bhet debati pr kineman” tha ipi, q shpjegoi se ligji parashikon ngritjen e nj Komisioni i Vizionimit, q duhej t klasifikimin e materialeve n television dhe kinema, por ligji nuk sht zbatur prej 1996.

“Ky bordi nuk sht ngritur kurr. Flasim pr 22 vjet moszbatim ligji. Jan ndrruar 5 apo 6 kryetar t Qendrs Kombtare t Kinematografis, asnj nuk e ka respektuar. Tani vijm n situatn kur ne kemi 2 apo 3 platforma me pages, 2 apo 3 pa pages, kemi mbi 100 kanale q transmetojn filma dhe nuk ka filtra. Dhe pr prindin bhet shum e vshtir, n mos e pamundur pr t’u kontrolluar, sepse duhet t’i vendos kod qindra kanaleve” tha ipi.

Debati q ndezi filmi “Strange World” u mbyll aty pr aty, pasi shtja u “zgjidh” kur nj nga kinemat anuloi transmetimin e filmit q kishte paralajmruar.

Lapsi.al