Lajm i madh, ndrkombtart prshndesin qndrimin e BE-s pr liberalizimin e vizave pr Kosovn

Ambasadort e vendeve antare t Bashkimit Evropian jan pajtuar t mrkurn pr ti dhn mandatin Kshillit Evropian q t negocioj procesin e liberalizimit t vizave pr Kosovn me Parlamentin Evropian.

Sipas vendimit, lvizja pa viza pr qytetart e Kosovs do t jet e mundur kur t hyj n fuqi sistemi evropian i udhtimit, ETIAS, dhe data pr kt sht 1 nntori i vitit 2023.

Por, n rast se do t ket vonesa pr kt sistem, liberalizimi i vizave pr Kosovn do t hyj n fuqi jo m von se m 1 janar t vitit 2024.

Ndrkoh pas ktij vendimi, reagime t shumta kan ardhur n rrjete sociale nga ndrkombtart q kan prshndetur vendimin.

Disa nga reagimet:

Thomas Waitz deputet n Parlamentin Evropian e ka quajtur lajm t mir vendimin pr negocimin e procesit pr heqjen e vizave pr Kosovn.

M n fund kshilli ka rn dakord q t fillojn negociatat pr Liberalizimin e Vizave pr Kosovn. Ky sht vrtet nj lajm i madh! Shpresojm se do t ndodh pa asnj vones, ka shkruar Waitz.

Vendimin e ambasadorve t BE-s pr vizat, e ka mirpritur edhe gazetari pr shtje evropiane dhe t NATO-s, Stephan Israel.

Faleminderit presidencs eke. Pas ksaj Spanja dhe Suedia do ta marrin prsipr, me pak interesim pr avancimin e dosjes, ka shkruar Israel.

Zdhnsja e presidencs eke, Eva Hrncirova ka shkruar se shpreson q procesi t vazhdoj pa probleme.

M n fund nj lajm i mir pr Kosovn! Shpresoj q t vazhdoj pa probleme, ka shkruar Hrncirova.

Diplomati austriak, Andreas Sumper e ka quajtur lajm t shklqyer vendimin e sotm pr vizat.

Lajm i shklqyer. Liberalizimi i vizave pr Kosovn sht n rrug t mbar. Hap i rndsishm sht marr sot n kuadr t presidencs eke, ka shkruar Sumper.

Emri:  5-9.jpg

Shikime: 47

Madhsia:  45.4 KB