Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  TV kombtar rus: N pak vite Rusia do t zgjerohet n Ballkan

  N pak vite Rusia do t zgjerohet n Ballkan, plani q u prfol n TV kombtar rus

  Emri: 162929170-e8642aca-0ee9-4adf-bf37-9fa45301389c.jpg

Shikime: 91

Madhsia: 28.5 KB
  Vladimir Putin dhe drejtuesi i emisionit kryesor politik ne Russia 1, Vladimir Soloyev

  Nj strategji tinzare sht diskutuar me detaje gjat nj transmetimi live n televizionin kombtar rus Russia 1 mbrmjen e t hns.

  N videon q u nda me publikun anglisht-fols nga kolumnistja amerikane tashm e sanksionuar nga Rusia, Julia Davis, mund t dgjohet pjes e nj interviste t analistit rus Nikolai Vavilov, i cili ndr t tjera diskuton rreth pretendimit se gjuha ukrainase sht thjesht nj dialekt rus, dhe se n dekadn e ardhshme nj plan i njohur si shtpia e madhe ruse do t aplikohet i cili prfshin prthithjen nga Nna Rusi e vendeve fqinje nj zgjerim q sipas tij do t prfshij eventualisht Ballkanin dhe Polonin.

  Televizioni shtetror rus diskutoi strategjin e planifikuar ruse pr dekadat e ardhshme. Ekspertt e tyre, s bashku me deklaratat se gjuha ukrainase nuk ekziston, parashikuan se Rusia do ti bashkoj vendet fqinje n nj shtpi t madhe ruse, me zgjerimin eventual n Ballkan dhe Poloni, shkruan Davis.

  Pjes nga intervista:
  Tani, nga njra an, shum njerz kan arsye t dshprohen, por nse i shikoni gjrat nga nj kndvshtrim tjetr, Rusia po lufton fitimtare kundr m shum se nj miliard perndimorve. Prgjat ktij viti, Perndimi nuk ka qen n gjendje ta kaprcej Rusin. do rus mesatar do t pajtohet me mua ne kemi uj t ngroht, ushqim, pun, transport etj. Ekonomia jon po rindrtohet, tha analisti Nikolai Vavilov n nj emision n kanalin Russia 1.

  N fakt bhet fjal pr fitoren e Rusis. Nuk ka izolim pr ne, veanrisht tani q na sht bashkuar Kina. Na jan bashkuar edhe India, Azia Juglindore, Afrika dhe Amerika Latine. Nuk ka izolim sepse ne jemi fituesit n kt operacion masiv special. , shtoi ai.

  Ukrainishtja sht nj dialekt i gjuhs ruse. Gjuha ukrainase nuk ekziston. Ekziston vetm dialekt ukrainas. Ju duhen dy jav pr t studiuar kt dialekt. N thelb, pse ka kaq frik nga ne Perndimi? Armiku sht Prball Mosks dhe nse Perndimi nuk bn asgj, pr 10, 15 apo 20 vjet do ta rikuperojm t gjith territorin e humbur., tha Vavilov.

  Ne do ti bashkojm t gjitha ato kombe q pretendojn se jan t pavarur n nj shtpi t madhe ruse. far do t thot kjo? N Evropn me 500 milion banor do t ket nj kolektiv prej 200 milion njerzish rusishtfols q mund t pretendojn me qetsi Ballkanin, Polonin e kshtu me radh, tha analisti rus.

  Ka 80 milion gjerman, duke prfshir pakistanez, turqit dhe arabt. Ka 60 milion anglez, duke prfshir gjithashtu pakistanezt dhe t tjer. Nj komb udhheqs do t shfaqet n Evropn Lindore. Perndimi nuk do t jet n gjendje t bj asgj, shtoi ai.

  N 10 deri n 15 vjet, nj komunitet i madh do t shfaqet. far do t thot kjo? Do t thot q ne do t flakim kostumin 20 ose 30-vjear, kostumin e konsumuar t globalizmit. Ne duhet ta zvendsojm at me nj ideologji e re, nj botkuptim t ri, struktura t reja shoqrore dhe politike, prfundoi Vavilov.

  Euronews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: TV kombtar rus: N pak vite Rusia do t zgjerohet n Ballkan

  Videon mund ta shikoni e degjoni ne anglisht me poshte:


Tema t Ngjashme

 1. Zgjerohet skandali i trafikimit t organeve, nn hetim qeveritar n Kosov
  Nga iliria e para n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 06-05-2013, 13:47
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2010, 15:14
 3. Zgjerohet IPKO
  Nga YlliRiaN n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2009, 08:35
 4. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 21-11-2007, 12:35
 5. Bashkimi Evropian zgjerohet drejt Lindjes
  Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-05-2004, 02:58

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •