Qndresa Qytetare: Pas 20 vitesh nuk do t ket m nevoj pr Ministri Arsimi, 8 student ikin do dit

Emri:  -640-0-8c60b47624abb0668f261131e9d54212.jpg

Shikime: 76

Madhsia:  49.7 KB

Qndresa Qytetare organizoi sot nj protest-homazh prpara Ministris s Arsimit dhe Sportit pr t ironizuar mbylljen e degve t studimit n universitetet publike t vendit.

"Gjat 4 viteve t fundit, jan larguar mesatarisht 8 student n dit, ose rreth 3 000 student n vit nga universitetet publike, t cilat po boshatisen do dit e m shum. Rnia e cilsis s arsimit publik ka br q regjistrimet n to t ulen 11.3%, kjo shifr vetm n 3 vitet e fundit.

Nprmjet vendimarrjeve politike t cilat sistematikisht jan marr pa analiz, sot nuk ka asnj tregues q kto vendimmarrje t ken prmirsuar arsimin prkundrazi ato kan penalizuar t rinjt shqiptar.

Sot duket se jemi futur n rrug pa kthim, vazhdojn akoma vendimmarrjet politike t paanalizuara dhe vetm pr t mbyllur gropat q vet politika hap mbi sistemin arsimor.

Besoj se t gjithve ju kujtohet shpallja dhe trumpetimi i Programeve Prioritare t Studimit.

35 programe t cilat tashm jan braktisur nga studentt do ti ofronin atyre nj burs mujore n vlern e pags minimale," u shpreh Gevio Tabaku, prfaqsues i Qndress Qytetare.

"Pse nuk del askush nga autoritet t na tregoj cili sht rezultati i ksaj politike, prse kjo ministri nuk prodhon asnj statistik, pse nuk dalin rezultatet e Sondazhit t Studentve?

sht shum e thjesht sepse as kt her nuk ja ka dal t marr vendim n favor t bashkqytetareve, theksoi Tabaku.

"Bazuar tek t dhnat e poralit UAlbania, i cili ka detyrimin t publikoj dhe bj transparent regjistrimet n universitetet e vendit, 71.6% e programeve prioritare rrezikojn t mbyllen pasi nuk plotsojn numrin minimal prej 10 studentsh.

Ironia e fatit, sht q 4 nga kto 35 programe, jan mbyllur q pa nisur ende implementimi i programit t bursave.

Kjo panoram tregon qartazi dshtimin sistematik t politikave t ndrmarra nga MAS dhe sht nj sinjal q t rinjt nuk i preferojn kto programe pasi ata nuk e gjejn veten n tregun shqiptar t puns dhe nuk i besojn ktyre politikave.

Ndrkoh studentt vijojn t orientohen drejt programeve t studimit q shrbejn si pasaport pr t emigruar. N programin e studimit Infermieri jan ezauruar 92% e kuotave," tha ai.

ORA NEWS