Australia do t trheq dhjetra mijra gjoba pr Covid-19

Autoritetet n Uellsin e Ri Jugor po trheqin dnimet pasi humbn nj betej gjyqsore

Emri:  6385fdf9203027479d380e27.jpg

Shikime: 3744

Madhsia:  37.3 KB

Autoritetet n shtetin m t madh t Australis, New South Wales (NSW), kan thn se do t trheqin ose rimbursojn dhjetra mijra gjoba t lshuara pr shkelje t kufizimeve gjat pandemis.

Masa vjen pas nj disfate q qeveria e NSW psoi n nj betej gjyqsore kundr grupit t avokatis falas Redfern Legal Center t martn.

Grupi nisi nj shtje testimi n korrik n emr t tre paditsve, duke argumentuar se gjobat e tyre nga 1,000 dollar amerikan (673 dollar) deri n 3,000 dollar amerikan (2,020 dollar) ishin t pavlefshme sepse njoftimet e ndshkimit nuk e prshkruanin mjaftueshm shkeljen.

"Nuk sht nj pyetje e madhe, nse do t gjobitsh dik pr nj shkelje, t prcaktosh se far shkelje sht n njoftim," argumentoi Katherine Richardson, avokatja e paditsve n Gjykatn e Lart t Uellsit t Ri Jugor, si citohet. nga Sydney Morning Herald.

Avokatt e qeveris tani kan pranuar se biletat me t vrtet nuk plotsonin krkesat ligjore.

Menjher pas seancs, Komisioneri i Administrimit t Gjobave tha se 33 121 gjoba do t trhiqen, pasi ato ishin shqiptuar me formulim t ngjashm me at t njoftimeve t paditsve.

Qendra Ligjore Redfern ka thn n Twitter se zhvillimi ishte nj "fitore momentale" pr t.

Megjithat, agjencia e administrats tatimore Revenue NSW kmbnguli se sfida kishte qen mbi nj "baz teknike" dhe se vendimi i gjykats nuk do t thoshte se shkeljet q uan n gjobat nuk ishin kryer.

Vendimi i plot n kt shtje nga kryetarja e trupit gjykues Dina Yehia pritet t jepet vitin e ardhshm.

Burimi: RT