Miliarderi rus, 53 vje, vritet n nj prplasje helikopteri pran Monakos n vdekjen e fundit t misterit t kriptove - 'pasi nj pasagjer tjetr u anulua n minutn e fundit'

- Vyacheslav Taran, 53 vje, vdiq pasi helikopteri me t cilin po udhtonte u rrzua pran qytetit turistik t Villefranche-sur-Mer pasi u ngrit nga Zvicra.
- Ata u rrzuan n mnyr misterioze n mot t mir - dhe pasi nj tjetr pasagjer thuhet se u anulua n minutn e fundit
- Taran sht siprmarrsi i tret i kriptomonedhs q vdes papritur javt e fundit
- Vjen vetm disa dit pasi biznesmeni Tiantian Kullander, 30 vje, vdiq 'n gjum'

Nga WILL STEWART dhe RACHAEL BUNYAN

Nj miliarder rus sht br biznesmeni i fundit i kriptomonedhave q ka vdekur n rrethana misterioze pasi helikopteri i tij u rrzua n mot t mir pran Monakos.

Siprmarrsi Vyacheslav Taran, 53 vje, vdiq pasi helikopteri u rrzua pran qytetit turistik t Villefranche-sur-Mer pasi u ngrit nga Lozana n Zvicr.

Taran sht siprmarrsi i tret i kriptomonedhs q vdes papritur n javt e fundit.


Tiantian Kullander, 30 vje, vdiq 'n gjum' javn e kaluar , ndrsa shoku i tij kripto-milioner Nikolai Mushegian, 29 vje, u mbyt n nj plazh t Porto Rikos pasi postoi n Twitter se kishte frik se CIA dhe Mossad do ta vrisnin.

Emri: 65040269-11480711-image-m-18_1669716463985.jpg

Shikime: 90

Madhsia: 74.8 KB
Biznesmeni Vyacheslav Taran, 53 vje - fotografuar me gruan e tij Olga Taran n 2020 - vdiq pasi helikopteri u rrzua n tok pran Villefranche-sur-Mer pasi u ngrit nga Lozana n Zvicr.

Emri: 65040261-11480711-image-a-17_1669716462540.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 100.5 KB
Misteri rrethon vdekjen e tij, pasi prplasja ndodhi n mot t mir - dhe pasi nj tjetr pasagjer thuhet se u anulua minutn e fundit. N foto: Puntort e shptimit n vendin e rrzimit t helikopterit

Meqense prplasja q vrau Taran ndodhi n mot t mir dhe t kthjellt - dhe pasi nj tjetr pasagjer thuhet se u anulua minutn e fundit - mister tani rrethon vdekjen e miliarderit.

Taran, bashkthemeluesi i platforms tregtare dhe investimeve Libertex dhe Forex Club, po fluturonte nga Lozana me nj pilot me prvoj n nj helikopter H130 me nj motor, kur u rrzua rreth ors 13:00 m 25 nntor.

U vra edhe nj pilot francez 35-vjear.

Zvends prokurori publik i Nics, i cili vizitoi vendin e ngjarjes, tha se nuk mund t prjashtohet faji i nj pale t tret.

Nj tjetr pasagjer i paidentifikuar duhej t bashkohej me Taran n fluturim, por ata e anuluan minutn e fundit, sipas mediave lokale.

Taran, nj specialist shum i suksesshm n det t hapur q ka jetuar n Monako pr dhjet vitet e fundit, ka tre fmij me gruan Olga, themeluese e medias Hello Monaco.

Agjencia ukrainase e lajmeve UNIAN pretendoi, pa cituar asnj prov, se Taran ishte nj 'biznesmen kripto-miliarder me lidhje t mundshme me Shrbimin e Inteligjencs s Jashtme Ruse'.

Ai pretendoi se ai ishte i lidhur me agjencin e huaj t spiunazhit SVR dhe ishte prgjegjs pr "pastrimin e fondeve ruse prmes nj sistemi t operacioneve t kriptomonedhave".

Emri: 65047569-11480711-image-a-2_1669728734301.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 71.7 KB
Siprmarrsi Vyacheslav Taran, 53 vje, vdiq pasi helikopteri u rrzua pran qytetit turistik t Villefranche-sur-Mer pasi u ngrit nga Lozana n Zvicr.

Emri: 65040271-11480711-image-a-19_1669716514253.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 72.4 KB
Taran - nj specialist shum i suksesshm n det t hapur q ka jetuar n Monako pr dhjet vjet - ka tre fmij me gruan Olga, themeluese e medias Hello Monaco (t gjitha n foto)

Prplasja ka uar n nj vrshim ngushllimesh pr familjen n Monako.

Me pikllim t madh Libertex Group konfirmon vdekjen e bashkthemeluesit dhe kryetarit t bordit t drejtorve, Vyacheslav Taran, pas nj prplasjeje helikopteri q ndodhi gjat rrugs pr n Monako t premten, 25 nntor 2022, thuhet n nj deklarat nga kompania e financierit.

"Bordi i drejtorve t Libertex Group dhe punonjsit e kompanis shprehin ngushllimet dhe ngushllimet e tyre m t przemrta pr familjen Taran."

Taran ishte "nj biznesmen i njohur dhe shum i respektuar, i prshkruar si zemrmir, i sjellshm dhe i prulur nga t gjith ata q kishin fatin ta njihnin at", tha kompania e tij.

Nj hetim zyrtar sht nisur pr rrzimin nga autoritetet franceze dhe Airbus, prodhuesit e H130.

Emri: 65040253-11480711-image-a-22_1669716585716.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 70.9 KB
Vyacheslav Taran, me vajzn Katya (n qendr) dhe gruan Olga n Dubai n 2020

Nj numr biznesmensh rus kan vdekur n rrethana misterioze q nga fillimi i lufts s Rusis n Ukrain.

N fillim t ktij muaji, Viktor Cherkesov, 72 vje, nj spiun i afrt i KGB-s dhe mentor i Vladimir Putin , i cili u gradua pasi kritikoi publikisht liderin e Kremlinit, vdiq nga nj 'smundje e rnd' e pashpjegueshme.

Vdekjet e fundit prfshijn gjithashtu Ivan Pechorin, 39 vje, drejtor i Korporats s Lindjes s Largt dhe Arctic Development, i cili 'ra n det' nga jahti i tij n shtator.

Pavel Pchelnikov, 52 vje, nj menaxher PR pr Hekurudhat Ruse, u qllua pr vdekje n apartamentin e tij n Mosk n t njjtin muaj dhe Alexander Tyulakov, 61 vje, nj drejtues i lart i Gazprom, u gjet i varur n shtpin e tij, gjithashtu n Mosk.

Mallkimi i fmijve t kriptove: miliona t humbur, vdekje misterioze dhe teori t egra konspiracioni q rrethojn vdekjen e parakohshme t manjatve t monedhs dixhitale

Biznesmeni i kriptomonedhave Vyacheslav Taran, 53 vje, sht lideri i tret i industris q vdes papritur brenda disa javsh.

Taran u vra n nj prplasje helikopteri pran Monakos, disa dit pasi Tiantian Kullander, 30 vje, vdiq 'n gjum'.

Prve ksaj, shoku i tij kripto-milioner, Nikolai Mushegian, 29 vje, u mbyt n nj plazh t Puerto Rikos pasi postoi n Twitter se kishte frik se CIA dhe Mossad do ta vrisnin.

Vdekjet nnkuptojn se t paktn pes manjat t kriptomonedhave kan vdekur papritur q nga viti 2018, her pas here duke shkaktuar teori konspirative t egra dhe t pabaza.

Dy t tjert, Gerald Cotten dhe Matthew Mellon, vdiqn pa ndar elsat e kuletave kripto me vler qindra miliona dollar, duke i ln fondet t paarritshme.

Vdekja e Cotten ishte aq misterioze dhe e diskutueshme sa shkaktoi nj dokumentar t Netflix-it nse e gjith kjo ishte e falsifikuar.

Ndrkoh, Mellon, ish-bashkshorti i bashkthemelueses s Jimmy Choo, Tamara Mellon, psoi nj atak n zemr ndrsa prgatitej pr t'u vizituar n nj klinik rehabilitimi nga droga n Meksik.

Tiantian Kullander

Tiantian Kullander, 30 vje, ishte bashkthemeluesi i Amber Group, nj platform tregtare pr kriptomonedha e cila s fundmi u vlersua n 3 miliard dollar.

Kullander vdiq 'papritur n gjum' m 23 nntor, njoftoi kompania n nj deklarat t premten.

Ai la gruan dhe djalin e tyre, thuhet n nj deklarat nga Amber Group.

Emri: 65013581-11477765-image-m-18_1669664677895.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 19.8 KB
Tiantian Kullander u vlersua me 'bashkthemeluesin e Amber dhe ndrtimin e saj n nj njbrirsh fintech multi-miliardsh'. Ai vdiq papritur m 23 nntor

Kompania, e cila sht me qendr n Singapor, nuk tha se ku vdiq Kullander. Shkaku i vdekjes gjithashtu nuk u zbulua t hnn.

Amber Group tha: 'Tiantian (ose 'TT', si njihej me dashuri) ishte thelbsor pr themelimin e Amber dhe nj shtyll e suksesit ton. Ai vendosi zemrn dhe shpirtin e tij n kompani, n do faz t rritjes s saj.

Ai udhhoqi me shembull me intelektin, bujarin, prulsin, zellin dhe kreativitetin e tij.

'TT ishte nj udhheqs i respektuar i mendimit dhe i njohur gjersisht si nj pionier pr industrin.

Thellsia e njohurive t tij, gatishmria e tij pr t bashkpunuar dhe dshira e tij pr t ndihmuar gjithmon t tjert kan prfituar shum biznese t reja dhe individ. Njohurit dhe krijimtaria e tij frymzuan shum projekte, njerz dhe komunitete.'

Kullander u vlersua me 'bashkthemeluesin e Amber dhe ndrtimin e saj n nj njbrirsh fintech multi-miliardsh'.

Ai ishte gjithashtu n bordin e Fnatic, nj organizat e-sports.

Kullander dhe disa nga kolegt e tij t Amber Group u paraqitn s bashku n listn e Forbes 30 nn 30 vje n 2019.

Amber Group sht i bazuar n Singapor dhe uebsajti i tij thot se ka nj "prezenc n Athin, Gjenev, Dubai, Hong Kong, Stamboll, Londr, Mexico City, Taipei, Tokio, Vankuver dhe Cyrih".

Kullander, nj ish-tregtar i Morgan Stanley dhe Goldman Sachs, themeloi Amber Group n 2017. Kompania vlersohej n 3 miliard dollar muajt e fundit.

Nikolai Mushegian

Nikolai Mushegian, 29 vje, vdiq m 28 tetor, disa or pasi postoi n Twitter se kishte frik se CIA dhe Mossad do ta vrisnin.

Milioneri i ri i trazuar kishte nj histori t problemeve t shndetit mendor dhe familja e tij nuk besonte se kishte ndonj loj t keqe.

Por disa nga bashkpuntort e tij kan pranuar iden se vdekja e tij ishte e dyshimt - pretendime t cilat jan t pabaza.

N nj postim n Twitter disa or para se t vdiste, Mushegian tha: 'CIA dhe Mossad dhe elita pedo po drejtojn nj lloj rrjeti shantazhi t trafikimit seksual jasht Puerto Rikos dhe ishujve t Karaibeve.

Do t m lidhin me nj laptop t vendosur nga ish [e dashura] ime, e cila ishte spiune. Ata do t m torturojn deri n vdekje.'

Emri: 65013583-11477765-image-a-19_1669664751377.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 27.3 KB
Nikolai Mushegian, 29 vje, vdiq m 28 tetor, disa or pasi postoi n Twitter se kishte frik se CIA dhe Mossad do ta vrisnin. Vdekja e tij shkaktoi teori t pabaza konspirative, por familja e tij ka thn se nuk besojn se ka pasur ndonj loj t keqe

Ai u zbulua nga nj srfist n uj n Ashford Beach m 29 tetor, i veshur plotsisht dhe duke mbajtur portofolin e tij.

Brock Pierce, nj siprmarrs i kriptomonedhave i cili sht i njohur n komunitet, tha pr New York Post se ishte i knaqur q vdekja e Nikolait nuk ishte e dyshimt pasi foli me familjen e tij n Florida.

Nna e tij sqaroi se vdekja e tij nuk kishte t bnte me postimet e tij n Twitter.

Ai ishte nj burr i bukur dhe nj fmij n zemr. Ai ishte gjithashtu nj vizionar i jashtzakonshm, un nuk i quaj njerzit brilant shum shpesh, por Nikolai ishte brilant.

"Dhe njerzit e shklqyer ndonjher ecin n skajin e menduris," tha ai.

Familja e Nikolait ishte shqetsuar aq shum pr mirqenien e tij, saq babai i tij kishte shkuar pr t qndruar me t n Condado, Puerto Rico, ku thuhet se ai jetonte n nj shtpi prej 6 milion dollarsh.

Gerald Cotten

Vdekja e Gerald Cotten n vitin 2018 shkaktoi aq shum intriga dhe polemika saq u hetua n dokumentarin e Netflix, "Trust No One".

Themeluesi 30-vjear i firms s falimentuar t kriptomonedhave QuadrigaCX vdiq gjat muajit t mjaltit n Indi me gruan e tij m 9 dhjetor 2018.

Ai ishte i vetmi person me njohuri pr elsat e nevojshm pr t hyr n asete kripto me vler miliona dollar.

Rrethanat e uditshme q rrethuan vdekjen e tij t parakohshme prfshinin gjithashtu faktin se ai nnshkroi nj testament vetm nnt dit para vdekjes s tij duke nxitur dyshimet se Cotten, CEO i shkmbimit m t madh t kriptove n Kanada, falsifikoi t gjith.

Emri: 65013579-11477765-image-m-21_1669664833365.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 50.9 KB
Gerald Cotten vdiq pa ndar elsat e nevojshm pr t hyr n kriptomonedha me vler qindra miliona dollar. Disa mendojn se ai falsifikoi vdekjen e tij dhe futi parat n xhep - pretendime q formuan bazn e dokumentarit t Netflix, "Trust No One".


Deri m sot, 169 milion dollar mungojn, duke br q hetuesit dhe viktimat t pyesin nse ai e orkestroi misterin dhe i futi fondet n xhep.

Disa investitor madje kan krkuar q trupi i tij t zhvarroset pr t provuar se sht me t vrtet ai.

Firma e tij, n kohn e vdekjes s tij, kishte rreth 115,000 klient.

Thashethemet n internet jan prhapur se Cotten n fakt mund t jet ende gjall, duke jetuar nga fondet e prvetsuara.

Hard disqet q jepnin akses n asetet, t cilat nuk ishin t lidhura me internetin, ruanin kriptomonedhn e 75,000 klientve dhe pr t cilat vetm ai kishte fjalkalimin.

Hetuesit zbuluan se kuletat prdoreshin zakonisht pr t ruajtur Bitcoin duke filluar nga prilli 2014, por n prill 2018, t gjitha, prve njrit prej tyre, u zbrazn papritmas dhe u lan n gjum.

Portofoli i fundit u prdor ende pr t transferuar valut deri m 3 dhjetor, gjasht dit para se Cotten t vdiste, prpara se edhe ai t mbetej bosh.

Teori t ndryshme jan shfaqur rreth Cotten, ndoshta m bindse, pretendimet se ai sht gjall dhe jeton nga miliona q u zhdukn.

Emri: 22269840-7794581-Gerald_Cotten_30_was_the_CEO_of_QuadricaCX_the_largest_cryptocur-m-4_1576440827.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 75.4 KB
Gerald Cotten, 30 vje, ishte CEO i QuadricaCX, shkmbimi m i madh i kriptomonedhave n Kanada, i cili dshtoi vitin e kaluar pas vdekjes s tij (Foto: me gruan e tij Jennifer Robertson n Taj Mahal)

E veja e tij, Jennifer Robertson, tha se vdekja e burrit t saj 'nuk duhet t vihet n dyshim'.

Sipas Vanity Fair, Cotten pohoi n nj intervist t vitit 2014 se ai shkroi fjalkalimet e tij n letr dhe i mbylli n nj kasafort n nj bank, "sepse kjo sht mnyra m e mir pr t'i mbajtur monedhat t sigurta".

M von ai bri shaka se kishte nj "kasafort t mbyllur n mahi n papafingo".

Pak para vdekjes s tij, Cotten u tha miqve t ngusht dhe familjes se Quadriga kishte nj 'ndrprers t t vdekurit' q do t'u drgonte atyre akses n fondet e burss n rast t zhdukjes ose vdekjes s tij. Asnj nga kto nuk ishte e vrtet.

Sipas Canada's Globe and Mail, Cotten dhe gruaja e tij ishin nnt dit n muajin e mjaltit kur ifti mbrriti n hotelin Oberoi Rajvilas me $932 n nat n Jaipur m 8 dhjetor 2018.

Menjher pas regjistrimit, Cotten u ankua pr dhimbje akute n stomak dhe u drgua n nj spital aty pran ku u diagnostikua me diarre t udhtarit. 24 or m von, ai vdiq.

Nuk u krye autopsi.

M shum dyshime ngjallte fakti se vetm tre dit para se t nisej pr n Indi, Cotten dorzoi nj testament t detajuar q i la gjithka Robertsonit: portofolin e tij t pasurive t paluajtshme prej 12 milion dollarsh, nj makin sportive Lexus, avionin e tij Cessna, nj vark me vela 50 kmb, llogarit bankare. madje edhe pikat e fluturimit t shpesht.

Ai ndau 100,000 dollar pr kujdesin e Chihuahua-ve t tyre, por uditrisht nuk prmendi hard disqet e jashtme q ruanin shumicn e fondeve t Quadriga-s.

Matthew Mellon

Trashgimtari bankar i trazuar Matthew Mellon vdiq nga nj atak n zemr n vitin 2018, ndrsa po prgatitej pr t'u vizituar n nj klinik rehabilitimi nga droga n Kankun, Meksik.

Ai mbante monedha XRP me vler mbi 200 milion dollar - dhe ishte i vetmi person q mund t hynte n kriptomonedha.

Thuhet se Mellon nuk i ndau askujt elsat e nevojshm pr t hyr n XRP. Disa nga elsat mbaheshin n emra t njerzve t tjer n ruajtje npr SHBA.

XRP po tregtonte me vetm nj pjes t nj qindarke kur Mellon fillimisht u interesua pr aktivin. N kulmin e saj, kriptomonedha sht tregtuar me m shum se 1 dollar pr monedh.

N kulmin e tij, investimi fillestar prej 2 milion dollarsh i Mellon ishte rreth 1 miliard dollar.

Mellon la pas gruan e tij t par Tamara Mellon - e cila sht bashkthemeluese e Jimmy Choo - dhe gruaja e tij e dyt, stilistja Nicole Hanley. Ai gjithashtu ka tre fmij - nj me Tamarn dhe dy me Nicole.

Emri: 65013577-11477765-image-m-23_1669665030848.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 29.3 KB
Trashgimtari bankar me probleme Matthe Mellon mbante monedha XRP me vler mbi 200 milion dollar - dhe ishte i vetmi person q mund t hynte n kriptovalutat. Ai vdiq pa ndar elsat dixhital t nevojshm pr t hyr n asete.

Ai u takua me gruan e tij t par Tamara n 1998 n nj takim t Narkotikve Anonim dhe ata u martuan n nj dasm luksoze t mbajtur n vendlindjen e Winston Churchill, ku morn pjes t ftuar magjepss duke prfshir Hugh Grant dhe Liz Hurley n 2000.

N vitin 2006 ai takoi gruan e dyt Nicole n nj martes dhe ata u martuan dy vjet m von n shtpin e mikut t familjes Diane Von Furstenberg n Bahamas. Dyshja m von u divorcuan n vitin 2016.

N shkurt, Mellon i tha Forbes se i plqente XRP, e prdorur nga rrjeti i kmbimit valutor Ripple, sepse ishte nj nga kriptovalutat e vogla q funksiononte n t vrtet brenda sistemit tradicional bankar.

'Crypto sht e frikshme dhe e errt. sht kundr Ameriks, tha Mellon pr Forbes, duke shpjeguar se ai zgjodhi Ripple sepse ai sht pro-Ameriks, pro-biznesit dhe pro-banks.

Ai kishte luftuar nj varsi nga OxyContin ku shpenzonte 100,000 dollar n muaj dhe merrte rreth 80 pilula n dit.

N vitin 2016, Mellon fajsoi mjekt pr varsin e tij, duke thn se ata po shkruanin receta sikur t ishin t zgjuar.

N at koh, ai u kontrollua n Passages Malibu, nj qendr pr trajtimin e varsis, e njohur me emra t theksuar, dhe tha se ishte i vendosur t luftonte varsin, duke i thn Page Six, 'Un jam ktu pr aq koh sa t duhet.'

Mellon ka lindur n New York City n nj nga familjet m t vjetra bankare, me prejardhje nga themeluesi i Mellon Bank, gjykatsi Thomas Mellon dhe bankieri amerikan dhe themeluesi i Universitetit Drexel, Anthony Joseph Drexel.

Ai u rrit mes Delray Beach, Florida dhe Northeast Harbour, Maine dhe trashgoi 25 milion dollar kur mbushi 21 vje, sipas Vanity Fair.

Pasi ndoqi Shkolln Wharton t Universitetit t Pensilvanis, ai drejtoi karrier t begat n mod, telekomunikacion dhe financa.

Mellon shrbeu gjithashtu si kryetar i komitetit t financave t Partis Republikane n Nju Jork pr nj periudh kohore.

Ai shtoi pasurin e tij me karriern e tij n kriptomonedh duke bler dhe shitur Bitcoin.

N maj 2015 ai u b Ambasador Global i Ripple Labs dhe investoi 2 milion dollar n monedh XRP, e cila u rrit n nj pasuri prej 1 miliard dollarsh.

Megjithat, n dritn e vdekjes s tij, familja e tij po prpiqet t gjej pasurin e tij n kriptomonedh q n dukje sht 'zhdukur', sipas nj miku t familjes.

"Dika e uditshme ka ndodhur me t gjitha parat e tij kripto dhe familja e tij nuk mund t'i gjej," than ata.

Burimi: Daily Mail