Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  VIDEO/ Xhubleta kalon n mbrojtje nga UNESCO, Margariti: Pasuri e gjith njerzimit


  Emri: 317634747_681649919985621_2260739627911870398_n-e1669739011203.jpg

Shikime: 93

Madhsia: 60.4 KB

  M n fund lajmi i shumpritur. Dosja e dijebrjes artizanale t xhublets u pranua n listn e Trashgimis Kulturore Jomateriale nn mbrojtjen e UNESCO-s. Ministrja e Kulturs, Elva Margariti thot se ky vendimin vjen si dhurat n 110-vjetorin e Pavarsis.

  Nj lajm i jashtzakonshm pr trashgimin ton kulturore, si dhurat n 110-vjetorin e Pavarsis. Pas nj pune t gjat, plot prkushtim t nj grupi t madh bashkpuntorsh, dosja e dijebrjes artizanale t xhublets u pranua n listn e Trashgimis Kulturore Jomateriale nn mbrojtjen e UNESCO-s. Xhubleta shqiptare, e lasht 4 mij vjet, tashm sht pasuri e gjith njerzimit,-shkruan ministrja.

  Si veshje e Alpeve t Shqipris, prfshir edhe pjesn e alpeve n Malin e Zi, xhubleta prfaqson veshjen m t hershme n Shqipri dhe n Ballkan. Ajo sjell mesazhet e qytetrimit ilir n kulturn popullore shqiptare.  Koha Jone

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  Kjo sht videoja e dosjes s xhublets e realizuar pr kandidaturn e saj n UNESCO

  Xhubleta shqiptare sht regjistruar n UNESCO! Lajmin e ka dhn, ministrja e Kulturs, Elva Margariti e cila e ka cilsuar si nj lajm t jashtzakonshm pr trashgimin ton kulturore.

  “Pas nj pune t gjat, plot prkushtim t nj grupi t madh bashkpuntorsh, dosja e dije brjes artizanale t xhublets u pranua n listn e Trashgimis Kulturore Jomateriale nn mbrojtjen e UNESCO-s.” shkruan Margariti.

  Ndrkaq, m posht mund ta gjeni videon e dosjes s xhublets t realizuar pr kandidaturn e saj n UNESCO:
  Xhubleta, skills, craftsmanship and forms of usage

  UNESCO
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 29-11-2022 m 19:06

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  E lasht 4 mij vjet, Xhubleta tashm pasuri e UNESCO

  Emri: auto_-640-0-1669739136xaapng-1441669740389.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 13.2 KB

  Nj lajm i mir vjen nj dit pas 110-vjetorit t Pavarsis s Shqipris; Xhubleta shqiptare ka hyr n UNESCO. Lajmin e dha sot, ministrja e Kulturs, Elva Margariti, e cila ka njoftuar se xhubleta shqiptare, e lasht 4 mij vjet, tashm sht pasuri e gjith njerzimit!

  "Dua t ndaj nj lajm shum t mir. UNESCO miratoi n form unanime shpalljen e xhublets dhe dijebrjen e saj, pasuri t UNESCO-s. Nj thesar q n vrullin e kohs rrezikonte t zhdukje. Pr t ardhur n kt dit na jan dashur vite pune. Falenderoj do specialist q na ndihmoi pr dosjen e aplikimit. Pas nj pune t gjat, plot prkushtim t nj grupi t madh bashkpuntorsh, dosja e dijebrjes artizanale t xhublets u pranua n listn e Trashgimis Kulturore Jomateriale nn mbrojtjen e UNESCO-s,"-bri me dije ajo.

  Xhubleta sht nj veshje tipike e grave n Shqiprin Veriore, n Malsin e Madhe, Rugov, Dukagjin dhe trevat shqiptare n Malin e Zi. Xhubleta sht nj fund n trajt kmbane, q vjn e valzuar prfundi, sidomos n pjesn e mbrapme. Prbhet nga nj numr i madh copash e rripash t ngusht shajaku, t vn horizontalisht dhe t ndrthurur me breza gajtansh. Mbahet e varur n supe me dy rripa t gjr. N shek. XVIII, xhubleta bhej me shum ngjyra, por ngjyrat q kan arritur n ditt e sotme jan: t zeza pr grat dhe bardh e zi pr vajzat.

  Pjes t tjera t kostumit me xhublet jan: kraholine, xhoka, krdhokla, paraniku, kallmat e shputat, etj. Xhubleta sht me prejardhje t lasht. Paraqet ngjashmeri me veshjen e disa figurinave neolitike te gjetura n Bosnje, por edhe n vise t tjera q i prkasin mijvjearit t II p.e.s. Xhubleta e Malsis s Madhe sht trashgimi e qart e kulturs ilire, ndrsa emblema m e dukshme sht shqiponja. N misterin e xhublets jan nj seri simbolesh ku paraqesin lidhjet me fen katolike, besimin te zoti, dashurin dhe bukurin e femres malsore

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  Xhubleta!

  Emri: xhubleta.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 51.3 KB

  Xhubleta, kjo shprehje e pasuris shpirtrore, ky ansambl elementesh dhe dekoracionesh, simbolesh dhe kodesh, te cilat jan nj dshmi e nj vlere q tejkalon caqet e nj veshjeje t zakonshme tradicionale. do stoli dhe zbukurim, do simbol dhe kompozicion sht nj fjalor, sht nj histori, sht gjith mistika shumvjeare e nj populli, nj tradite q prfaqsohet nprmjet xhublets.
  Larmia dhe veantia e komponentve dallues si veshje, e cilsojn at nga m uniket e llojit t saj dhe nga m t paprsritshmet pr nga trsia prbrse e saj si veshje.
  Xhubleta ka qen dhe mbetet, sht trajtuar dhe konsiderohet si nj nga thesaret m t vlerta t etnokulturs son. Ajo ka bashkudhtuar n kohra pr t ardhur deri sot, si nj dshmi e gjall e nj shpirti t pasur, mendje t ndritur dhe dijeje q tejkalon caqet e racionales. Ajo dallon dhe prfaqson pr peshn e lart dhe solemnitetin mahnits t formave shprehse estetike. Si e till mbetet nj komponent i veant i prkatsis dhe veorive diferencuese me simotrat e saj, si veshje dhe si stolisje, si dallueshmri dhe e drejt krenimi.
  Xhubleta ka prfaqsuar dhe prfaqson veshjen malsore, madhshtin dhe ceremonialitetin, bukurin dhe ashprsin, stilin dhe delikatesn e nj veshjeje q erdhi pr t mbetur nj monument kulture, jo vetm i malsorve, t cilve u prket, por i gjith shqiptarve kudo q jan

  Albert Vataj

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  XHUBLETA E MALSIS

  Pasaport e trashgimis dhe prejardhjes ilire


  Xhubleta prbn nj nga elementet identifikuese tipike t veshjes s grave shqiptare, posarisht t Malsis s Veriut, ku si emblem kryesore sht shqiponja, si dhe simbole t tjera q paraqesin lidhjet me fen katolike dhe besimin te Zoti.

  Muzeu Historik Kombtar evidenton se xhubleta e malsis sht nj veshje me nj fund n trajt kambane, me forma mahnitse dhe shumllojshmri ngjyrash, por ato q kan mbrritur deri n ditt e sotme jan t zeza pr grat dhe bardh e zi pr vajzat.

  Pjes t tjera t kostumit me xhublet jan kraholina, xhoka, krdhokla, paraniku, kallmat, shputat, etj.

  Mbi t gjitha, sht nj veshje q nxjerr n pah bukurin dhe hiret e grave malsore. Malsia e Madhe, si nj qendr e hershme e banuar, e ka ruajtur dhe e ka trashguar xhubletn deri n ditt tona. Sipas shum studiuesve t huaj e vendas, prejardhja e saj i takon periudhs s qytetrimit kreto-mikenas, ka sht dshmitare e nj qytetrimi t lasht mesdhetar, pasi vjen nga m shum se 4000 vjet histori.

  Xhubleta sht nj veshje e punuar nga shajaku (zhguni) n katr liqe, e zbukuruar me fije spiku t zi e me form kambane, e valzuar, sidomos pjesa e prapme e saj.

  Te xhubleta jan prdorur ari, argjendi, mndafshi apo kadifja vishnje q njihej n t gjith Europn si veshje vetm pr aristokratt. Autori hungarez, Daniel Kornidez thoshte: As palloi e as ylberi nuk kan aq ngjyra sa xhubleta e grave kelmendase.

  Nj veshje sa mistike aq edhe mjeshtrore, sipas historianve dhe etnografve, xhubleta mendohet se vjen nga zonat bregdetare, por me kalimin e kohs sht ruajtur n zonat m konservatore, si sht malsia e Mbishkodrs dhe Dukagjini, n disa fise t Nnshkodrs q kishin zbritur nga Malsia, si dhe te shqiptart e Malit t Zi dhe ata t Rugovs n Kosov.

  Npr muzet e vendit jan disa xhubleta q datojn q nga vitet 1800 dhe n fillim t viteve 1900, t cilat kan edhe nj sr aksesorsh t rndsishm.

  Komitetit Ndrqeveritar pr Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Trashgimis Kulturore Jomateriale t UNESCO-s q u mbajt m 29 nntor n Marok vendosi q kostumi popullor i xhublets malsore dhe dija artizanale e prodhimit t saj t jen pjes e lists s Trashgimis Kulturore Jomateriale t njerzimit.


  Konica.al

  https://konica.al/2022/12/pasaporte-...ardhjes-ilire/

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  6 dekada dijebrse e xhublets, File Kola mban gjall traditn fisnike malsore  Pr malsort, xhubleta sht nj veshje e stiluar nga zanat e malit q i ka shoqruar ata n do gzim apo hidhrim

  Me nj gjenez m shum se 4 shekullore, xhubleta sht nj trashgimi e muar e Kelmendit, por dhe krahinave n veri t Shqipris.

  File Kola, q n moshn 7-vjeare ka msuar nga familjart e saj profesionin e t brit t xhublets dhe sot 6 dekada m von, e ruan me fanatizm traditn.

  “Mua m ka punuar nna, m hert s’e mbaj mend se nuk i kam arritur gjyshet, por nna e tezja. Tezja ka qen shum m puntore se t gjitha ne, sht marr gjithmon me kt pun”, tregon File Kola.

  do pjes n xhublet ka nj kuptim specifik q lidhet me traditat dhe zakonet e zons.

  “Xhubleta sht veshja m e vjetr mbi 4 mij vjeare. Ka shum histori q vet nuk di t’i them t gjitha, por disa po. do pun e orapit dhe e xhublets e ka pasur domethnien e saj. Pr shembull iva e rruzs ka pasur domethnien e lules q ti ke qndisur. Ke pasur orape me gjarpr pr shembull, e sht br gjarpri me rruaza nga fund e deri n fillim. Pra, e ka pasur nj domethnie q sipas thnieve gjoja me prit gjarprin mos me ngrn bagtin, sepse n at koh kan pyetur vetm si i ke njerzit dhe bagtin, pra nuk i kan ndar nga rndsia”, thot ajo.

  Xhubleta q ju po shikoni ka nj rndsi t madhe pr Filen, pasi sht trashguar nga t paktn 4 breza.

  Njohja e lahuts si pasuri e Serbis nga UNESCO ka mrzitur jo pak malsort, t cilt theksojn se nse nuk do ishte nxitur ky proces, e njjta do kishte ndodhur edhe me xhubletn.

  “Pr ne ka qen nj simbol i mir q ka hyr xhubleta n UNESCO se edhe pak t qndronim ne, jo ne po ju dhe faleminderit prej jush, edhe pak t qndronim fjetur, na e morn si lahutn, pra si 2 simbolet m t rndsishme kombtare”, shprehet e moshuara.

  Specialisti i trashgimis jomateriale pran Drejtoris Rajonale t Trashgimis Kulturore Shkodr, Petrit Bilali thekson se sht pr t’u vlersuar ruajtja me fanatizm e xhublets nga veriu i Shqipris si nj vler e identitetit kombtar.

  “Zona e veriut t Shqipris ku gjallon xhubleta, identifikohet nprmjet xhublets, e ka ruajtur xhubletn, e ka dashur xhubletn dhe t gjitha komunitetet bartse t xhublets t dijebrjes s xhublets dhe t elementit q e kan jetzuar dhe e kan vesh tregon q komuniteti i Malsis s Madhe, Kelmendi, komuniteti i Dukagjinit, komuniteti i Puks edhe jasht kufijve t Shqipris, i Malsis s Madhe n pjesn e Tuzit, n malsi t Ulqinit dhe t rrafshit t Dukagjinit n Kosov jan ndjer shum krenar pr kt element dhe na e kan sjell t gjall deri n ditt e sotme”, shprehet Bilali.

  Xhubleta u b pjes zyrtarisht n UNESCO pas nj procesi t gjat dhe zyrtarisht bhet i pari objekt i trashgimis jo materiale i mbrojtur nga veriu i Shqipris.

  Euronews

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit  Xhubleta si dshmi e identitetit kombtar

  VOA - Zri i Ameriks

  Shkurt 2022  https://www.zeriamerikes.com/a/6439245.html

  Xhubleta si dshmi e identitetit kombtar

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  XHUBLETA – Thesar i KOMBIT, tashm pasuri e gjith njerzimit!

  Emri: xh3-1.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 37.4 KB

  “XHUBLETA – Thesar i KOMBIT, tashm pasuri e gjith njerzimit!
  Nj falenderimpr Ministren Elva Margariti, Ministrin e Kulturs e pr gjith grat e malsis q na solln magjin e tradits n TIRAN.
  Xhubleta nuk sht thjesht veshje, por ansambl elementesh q prfaqson historin shumvjeare t kombit ton, dshmi e nj vlere t madhe kulturore. Shpallur nga UNESCO, trashgimi kulturore botrore!
  Krenari!”- shkruan Erion Veliaj.

  Emri: xh1-2.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 46.1 KB

  Emri: xh2-1.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 43.0 KB

  Emri: xh3-1.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 37.4 KB

  Emri: xh4-1.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 40.0 KB

  Emri: xh5-1.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 36.9 KB

  Emri: xh6.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 37.7 KB

  Emri: xh7.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 36.6 KB

  Emri: xh8.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 35.5 KB

  Emri: xh10.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 44.1 KB

  Emri: xh12.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 47.5 KB

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Xhubleta shqiptare kalon n mbrojtje nga UNESCO si pasuri e gjith njerzimit

  Me shume foto ne vijim...

  Emri: xh13.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 44.6 KB

  Emri: xh14.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 43.1 KB

  Emri: xh16.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 51.4 KB

  Emri: xh18.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 36.7 KB

  Emri: xh19.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 31.1 KB

  Emri: xh20.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 46.1 KB

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Rritja n vendnumro e Shqipris, rajoni na e kalon n gjith treguesit
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2017, 05:06
 2. Ilai q shron gjith smundjet dhe q sht shptim i njerzimit.
  Nga ramazan_it n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 13-11-2010, 02:32
 3. "Pasurive te Njerezimit" te UNESCO-s
  Nga the admiral n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-09-2010, 20:08
 4. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2010, 06:02

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •