Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Cila sht ndrra shqiptare?

  Ka nj ndrr amerikane, e cila sht e mirnjohur pr t gjith. Pr shqiptart mund t thuhet se ka edhe nj ndrr gjermane, apo ndrr angleze, e ndoshta nj rrugzgjidhje, por jo tamam ndrr, greke. Po far mund t themi pr nj ndrr shqiptare?

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: Mbledhja-e-dy-qeverive.jpg

Shikime: 175

Madhsia: 47.0 KB
  Ceremonia e mbledhjes s dy parlamenteve n Tiran m 27 nntor 2022. Foto: LSA

  Shqipria festoi 110 vjetorin e pavarsis, nj ngjarje jo shum prmbajtsore, e mbushur me shum flamuj, ceremoniale, dhe, n mnyr novatore, nga koncerti i Dua Lips n Sheshin Sknderbej. Nj flamur u projektua mbi nj pallat t ndrtuar pa leje. Shqipria dhe Kosova mblodhn dy parlamentet n Tiran n nj ceremoni solemne, shoqruar me premtimet dhe angazhimet e prsritura pr unitet.

  Prpos pikpamjes ceremoniale, nuk sht se pati ndonj reflektim se nga kemi ardhur dhe ku kemi dshir t shkojm apo se n far gjendjeje jemi tani. Fjalimi i kryeministrit shqiptar foli pr bashkim, bashkim dhe bashkim. Pr abetare t unifikuar dhe element t tjer t nacionalizmit folklorik. Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti, foli n mnyr m konkrete pr demokracin, pr t drejtat e njeriut dhe t drejtat e minoriteteve, pr t cilat Rama nuk foli, por q sipas tij, sot jemi m mir se kurr m par. Sipas Rams, fakti q Kosova sht e pavarur, q shqiptart e Maqedonis jan (me gjasa) m pak t persekutuar nga sa kan qen historikisht, apo q shqiptart e Malit t Zi kan nxjerr nj kryeministr, kto jan faktet q vrtetojn kt konkluzion: jemi m mir se sa m par.

  Pavarsia e Shqipris 110 vjet m par ishte n fakt nj mas urgjente, nj veprim i domosdoshm pr t shptuar shqiptart nga telashet e nj lufte mizore q luftohej nga shtetet e Ballkanit kundr Perandoris Osmane, t njohur si Lufta e Par Ballkanike. Lufta e Par Ballkanike nisi n tetor 1912 dhe mbaroi n maj 1913. Bullgaria, Serbia, Greqia dhe Mali i Zi sulmuan sbashku dhe mposhtn Perandorin Osmane. Ndrsa ushtria osmane u shpartallua n frontin e Janins, t Maqedonis, (n veri prball Serbve dhe n jug prball grekve), udhheqsit shqiptar ngritn flamurin me nj deklarat t prbr nga vetm nj fjali, n t ciln prmendet rreziku i madh prball t cilit ndodhet vendi, (me masakrat e shumta t kryera nga ushtrit ndrluftuese kundr popullsive civile, kryesisht shqiptare), vendoset q Shqipria t bahet m vehte, e lir dhe e mosvarme. [Link]

  Udhheqsit e kombit dukshm nuk patn koh t mendonin dika m t strholluar se sa kaq. Nuk pati n deklarat ndonj fjal pr formn e qeverisjes, as pr qllimet m t gjera se sa thjesht t shptuarit nga masakrat.

  Fjala vjen, kushtetuta e Shteteve t Bashkuara, thot se populli shpall kt kushtetut pr t krijuar nj bashkim m t prsosur, pr t vendosur drejtsin, pr t vendosur qetsin e brendshme, pr t siguruar mbrojtje t prbashkt, pr t promovuar mirqenien e prgjithshme dhe pr t siguruar t mirat e liris pr veten ton dhe pr pasardhsit.

  ndrra amerikane u b pas ksaj deklarate ndrr jo vetm amerikane. Dhjetramilion njerz udhtuan drejt toks amerikane pr t kapur kt ndrr t prmbledhur n preambuln e kushtetuts: drejtsi, mirqnie, liri, rend dhe siguri.

  Po ndrra shqiptare?

  ndrrat, ndjesia e nj destinacioni t prbashkt, e nj qllimi t prbashkt, e nj gjje t prbashkt, luajn shpesh nj rol vendimtar n zhvillimin ekonomik dhe njerzor. T pasurit t nj aksioni n ekonomin e prbashkt, prmes antarsis n nj sindikat, apo pronsis n nj kompani aksionere jan nxitse t fuqishme n zhvillim. Vetm se n vend t ktyre, ne sot nuk kemi sindikata, kemi parti politike q mbshtesin pushtetin e vet t zhvatja dhe ekonomi t dominuar nga kompanit nn pronsi personale.

  Kushtetutat q erdhn pas shpalljes s pavarsis, n mnyr t dukshme nuk mbartin fjal t tilla si demokraci apo drejtsi. [Link] Por n preambulat e tyre dominojn fjalt unitet, bashkim. Duket sikur e gjith historia e vendit sht ndrtuar mbi ndjesin e rrezikut eminent t vitit 1912. Dhe n vend t nj ndrre pr demokraci, drejtsi, mirqenie, rend dhe siguri, nj fantazm vijon t dominoj edhe n 110 vjetorin: fantazma e t qenit nn rrethim, e t pasurit t nevojshm t nj udhheqsi t fort, t bashkimit, t babs s kombit. Edhe 110 vjet pas pavarsis, nuk sht zhvillimi njerzor, mirqenia apo dinjiteti politika q duhet t vlej m shum, por sht bashkimi dhe ky bashkim na shfaqet me nisma folklorike t llojit: abetare e unifikuar, fjalor enciklopedik i unifikuar, fjalor gjuhsor i prbashkt.

  Shqipria dhe Kosova jan dy shtete q kan, prve gjuhs, t prbashkt edhe nj element tjetr: jan dy shtetet m t varfra n kontinent. Shqiptart kan disa ndrra, njra mund t quhet: ndrra e shtpis s barit n Angli, tjera ajo e infermierit apo mjekut n Gjermani, tjetra ajo e kamarierit n Greqi apo e emigrimit n Amerik. Por ndrr shqiptare? Uniteti dhe bashkimi vshtir se mund t prbjn ndrr.

  BIRN

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (29-11-2022)

 3. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,329
  Postimet n Bllog
  7

  Pr: Cila sht ndrra shqiptare?

  Me te vertete emigrimi neper bote dhe sidomos ne Amerike eshte endrra e cdokujt.

Tema t Ngjashme

 1. Cila sht prshndetja tipike Shqiptare?
  Nga GeNi_25 n forumin Prshndetje dhe urime
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 11-03-2024, 11:59
 2. Cila sht ndrra juaj?
  Nga gabriela_athine n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 27-01-2024, 04:52
 3. Cila eshte ajo zgjidhje e drejte e eshtjes shqiptare...
  Nga Ingenuous n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 26-11-2011, 12:36
 4. Cila partit politike eshte anti-Shqiptare ?
  Nga EuroStar1 n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 22-11-2011, 07:27
 5. Cila gazete shqiptare eshte me serioze dhe me e sakte?
  Nga Reschen n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 09-02-2010, 11:47

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •