Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,229
  Postimet n Bllog
  4

  Vllezrit Brunson, padi n Gjykatn e Lart n SHBA: Proesi zgjedhor i vitit 2020 antikushtetues

  Tre vllezrit amerikan t familjes Brunson nga shteti i Utah, kan ngritur nj padi n sistemin gjyqsor ku i krkojn gjykatave q t shpallin zgjedhjet presidenciale t nntorit 2020 si antikushtetuese dhe t pavlefshme. Ata ngrejn padi kundr presidentit Joe Biden, zv. presidentes Kamala Harris, ish-zv presidentit Mike Pence, dhe t gjith prfaqsuesit e Kongresit amerikan n t dy dhomat, q votuan pr t ertikuar rezultatin e zgjedhjeve n 6 janar 2021.

  Emri: Screen Shot 2022-11-29 at 11.20.20 AM.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 35.4 KB

  Ku e bazojn vllezrit Brunson padin e tyre?

  1. Sipas tyre, 100 prfaqsues t popullit amerikan n Kongres ngritn shqetsime serioze me zgjedhjet presidenciale t vitit 2020 n 6 janar 2021, n seancen e mbajtur n Kongres pr numrimin e votave dhe ertifikimin e rezultatit. Sipas kushtetuts amerikane, kto shqetsime duhet t merreshin parasysh dhe t hetoheshin nga Kongresi pr 10 dit. Duke i injoruar kto shqetsime t ngritura n Kongres, u shkeln jo vetm proesi kushtetues por u shkeln edhe lirit e qytetarve amerikane interesat e t cilve ata 100 prfaqsues prfaqsojn.

  2. Duke qn se proesi kushtetues i numrimit t votave dhe ertifikimit t vots nuk u respektua, vllezrit Brunson i krkojn Gjykats q ti shpalli rezultatet e zgjedhjeve presidenciale t vitit 2020 t pavlefshme.

  Padia kaloi n dy gjykatat e nivelit t ult, dhe krkesa e vllezrve Brunson u rrzua nga kto gjykata. N datn 2 tetor 2022, padia u pranua n Gjykatn e Lart. 9 gjyqtart e Gjykats s Lart do t shqyrtojn padin dhe do t shohin nse padia sht e vlefshme dhe duhet t kaloj n gjyq. Q padia t kaloj n gjyq, duhet q 4 prej 9 gjyqtarve t votojn q padia duhet t kaloj n gjyq. Gjykata e Lart mund edhe t thot q padia nuk sht e vlefshme dhe nuk meriton t kaloj n gjyq para 9 gjyqtarve. Nse padia kalon n gjyq, Gjykata e Lart do t dgjoj argumentat e palve dhe n fund do t marri nj vendim. Gjykata e Lart mund t zgjedhi q ta shqyrtoj kt padi n publik ose n privat, duke i mbajtur seancat gjyqsore t hapura ose t mbyllura pr publikun.

  Mund ta lexoni padin n anglisht ktu.

  Pavarsisht nga rezultati final i padis, msimi i madh demokratik: qytetari sht sovran, dhe si sovran, qytetari krkon t mbroj lirit e tij me ligj n gjykat, duke ngritur padi kundr gjith pushtetarve t vendit!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2022 m 12:55

Tema t Ngjashme

 1. Filmat m t mir t vitit 2020!
  Nga Neteorm n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-01-2021, 20:32
 2. Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 30-01-2014, 07:55
 3. Prgjigje: 189
  Postimi i Fundit: 02-10-2013, 23:01
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-06-2013, 00:23
 5. Opinion-Shqipri: "Infrastruktura shpirtrore e nj procesi zgjedhor
  Nga projekti21_dk n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-05-2011, 16:08

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •