Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Beteja pr fjaln e lir n Internet: Apple krcnon Twitter me prjashtim nga Apple Store

  Fillon: Apple krcnon t bllokoj Twitter nga App Store: Musk

  Pronari dhe CEO i ri i Twitter, Elon Musk tha t hnn se Apple ka krcnuar se do t bllokoj Twitter nga dyqani i aplikacioneve Apple, por nuk ka dhn nj arsye. Lajmi vjen pas nj fushate t bashkrenduar nga aktivist prparimtar kundr fjals s lir q lobojn pr t detyruar Google dhe Apple t bllokojn Twitter nga dyqanet e tyre t aplikacioneve n nj prpjekje pr t shkatrruar faqen pasi Musk hoqi censurn progresive.

  Emri: Elon-Musk-with-sink.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 25.9 KB

  Nj muaj m par nj Musk i gzuar mbrriti n selin e Twitter; tani firma sht n nj luft pr mbijetes nga progresistt nihilist q luftojn fjaln e lir.

  Musk: Apple gjithashtu ka krcnuar se do t ndaloj Twitter nga App Store, por nuk do t na tregoj pse  Nj or m par Musk njoftoi se Apple kishte hequr pothuajse t gjitha reklamat n Twitter, Apple kryesisht ka ndaluar reklamat n Twitter. A e urrejn fjaln e lir n Amerik?, duke shtuar nj thirrje pr CEO t Apple, Tim Cook, far po ndodh ktu @tim_cook?  Musk vuri re diferencn e lart q Apple merr n dyqanin e saj t aplikacioneve, "A e dini se Apple vendos nj taks sekrete 30% pr gjithka q blini prmes App Store-it t tyre?"  Musk postoi nj meme q tregon gjendjen e tij shpirtrore: "Shko n luft"
  Burimi: TPG

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Beteja pr fjaln e lir n Internet: Apple krcnon Twitter me prjashtim nga Apple Store

  Elon Musk ka postruar ne Twitter nje foto te tavolines ne dhomen e tij te gjumit:


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Ron Paul: Teknologjia dhe shteti t ndar

  Emri: rp-weekly-button.jpg

Shikime: 264

Madhsia: 19.0 KB

  Senatori Ed Markey (D-MA) s fundmi ra n kontakt me mafiozin e tij t brendshm dhe krcnoi Elon Musk - pronarin e ri t Twitter dhe CEO i kompanis s makinave elektrike Tesla dhe kompanis s siprmarrjeve hapsinore SpaceX. Ai i tha Musk-ut: Ndreqi kompanit tuaja ose Kongresi do ti ndreqi pr ty. Si pjes e ktij krcnimi, Markey iu referua nj hetimi n vazhdim t Administrats Kombtare t Siguris s Trafikut n Autostrada (NHTSA) pr sistemin e drejtimit autopilot t Tesla-s dhe dekretin e plqimit t Twitter t vitit 2011 me Komisionin Federal t Tregtis (FTC).

  Markey ka br m shum sesa t bj krcnime: ai sht nj nga nj grup senatorsh demokrat q i shkruajtn FTC-s duke krkuar nj hetim nse veprimet e Musk si pronari i ri i Twitter-it shkeln dekretin e plqimit ose ligjet pr mbrojtjen e konsumatorve. Meqense kryetarja e FTC Lina Khan dshiron t hetoj sa m shum biznese t jet e mundur, ka t ngjar q ajo t'i prgjigjet n mnyr t favorshme letrs s senatorve.

  Presidenti Biden ka miratuar gjithashtu nj hetim mbi rolin q investitort e huaj luajtn n financimin e blerjes s Musk n Twitter. Biden mund t jet i shqetsuar se Musk nuk ka gjasa t ndaloj postimet n Twitter n lidhje me marrveshjet e biznesit t Hunter Biden.

  Shqetsimet se Musk do t lejonte tweet-e q prmbajn informacione t sikletshme (ose m keq) pr administratn e Biden tregojn arsyen e vrtet pse shum politikan demokrat dhe shkrimtar dhe aktivist prparimtar po sulmojn Musk. Ata mbshtesin prpjekjet pr t shtypur fjalimet konservatore, liridashse dhe t tjera "jo t zgjuar" n mediat sociale. Ata e shohin perspektivn e nj platforme madhore q refuzon t mbyll gojn e atyre q nuk jan t mendimit nga turma e zgjuar ose nga struktura e Partis Demokratike si nj krcnim pr pushtetin e tyre. Musk zemroi m tej t majtn duke kryer at q, pr shum demokrat (dhe Liz Cheney), sht krimi i fundit i urrejtjes lejimi i Donald Trump t kthehet n Twitter.

  Krcnimi kundr Musk tregon se krcnimi ndaj liris nuk sht vetm nga teknologjia e madhe; sht nga aleanca midis teknologjis s madhe dhe qeveris s madhe.

  Disa konservator mendojn se rritja e pushtetit t qeveris mbi mediat sociale sht mnyra e duhur pr t br q teknologjia e madhe t respektoj fjaln e lir. Megjithat, rritja e pushtetit t qeveris amerikane mbi mediat sociale mund t prfundoj duke vn m shum pushtet pas krcnimeve t qeveris si ato nga Rep. Markey. Kontrolli i zgjeruar i qeveris mbi mnyrn se si kompanit e mediave sociale kryejn biznesin e tyre mund t stimuloj m tej kompanit q t punojn me qeverin federale pr t mbyllur fjaln e lir.

  Sapo qeveria t ndrhyj me rregullore t shtuara, rreziku sht q do t pasoj nj kontroll m i madh i qeveris mbi at q komunikohet n mediat sociale. Pyetja do t jet vetm se kush i bn t shtnat n ushtrimin e atij kontrolli. A do t jet rezultati nj rritje e presionit liberal apo zgjuar mbi kompanit e mediave sociale pr t heshtur konservatort, libertariant, kundrshtart e msimit t teoris kritike t racs dhe transgjinorizmit n shkolla dhe atyre q vn n dyshim sigurin dhe efektivitetin e vaksinave kundr Covid? Prndryshe, a do t bhet dominues nj lloj i ri presioni, ndoshta presioni pr t respektuar kufizimet e preferuara konservatore ose republikane n t folur? Sido q t jet, liria humbet.

  Kompanit e mdha t teknologjis heshtin prdoruesit e tyre pr t fituar favorin e politikanve dhe burokratve, shpesh pas "inkurajimit" nga politikant dhe burokratt. Prandaj, pr t'i dhn fund censurs s teknologjis s madhe, amerikant duhet t krkojn q t gjith zyrtart e qeveris prfshir presidentin t mos shkelin Amendamentin e Par. Ne duhet t punojm pr t'i dhn fund presionit apo edhe inkurajimit t zyrtarve qeveritar mbi platformat e mediave sociale pr t heshtur do qytetar amerikan pr shkak t opinioneve t tij ose pr t minimizuar ose shtypur do lajm. Mnyra pr t mbrojtur fjaln e lir n internet sht t ndash teknologjin dhe shtetin.

  Burimi: Ron Paul Intitute

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ron Paul: Teknologjia dhe shteti t ndar

  CENSUR Apple aktivizoi mjetin e komunikimit t protests menjher prpara kryengritjes kundr bllokimit n Kin

  Kompania e telefonave inteligjent ndihmon Pekinin t shtyp mospajtimin

  Nga Paul Joseph Watson

  Emri: 291122china1.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 30.1 KB

  Ndrsa mendon t heq Twitter-in e Elon Musk nga dyqani i aplikacioneve, tani sht zbuluar se Apple ka kufizuar prdorimin e AirDrop n Kin, nj lvizje q dmtoi prpjekjet organizative t demonstruesve q protestonin kundr bllokimeve t CCP.

  Gjat javs s kaluar, shum qytete t mdha n t gjith Kinn kan par protesta masive kundr bllokimeve, me kinezt normalisht t bindur q shprthejn n zemrim si prgjigje ndaj politiks s qeveris s tyre 'zero COVID'.

  Pjesa m e madhe e trazirave shprtheu si prgjigje ndaj nj incidenti n kryeqytetin e Xinjiang, Urumqi, ku t paktn 10 njerz, disa thon deri n 40, u vran gjat nj zjarri n apartament sepse rregullat e bllokimit ndaluan banort t largoheshin nga ndrtesa e djegur.

  Shumica e banorve t qytetit jan penguar t largohen nga shtpit e tyre pr m shum se 100 dit si rezultat i rregullave drakoniane, t cilat jan ende n fuqi gati tre vjet pas fillimit t pandemis.

  Ndrsa Pekini tani prpiqet t prmbaj at q disa e quajn kryengritjen masive m serioze q nga sheshi Tiananmen, Apple me sa duket po i ndihmon ata t shtypin mospajtimin.

  N fillim t ktij muaji, Apple kufizoi prdorimin e AirDrop n Kin, t cilin protestuesit e kishin prdorur pr t shmangur censurn.

  AirDrop lejon lidhjet lokale midis pajisjeve, q do t thot se nuk mund t monitorohet ose censurohet nga autoritetet lokale.

  Sidoqoft, Apple lshoi ​​​​nj prditsim t aplikacionit n Kin q kufizoi prdorimin n vetm 10 minuta, duke e br m t vshtir pr protestuesit komunikimin me aktivist t tjer, si dhe drgimin e mesazheve tek kalimtart e afrt dhe turistt.

  AirDrop po prdorej gjithashtu nga protestuesit n Hong Kong, t cilt u shtypn brutalisht nga CCP gjat muajve t trazirave n 2019.

  Kompania e telefonave inteligjent zgjodhi t prdor "funksionin" e ri n Kin vetm pasi vendi prjetoi demonstratat e tij m t mdha n dekada, t cilat disa do t sugjeronin se sht m shum se thjesht nj rastsi.

  "Apple ka ndihmuar Pekinin t shtyp disa her mospajtimin publik, kryesisht duke prmbushur krkesat e tij pr t hequr aplikacionet e prdorura nga protestuesit pr informacion dhe komunikim," raporton Reclaim the Net .

  “Apple gjithashtu ndihmon Partin Komuniste Kineze t parandaloj prdoruesit q t mbeten privat duke ndaluar VPN-t n rajon.”

  Zhvillimi prkon me Elon Musk q zbuloi se Apple po krcnon t heq Twitter nga dyqani i aplikacioneve trsisht pr shkak t mbshtetjes s tij pr - Zoti na ruajt - lirin e fjals.  Burimi: Summit News

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-10-2022, 22:22
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2022, 17:48
 3. BE krcnon Greqin me prjashtim nga Shengeni
  Nga Vinjol n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2016, 03:24
 4. Cmimet e Apple Store ne Tirane
  Nga Thelinuxmaster n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2010, 02:33

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •