Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Sondazhi: Shqiptart t painformuar si t votojn n zgjedhjet lokale

  Shqiptart nuk e din rolin dhe funksionin e kshillave bashkiak

  Emri: page-1-18.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 25.0 KB

  56.5% e shqiptarve nuk e din kush jan dhe far funksioni kan antart e kshillit bashkiak. T vn para nj pohimi t pavrtet: Kshilli bashkiak prbhet nga kshilltart e kryetarit t bashkis nga Barometri n Euronews Albania, m shum se gjysma nuk e kan kundrshtuar kt pohim, 28.9% jan dakord, 21.1% nuk e din dhe 6.5 jan neutral.

  Ndrkoh, 43.5% e kan kundrshtuar kt pohim, pasi kshilli bashkiak nuk prbhet nga kshilltart personal t kryetarit t Bashkis, por nga antar q zgjidhen me vot.

  Pavarsisht se kshilli bashkiak votohet pr ti shrbyer dhe pr t mbrojtur interesat e qytetarve, ka pothuajse fare ndrveprim me ta.

  91.1% e shqiptarve nuk kan takuar kurr nj kshilltar bashkiak si komunitet pr ndonj shqetsim.

  85.7% nuk kan takuar as individualisht nj kshilltar t bashkis pr ndonj shqetsim.

  95.3% nuk kan marr kurr pjes n ndonj mbledhje t kshillit bashkiak.

  Ndrsa 67.7% nuk njohin asnj antar t kshillit bashkiak.

  Vmendja pr kt struktur ka qen e vogl edhe n media, pasi 91.5% e shqiptarve nuk kan par kurr n media live ndonj mbledhje t kshillit bashkiak.

  Emri: nderveprimi.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 28.9 KB

  Euronews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sondazhi: Shqiptart t painformuar si t votojn n zgjedhjet lokale

  T rinjt nuk din si votohet n zgjedhjet lokale, gjetjet e Barometrit

  Emri: page-1-16.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 24.0 KB

  T rinjt shqiptar nuk jan t informuar se si votohet n zgjedhjet lokale. T pyetur nga Barometri n Euronews Albania se sa flet votimi ka n zgjedhjet lokale, ata q jan prgjigjur ‘nuk e di’ jan m shum t rinj.

  Grupmosha 18-24 vje zn 56.7% t ksaj kategorie, edhe pse kan t drejt vote. Ka nj diferenc t madhe prej 34,4% mes grupmoshs 18-24 vje, q z vendin m t madh dhe grupmoshs pasuese 25-34 vje.

  Ndrsa kurba e grupmoshs e atyre q nuk e din se sa flet votimi ka vjen n zbritje kur mosha rritet, diferenc bn vetm grupmosha 65-75 vje e cila z 20.3% por srish nj shifr shum m e ult krahasuar me t rinjt.

  Por t rinjt jan t painformuar edhe pr ata q vendosin pr buxhetin vjetor t Bashkis. N listn e atyre q jan prgjigjur nuk e di, 44.9% i prkasin grupmoshs 18-24 vje pasuar nga grupmosha 35-44 vje me 33.7%.

  Edhe kur vjen fjala tek ata q vendosin pr taksat dhe tarifat, srish jan t rinjt ata q jan m pak t informuar. Nga ata q jan prgjigjur nuk e di, grupmosha 18-24 vje z 45.9%, pasuar nga grupmosha 45-54 vje me 32.3%, nj diferenc prej 13.6%. Ndrsa kurba n vijim vjen vetm n zbritje.

  Emri: taksat-lokale.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 24.8 KB

  Emri: buxheti_bashkise.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 25.6 KB

  Euronews

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sondazhi: Shqiptart t painformuar si t votojn n zgjedhjet lokale

  Shqiptart din shum pak pr zgjedhjen e kshillit bashkiak

  Emri: page-1-15.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 22.4 KB

  43.3% e shqiptarve nuk jan t informuar se si zgjidhen antart e kshillit bashkiak kur votojn n zgjedhjet lokale. T pyetur nga Barometri n Euronews Albania, 20.6% e tyre mendojn se n zgjedhjet lokale ka vetm nj flet votimi, pra ajo pr kryetarin e bashkis.

  Ndrsa 22.7% nuk jan n dijeni se sa flet votimi ka n zgjedhjet lokale. Vetm 56.7% e shqiptarve e din q n zgjedhjet lokale ka dy flet votimi, nj pr kryetarin e bashkis dhe nj pr antart e kshillit bashkiak. Femrat jan m pak t informuara pr votimin e kshillit bashkiak. Nga ata q jan t keqinformuar, 22.2% jan femra dhe 19.2% jan meshkuj.

  Ndrsa kur e shohim sipas grupmoshave, 45-54 vjeart jan prgjigjur gabim duke thn se ka vetm nj flet votimi me 25.8%. Grupmosha 65-75 vje z 22.7%, pasuar nga 35-44 vje me 22.3%, 55-64 vje me 19.6%, 25-34 vje me 17.6% dhe grupmosha 18-24 vje me 16.2%.

  M shum se gjysma e shqiptarve nuk jan t informuar q kryetari i njsis administrative emrohet nga kryetari i bashkis. T vn para ksaj pyetjeje, 51.7% jan prgjigjur gabim duke thn q zgjidhet me vot, 18.1% jan prgjigjur nuk e di, dhe vetm 30.2% e din q emrohet nga kryetari.

  Emri: njesite_administrative_lokale.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 23.4 KB

  Emri: vota_zgjedhjet_lokale.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 26.8 KB

  Emri: zgjedhjet_lokale_fleta_votimi.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 23.8 KB

  Euronews

Tema t Ngjashme

 1. Sondazhi izraelit: PD mund PS-n n zgjedhjet e s diels
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-04-2021, 13:42
 2. Zgjedhjet 2013, sondazhi i par
  Nga Edvin83 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-02-2013, 20:12
 3. Sondazhi per zgjedhjet parlamentare 2009
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 07-05-2009, 19:07
 4. Sondazhi i NDI: Opozita i fiton zgjedhjet e korrikut
  Nga Qerim n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 19-05-2005, 07:42
 5. Zgjedhjet lokale 2005
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-03-2005, 13:52

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •