Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  DEA pas kkains n Tiran/ Arrestohet zyrtari shqiptar (VIDEO)

  Nj operacion i DEA-s amerikane n bashkpunim me SPAK-un dhe policin malazeze arrestoi sot 15 persona, mes tyre ish-kryetarin e komuns Frakull, Viktor ervanakun.

  Emri: Screenshot-2022-11-24-at-7.58.53-PM.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 29.7 KB

  Bhet fjal pr nj ngarkes rreth 400 kilogram pleh kimik t przier me kokain, q ka ardhur nga Mali i Zi n Shqipri.

  Dyshohet se droga ka ardhur n portin e Tivarit t Malit t Zi nga Kolumbia.

  Katr shqiptar u arrestuan n Tiran pr kt sasi kokaine. N videot q shihni m posht duke policia q shoqron Viktor ervanakun n banesn e tij.

  Pr ngjarjen reagoi edhe kryeplaku i fshatit Frakull i Madh. Sipas tij, n banesn e Viktor ervanakut u gjetn 200 thas me pleh kimik, brenda t cilve dyshohet se ishte fshehur kokaina.

  Thas kan pleh kimik. Mund t jen nja 200 thas dhe ishin prjashta. Kishte vetm fishek. Banesa sht e Viktor Cervenakut. Mund t ishin nja 50 polic. Nuk e di nga kishin ardhur thast. Por sht drejtor tani n bashkin e Tirans, tha kryeplaku pr mediat. Shihni thast me drog t sekuestruar.

  Katr shqiptart u arrestuan sepse kan dal n prgjime dhe mbaheshin n vzhgim. Jan sekuestruar edhe arm, 2 kallashnikov, 1 shotgun dhe 1 cifte.

  far msohet deri tani nga mediat sht se droga q kishte mbrrir n Tivar n korrik sht tranportuar m pas n Fier. Aty dyshohet se prpunohej n nj laborator droge.

  Raportohet se edhe pse DEA kishte interceptuar ngarkesn, nuk kishte ndrhyr pr arrestime deri sa t zbulohej porositsi. Kjo mbetet pr tu verifikuar. Katr shqiptart, prfshi ervanakun, jan mbajtur nn prgjim q prej muajit korrik.

  Lapsi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  430 kg kokain nga Mali i Zi n Fier, Abazovi: U koordinuam mir me shqiptart

  Emri: Dritan-Abazovic.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 20.5 KB

  Kryeministri i Malit t Zi, Dritan Abazovi tha se konfiskimi i 430 kilogramve kokain n Fier sht br i mundur n baz t konstatimeve dhe kontrolleve q jan br n Mal t Zi.

  “N korrik kam njoftuar kryeministrin, prokurorin dhe policin se fshihej nj ngarkes e dyshimt, ishte kokain dhe krkoi nj analiz t posame. M pas u vendos bashkrisht q t kryhej nj ngarkes e kontrolluar. U vendos q prokuroria t marr masat e veta, t informoj Shqiprin”, u tha ai mediave vendase, shkruan Euronews Serbia.

  Abazovi shtoi se nuk jan t sigurt ende se e kujt sht ngarkesa dhe din vetm disa t dhna operacionale nga Shqipria, por ka theksuar se autoritetet e t dyja vendeve po hetojn.

  Sipas tij, Mali i Zi “ka zbuluar n mnyr jashtzakonisht profesionale dhe se policia shqiptare sapo ka shkuar n vendngjarje dje, ka pritur njerz dhe ka br arrestime dhe konfiskim mallrash”.

  Euronews

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  U sekustruan 430 kg kokain, pamjet e megaoperacionit antidrog n Fier

  Emri: vf-mgb.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 26.0 KB

  Policia ka publikuar pamjet e magaoperacionit antidrog t koduar “Konsistenca”, i zhvilluar nga Policia e Shtetit, nn drejtimin e SPAK, dhe n bashkpunim me Policin malazeze dhe agjencit e tjera ligjzbatuese.

  Si shihet n video, forca t shumta t policis kan zbarkuar te shtpia e ish-kryetarit t Komuns Frakull Viktor ervanaku n Fier, aty ku ishte dhe laboratori i drogs.

  N pamje shihet dhe sasia e plehut, brenda s cils ishte fshehur kokaina q kapte vlern prej 40 milion eurosh.

  Msohet se 430 kilogram kokain q ndodheshin brenda plehut, u transportua nga Kolumbia fillimisht n portin e Pireut n Greqi, m pas n Portin e Barit n Itali, Mal t Zi dhe destinacion t fundit, Shqiprin.

  Strukturat e Policis n kuadr t ktij operacioni kan kryer kontrollin e 14 ambienteve, n qytete t ndryshme (Tiran, Lushnj dhe Fier), dhe si rezultat, jan sekuestruar: 6 arm zjarri, 2 arm gjahu, municion luftarak, rreth 16 000 euro dhe 20 paleta me rreth 24 ton “pleh artificial”.

  Deri m tani jan arrestuar 10 persona ku mes tyre sht edhe drejtori i drejtoris n OSHEE, Viktor ervanaku dhe i vllai, Zenel ervanaku.

  T arrestuarit e tjer, jan Denilson ervanaku, Enxhi Ferhati, Nikolin Gjolena, Klajdi Vrioni (Kodra), Julain Malaj, Redion Meshi, Bledar Matoshi dhe Marildo Rona.

  Nikolen Gjelona sht personi i cili sht arrestuar n rolin e financuesit, ndrsa Klajdi Kodra siguronte tregun pr shitjen e kokains q do t prfitohej nga nj proces kimik, pasi ishte lnda narkotike ishte przier me pleh kimik.

  Euronews

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  EMRAT | Personat q financonin dhe gjenin tregun pr laboratorin e kokains n Fier  Nikolen Gjelona sht personi i cili sht arrestuar n rolin e financuesit, n lidhje me laboratorin e kokains t zbuluar n Frakull t Fierit, ndrsa Klajdi Kodra sht i arrestuari, i cili siguronte tregun pr shitjen e kokains q do t prfitohej nga nj proces kimik, pasi ishte lnda narkotike ishte przier me pleh kimik.

  Jan kto detajet e fundit t raportuara nga gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati. N krkim, jan shpallur dy shtetas kolumbian, t cilt dyshohet se kan hyr n Shqipri n mnyr ilegale, por ende nuk sht br i mundur arrestimi i tyre.

  Nuk prjashtohet mundsia q ata t jen larguar ilegalisht nga Shqipria, andej dhe nga erdhn. Ende nuk sht e qart sesa sht sasia e kokains q ishte trafikuar prmes ksaj mnyre, teksa hetimet kan zgjatur pr 5 muaj.

  Ka qen fillimisht DEA amerikane q ka vn n dijeni autoritetet malazeze, t cilt m pas jan vn n kontakt me autoritetet shqiptare.

  Vzhgimi sht br nga Drejtoria e Forcave Operacionale n Policin e Shtetit, duke pasur n vzhgim 50 persona dhe m pas sht zbuluar duke i vn n prgjim dhe duke prdorur metoda speciale t hetimit.

  Lnda narkotike prpunohej n Frakull t Fierit dhe laboratori u gjet n banesn e ish-kryeplakut t fshatit, Viktor ervanaku. Krahas kontrolleve n Fier, jan ushtruar kontrolle edhe n Tiran dhe Kolonj.

  Deri m tani jan arrestuar 15 persona, 4 prej t cilve n Tiran.

  Euronews

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  Laboratori n Fier, Zhabina: U arrestua dhe djali i ervanakut bashk me t fejuarn

  Gazetari Xhevahir Zhabina, ka dhn detaje n lidhje me operacionin e zhvilluar n Mal t Zi dhe Shqipri nn koordinimin e DEA-s.

  N nj intervist pr Euronews Albania, ai u shpreh se prve ish-kryetarit t Komuns Frakull Viktor ervanaku, Zhabina bn me dije se sht arrestuar dhe i biri me t fejuarn.

  Ndrkoh dy kolumbian jan shpallur n krkim. Zhabina theksoi se nuk ka informacion nse kishte nisur ndarja e lnds narkotike nga plehu kimik m te cilin ishte przier.

  “Nj nga personat e arrestuar sht ish-kryetari i komuns Frakull, i biri i tij dhe e fejuara e tij. Sipas informacioneve jan dhe dy kolumbian t shpallur n krkim. Nuk e kam informacionin nse kishte nisur ndarja e lnds narkotike nga plehu kimik”- u shpreh ai.

  Gjat dits s sotme, pritet nj konferenc pr shtyp e autoriteteve lidhur me operacionin e shtrir n Mal t Zi dhe Shqipri nn koordinimin e DEA-s.

  Lnda narkotike prpunohej n Frakull t Fierit dhe laboratori u gjet n banesn ervanakut. Krahas kontrolleve n Fier, jan ushtruar kontrolle edhe n Tiran dhe Kolonj.

  Deri m tani jan arrestuar 15 persona, 4 prej t cilve n Tiran, si rezultat i prgjimeve dhe vzhgimeve t policis.

  Euronews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  Kokaina Mal i Zi-Fier, 15 t arrestuar, 4 shqiptar

  Emri: 640-0-1669306356x5439472-1072996-ls-201.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 24.9 KB

  Nj operacion i DEA-s amerikane n bashkpunim me SPAK dhe Policin Malazeze kan sekuestruar nj sasi t madhe kokaine t fshehur mes 400 kg pleh kimik, me destinacion Shqiprin.

  Kjo sasi e madhe kokaine sht identifikuar 3 muaj m par nga autoritetet malazeze n Portin e Tivarit, por ngarkesa sht ln n prgjim n mnyr q t arrihej deri tek porisitsit.

  SPAK ka zbuluar se ngarkesa prpunohej n nj laborator n fshatin Fratar t Fierit, ku jan sekuestruar edhe 2 arm tip kallashnikov, nj shotgun dhe nj ifte.

  Deri m tani jan arrestuar 15 persona, 4 prej t cilve n Tiran, si rezultat i prgjimeve dhe vzhgimeve t policis.

  Euronews

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  N krkim pr kokainn n Fier, dyshime se dy kolumbiant jan larguar nga Shqipria

  Emri: Screenshot_4-19-1.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 16.1 KB

  Dy kolumbiant e dyshuar q do bnin prpunimin kimik t plehut ku gjendej dhe kokaina n Frakull t Fierit, ende nuk jan arrestuar, megjithse jan kontrolluar disa zona.

  Euronews Albania mson se ata kan hyr n Shqipri ilegalisht dhe nuk prjashtohet mundsia t jen larguar srish nga andej.

  N cilsin e financuesit t porosis s drogs jan vn n pranga dy persona, mes tyre shtetasi N.Gj me banim n Tiran.

  I ndaluari tjetr, shtetasi K.K i cili u arrestua t mrkurn pr armmbajtje, kishte marr prsiper t gjente tregun pr shitjen e drogs.

  Gjate dites se sotme, pritet nj konferenc pr shtyp e autoriteteve lidhur me operacionin e shtrir n Mal t Zi dhe Shqipri nn koordinimin e DEA-s.

  Lnda narkotike prpunohej n Frakull t Fierit dhe laboratori u gjet n banesn e ish-kryeplakut t fshatit, Viktor ervanaku. Krahas kontrolleve n Fier, jan ushtruar kontrolle edhe n Tiran dhe Kolonj.

  Deri m tani jan arrestuar 15 persona, 4 prej t cilve n Tiran, si rezultat i prgjimeve dhe vzhgimeve t policis.

  Euronews

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  40 milion euro kokain n Frakull/ Hetimi u ndal te Viktor ervanaku

  Emri: Screenshot_10-9-removebg-preview.png

Shikime: 16

Madhsia: 466.1 KB

  N prfundim t aksionit pr sekuestrimin e 430 kilogramve kokain q erdhn nga Kolumbia, n Fier u arrestuan 10 persona. Nga emrat q jan zbuluar deri tani kuptohet se t arrestuarit jan “ushtar” n hierarkin e grupit kriminal q porositi kokainn. Nj ndr emrat m t lakuar sht Viktor ervanaku, n shtpin e t cilit u sekuestrua kokaina e ngrir n pleh.

  Aktori i vogl i Partis Socialiste n Fier

  Ish-kryetar i Komuns Frakull, emri i ervanakut bri buj pr shkak t angazhimit t tij politik n radht e Partis Socialiste. N media qarkulloi nj foto, kur ervanaku shfaqet bashk me kryeministrin Edi Rama. sht po kaq e leht t gjesh n internet, momentet kur ai shoqron Ramn gjat vizitave n Frakull, si nj prej drejtuesve socialist t zons.

  Aktualisht, ervanaku ishte emruar si drejtor i OST-s.

  Pritja e kokains ishte kthyer n biznes familjar. Plehu u porosit nga vllai i tij, Zeneli, ndrsa i arrestuar sht edhe djali i tij, Denilsoni dhe e fejuara e tij.

  Por a mund t konsiderohet ky aktor i vogl Partis Socialiste si njeriu n krye t organizats q porositi 430 kilogram kokain? A mund t garantonte ai transportin e nj sasie kaq t madhe droge?

  Ndalesat e kokains n disa shtete
  Sasia e madhe e kokains q u nis nga Kolumbia dhe drgimi i disa kolumbianve n Shqipri tregojn se bhet fjal pr nj operacion q shkon prtej ervenakut. Ish-kryetari i Komuns s Frakullit konsiderohet vetm nj hallk e zinxhirit kriminal, por jo m i rndsishmi. Njsoj si n rastin e kokains s Xibraks, nga Kolumbia kishin ardhur disa ekspert pr ta “shkrir” kokainn.

  Roli i tyre ishte t kryenin procesin e ndarjes s kokains nga plehu. Deri tani flitet pr dy kolumbian t arrestuar dhe nj tjetr t shpallur n krkim me emrin Zamir Rodriguez.

  Ngarkesa sht nisur nga porti Buenaventura n Kolumbi. Kontenieri me pleh organik ishte i shprndar n 20 paleta. M pas ky kontejner ka br ndales n Greqi n portin e Pireut, ngarkes q ishte n tranzit prmes Malit t Zi n portin e Tivarit, ndrsa destinacioni prfundimtar ishte Shqipria.

  Pikpyetjet pr ndrhyrjen
  Sipas ekspertit t kriminalistiks Ervin Karamuo lvizja e nj sasie kaq t madhe kokaine nuk mbetet tek familja ervanaku. N nj intervist pr abc, Karamuo thot se n raste t tilla, kur flitet pr shuma t mdha parash, krkohen garant t fuqishm pr transportin.

  “Pr shkak se ky sht krim transnacional, ne kemi pritsit, por jo porositsin dhe garantt. Kush jan garantt e ksaj? Nj garanci q do t vij nga grupe shum t organizuara kriminale, q marrin prgjegjsin q kjo ngarkes q shkon deri n 40 milion dollar, do t futet n nj prej porteve ku do t kaloj pr ertifikim q sht pleh kimik, do t kaloj dogann, do t kaloj policin kufitare dhe t gjith postoblloqet gjat rrugs dhe do t vij n destinacion e paprekur” u shpreh eksperti.  Megjithse 25 ton pleh nuk jan nj sasi e vogl pr t’i ikur syrit t policis dhe megjithse lvizja e kokains ishte mbajtur n vzhgim prej muajsh, SPAK vendosi t ndrhyj. Duke pasur si referim rastet e tjera t zbulimit t kokains, hetimet do t konkludojn tek ervenaku, ndrsa porositsit e vrtet do t mbeten mister./Lapsi.al

  Lapsi

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  Kolumbiant e kokains hyn n Shqipri pa u regjistruar n TIMS

  Prve Zamir Rodrigues edhe nj tjetr shtetas nga Kolumbia sht i prfshir n laboratorin e kokains n Fier. Emrat nuk figurojn t regjistruar n pikat kufitare dhe sipas policis ka dyshime se ata kan fshehur gjurmt e hyrjes n Shqipri prmes bashkpunimit me punonjsit e doganave.

  Video: https://youtu.be/m3ioxNK8wIE

  Krahas hetimeve q po kryhen nga SPAK n lidhje laboratorin e drogs n Frakull t Fierit, policia po gjurmon mnyrn e hyrjes s dy shtetasve kolumbian n vendin ton.

  Burimet i than Ora News se Zamir Rodriguez dhe bashkkombasi i tij nuk rezultuan t regjistruar n asnj pike kufitar n vendit ton.

  Pr policin mbetet ende e paqart se si kane kaluar n Republikn e Shqipris.

  Dyshohet q pr t mos u zbuluar ata mund t jen ndihmuar nga doganier apo punonjs t kufirit. Pr sa i prket bashkkombsit tjetr t Rodriguez ende policia nuk e ka nj informacion t sakt pr profilin e tij por e ka t qart se ai kishte ardhur n Shqipri pr t ndar plehun organik me kokainn.

  Pavarsisht se asnj prej t arrestuarve nuk kan pranuar t ken njohje apo lidhje me kto dy shtetas shpresa pr policin mbetet zbrthimi i bisedave telefonike.

  Prve prgjimeve q jan kryer pr 3 muaj, prov kye do t jen edhe materialet q mund t gjenden n celulare.

  Plot 24 ton pleh organik artificial, brenda s cils,- sipas dyshimeve t arsyeshme bazuar n prova- ndodhen rreth 430 kg kokain ka mbrritur nga Kolumbia n Shqipri n shtator t 2022. M 25 nntor 2022 SPAK prmes nj konference deklaroi zbulimin dhe sekuestrimin e ngarkess n banesn e ish kryetarit t komuns Frakull n Fier Viktor ervanaku dhe arrestimin e 10 personave ndrsa nj shtetas u shpall n krkim.

  Prfshirja e shtetasve kolumbian n tregtin e kokains n vendin ton nuk sht rastsi. Edhe n vitin 2015 hetimet me autoritetet e huaja zbuluan nj grup kriminal t cilt pr prpunimin e kokains grupi Xibraka kishte kontraktuar dy shtetas kolumbian.

  ORA NEWS

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  Prgjimet e konfirmojn: 430 kg kokain duhej pr zgjedhjet lokale

  Q kur doli lajmi se n Frakull t Fierit u kap nj sasi rekord kokaine, nuk kishte dyshime se pas saj qndronin lidhje t forta t pushtetit. Shum shpejt u msua se bhej fjal pr nj zyrtar t Edi Rams, i cili njihej si nj ekstremist n mbrojtje t kryeministrit.

  Por frika se sasia prej 430 kilogram kokain, do prdorej edhe pr t bler zgjedhjet lokale, u b realitet pas publikimit t disa prgjimeve. N prgjime del zyrtari i Rams, Viktor ervanaku.

  Top Channel raporton se Viktor ervanaku, ish-kryetar komune, sikundr del nga prgjimet, po prgatitej pr zgjedhjet lokale. Dhe ndrkoh, ai takoi eksponent t njohur duke u thn ka ardhur 'pleh i mir nga Kolumbia'.

  Por, nga muaji shtator kur ngarkesa mbrriti nga Mali i Zi, thast me pleh u mbajtn n oborr pasi eksperti kolumbian mbrriti n Shqipri n muajin nntor dhe vonesa e tij u b shkak q puna t dshtonte.

  Kujtojm se pas operacionit, kryetari i opozits, Sali Berisha, tha se: “Zona e Frakulls sht pika e mjaltit e Edi Rams n radh t par. Ju i keni par fotot pasiononte t Rams me drejtorin e OST. Aty nuk sht vetm Rama i prmendur, por edhe Gramozi, Jaupi, Spiropali. ervenaku sht nj “Zoto” apo nj “Mrtir” n siprmarrjen e kokains, si ishin kta pr djegsat. sht nj npuns n ndrmarrjet e qeveris. Thoshte nj qytetar si ka mundsi q ku shkon Balla, ka fabrika mielli?”.

  Syri

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kokaina nga Porti i Tivarit, n pranga ish-kryetari i komuns Frakull, Viktor ervanaku

  ”Po ua q* robt”, zbardhen prgjimet e ervanakut pr 430 kg kokain n Frakull t Fierit

  Emri: 640-0-eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee-955.png

Shikime: 12

Madhsia: 312.9 KB

  Emisioni “N shnjestr” solli sonte detaje nga aksioni pr sekuestrimin e 430 kg kokain kolumbiane q u gjetn n shtpin e zyrtarit socialist Viktor ervanaku, n Frakull t Fierit.

  Pr her t par dalin prgjimet mes t dyshuarve, q zbrthejn mnyrn sesi funksiononte grupi kriminal. Viktor ervanaku, aktualisht drejtor i administrats s OST, ish-kryetar komune i komuns Frakull i Madh, si dhe ish-oficer i forcave speciale RENEA, sikurse rezulton nga prgjimet mbante kontakte me punonjs t policis dhe strukturave t tjera shtetrore. Por ndrkoh q kujdesej q malli t dilte pleh organik, Viktor ervanaku, nuk harronte t’i kujtonte djalit t tij, Denilsonit, q t bnte kujdes kur fliste n telefon.

  Madje, n nj nga bisedat, ai shpreh frikn e nj prgjimi t mundshm. Sipas biseds s prgjuar m 15 Tetor 2022, mes Viktor ervanakut dhe djali t tij Denilsonit, rezulton se jan n pritje t nj personi i cili sipas hetuesve do t bnte ekstraktimin e kokains.

  Por nj rol kryesor n kt trafik t lndve narkotike, si del nga prgjimet, duket se ka edhe e fejuara e Denilson ervanakut, djalit t Viktor ervenakut, Enxhi Ferhati, e cila rezulton se mbante kontakte nprmjet emaileve me organizatort e ngarkess, komunikime t cilat ajo i kryente n gjuhn angleze dhe q nisin q n momentin kur malli ndodhej n muajin korrik n portin e Tivarit. Ajo n momentin q ngarkesa ndodhej n kt port, u shpreh shqetsimin drguesve t mallit nga Kolumbia, lidhur mbi problemet q u kan dal me dokumentacionin e shoqrimit t ngarkess. Sipas saj kto dokumente duhet t prsriteshin nga e para, pasi nuk ishin t rregullta.

  Pasi dokumentacioni shoqrues i ‘ngarkess’ nuk ishte ashtu si duhej, pasi ekzistonin dy prodhues t ndryshm t origjins s ‘plehut organik’. N prgjim del n dukje edhe organizatori i ngarkess, Nikolin Gjolena, i njohur ndryshe si Niko ‘Lushnjari’, personi q, sipas hetuesve, mban kontakte me personat e tjer n Kolumbi, q me shum gjas mund t jen shqiptar.

  Prgjime 16 Gusht 2022

  Denilson ervanaku komunikon me t fejuarn e tij, Enxhi Ferhati.

  D.: Po iki te lagjja t ha nj hamburger, t pi nj kafe. Do vij n shtpi se duhet me i bo edhe nj her nga fillimi t gjitha letrat.
  E.F: Si me i bo?
  D. : Me i bo dhe nj her t gjitha, se nuk jan si duhet.
  E. F: Kush me i bo?
  D. : Ata andej, t na i nisin tamam.
  E. F: A ti dha ai ashtu.
  D. : Po, pra, po si kan plotsu dhe ata tamam si duhet, se kan vn ata motr ….. gabime, kan futur dy prodhuesa. S’dim kush sht prodhuesi tani. Po ja u … robt dhe atyre. U sa m kan acaru.
  E. F: Ok, se flasim kur t vish.
  D. : I thash ‘Lushnjarit’, or vlla m o nj numr telefoni. Ti marr n telefon ata anej, t flas or vlla, se s’po merremi vesh. Ti them si ta bj.
  E.F: Po s’flet dot, se ato s’din anglisht mir.
  D. : Ore mos sht noi shqiptar, q sht shoku i tyre q rri atje.

  Pasi rregulluan dokumentacionin dhe malli m n fund mbrriti n Shqipri, n nj komunikim tjetr, Denilsoni dhe e fejuara e tij, Enxhi, tashm shfaqen shum t lumtur. Pasi m n fund n orn 10.00 n aeroport do t mbrrinte ‘Lushi’, Nikolin Gjolena. Dhe me ardhjen e tij do fillonte puna pr ekstraktimin e lnds narkotike. Pavarsisht se deri n kt moment, nuk kishin ardhur kimistt kolumbian, q do t kryenin procesin.

  Prgjimet e Viktor ervanakut


  Pr t kuptuar se si Viktor ervanaku dhe rrjeti i tij, mori kurajon t transportonte dhe pastronte kokainn duke krijuar nj laborator kokaine n Shqipri, sht me interes t ndjekim disa nga momentet kye t komunikimeve mes t dyshuarve si antar t grupit.

  Ajo far vihet re prgjat gjith bisedave midis tyre, sht shqetsimi i dukshm pr ngarkesn, ku personi kryesor n kt trafik dhe n kto biseda rezulton t jet Viktor ervanaku, dikur nj ish-efektiv i RENEA-s, q n vitet 1998-1999, kishte shrbyer si shofer i drejtorit t Policis s Vlors, por q gjat ksaj kohe thuhet se ishte marr edhe me trafikun e klandestinve dhe t lndve narkotike. Kt ves mesa duket e ushtronte edhe n ditt e sotme pavarsisht se mbante poste zyrtare, s fundmi si drejtor i Burimeve Njerzore n OST.

  ervanaku, si ish-efektiv policie, duket se kishte ruajtur m s miri lidhjet e tij n polici, lidhje t cilat dalin edhe n prgjime, teksa ai flet vazhdimisht me efektiv n detyr t policis s Shtetit, por edhe agjent t dogans, t cilt do t’i mundsonin atij kalimin pa probleme t mallit, n kt rast kokains t fshehur n pleh.

  Nj prej prgjimeve sht edhe ai midis Viktor ervanakut dhe nj efektivi policie n kohn kur malli ndodhej ende n portin malazez t Tivarit. ervanaku, kujdeset q efektivi i policis, t mbyllte problemet q Nikolin Gjolena kishte me ligjin. Gjolena, i njohur ndryshe me nofkn ‘Lushnjari’ apo ‘Lushi’ q si do t shikoni m posht, rezulton t jet porositsi kryesor i mallit dhe njeriu q mbante lidhjet me kolumbiant dhe bost shqiptar t drogs q ndodheshin atje.

  N prgjimin e dats 10 Gusht 2022, Viktor ervanaku i drgon mesazhe nj efektivi policie ku ndr t tjera e pyet: O shok a fole m at, q t’ja bjm nderin deri n fund?

  Duke nnkuptuar nderin q do t’i bnte Gjolens. Po at mbrmje, Viktori i shkruan srish n dark punonjsit t policis dhe ai i prgjigjet: Do flas nesr, far ka br. Por ndrsa Viktor ervanaku kujdeset q personi i rndsishm pr ngarkesn, Gjolena, t mos ket probleme me policin me t ardhur n Shqipri, paralelisht ai merr masat q ngarkesa t dal pleh organik. Pr kt arsye ai kapet n prgjim teksa flet me nj agjent doganor. Me qllim q analizat t dalin ashtu si duhet dhe t plotsohet njkohsisht dokumentacioni prkats.

  Prgjime 22 Shtator 2022

  Viktor ervanaku komunikon me nj agjent doganor

  V.-Kam marr nj maune me pleh, a do ta bjm at analizn e plehut.

  Agjenti Doganor: Kujt plehu?

  V.: Po ka prur uni nj maune me pleh nga jasht.

  Agjenti Doganor: Ou? Po pr a e prdor uni?

  V. : E, do i bjm analizn

  Agjenti Doganor: Aaa ta shesi!!

  V.: Pr ullinj, ta shesi, sht pleh i mir, sht kshtu fertilizant, pleh shum i mir,

  Agjenti Doganor: Ca thua ore? I madh je! Hahaha.

  V.: Ee, po a t bjme ore. Hajt tua hedhim atyre ullinjve, ta shesi pjes-pjes, ka prur shum ai, ka prur 22 ton, ee.

  Agjenti Doganor: Ou paska prur shum….

  Por si ndodh n t tilla raste, porositsit e ngarkess kan dyshime se dikush po prpiqet t’ua grabis mallin.

  Shqetsim q vihet re edhe n nj komunikim q Denilsoni ka me t fejuarn e tij, m dat 28 Shtator 2022, ku sipas Denilsonit, dikush sht prpjekur t hap nj cep t ngarkess, dhe dyshimet jan se kjo mund t jet br nga rivalt, q kan dashur t’u grabisin mallin.

  Ndaj pr kt arsye ata patrullonin t armatosur rreth shtpis n Frakull t Madhe. Ku n nj moment, si del nga t thnat e t fejuars s tij, kishin qlluar me arm edhe n ajr, pr t trembur rivalt e tyre.

  Prgjim 28 Shtator 2022

  Denilson ervanaku komunikon me t fejuarn e tij, Enxhi Ferhati

  D. : Po kush ka qen o beb?
  E. F: Po ndoshta ata kan dash me e grabit, ndoshta.
  D. : Kush ata?
  E. F: Ta shpjegon bebi kur t vij n shtpi.
  D.: ar do bsh tani?
  E. F: Do nisemi pr andej, dhe qlluam nja dy her n ajr pr zhurm, aq.
  D. : Beb po nuk bnit mir ta oni n vend tjetr.
  E. F: Po jo se nesr, pasnesr do e ndajm si muhabet, se do e prshpejtojm.

  Balkanweb

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2022, 01:04
 2. Xhabir Zharku, kryetari i komunes se Kaanikut i kerkuar si kriminel
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 01-06-2011, 12:47
 3. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-07-2010, 04:40
 4. Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 12-09-2009, 20:10
 5. Pranga ish-kreut te bashkise se Himares, Viktor Mato
  Nga zeus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2005, 09:45

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •