Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Si prokurori Pertef Asllani dhe gjyqtarja Zamira Vyshka zhdukn prgjimin e Taulant Balls

  Dokumenti/ Prokurori dhe gjyqtarja q zhdukn prgjimin e Taulant Balls

  Emri: taulant-balla-capja.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 30.9 KB

  Prgjimet q implikonin Taulant Balln n biseda si ndrmjets mes njerzve t bots s errt, me ministra socialist jan azgjesuar me nj vendim t prbashkt t gjykats dhe Prokuroris s Elbasanit. Me krkes t prokurorit Pertef Asllani, gjykatsja Zamira Vyshka ka vendosur n 17 shkurt 2016, q t gjitha ato prgjime, n rrjetn e t cilave kishte rn politikani me emrin Taulant t prisheshin.

  Lapsi.al ka arritur t zhvarros vendimin e gjykats, ku nga numri i celularit q prfundon me 399 kuptohet se bhet fal pikrisht pr politikanin e lart t PS.

  Po si u prfshi Balla n kt ngjarje dhe prse prokuroria vendosi ta prgjoj?

  Gjithka lidhet me nj ngjarje e rnd q ndodhi n Elbasan m 3 shkurt 2016. Aty u vran tre persona, Agron apja, Enver Sinakoli, Eno Bedalli dhe u plagosen 7 t tjer. Veprimi i par i hetuesve ka qen t vn n prgjim telefonat e t dyshuarve dhe t gjithkujt q komunikonte me ta. Njri me sa duket ka qen politikani Taulant, numri i t cilit si rrjedhoj sht vn edhe ai n prgjim. Sipas burimeve t pa konfirmuara, q prsrisin at q thon vet pjestart e njrs prej bandave, Balla ka dashur t ndihmoj n mjekimin, ndoshta duke i uar edhe helikopterin njrit prej pjestarve t grupit apja. Pikrisht pr kt shtje ai ka folur edhe me ministra t tjer t kabinetit Rama.

  Se far ka folur Balla me ata pr t cilt u vu n prgjim dhe se biseda t tjera ka br ai me shokt e lart t partis kjo nuk dihet. Por dyshimi sht se n disqet e regjistrimeve t prokuroris jan thn gjra t rnda, pasi vetm pak dit m pas e gjith kupola e pushtetit u vu n alarm. Urdhri me sa duket ka qen i prer: nuk duhet t ekzistoj asnj prov pr kto biseda. Dhe shum shpejt, n dat 6 shkurt 2016 nga drejtoria e policis Elbasan, oficeri Edvin Ndreu i on nj shkres t uditshme prokuroris. Ai pretendon se me numrin e telefonit t shtetasit me emrin Taulant sht br nj lapsus. Pra ndonse e prmendin vetm me emr (ndoshta nga frika), ata bjn sikur e kan ngatruar gabimisht numrin e Balls. Nga ky moment, menjher prokuroria ndrpret prgjimet, q imagjinohet se duhet t ken qen deri sa ngjalln gjith kt pshtjellim dhe i drejtohet menjher gjykats.

  Emri: capja-3.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 40.9 KB

  Por, historia nuk prfundon ktu, sepse nuk mjafton q prgjimi vetm t ndrpritet, por bisedat duhet t jen aq kompromentuese sa edhe ato q tashm jan t regjistruara duhet t shkatrrohen si prova. Dhe mjafton nj lapsus q gjith ingranazhi t vihet n pun.

  N datn 17 shkurt, pra me nj shpejtsi maramendse, gjykatsja Zamira Vyshka merr vendimin q do prov duhet t zhduket.

  Emri: capja-4.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 36.5 KB

  N vendimin e saj prej 5 faqesh, q Lapsi.al arriti ta siguroj thuhet shprehimisht se azgjesimi duhet br menjher pasi vendimi t marr form t prer. Ironia m e madhe e vendimit sht se ai shprehet se personi q sht prgjuar, pra Taulanti, nuk duhet t njoftohet q sht prgjuar. Pra me demek ai nuk dinte gj.

  Po me k ka folur dhe far ka thn Taulant Balla tre dit pas vrasjes n intervalin nga data 5 shkurt 2016 deri n mesditn e s nesrmes? Ndoshta kjo nuk do t merret vesh kurr, pasi policia e Elbasanit, prokuroria dhe gjykata e ktij rrethi bashkpunuan me shpejtsi pr t zhdukur do prov. Ato morn vendim pr asgjesimin e CD-ve t atyre afrove 23 orve n t cilat celulari i Taulantit u prgjua. Dhe nuk u mjaftuan me kaq. Aq rnd do ket qen situata, sa gjykatsja Zamira Vyshka, urdhroi edhe fshirjen e prgjimeve nga serverat q gjenden n prokurorin e Prgjithshme Tiran.

  Emri: -1200-630-62fc7a27b941a.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 26.9 KB
  Gjyqtarja Zamira Vyshka qe mori vendimin

  Pra gjithka duhej zhdukur pas bisedave q Taulant Balla kishte br menjher pas ngjarjes s rnd me 3 t vdekur dhe shtat t plagosur. Dhe ndoshta kshtu do t kish ndodhur sikur tre dit m par, i ndodhur para gjykats ku po gjykohet pr vrasje, Ardian apja mos fliste pr faktin se politikani i lart ishte prgjuar nga prokuroria. Pas masakrs s 3 Shkurtit 2016 un nuk kam dal m nga shtpia. Me avokatin e ndjer Ravik Gurraj kemi marr dosjen e ngjarjes s vitit 2016 dhe aty ka qen n prgjim edhe nj zyrtar i lart me emrin Taulant. M pas kemi msuar se me vendim t gjykats s Elbasanit prgjimet e politikanit jan asgjsuar. Politikani me emrin Taulant m ka marr n telefon dhe m ka ofruar ndihm, por un nuk i kam krkuar asgj. Emrin e tij t plot nuk e prmnd sepse m rrezikohet familja deklaroi ai. Prpos zhdukjes s prgjimeve edhe avokati Ravik Gurraj nuk jeton m.

  Emri: capja-1.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 42.5 KB

  Emri: capja2.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 59.2 KB

  Emri: capja-3.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 40.9 KB

  Emri: capja-4.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 36.5 KB

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dokumenti: Si prokurori Pertef Asllan dhe gjyqtarja Zamira Vyshka zhdukn prgjimin e Taulant B

  E paralajmroi Ardjan apja: Taulant Balla u prgjua nga prokuroria!

  Emri: Ravik-Gurra-pergjimet-e-Taulant-Balles-2048x1152.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 32.5 KB

  Kan kaluar tre dit nga rrfimi i Ardjan apjas n salln e gjyqit n Elbasan dhe kreu i grupit paralamentar socialist, Taulant Balla ende nuk ka dhn prgjigje pr akuzat e forta q i jan br.

  “Politikani me emrin Taulant” u akuzua si porositsi i vrasjes s Ravik Gurrs n mars t 2019, avokatit t Ardjan apjas.

  Sipas tij avokati arriti t siguronte disa prgjime t prokuroris pr Taulant Balln dhe pr kt u vra.

  Ekzistenca e ktyre prgjimeve nuk ishte e njohur, deri kur foli apja.

  Vendimi i fshirjes s prgjimeve
  Por gazetari Basir ollaku ka publikuar sot vendimin e gjykats pr prishjen e prgjimeve t Taulant Balls, q ishin br nj dit pas masakrs s 3 shkurtit t vitit 2016. Ather n Elbasan, ku u vran 3 persona dhe u plagosn 8 t tjer.

  N kt vendim sqarohet se “shtetasi me emrin Taulant” u vu n prgjim n datn 4 shkurt.

  Dy dit m pas, prokurort e cilsuan nj lapsus dhe i krkuan gjykats anulimin e vendimit.

  “Me t drejt organi i prokuroris ka krkuar nprmjet krkess objekt gjykimi, nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Elbasan, e cila ka dhn vendimin pr lejimin e prgjimit, q ky i fundit t asgjsohet, pikrisht pr shkak se ashti sikundr thekson prokurori, me kt numr ka ndodhur nj lapsus!” shkruhet n vendimin e publikuar nga ollaku.

  Por far prmbanin prgjimet pr Taulant Balln? Pse u trhoq prokuroria duke i quajtur ato nj lapsus? A ka pasur dijeni Taulant Balla mbi bisedat e prgjuara? Prse duhej t’i telefononte Ardjan apjas pas masakrs? A e njihte avokat Ravik Gurrn dhe a kishte folur me t pr kto prgjime?

  Pyetjet jan t shumta pr kreun e grupit parlamentar socialist.

  Ndrkoh dokumentat q publikon gazetari Basir ollaku jan nj detaj q plotson skenarin q tregoi n salln e gjyqit Ardjan apja pr vrasjen e avokatit t tij Ravik Gurra. Mbetet pr t’u par nse SPAK do t marr n konsiderat kt pist hetimi pr vrasjen e avokatit.

  VENDIMI I PLOTE
  Me dat 03/02/2016, Prokuroria pran Gjykats s Shkalls s par Elbasan, ka regjistruar procedimin penal nr. 229, i cili bn fjal pr vepra penale t “vrasje n rrethana t tjetra cilsuese” kryer n bashkpunim dhe “prodhim dhe mbajtje pa leje e armve luftarake dhe e municionit”, parashikuar nga nenet 79 germa “dh” dhe “e” e 25 dhe 278 t Kodit Penal.

  Nga t dhnat q i bashkngjiten krkess s organit t prokuroris rezulton se:

  Me dat 03.02/2016, rreth ors 20.00, n lagjen “Emin Matraxhiu” t qytetit t Elbasanit, pikrisht n lokalin e shtetasit Agron apja, persona t paidentifikuar kan qlluar me arm zjarri, duke vrar shtetasit Agron Ramazan apja, Ardit Enver Sinakoli, dhe Eno Kujtim Bedalli. N kt ngjarje jan plagosur shtetasit Ardian Zharri, Fejzulla apja, Ferit Mua, Luan Mua, Bujar (Panajot) Rreshka, Florenc apja dhe Arnold apja.

  Shrbimet e Policis Gjyqsore n Drejtorin Vendore t Policis Elbasan, pas marrjes s njoftimit, kan marr informacion si dhe kan kryer veprimet hetimore pr dokumentimin e ksaj ngjarjeje. Gjat kqyrjes s vendit t ngjarjes, u gjetn dhe sekuestruan n cilsin e provs material, nj automatik model 56 me nr.11113214 me nj krehr pa fishek, nj krehr automatiku model 56 me 26 cop fishek, 72 cop gzhoja model 56 me kapsolla t goditura si dhe 3 predha kalibr 7.62 mm, t cilat jan drguar pr ekzaminimet prkatse laboratorike.

  Gjat kryerjes s veprimeve hetimore n rrug operative, shrbimet e Policis Gjyqsore n Drejtorin Vendore t Policis Elbasan, kan marr informacione pr shtetas, t cilt mund t marrin ose transmetojn komunikime nga t dyshuarit, si dhe nga shtetas, vzhgimi i t cilve mund t oj n zbulimin e vendndodhjes ose t identitetit t t dyshuarve.

  Me dat 04/02/2016, oficert e Policis Gjyqsore, t Drejtoris s Policis Vendore Elbasan, dhe konkretisht specialisti i hetimit pr Krime t Rnda shtetasi Eduart Hasani dhe shefi i sektorit pr Krime t Rnda, shtetasi Edvin Ndreu kan depozituar n prokurorin pran Gjykats s Shkalls s Par Elbasan, nj informacion me t cilin krkojn prgjimin telefonik t disa numrave t kompanive t telefonis celulare q operojn n territorin e Republiks s Shqipris. Me an t ktij informacioni, Policia Gjyqsore i ka krkuar prokuroris t vendos lejimin e menjhershm t prgjimit edhe pr numrin e telefonit celular 0682055399, q prdoret nga nj shtetas me emrin Taulant.

  Me vendimin e dats 04/02/2016, duke respektuar krkesat ligjore t parashikuara n nenin 222 pika 2 t Kodit t Procedurs Penale, prokurori ka vendosur lejimin e prgjimit t menjhershm t numrave t telefonit q krkoheshin n informacionin e Policis Gjyqsore, prfshir ktu edhe numrin e telefonit celular 0682055399, q prdoret nga shtetasi me emrin Taulant. Ky vendim i sht njoftuar menjher Gjykats s Rrethit Gjyqsor Elbasan.

  Gjykata e Rrethit Gjyqsor Elbasan, me vendimin e saj nr. 88, dat 05/02/2016, ndr t tjera ka vendosur: Vlersimin e ligjshm t vendimit dat 04/02/2016 t prokurorit pr lejimin e prgjimit, prfshir edhe numrin e telefonit 0682055399 q prdoret nga shtetasi me emrin Taulant.
  N dat 06/02/2016 me nr. protokolli 1947, n prokurori sht administruar shkresa nr. protokolli 711, dat 06/02/2016, e Drejtoris Vendore t Policis Elbasan, me t ciln ka drguar informacionin e oficerit t Policis Gjyqsore Edvin Ndreu. Me kt informacion, organi i procedurs njoftohet se:

  N identifikimin e sakt t numrit t telefonit 0682055399, q prdoret nga shtetasi me emrin Taulant, sht br nj lapsus. N informacion, oficeri i Policis Gjyqsore Edvin Ndreu krkon ndrprerjen e menjhershme t prgjimit pr numrin 0682055399, q prdoret nga shtetasi me emrin Taulant.

  N kto rrethana, organi i procedurs, duke vlersuar se pr numrin e telefonit 0682055399, q prdoret nga shtetasi me emrin Taulant, nuk ekzistojn kushtet e prgjimit. M 06/02/2016 ora 12.10 ka urdhruar ndalimin e menjhershm t prgjimit t tij dhe me shkresn nr. prot. 1329 dat 08/02/2016 ka njoftuar Gjykatn e Rrethit Gjyqsor Elbasan, e cila e ka vlersuar t ligjshm vendimin e prokurorit pr lejimin e prgjimit.

  N kt faz t hetimit paraprak, duke vlersuar se dokumentacioni i prgjimit t numrit t telefonit 0682055399, q i prket shtetasit me emrin Taulant, nuk mund t prdoret, sepse n kt rast, organi i procedurs nuk ka respektuar dispozitat e kreut III, seksioni IV t Kodit t Procedurs Penale. Me t drejt organi i prokuroris ka krkuar nprmjet krkess objekt gjykimi, nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Elbasan, e cila ka dhn vendimin pr lejimin e prgjimit, q ky i fundit t asgjsohet, pikrisht pr shkak se ashti sikundr thekson prokurori, me kt numr ka ndodhur nj lapsus!

  Nisur nga krkimi i siprm i prokurorit, gjykata mon se ka vend q ajo t pranohet nisur nga kjo mbshtetje ligjore.

  Neni 224

  1-Procesverbalet dhe regjistrimet ruhen pran prokuroris q ka urdhruar prgjimin, derisa vendimi t marr form t prer, me prjashtim t atyre q ndalohet prdorimi. Por kur ky dokumentacion nuk sht i nevojshm, t interesuarit mund t krkojn asgjsimin e tij. Mbi kt krkes vendos gjykata q ka br vlersimin e prgjimit. Asgjsimi bhet nn kontrollin e gjyqtarit dhe pr veprimin mbahet procesverbal.

  2- Kur prokurori vendos pushimin e shtjes, duhet t njoftoj pr kt vendim me shkrim gjykatn. Gjykata vendos pr asgjsimin e procesverbaleve dhe regjistrimeve n afatin e prcaktuar prej saj dhe v n dijeni personin e prgjuar. Me krkes t prokurorit, ky njoftim mund t mos bhet n rastin kur ka rrezik pr jetn ose shndetin e t tjerve, ose kur vihet n rrezik nj hetim i nisur.

  Neni 226

  1-Rezultatet e prgjimit nuk mund t prdoren kur jan br jasht rasteve t lejuara nga ligji ose kur nuk jan respektuar dispozitat e ktij seksioni.

  2- Nuk mund t prdoren prgjimet e bisedave ose t komunikimeve t atyre q jan t detyruar t ruajn sekretin pr shkak t profesionit apo detyrs, me prjashtim t rasteve kur kta persona kan deponuar mbi t njjtat fakte ose i kan prhapur n ndonj mnyr tjetr.

  3- Gjykata urdhron asgjsimin e dokumentacionit t prgjimeve q ndalohet t prdoren me prjashtim t rasteve kur prbjn prov materiale.

  Nisur nga prmbajtja e siprmeve e dispozitave ligjore rezulton se n rastin konkret jemi prpara faktit juridik kur me urdhr t prokurorit, prgjimi i nr. t telefonit celular 0682055399, q mbahet nga personi me emrin Taulant, sht ndaluar si dhe n rrethanat ku po prej vet prokurorit sht krkuar asgjsimi i prgjimeve t kryera ndaj ktij nr. pr periudhn dat 04/02/2016 ora 13:20 deri me dat 06/02/2016 deri me dat 06/02/2016 ora 12:10, gjykata mon se ky krkim sht i bazuar n ligj dhe duhet pranuar. Materialet e prgjimit pr kt periudh kohore, t cilat iu bn prezent gjykats nprmjet shkress me nr. prot 1731, dat 17/02/2016 t inkorporuara n nj CD, duhet t asgjsohen n prani t gjyqtarit, sapo ky vendim t marr form t prer. Po kshtu gjykata mon se pr arsye t sekretit t hetimit, personi i prgjuar me emrin Taulant nuk duhet t njoftohet lidhur me kt veprim procedural-hetimor

  Pr kto arsye

  Gjykata duke par edhe nenet 224-226 t Kodit t Procedurs penale

  VENDOSI

  • Pranimin e krkess s Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Elbasan
  • Fshirjen dhe asgjsimin e materialit t prgjimit t regjistruar n CD e ardhur n kt gjykat me shkresn nr. 140 dat 16/02/2016, e cila prmban regjistrimin e numrit t telefonit celular 0682055399 nga data 04/02/2016 ora 13:20 minuta deri n datn 06/02/2016 n orn 12:10 minuta
  • T asgjsohet materiali i ardhur me CD me shkresn nr. 140, dat 16/02/2016 edhe n serverat q ndodhen pran sektorit t prgjimeve n Prokurorin e Prgjithshme, Tiran
  • Gjykata e rrethit Elbasan me vendimin nr 88 dat 05/02/2016 ka vlersuar vendimin e prokurorit t dats 04/02/2016 mbi lejimin e prgjimit t numrit t msiprm pr nj periudh kohor prej 15 ditsh, prgjim i cili sht ndrprer me urdhr t prokurorit dt 06/02/2016 ora 12:10
  • Asgjsimi t kryhet n prani t gjyqtarit t shtjes ditn e nesrme t marrjes s form t prer t ktij vendimi
  • Pr kt vendim t mos njoftohet personi i prgjuar pr arsye hetimi
  • Shpenzimet gjyqsore si jan br
  • Kundr vendimit mund t bhet ankim brenda 10 ditve nga e nesrmja e shpalljes s tij n Gjykatn e Apelit, Durrs.


  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dokumenti: Si prokurori Pertef Asllan dhe gjyqtarja Zamira Vyshka zhdukn prgjimin e Taulant B

  Dshmia bomb e Ardian apjas: “Politikani Taulant” pas vrasjeve n Elbasan

  Emri: Ardian-Capja-Taulant-Balla-Ravik-Gurra-Edi-Rama-2048x1152.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 39.9 KB

  N 3 Shkurt t vitit 2016, gjat orve t mbrmjes n Elbasan, n nj lokal ku qndronin miq dhe t afrm t familjes apja ndodhi nj masakr me tre t vrar dhe tet t plagosur.

  Katr persona t veshur me kamuflazh dhe t maskuar me kapua zbritn nga makina dhe hapn zjarr n lokal, duke shkatrruar gjithka me breshri automatiku. Plumbat thyen xhamat, duke deprtuar n tavolinat ku ishin ulur nj grup burrash nga 25 deri n 55 vje.

  T vrar mbetn Agron apja 50 vje, Ardit Sinakolli 27 vje dhe Eno Bedalli 37 vje.

  T plagosurit n spitalin e Traums u drguan Fejzulla apja, Ferit Mua, Luan Mua, Bledar Mua, Bujar Reshka dhe Florenc apja

  T plagosur n spitalin e Elbasanit u drguan Ardian Zharri dhe Arnold apja.

  Emri: Ardian-Capja.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 36.9 KB
  Ardian apja pas atentatit

  Rrfimi i Ardjan apjas pr “politikanin me emrin Taulant”

  7 vite m pas, Ardjan apja ka folur n gjyqin q po zhvillohet kundr tij pr vrasjen e Gentian dhe Nezir Beqirit.

  apja akuzon nj “politikan me emrin Taulant” q ka dal n prgjimet e masakrs s shkurtit t vitit 2016. Sipas tij, gjat hetimeve doli n prgjime emri i nj politikani me emrin Taulant, por prgjimet u fshin me urdhr t gjykats.

  “Pas masakrs s 3 Shkurtit 2016 un nuk kam dal m nga shtpia. Me avokatin e ndjer Ravik Gurraj kemi marr dosjen e ngjarjes s vitit 2016 dhe aty ka qen n prgjim edhe nj zyrtar i lart me emrin Taulant. M pas kemi msuar se me vendim t gjykats s Elbasanit prgjimet e politikanit jan asgjsuar. Politikani me emrin Taulant m ka marr n telefon dhe m ka ofruar ndihm, por un nuk i kam krkuar asgj. Emrin e tij t plot nuk e prmnd sepse m rrezikohet familja” deklaroi apja.

  Dshmia ka qen nj bomb e vrtet. Dyshimet jan se bhet fjal pr Taulant Balln, ish drejtues politik i Partis Socialiste n Elbasan, aktualisht n krye t grupit parlamentar t Partis Socialiste.

  Balla sht akuzuar vazhdimisht se ka prkrahur bandat q jan n hasmri me apjat, duke i ofruar mbshtetje policore, por edhe mbrojtje politike. Por kjo sht hera e par q emri i tij prmendet n salln e gjyqit nga nj prej protagonistve t konfliktit mes bandave.

  Sipas Ardian apjas, prgjimet ku dilte politikani me emrin Taulant jan arsyeja q u vra avokati Ravik Gurra n Elbasan.

  “Vrasja e avokatit Ravik Gurra lidhet me masakrn e 3 shkurtit. Prokurori Ridvan Sukaj nuk na ka marr dshmi pr ngjarjen e 2016 dhe kjo sht hakmarrje e Sukajt ndaj nesh. Hetimet vazhduan pr 2 vite dhe nuk arritn t zbuojn asgj. Ktu ka filluar manipulimi dhe orjentimi i hetimeve. Un s’kam lidhje me vrasjen e 2012 sepse kjo vrtetohet nga qelizat telefonike q kam qen jasht vendit. Kt manipulim e ka br prokurori Ridvan Sukaj. Kam dgjuar n media q ju prokurori Dibra keni nn hetim vrasjen e avokatit tim Ravik Gurra. Ke tre telefona, ke dosjen time. Gjej kush ka vrar avokatin. Bj drejtsi! Nse zbardh vrasjen e avokatit Gurra, do zbulosh thesare. Politika n Elbasan sht e lidhur me krimin. Nisini hetimet q aty. Hap hetimin e Ravikut, aty ke gjith t vrtetn. Mos qesh ti prokuror se kur doja t bja kallzim pr prokurorin Ritvan Sukaj je larguar nga zyra me vrap. Un jam m i drejt se vet dretsia. Ridvan Suks i kam br kallzim pr moshetimin e ngjarjeve. Un i kam vajtur n zyr dhe i kam krkuar q t zbardh ngjarjen e 2016, por ai ka heshur dhe shkak ka qen prgjimi i politikanit Taulant” ka thn apja n salln e gjyqit.

  Emri: cccccc-700x450-1.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 30.9 KB
  Ardjan apja me kryeministrin Edi Rama

  Takimi misterioz i Ardjan apjas me Edi Ramn

  Nuk ka prova t takimit me Taulant Balln, por nj foto e Ardjan apjas me kryeministrin Edi Rama qarkulloi n media pak koh m par.

  Kur gazetari Artan Hoxha ia tregoi kt foto n emision, ather kryeministri Rama u shpreh: “Zotria me zonjn m than a mund t bjm nj foto tek hoteli dhe i thash po patjeter. Kam qen disa here n hotelin e tyre n Elbasan se ka sall pr evente dhe konferenca. Nuk isha i informuar pr t shkuarn e tij”.

  Fakti q apja thot se politikani me emrin Taulant i krkoi ndihm, ngrihen pikpyetje nse foto sht br n rrethana t tjera apo kto q ka treguar kryeministri.

  Emri: arretimi-ardi-cekani-770x448-1.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 17.1 KB
  Arrestimi i Ardjan apja

  Kush sht Ardjan apja

  Ardjan apja sht nj emr i njohur n qytetin e Elbasanit. Si ka treguar edhe vet n salln e gjyqit, atij i jan br 3 atentate, dy n vitin 2017 dhe nj n vitin 2020 kur tentuan ta eleminojn me snajper n oborrin e shtpis s tij.

  Kur policia i drgoi formularin e OFL, aty shkruhej se Ardiani dyshohet si organizator i nj sr vrasjesh t ndodhura pr motive hakmarrjeje. Gjithashtu dyshohet se ai s bashku me t afrm t tij ka kryer vrasje me pages, n periudhn 2009-2016.

  N vitin 2016 ai u arrestua sbashku me Florenc apjan dhe Bledar Mun pasi qlloi m arm ndaj policis. Por edhe pse gjithka ishte e dokumentuar me video, gjykata e shpalli t pafajshm, pasi polict nuk u identifikuan.

  Ai u arrestua srish, pasi prokuroria e akuzoi pr vrasjen e Gentian Beqirit dhe babait t tij. Vrasja dyshohet se u krye pr hakmarrje, pasi n vitin 2005 sht vrar, vllai i Ardjanit, Sokoli.

  “N 2005 m sht vrar vllai dhe ne si familje ja kemi ln n dor drejtsis. Jam shoqruar n polici pr vrasjen e 15 gushtit 2012 ndrkoh q un po vija nga Maqedonia. Deri n datn 13 gusht t atij viti kam qen me pushime n Greqi. M pas kam vendos me ik n Maqedoni m ble kaldaja, ishim 4 veta mes tyre edhe nipi Florenc Ccapia. Pa hyr n elbasan na ka ndaluar policia, dhe na kan marr n pyetje, aty kam marr vesh kush ishte vrar. Nuk njoh asnj nga t dyshaurit e tjer nuk kam asnj lidhje me ta. Prokuroria na bllokoi pasaportat dhe ndaluan nipin tim Florencin. Prokurori Ridvan Sukaj sht i lidhur me krimin, i kam krkuar q t zbardhen ngjarjet e mia q m jan br 3 atentate 2 n 2017 dhe nj n 2020 me snajper” u shpreh ai.

  Lapsi

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dokumenti: Si prokurori Pertef Asllan dhe gjyqtarja Zamira Vyshka zhdukn prgjimin e Taulant B

  “Mbi 50 telefonata dhe qindra zbardhje”, Berisha: Gentian Sharra bleu vota pr PS-n

  Emri: berisha2231-770x395-1.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 32.8 KB

  Kreu i Partis Demokratike Sali Berisha ka akuzuar kreun e grupit parlamentar t Partis Socialiste, Taulant Balla pr bashkpunim me bandat kriminale t Elbasanit. Duke folur jasht Kuvendit, Berisha tha se banda e Elbasanit ka bler vota pr PS-n.

  “Ka t paktn mbi 50 telefonata dhe qindra kilometra zbardhje t gjata nga kto biseda. Taulant Bego sht antar i inkriminuar kok e kmb nga banda e famshme t Elbasanit. Ai ka kryer detyra t paligjshme n interes t Gentian Sharrs, ky ka bler vota pr Taulant Begon, partin socialiste. Ju bj thirrje t publikoni do dokument q njson Ramn me bandn e Elbasanit. Ka biseda pr ngjarje t shumta. Po fole me bandat flet vetm pr krime, jo pr dashuri“, tha Berisha.

  Lapsi

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dokumenti: Si prokurori Pertef Asllan dhe gjyqtarja Zamira Vyshka zhdukn prgjimin e Taulant B

  Patronazhisti Gent Sharra, nga grabitjet me Dumanin te prfitimi i fondeve publike n Elbasan

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.41.28-AM.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 38.3 KB

  Q Partia Socialiste e Elbasanit krijoi nj nyje t fort interesash me bandat nuk sht sekret, por emrat e prfshir n fushat shkaktojn habi pr nga stofi q u zgjodhn patronazhistt dhe pr nga rezultati, q prodhoi deputetin m t votuar t Elbasanit dhe t t gjith Shqipris, Taulant Balln.

  ANGAZHIMI NE FUSHATEN E TAULANT BALLES NE ELBASAN

  Vendi i krimit, lagjia 5 Maji n Elbasan. Data, 21 Prill. Militant t PD-s, kryesisht ish-efektiv policie t organizuar nga opozita sapo kishin ndaluar Mehmet Grecn, ish i dnuar pr drog n Britanin e Madhe. Kishin informacione se Greca shprndante para pr vota dhe mblidhte karta identiteti. Greca mbahet me forc pr disa minuta dhe njoftohet policia. Vet i ndaluari njofton grupin e forcs t Partis Socialiste.

  Dosja e prokuroris q oi n arrestimin e dy ish-zv.drejtorve t komisariatit t Elbasanit Nikollaq Papa dhe Albert Nushi, nxjerr edhe emrat e atyre q erdhn n ndihm t Mehmet Grecs.
  Njerzit nga shtabi elektoral i Taulant Balls, q garantonin “mbarvajtjen e fushats” ishin Pjerin Xhuvani, Klement Xhaferi, nj i skeduar m hert nga policia pr ngjarjen e ndodhur n tregun agroushqimor, Luan Tabako, Marjo Cela, Marsel Rroka, Elton Bodinaku, si dhe Gentian Sharra.

  Disa prej tyre jan t njohur pr prdorimin e dhuns dhe armve, por emri i fundit meriton vmndje t veant pr nga reputacioni q gzon n Ebasan.

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.41.14-AM.jpeg

Shikime: 23

Madhsia: 41.0 KB

  FILLIMET SI GRABITS ME TALO ELN DHE NUREDIN DUMANIN

  Gent Sharra sht i skeduar si nj nga bashkpuntort e ngusht t Talo els dhe Nuredin Dumanit. Sot sht shpallur n krkim pr grabitjet me dhun q organizonte grupi kriminal.

  Sharra prmendet dhjetra her n rrfimin e Nuredin Dumanit, kryesisht n organizimin e grabitjeve. E para sht ajo e vitit 2011, kur Dumani e prmend n vjedhjen me dhun t Lirak Bajraktarit n Elbasan.

  Sharra ktu ishte n rolin e organizatorit.

  “Grabitja e par q kam br ka qen tek nj argjendari n Elbasan, n fund t vitit 2010 fillim 2011. Ka qen 8.3 kg flori si dhe 30 ora ose dika m shum. Kam pas njohje me nj Ilir Fei, ky kishte lidhje me disa persona nga Elbasani q ishin t ksaj fushe. Ilir e kam njohur n 2010 nga nj tregtar q shiste perde, un n at koh isha m paterica. Emrat Gentian Sharra dhe Talo ela i kam njohur fillimisht prej Ilirit. Ilirit n 2010 i kam shitur nj pistolet pr t prfituar nj shume prej 300 eurosh nga t cilat do fitoja 80 mij lek t vjetra. Pistolet jugosllave me sa mbaj mend Zastava. Organizator ka qen Gentian Sharra dhe neve na mori Talo ela. Ne pritem (un dhe Ilir Fei) kt zotri q kishte florinjt e kam goditur un i pari me lev hekuri, mbas qafe ose n kurriz t njjtn gj bri dhe Iliri, mua me ra leva nga dora. Kam marr nj nga antat. U vonuam pak dhe me pas u larguam bashk me Sharrn. Ngjarja ka ndodhur n parkim rreth ors 7:30 – 8:00. Ishte nj parkim i hapur. Informacionin e kishte Gent Sharra. Kan qen 2 anta nj e kam marr un tjetrn e ka marr Ilir Fei. Talo ela po na priste tek makina me Gent Sharrn shoqrues, kto ishin pr mbrojtje. Kishim nj makin bnz blu e errt, nuk jam i sigurt pr ngjyrn, tipi 200-250. Shkuam m pas tek shtpia e Talo els e cila ndodhet n Bradashesh, nj shtpi private 3 katshe. N shtpi kam shkuar vetm un dhe Talo ela. Iliri po na priste n rrug me nj makin Rover me targa italiane. antat i lam n katin e 3 t Talo els dhe m pas u larguam. Esht shitur m pas n Kor nga Iliri me gruan e vet e cila quhet Fije, n shum 12 milion t vjetra nj kg flori. Lekt mi dha Iliri mbas 10 ditsh, u takuam tek lagja” tregon Dumani.

  Me kalimin e viteve, ai e prmend Sharrn n grabitjen e Shyqyri Shals n Kavaj, pastaj n vjedhjen me dhun t Hamit Haxhis n Durrs, pastaj n vjedhjen me arm t Xhemal Liit n Elbasan, pastaj n vjedhjen me dhun t Hamdi Sharks n Berat.

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.36.35-AM.jpeg

Shikime: 23

Madhsia: 56.1 KB

  DYSHIMET SI PJESMARRS N GRABITJEN E RINASIT

  M par, emri i Gent Sharrs kishte dal n grabitjen e Rinasit. N at koh, ai mori me qira servisin ku u b modifikimi i furgonit, i cili u prdor pr grabitjen e Rinasit. Servis “Genti”, i cili ndodhet n rrugn e vjetr Elbasan-Rrethrrotullimi i Bradasheshit, aty ku dyshohet se u modifikua enkas pr grabitjen furgoni me mbishkrimin “Hetimi tatimor” sht bllokuar asokohe nga Policia si prov materiale.

  Msohet se oficert e Policis sekuestruan prej andej kamerat e siguris, ndrkoh q pronari i servisit, Gentian Sharra, kishte konfirmuar se servisin ia kishte dhn me qira shtetasit Eldi als, aktualisht n burg i izoluar n sistemin 41-biss.

  Emri: Elbasan_1.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 159.1 KB

  PATRONAZHIST DHE PRFITUES I FONDEVE PUBLIKE

  Por pas ardhjes s socialistve n pushtet, Sharra kaloi n nj nivel tjetr. Prfitimet nga vjedhjet me dhun ishin shum t vogla krahasur me parat q sillte politika.

  Reputacioni si i fort dhe lidhjet me kriminel t tjer t Elbasanit e avantazhonin n listn e patronazhistve q u angazhuan n fushatn e Partis Socialiste. Dhe pas zgjedhjeve, n objektiv ishin fondet publike.

  Open Data zbulon se kompania e Olta Sharrs, bashkshortja e Gentian Sharrs ka fituar disa qindra miliona lek nprmjet tenderave t dhn nga Bashkit e Elbasanit, Librazhdit dhe t Crrikut. Praktikisht ajo ka qen fituese n tre bashkit e qarkut t Elbasanit. T dhnat m posht tregojn se si kan kaluar fondet publike tek kompanit e familjes Sharra:

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.33.14-AM.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 40.4 KB

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.33.38-AM.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 27.7 KB

  Tabela tjetr tregon se kompania e bashkshortes s Gentian Sharrs ka prfituar disa tendera t Spitalit Psikiatrik t Elbasanit, me nj shum q shkon rreth 300 milion lek.

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.34.58-AM.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 14.9 KB

  SEKUESTRIMI I PASURISE NGA POLICIA

  Disa pasuri t Gentian Sharrs u vun nn sekuestro pas rrfimit t Nuredin Dumanit. Pasuria e sekuestruar n pronsi t familjes Sharra arrin n vlern e 5 mln eurove. Mes pasurive ishte 1 vil n lagjen Katund i Ri, truall dhe siprfaqe t shumta toke dhe 4 automjete.

  Sipas policis, Sharra u vu nn akuz pr grabitjet q kishte br me grupine Talo els, por ndaj tij nuk ka asnj akuz pr prfshirjen n ngjarjen ku mbeti i vrar Pjerin Xhuvani.

  Emri: WhatsApp-Image-2022-06-29-at-11.38.39-AM.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 16.7 KB

  AKUZAT PER LIDHJEN ME TAULANT BALLN


  Kreu i Partis Demokratike ka akuzuar kreun e grupit parlamentar t Partis Socialiste, Taulant Balla pr bashkpunim me Gentian Sharrn.

  Berisha tha se Gentian Sharra ka bler vota pr PS-n.

  “Mes Taulant Begos dhe Sharrs ekzistojn t patn 50 telefonata dhe qindra kilometra zbardhje t gjata t ktyre bisedave. Biseda q e faktojn Taulant Begon antar t inkriminuar t bands s famshme t Elbasanit.Taulant Bego ka marr prsipr, ka dhn porosi nga m t paligjshmet dhe ka kryer detyra nga m t paligjshmet n interes t Gentian Sharrs”, tha Berisha.

  Taulant Balla ishte nj ndr njerzit m t zshm pas vrasjes s Pjerin Xhuvanit n Elbasan, por ditt e fundit ai ka heshtur. Balla nuk e ka komentuar faktin se 2 ish-shefat e policis n Elbasan gnjyen pr vrasjen e Pjerin Xhuvanit, ndrsa kto dit sht n nj vizit n Rumani. Balla rezultoi deputeti m i votuar n Shqipri, me mbi 21 mij e 500 vota, edhe m shum se Edi Rama. Pavarsisht rezultatit “spektakolar”, Rama e transferoi nga drejtues politik i Elbasanit n at t Fierit dhe nuk e prfshiu n kabinetin qeveritar.

  Lapsi.al

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dokumenti: Si prokurori Pertef Asllan dhe gjyqtarja Zamira Vyshka zhdukn prgjimin e Taulant B

  “Balla po fliste me Ramn, aty e kuptuan prokurort dhe urgjent krkuan t ndrpritej prgjimi”

  Emri: ramaaaba.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 52.0 KB

  Prgjimi i Taulant Balls me vendim gjykate n vitin 2016 dhe m pas fshirja e ktij prgjimi po me vendim gjykate, ka trazuar opinionin publik.

  Artan Hoxha, i ftuar n emisionin “T Paekspozuarit”, ka zbuluar disa detaje nga kjo ngjarje.

  Hoxha tha se prokurort e kuptuan se kishin br gabim me vendosjen e Balls n prgjim, nj deputeti me imunitet, kur kuptuan se ai po fliste n telefon me Edi Ramn. Ky sht momenti, sipas Hoxhs, kur sht krkuar me urgjenc ndalimi i prgjimit dhe m pas asgjsimi i tij.

  Hoxha tha se CD me prgjimet nuk sht zbardhur asnjher dhe sht e paqart se pr far kan folur.

  Lidhur me arsyet e vendosjes s Balls n prgjim, Hoxha tha se ai ka br nj telefonat me Ardjan apjan pas masakrs me tre t vrar n Elbasan, ku ai ka ofruar ndihm dhe se me gjas kjo sht arsyeja pse numri i Balls sht vendosur n prgjim.

  “Telefoni q sht prgjuar, sht telefoni i Taulant Balls. Kjo sht e provuar n vendimin e gjykats, numr 115. N 3 shkurt 2016, jan vrar tre vet n nj atentat n Elbasan. Objekt i sulmit ishin apjat, nj familje e cila pr gati dy dekada, ka qen familja kryesore q ka komanduar n Elbasan. Ata kan qen mbshtets t opozits. T nesrmen ka patur nj telefonat, drejt telefonit t Ardjan apjas, nga Taulant Balla dhe i sht thn, pr far ke nevoj, sepse diskutohej q mund t kishte edhe viktima t tjera. Ne kemi par helikopterin e Forcave t Armatosura, q ka sjell t plagosurit.

  N datn 4 shkurt, oficert e policis gjyqsore, kan br nj filtrim t t dhnave dhe i kan krkuar prokuroris t vn n prgjim nj numr personash, q mund t kishin dijeni. Mes numrave, ka qen numri i apjas dhe shtetasit Taulant. Prokurori e ka marr shkresn dhe ka vajtur n gjykat dhe ka krkuar q t lejoj prgjimin e telefonave, prfshir edhe numrin e qytetarit me emrin Taulant. Ai e ka uar me iden, q ky komunikon me apjan dhe ne nuk e dim kush sht Taulanti. Nga data 4 shkurt 2016, deri n datn 6 shkurt 2016, telefoni i Taulant Balls ka qen n prgjim me vendim gjykate.

  Papritur, prokurori n Tiran, kur sheh numrat i del q ky numri po fliste me kryeministrin. Duke prgjuar numrin e Taulantit, doli se me k fliste Taulanti. Me urgjenc pastaj prokurori krkon t bhet shkres tjetr, pr t ndrprer prgjimin. Sa u mor vesh q po fliste “i madhi”, u ndrpre. Kto biseda kan qen t dokumentuara n pajisjen q bhet prgjimi dhe n CD. Nuk i kan zbardhur por kan krkuar menjher q t ndrpritet prgjimi. Kur shkuan pr s dyti, gjykats i kan thn ne kemi br nj lapsus dhe duhet ndrprer.

  Pr t mbuluar at q ka ndodhur, pas dy javsh, i kan thn gjykats, q kjo CD ku sht biseda, duhet t asgjsohet. Biseda nuk sht zbardhur. At e di vetm operatori dhe t tjert nuk e kan zbardhur.

  Gjykata thot jo vet, t asgjsohet prgjimi, por t mos e marr vesh as personi q sht prgjuar dhe as asgjsimi.

  Balla sot thot, ku e din kta q un jam prgjuar dhe pse pikrisht e nxjerrin tani?

  Vijm te pjesa tjetr, ndalimi i prgjimit nuk sht br se po prgjohej Taulanti, por po prgjohej kryeministri.

  Taulanti thot kam br kallzim. Ky si prgjim nuk sht m prov, sht asgjsuar, nuk dim cfar sht folur. shtja nuk ekziston fare si shtje. Nuk ka lidhje me vrasjen e Ravik Gurrs. Pra, kjo sht shtje krejt tjetr. Pse del tani kjo?”, tha Hoxha.

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Aktorja Zamira Kita
  Nga Albo n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-02-2021, 17:09
 2. Krkes Berishs: irrjani maskn Taulant Balls, deputetit hajdut!
  Nga benseven11 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-08-2015, 22:40
 3. Pasioni i mendur i Taulant Balls pr ort e shtrenjta (foto)
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 02-08-2015, 21:42
 4. Ali Asllani
  Nga ALBA n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 30-07-2014, 15:39
 5. Zamira Caka: Fmijria ime e prjetuar midis pes qyteteve
  Nga Xhuxhumaku n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2006, 06:46

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •