Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Ish-diplomatja ukrainase: Ja si vidhen ndihmat pr Ukrainn nga pushtetart dhe oligarkt

  Mirupafshim, Kiev, prshndetje Cote d'Azur: Ndrsa perndimort drgojn ndihma, ja se si elitat e korruptuara t Ukrains po prfitojn nga konflikti

  Zyrtart dhe oligarkt kan devijuar pjesn m t madhe t mbshtetjes financiare t drguar n Kiev

  Nga Olga Sukharevskaya, ish-diplomate ukrainase

  Emri: 637e11bb2030270af947ec0b.jpg

Shikime: 659

Madhsia: 39.3 KB
  FOTO FILE: Presidenti i sapozgjedhur i Ukrains, Volodymyr Zelensky (C) shkon n zyrn e tij presidenciale pas nj ceremonie t betimit t tij n Parlamentin ukrainas, n Kiev, Ukrain. STR / NurPhoto nprmjet Getty Images

  Q nga fillimi i ofensivs ushtarake t Rusis n Ukrain, SHBA, BE dhe aleatt e tyre i kan ofruar Kievit ndihma n vler prej 126 miliard dollarsh, nj numr pothuajse i barabart me t gjith PBB-n e vendit. Pr m tepr, miliona ukrainas kan gjetur strehim n BE, ku atyre iu dha strehim, ushqim, leje pune dhe mbshtetje emocionale. Shtrirja sht e madhe, madje edhe sipas standardeve perndimore. Duke marr parasysh q blloku ka financuar Kievin ndrkoh q po prballet me nj kriz ekonomike dhe energjitike t vetn, ndihma sht ndoshta veanrisht e dukshme.

  Kievi i bazon krkesat e tij t pafundme pr financim n kolapsin e ekonomis s tij, pr shkak t lufts dhe nevojs s tij pr t'i "rezistuar agresionit rus". Por a po arrin ndihma n destinacionin e synuar?

  Batalioni i Monakos

  Ndrsa Ukraina i sht nnshtruar nj mobilizimi t prgjithshm q prek t gjith burrat nn moshn 60 vje, shum ish dhe aktual zyrtar t rangut t lart, politikan, biznesmen dhe oligark jan zhvendosur n vende t sigurta jasht vendit – kryesisht n BE.

  Ikja masive e elitave ukrainase filloi edhe para konfliktit t armatosur. M 14 shkurt 2022, 37 deputet nga fraksioni parlamentar i presidentit ukrainas (Shrbtori i Popullit) u zhdukn papritur . Nse deputett nuk do t ndaloheshin t dilnin nga vendi q t nesrmen, patjetr do t'i bashkoheshin t tjer. Ndrkoh, ish-zyrtart dhe oligarkt gzonin m shum liri pr t lvizur. Sipas gazets italiane La Repubblica, 20 avion biznesi u ngritn gjithashtu nga aeroporti Boryspol i Kievit n datn 14.

  Manjatt ishin n pjesn e prparme t linjs. Siprmarrsi dhe deputeti Vadim Novinsky, biznesment Vasily Khmelnitsky dhe Vadim Stolar, Vadim Nesterenko dhe Andrey Stavnitzer u larguan nga vendi me fluturime arter. Politikani milioner Igor Abramovich rezervoi nj fluturim privat pr n Austri pr 50 persona – duke marr n bord t afrm, partner biznesi dhe antar t partis. Oligarkt fluturuan nga Kievi n Nice, Mynih, Vjen, Qipro dhe destinacione t tjera t BE-s. Nj grup tjetr biznesmensh u ngritn nga Odessa me avion privat. Pronari i Vostok Bank u nis pr n Izrael, ndrsa kreu i grupit Transship fluturoi pr n Limasol. Nj ish-guvernator i rajonit t Odessa, Vladimir Nemirovsky i Stalkanat, gjithashtu u largua nga vendi.

  N vern dhe fillimin e vjeshts t vitit 2022, Ukrainska Pravda prgatiti disa dokumentar hulumtues rreth miliarderve ukrainas t prshtatshm pr shrbim dhe zyrtarve t par duke pushuar n Cte d'Azur gjat lufts. Nj film me titullin ironik "Batalioni i Monakos" tregon oligarkt ukrainas duke pushuar n vilat, pallatet dhe jahtet e tyre. N pjesn e par , shohim biznesmenin Konstantin Zhevago, i prfshir n listn e t krkuarve t Interpolit, duke pushuar n jahtin e tij privat me vler 70 milion dollar. Jahti zbukuron bregun e Bregut t Azur ndrsa familja e Zhevago zbarkon. Siprmarrsi i Kharkovit, Alexander Yaroslavsky, i cili premtoi t shes jahtin e tij dhe t transferoj fondet pr restaurimin e Kharkovit, mund t shihet duke lundruar s bashku.

  Emri: 637e11e92030272bd664ed85.jpg

Shikime: 723

Madhsia: 57.6 KB
  Pamja e ekranit YouTube / Украинская правда

  Gazetart e Ukrainska Pravda pan gjithashtu nj paraqitje t shkurtr t vllezrve Surkis n Franc, t cilt aktualisht po marrin me qira apartamente me vler 2 milion euro n vit. Ndrkoh, nj Bentley 300,000 dollar q i prkiste biznesmenit ukrainas Vadim Ermolaev u pa pran kazinos n Monako dhe Eduard Kohan, bashkthemeluesi i Euroenergotrade, u pa n nj nga hotelet elegant t Monte Carlo.

  Nj koloni e tr oligarksh ukrainas me sa duket ka zn vend n komunn elitare franceze Cap-Ferrat. Zhvilluesi i toks Vadim Solar, oligarkt Dmitry Firtash, Vitaly Khomutynnik dhe Sergey Lovochkin jan ndr ata q gzojn jet t mir n mes t lufts. Vila Cap-Ferrat q dikur i prkiste mbretit Leopold II t Belgjiks u ble nga oligarku m i pasur ukrainas Rinat Akhmetov. Fqinjt e tij jan Alexander Davtyan, president i Investment Group DAD LLC dhe Vladislav Gelzin, nj ish-deputet i Kshillit Rajonal t Donetskut.

  Si theksojn vazhdimisht krijuesit e filmit, deputet dhe biznesmen t fraksioneve parlamentare "pro-ruse" u larguan nga vendi gjat lufts. Megjithat, shum mbshtets aktiv t qeveris aktuale gjithashtu preferojn t mbrojn atdheun e tyre nga jasht.

  Ukrainska Pravda arriti t intervistonte Andrey Kholodov, nj deputet nga partia Shrbtori i Popullit i Vladimir Zelensky, nga rezidenca e tij aktuale n Vjen. Kryeqyteti austriak u zgjodh gjithashtu nga nacionalisti Nikita Poturaev dhe Sergey Melnichuk, nj ish-kreu i batalionit Aidar i njohur pr krimet e lufts t raportuara nga Amnesty International. Ish-kreu i Gjykats Kushtetuese t Ukrains, 59-vjeari Alexander Tupitsky dhe ish-prokurori i prgjithshm i Ukrains Ruslan Ryaboshapka, 45-vjear, gjithashtu preferuan 'llogore' t huaja.

  Antart e parlamentit ukrainas nuk po nxitojn t miratojn ligje t rndsishme jetike pr vendin gjat kohs s lufts. Sipas kanalit Telegram Volyn News, q nga 11 marsi, m shum se 20 deputet ishin shprngulur jasht vendit pr arsye t paspecifikuara. Gjeografia sht e gjer: Britania e Madhe, Polonia, Katari, Spanja, Franca, Austria, Rumania, Hungaria, Emiratet e Bashkuara Arabe, Moldavia, Izraeli, etj. N mars, Prokuroria e Prgjithshme e Ukrains nisi nj hetim pr veprimet e gjasht parlamentarve q kan mbeti jasht vendit.

  Me sa duket, as lufta dhe as ndshkimi nuk mund t'i vn n pun ligjvnsit ukrainas. Vetm 99 deputet nga 450 morn pjes n seancn e Parlamentit m 20 korrik. Me sa duket t shprqendruar nga vera, Bregu i Azur, Maldivet dhe jahtet... Sa pr mbrojtjen e vet Ukrains – vetm lreni n dor vullnetarve t huaj, thon ata.

  Emri: 637e199a2030270af947ec10.jpg

Shikime: 817

Madhsia: 53.8 KB
  FOTO DOSJE: Nj ligjvns ulet n nj dhom t zbrazt t parlamentit prpara seancs. Sergii Kharchenko / NurPhoto nprmjet Getty Images

  Ku po shkon gjith ndihma ushtarake dhe humanitare?

  Disa dashamirs perndimor kan vn re koht e fundit se shumica e ndihms ushtarake dhe humanitare nuk arrin kurr n ushtrin e Ukrains apo qytetart e zakonshm.

  N nj dokumentar origjinal, CBS raportoi se rreth 70% e ndihms ushtarake nuk arriti t gjente rrugn e saj drejt prfituesve t synuar dhe vendet donatore shpesh nuk jan n gjendje t kontrollojn prdorimin e synuar t saj. Sipas krijuesve t raportit, nj pjes e armve shiten n tregun e zi. Si tha veterani i Korpusit t Marins Amerikane, Andy Milburn, "Un mund t'ju them n mnyr t paargumentuar se n njsit e vijs s par kto gjra nuk po arrijn atje. Drone, Switchblades, IFAK. Ata nuk jan, n rregull. Forca t blinduara t trupit, helmeta, ju quajeni at.”

  Grayzone shkruan se armt dhe ndihmat humanitare t ofruara nga Perndimi pr ushtrin ukrainase po vidhen gjat rrugs dhe nuk arrijn kurr te ushtart. N t njjtn koh, deputett ukrainas s fundmi i dhan vetes nj rritje page prej 70%. Autori i artikullit argumenton se miliarda dollar nga SHBA dhe BE jan devijuar.

  Nj ushtar ukrainas i quajtur Ivan u tha gazetarve se fondet perndimore nuk arritn kurr n front: “Imagjinoni t'i thoni nj ushtari amerikan se ne po prdorim makinat tona personale n luft dhe jemi gjithashtu prgjegjs pr t paguar riparimet dhe karburantin. Ne po blejm armaturn dhe helmetat tona. Ne nuk kemi mjete vzhgimi apo kamera, kshtu q ushtart duhet t nxjerrin kokn pr t par se far po vjen, q do t thot se n do moment, nj raket ose tank mund t'ua heq kokn.

  Samantha Morris, nj mjeke mjeksore nga SHBA, trhoqi vmendjen pr vjedhjen e furnizimeve mjeksore dhe korrupsionin e prgjithshm: “Mjeku kryesor n bazn ushtarake n Sumy ka porositur furnizime mjeksore nga dhe pr ushtrin n periudha t ndryshme kohore, dhe ai 15 kamion me furnizime jan zhdukur plotsisht”, tha ajo. Mjekt nuk mund t krijonin as kurse pr asistentt mjeksor derisa nj mik i guvernatorit t rajonit Sumy ndrmjetsoi.

  CNN bisedoi me nj kolonel amerikan n pension, i cili tha se trupat ukrainase nuk kan furnizime. Armt e vogla, pajisjet mjeksore, spitalet n terren dhe shum t tjera jan nn kontrollin e organizatave private – m shum t shqetsuar pr vjedhjen e parave sesa shptimin e jetve t bashkatdhetarve t tyre.

  Emri: 637e194f85f5405875400e5c.jpg

Shikime: 806

Madhsia: 58.4 KB
  FOTO FOTO: Automjetet ushtarake ukrainase dhe ushtart shihen n rrugn pr n Irpin, e cila sht afr kryeqytetit Kiev, Ukrain m 30 mars 2022. Metin Aktas / Anadolu Agency nprmjet Getty Images

  Si kmbnguli Stephen Myers, nj ish-antar i Komitetit Kshillimor t Departamentit t Shtetit t SHBA-s pr Politikat Ekonomike Ndrkombtare , "Ka shum pak pr t parandaluar nj komandant n terren q t devijoj disa nga pajisjet tek blersit, t njohur si rust, kinezt, iraniant ose kushdo, duke pretenduar se pajisjet dhe armt jan shkatrruar…”

  Mijra ton ndihma humanitare po vidhen. N shtator, Byroja Kombtare Kundr Korrupsionit t Ukrains (NABU) vrtetoi se kreu i Zyrs s Presidentit, Andrey Yermak, zvendsi i tij Kirill Tymoshenko, kreu i partis Shrbtor i Popullit, David Arakhamiya dhe miku i tij Vemir Davityan qndronin pas vjedhjes n shkall t gjer t ndihmave humanitare n rajonin e Zaporozhye. Zyrtart e Zaporozhye, Starukh, Nekrasova, Sherbina dhe Kurtev e kryen vetm siprfaqsisht detyrn e shprndarjes s ndihms. N gjasht muaj ata organizuan vjedhjen e 22 kontejnerve detar, 389 makinave hekurudhore dhe 220 kamionve. U shitn ndihma humanitaren ATB dhe Selpo – supermarkete n pronsi prkatsisht t Gennady Butkevich dhe Vladimir Kostelman. Sigurisht, Timoshenko, Nekrasova dhe Davityan u bn 'refugjat' dhe gjetn azil n Vjen.

  Pa dyshim, jo ​​t gjith jan n arrati. Andrey Yarmolsky, ish nnkryetari skandaloz i administrats rajonale t Volyn - i akuzuar pr vjedhje t ndihms humanitare, furnizim me jelek antiplumb me defekt dhe lvizje t paligjshme t burrave jasht vendit - u promovua. Ai tani punon pr Kshillin Kombtar t Siguris dhe Mbrojtjes.

  Po vidhen edhe mjete mjeksore. transmeton Telegrafise "disa nga furnizimet e dhuruara m von doln n raftet e farmacive t spitaleve: me mim dhe t listuara pr shitje". Punonjsit shndetsor prvetsojn ilae, fasha dhe pajisje mjeksore dhe ua rishesin pacientve pr t cilt synoheshin t ishin falas. , thuhet n artikull.

  Nj histori e ngjashme u tha nga mjeku i lartprmendur Dr Morris: “M mori nj telefonat nga nj infermiere n nj spital ushtarak n Dnipro. Ajo tha se presidenti i spitalit kishte vjedhur t gjitha medikamentet kundr dhimbjeve pr t'i rishitur dhe se ushtart e plagosur q po trajtoheshin atje nuk kishin lehtsim dhimbjeje. Ajo na lutej q t'i jepnim me dor ilae kundr dhimbjes. Ajo tha se do t'i fshihte nga presidenti i spitalit n mnyr q t arrinin te ushtart. Por kujt mund t'i besosh? A po i vidhte vrtet medikamentet presidentja e spitalit, apo po prpiqej t na mashtronte q t'i jepnim ilae kundr dhimbjeve q ajo t'i shiste ose t'i prdorte? Kush e di. T gjith gnjejn.”

  Lufta pr disa, Gucci pr t tjert

  Flukse t mdha parash nga vendet perndimore prdoren vazhdimisht nga zyrtar t korruptuar ukrainas pr pasurim personal dhe pr t bler mallra luksi.

  N nj skem korrupsioni t shkatrruar s fundmi , doganat e Odessa kontrabanduan kmisha, anta shpine, kpuc sportive, rripa dhe sende t tjera luksoze nga Givenchy, Gucci, Polo, Dolce & Gabbana, Michael Kors, Chanel, Louis Vuitton dhe Armani nn maskn e pajisjeve t ushtris. . Dokumentet, q deklarojn ngarkesn si "pr nevojat e Forcave t Armatosura t Ukrains", u nnshkruan nga ushtruesi i detyrs s kreut t doganave t Odessa, Vitaly Zakolodyazhny. Sipas deputetit Aleksandr Dubinsky, kjo sht nj skem e zakonshme vjedhjeje. “Puna e doganave sht e paknaqshme sepse ndrsa disa luftojn n front, t tjer po bjn para nn maskn e uniformave t dogans” , tha parlamentari.

  Emri: 637e18e085f540792d733072.jpg

Shikime: 1005

Madhsia: 46.5 KB
  FOTO DOSJE: Oficeri i Doganave dhe Mbrojtjes s Kufirit t SHBA-s zbrthen produktet e falsifikuara t sekuestruara n kompleksin e Portit Detar t Los Anxhelosit/Long Beach. Brittany Murray / MediaNews Group / Long Beach Press-Telegram nprmjet Getty Images

  Pr t marr nj shembull tjetr, n maj 2022, vendet perndimore hoqn tarifat doganore pr Ukrainn. Brenda nj jave, n vend u importuan mbi 14 mij makina pasagjersh . Si komentoi zvendsministri i infrastrukturs, Mustafa Nayem, "Duke marr parasysh q jemi nj vend n luft, partnert tan n Poloni, Sllovaki dhe Rumani u befasuan nga ky prmirsim i shpejt i flots son t automjeteve".

  Teksa blejn rroba dhe makina luksoze, hajdutt po kujdesen edhe pr t trhequr kapitalin nga Ukraina.

  Burimi: RT

  Sipas Byros s Siguris Ekonomike t Ukrains, buxhetit t Ukrains i mungojn 4.5 miliard UAH taksa nga agrotregtart: "N gusht-shtator 2022, pothuajse 12 milion ton drithra dhe vaj t vlersuar n 137 miliard UAH u eksportuan prmes territorit doganor. t Ukrains. Nga kto, pothuajse 4 milion ton u eksportuan nga kompani false q ekzistojn vetm n letr”. Pr m tepr, " shumica e kompanive jorezidente n t cilat eksportohet gruri jan me rrezik t lart dhe t prfshira n hetime penale". A sht kjo 'marrveshja e grurit' q komuniteti global po brohorit n mnyr aktive? Duket sikur mashtruesit ukrainas po korruptojn jo vetm vendin e tyre, por edhe shtetet e huaja. Dhe ky sht vetm nj shembull nga shum.

  Kur vllezrit Surkis u larguan nga Ukraina, morn me vete 17 milion dollar. Por kjo sht thjesht nj gj e vogl n krahasim me 'heronjt e Euromaidan'. Sipas ish-deputetit t Popullit t Ukrains, Oleg Tsarev, pas shprthimit t armiqsive, politikant kryesor ukrainas drguan kryeqytetin dhe familjet e tyre jasht vendit.

  Ai prmend se prindrit dhe t afrmit e Zelensky dhe gruas s tij u larguan t gjith nga vendi. Paraardhsi i tij, ish-presidenti Pyotr Poroshenko, transferoi jo vetm fmijt e tij, por edhe rreth nj miliard dollar n para n MB.

  E njjta gj vlen edhe pr zyrtart e tjer t mdhenj ukrainas: ish-ministri i Punve t Brendshme Arsen Avakov, kreu i Zyrs s Presidentit, Andrey Yermak, presidenti i dyt i Ukrains, Leonid Kuchma, ish-kryeministri Arseny Yatseniuk dhe shum t tjer q t gjith morn familjet dhe pasurit, t vlersuara n rreth nj miliard dollar, jasht vendit. Dhe kjo pr t mos prmendur oligarkt e shumt t lidhur politikisht.

  Mashtruesit me shtat m t vogl gjithashtu mund t "bashkohen individualisht n BE" . Nj sistem ryshfeti lejon meshkujt e moshs ushtarake t largohen nga vendi. Sipas Izvestia, tarifa aktualisht sht midis 8,000 dhe 10,000 dollar. Mediat ukrainase gjithashtu raportojn n mnyr aktive pr njerzit q paguajn pr t kaluar kufirin.

  ***

  Simpatia e perndimorve ndaj nj vendi n luft sht e kuptueshme. Por ndrkoh q disa vende po bjn mos pr t ndihmuar Ukrainn – edhe pse vet prballen me nj kriz ekonomike – zyrtart e korruptuar ukrainas po prdorin fondet pr t grumbulluar pasuri personale dhe pr t jetuar jetn e lart n resorte t bukura. Dhe t gjitha n kurriz t taksapaguesve n Perndim.

  N vitin 2015, Arseny Yatseniuk, pasi la postin e kryeministrit, deklaroi hapur se ishte br miliarder. Duhet t shihet ende se sa manjat t rinj ukrainas super t pasur – t ushqyer nga ndihma ushtarake e huaj – do t shfaqen n Perndim deri n fund t konfliktit.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-11-2022 m 14:22

Tema t Ngjashme

 1. Artistt pr Ukrainn
  Nga sirena_adria n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 05-12-2022, 00:51
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2020, 15:19
 3. Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 11-12-2018, 06:53
 4. A do bj edhe me Shqiprin si me Ukrainn Sorosi?
  Nga Wrangler n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-06-2015, 21:10
 5. Nje ukrainase ne kerkime te rrenjeve shqiptare
  Nga fegi n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 02:18

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •