Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Botrori zgjon popullin kinez nga gjumi: Protesta n mbar vendin. "Posht Komunizmi!"

  - Kina bllokon postimin viral t WeChat q kritikon politikat e ashpra t Covid
  - Post kritikoi divergjencn e Kins nga pjesa tjetr e bots pr virusin
  - Llogaria e autorit u bllokua pr "shkelje" t rregullave t WeChat

  Emri: 3a3b0e56962cadd909987d45e33c49dc7adcb4c6.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 22.2 KB
  Pamja e ekranit t postimit t WeChat tashm t fshir Burimi: Bloomberg

  Nj postim i mediave sociale q vinte n pikpyetje politikat e Kins pr Covid u hoq dhe autori u bllokua pasi u b viral n platformn WeChat t vendit t martn - duke folur pr shqetsimet n rritje t publikut pr qndrimin e Pekinit dhe ndjeshmrin e vazhdueshme mbi kritikat ndaj qasjes s tij t jashtme.
  Postimi u hoq pasi mblodhi 100,000 klikime, numri maksimal i zbuluar publikisht n WeChat, aplikacioni i kudondodhur i mesazheve n pronsi t Tencent Holdings Ltd t Kins.

  Autori i paidentifikuar, llogaria e t cilit n WeChat tani sht bllokuar, ngriti nj sr pyetjesh drejtuar Komisionit Kombtar t Shndetit t vendit, duke prfshir pse Kina vazhdon t vendos kufizime kaq t ashpra pr Covid-in kur pjes t tjera t bots -- prfshir Hong Kongun -- gzojn kushte shum m afr, nse nuk prputhet, me periudhn para pandemis.

  "Audiencat n Kupn e Bots n Katar nuk mbajn maska ​​ose nuk u krkohet t ken n dispozicion rezultatet e testit PCR - a nuk jan ata n t njjtin planet q ne jetojm? A nuk i dmton virusi Covid?” pyeti personi.

  Ndr sfidat e tjera q u jan vn autoriteteve:

  Brja publike e shkalls s vdekshmris s varianteve t Covid omicron

  Krahasimi i shkalls s vdekjeve me gripin e zakonshm dhe shpjegimi pse Covid duhet t konsiderohet ndryshe

  Vlersimi i kostos s vazhdimit t politiks Covid Zero n rast se virusi nuk mund t eliminohet

  Shpjegimi i dobis s vazhdimit me raunde t shumta t testeve masive

  Detajimi i kritereve pr kufizimet dhe kontrollet q duhen hequr, dhe deklarimi nse masat do t mbeten pr nj koh t pacaktuar n munges t standardeve shkencore dhe objektive

  Shpjegimi se cilat jan shqetsimet n kontinent n nj koh kur Hong Kongu sht n nj gjendje pothuajse normale pas lehtsimit t kufizimeve disa muaj m par, pa ai qytet t ket vuajtur nga burimet e tij mjeksore

  Duke shpjeguar pse njerzit vazhdojn t infektohen pasi jan vaksinuar dhe duke thn qart nse vaksinat jan efektive.

  Artikulli u ripostua gjersisht nga prdoruesit e WeChat para se t fshihej. Llogaria q e mbante at sht bllokuar, me nj mesazh q shfaqet duke thn se WeChat mori ankesa dhe prcaktoi se postimi "shkelte rregullat e lidhura".

  Incidenti vjen mes paknaqsis n rritje t publikut me qasjen e Kins ndaj Covid, e cila mbetet shum kufizuese pavarsisht urdhrave t ktij muaji nga udhheqsit kryesor pr ta br at m t shnjestruar. N vend t ksaj, zyrtart kan forcuar kontrollet n disa zona, duke uar n ulje t lvizshmris pasi konsumatort qndrojn n shtpi. Zonat e rndsishme ekonomikisht si provinca bregdetare e Guangdong, si dhe qytetet duke prfshir Chongqing dhe Pekin, po shohin nj rritje t shpejt t rasteve.

  Ndrsa bllokimet e vazhdueshme pr Covid po nxisin zemrimin dhe protestat e publikut, kritikat e drejtprdrejta dhe t hollsishme t strategjis s Kins jan t rralla n forumet publike t vendit, duke e br t rndsishm kt postim dhe faktin q u lexua kaq gjersisht prpara heqjes s tij. Interneti dhe media e Kins jan shum t kontrolluara dhe videot e demonstratave jan hequr nga platforma si WeChat n t kaluarn.

  Burimi: Bloomberg

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kinezi nga Botrori n Katar: Prse vetm ne kinezt duhet t mbajm maskn?

  TV i qeveris kineze CENZURON lojrat e Kups s Bots pr t shmangur shfaqjen e tifozve q nuk mbajn maska ​​​​pr fytyrn ndrsa shprthejn protestat kundr masave ultra t ashpra t vendit pr Covid

  - Kina ka nj politik Covid Zero e cila ka pjes t mdha t vendit n mbyllje
  - Turmat po protestojn pasi nj zjarr vrau 10 persona n nj kompleks njsi t mbyllur
  - Tani mund t zbulohet se CCTV po censuron fotot e turms nga Kupa e Bots nga arritja n Kin, n mnyr q vendasit t mos shohin tifozt e pa maskuar duke u argtuar n Katar
  - Klikoni ktu pr t gjitha lajmet tuaja m t fundit sportive ndrkombtare n Daily Mail Australia

  Nga JOSH ALSTON

  Tifozve kinez t futbollit u sht transmetuar nj burim i censuruar i Kups s Bots FIFA n Katar , ndrsa politikant prpiqen me dshprim t ndalojn imazhet e turmave t mdha dhe t pamaskuara q arrijn te popullata lokale ndrsa protestat trbohen kundr masave t ashpra Covid.

  FIFA ka kontrolluar fort vizionin e treguar nga Kupa e Bots dhe do komb merr t njjtin ushqim - prve Kins .

  Nj krahasim i pamjeve nga Kupa tregon se kompania e transmetimit t Televizionit Qendror t Kins (CCTV) ka prgjuar vizionin nga turneu dhe ka kontrolluar t shtnat e turms duke prdorur nj vones prej 30 sekondash.

  Emri: 64996093-11475909-image-a-17_1669601721697.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 115.9 KB
  Imazhet si kjo fotografi e gjer e tifozve kanadez gjat ndeshjes s tyre n Kupn e Bots FIFA kundr Kroacis jan censuruar nga arritja n Kin.

  Pamja q tregon tifozt pa mask sht hequr sepse ndrsa shumica e bots ka kaluar nga masat e bllokimit pandemik, Kina ende prballet me kufizime t ashpra sipas politiks s saj Covid Zero.

  Disa rajone t Republiks Popullore t Kins jan ende n izolim, banort kinez jan detyruar t bjn teste pr Covid do dit dhe protesta t mdha n rrug kan shprthyer me demonstrues q bjn thirrje q politikant t japin dorheqjen.

  Protestat jan intensifikuar q nga nj zjarr vdekjeprurs n nj kompleks t njsis Urumqi n rajonin perndimor t Xinjiang, duke vrar 10 persona dy dit m par. Ndrtesa ishte nn izolim pavarsisht se cilsohej si rrezik i ult pr Covid.

  Covid Zero, politika e rrept e miratuar nga presidenti i Kins Xi Jinping, sht kritikuar gjersisht me nj numr rekord rastesh n mbar vendin, pasi virusi rritet.

  Mosbindja civile sht rritur n t gjith vendin, duke prfshir protesta pasive dhe kundrshtim t drejtprdrejt ndaj Partis Komuniste, Jinping dhe politiks s diskutueshme.

  Korrespondenti i Korporats Australiane t Transmetimeve (ABC) n Azin Lindore, Bill Birtles, tregoi ndryshimin trondits n vizionin q po merr Kina duke prdorur krahasime krah pr krah me furnizimin e Kups s Bots SBS q po shijojn australiant.

  'Kshtu q mendova se ishte BS q transmetuesi qeveritar i Kins po censuronte fotografit e tifozve n Kupn e Bots pr shkak t zemrimit t bllokimit n shtpi. Por sht e vrtet”, ka postuar ai n Twitter.

  'Ktu jan burimet e drejtprdrejta nga SBS & CCTV (i cili ka nj vones prej 32 sekondash). Si shpjegoi @DreyerChina, CCTV shmang pamjet nga afr t turms.

  Emri: 64996105-11475909-image-a-18_1669601810027.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 36.1 KB

  “Ktu sht goli kanadez nga e njjta ndeshje. Furnizimi ndrkombtar q marrin t gjith t tjert tregon fansat nga afr. CCTV i largon ato shkrepje me prurje t trajnerve ose shkrepje t gjera. Shikuar 2 ndeshje - shum e qart. Megjithat sht e paprsosur - nj tifoz brohorits u rrmbye n riprodhimin:

  'Pra, t dyshuarit e zakonshm do t pretendojn se TV CCTV e qeveris s Kins nuk po censuron pamjet nga afr t turms sepse disa t shtna kalojn… ose ata zgjedhin t prdorin poza t ndryshme… por sht shum e qart. Edhe pse nj bashkshort n Pekin m tha se nuk kishte vn re asgj t pazakont”, prfundoi ai me nj emoji duke qeshur.

  Ish-punonjsi i Sky Sports, Fox Sports dhe AP Sports Mark Dreyer krijoi China Sports Insider n 2013 dhe ai gjithashtu ka vn n dukje vizionin e censuruar n Twitter.

  Disa njerz ende refuzojn ta shohin kt, ndaj vendosn ta gjurmojn. Brenda nj minute, ndodhi kjo: foto nga afr t tifozve kanadez dhe kroat n BBC/International, t zvendsuara nga nj fotografi solo e trajnerit kanadez John Herdman n CCTV,' postoi ai.

  “aste m von, Kroacia shnoi. Pjesa tjetr e bots pa foto t tifozve kroat t gzuar, por n CCTV ata shfaqn pamjet nga afr t dy trajnerve. Rasti pushoi.'

  Censura vjen n t njjtn koh q nj gazetar i BBC-s q mbulonte nj protest kundr bllokimit n Kin u arrestua gjat protestave t egra mbi diktaturn e Xi Jinping dhe bllokimet Covid n shtat qytete kineze, prfshir Shangain, Nanjing dhe Guangzhou.

  Edward Lawrence i BBC-s sht operator i kamers pr zyrn e Korporats n Kin dhe ai u filmua duke u trhequr zvarr nga oficert e Xi-t ndrsa brtiste n mnyr t dshpruar: 'Telefononi konsullatn tani!' tek nj mik.

  Disa or para arrestimit t tij, Lawrence kishte postuar n Twitter: "Jam n skenn e protests s jashtzakonshme kundr Covid-zero mbrm n Shangai. Shum njerz jan mbledhur ktu n heshtje duke par. Shum polic. Dy vajza vendosn lule t cilat u hoqn menjher nga policia. Nj burr kaloi me makin me gishtin e mesm drejt policis. #shanghai'.

  Emri: 64995907-11475909-image-a-15_1669601416360.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 46.2 KB
  Oficert e policis arrestojn njerz gjat nj proteste kundr frenimit t Covid n vendin e nj vigjilje qiriri pr viktimat e zjarrit Urumqi n Shangai

  Ai u mbajt pr disa or prpara se t lirohej dhe nj zdhns i BBC tha se ata ishin t shqetsuar pr trajtimin e tij.

  “BBC sht jashtzakonisht e shqetsuar pr trajtimin e gazetarit ton Ed Lawrence, i cili u arrestua dhe u prangos ndrsa mbulonte protestat n Shangai”, tha zdhnsi.

  Emri: 64995905-11475909-image-a-16_1669601420039.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 64.8 KB
  Njerzit mblidhen pr nj vigjilje dhe mbajn flet t bardha letre n shenj proteste ndaj kufizimeve t Covid, ndrsa prkujtojn viktimat e nj zjarri n Urumqi, ndrsa shprthimet e Covid vazhdojn n Pekin  “Gjat arrestimit sht rrahur dhe shkelmuar nga policia. Kjo ka ndodhur gjat kohs q ai punonte si gazetar i akredituar.

  “sht shum shqetsuese q nj nga gazetart tan sht sulmuar n kt mnyr gjat kryerjes s detyrs. Ne nuk kemi pasur asnj shpjegim zyrtar apo falje nga autoritetet kineze, prtej pretendimit t zyrtarve q m von e liruan se e kishin arrestuar pr t mirn e tij n rast se e kapte Covid nga turma. Ne nuk e konsiderojm kt nj shpjegim t besueshm.'

  Burimi: Daily Mail

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Botrori zgjon popullin kinez nga gjumi: Protesta n mbar vendin. "Posht Komunizmi!"

  Revolucioni Covid i Kins: Tre vjet zemrim n rritje pr obsesionin e Pekinit me bllokimet e dshtuara po shprthen n t gjith vendin... por Xi 'do t godas dhe do t ndshkoj ashpr protestuesit'

  - Protestat kundr Xi Jinping dhe politiks s tij zero-Covid po prhapen n t gjith Kinn
  - Qindra doln n rrug n nj shfaqje t paprecedent zemrimi kundr sundimit t tij
  - Ekspertt paralajmrojn se goditja sht 'e pashmangshme' me aktivistt q prballen me 'dnim t rnd'

  Nga CHRIS PLEASANCE

  Mezi nj muaj m par Xi Jinping mori nj mandat t tret historik si lider i Kins me pothuajse nj pshpritje proteste - nj pankart e mbshtjell n nj mbikalim t Pekinit ishte e vetmja shenj e mospajtimit kundr sundimit t tij, me pronarin e saj t gjurmuar dhe ndshkuar me shpejtsi.

  Pak e menduan at ather, por ai flamur - q bn thirrje pr t'i dhn fund politikave drakoniane me zero-Covid dhe heqjen e Xi si lider - ishte nj paralajmrim i asaj q do t vinte: Nj shprthim zemrimi pasi tre vjet bllokime t dshtuara u bn shum pr t. ariu.

  Demonstratat kundr Xi-t, goditjet e tij shtypse ndaj Covid-it dhe sundimi gjithnj e m autoritar tani po prfshijn vendin - me aktivistt q dalin n rrugt e Pekinit, Shangait, Wuhan dhe Nanjing n nj val t paprecedent mosmarrveshjeje.

  Xi nuk i ka pranuar ende marshimet, por pak presin q ai t trhiqet. Dr Alan Mendoza paralajmroi MailOnline se Pekini 'do t godas ashpr dhe do t ndshkoj ashpr protestuesit' ndrsa media shtetrore publikoi sot editoriale q mbrojn zero-Covid.

  Emri: 65013857-11476739-image-a-1_1669652003717.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 79.6 KB
  Puntort e veshur me Hazmat shihen n rrugt e Pekinit ndrsa Kina godet nj nga shprthimet m t mdha t Covid deri m sot duke prdorur bllokime dhe testime masive

  Emri: 65013865-11476739-image-a-2_1669652012516.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 101.9 KB
  Punonjsit shndetsor kinez qndrojn n radh pr t marr testet e tyre Covid n nj vend testimi celular n Pekin, ku jan vendosur kufizime t rrepta t virusit n mes t nj shprthimi

  Dr Mendoza, drejtor i grupit t ekspertve pr politikn e jashtme, Shoqria Henry Jackson, tha: "Ky sht nj shqetsim serioz pr Xi, duke qen se ai sapo sht vendosur si diktator i prjetshm dhe nuk do t kishte pritur nj mospajtim kaq t hapur".

  “Megjithat, nuk sht ekzistencial pasi shteti i tij i mbikqyrjes dhe zbatimit n mnyr t pashmangshme do t godas ashpr dhe do t ndshkoj ashpr protestuesit.

  "Kina ishte n gjendje t shkatrronte Hong Kongun nga larg, kshtu q nuk ka asnj mundsi q kjo lvizje t marr flak n tokn e brendshme."

  Ndrkoh Steve Tsang, kreu i Institutit SOAS China n Universitetin e Londrs, i tha Financial Times se 'braktisja e zero-Covid tani do t ishte shum e turpshme dhe nj shenj dobsie' pr Xi.

  "Un mendoj se [Xi] do t kthehet n shtypje t nj forme pr t zhdukur protestat e mtejshme kundr politiks dhe udhheqjes s tij," shtoi ai.

  Prplasjet midis aktivistve dhe policis kan ndodhur tashm n Shangai - i cili vuajti nga nj bllokim prej muajsh Covid n fillim t ktij viti - me kameramanin e BBC Edward Lawrence t arrestuar dhe rrahur nga oficert n qytet.

  Media shtetrore shkoi n mbrojtjen e Xi-t sot, me The People's Daily t hnn q publikoi nj editorial q mbshtet pjest kryesore t politiks s tij t nnshkrimit zero-Covid.

  “Zbulimi dhe kontrolli n koh i personave t infektuar n shoqri, identifikimi dhe kontrolli i sakt i kontakteve t ngushta, si dhe prcaktimi dhe shpallja n koh dhe e sakt e zonave t rrezikut jan elsi pr t shfrytzuar mundsin pr parandalimin dhe kontrollin e epidemis”, shkruan gazeta.

  Emri: 65002389-11476739-image-m-5_1669630731285.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 48.3 KB

  Emri: 65002397-11476739-image-a-6_1669630738389.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 49.3 KB
  Qindra njerz kan dal n rrug n qytete anemban Kins n nj shprthim t papar zemrimi kundr politikave drakoniane t Xi Jinping pr zero-Covid (foto, Wuhan)

  Emri: 65002435-11476739-image-a-7_1669630775460.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 72.7 KB
  Demonstruesit n Pekin mbajn copa letre t zbrazta n nj deklarat t dukshme mbi censurn shtetrore dhe lirin e fjals

  Emri: 65002423-11476739-image-a-11_1669630795065.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 70.4 KB
  Policia n Shangai arreston nj aktivist pas prleshjeve me demonstruesit q pan gjithashtu nj kameraman t BBC-s t arrestuar dhe rrahur


  Emri: 65002439-11476739-image-a-4_1669630729412.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 55.9 KB
  Studentt n nj universitet n qytetin e Nanjing ndezin telefonat e tyre ndrsa mblidhen n protest kundr sundimit gjithnj e m autoritar t Xi

  Editoriali u botua me emrin Zhong Yin - nj emr stilolaps t cilin Financial Times sugjeron q tregon linjn zyrtare t partis n Covid.

  Megjithat, i njjti editorial foli edhe pr '20 masat' t shpallura s fundmi q synojn t lehtsojn disa pjes t politiks.

  N rajonin perndimor t Kins Xinjiang, disa masa do t fillojn t lehtsohen nga e marta, kan njoftuar zyrtart.

  Ai vjen pasi nj zjarr n nj apartament n qytetin e Urumqi vrau t paktn 10 dhe ndezi protestat, pasi shum njerz fajsuan bllokimet e Covid pr vonimin e shptimtarve.

  Pekini mohon t ket qen rasti dhe ka fajsuar 'forcat me motive t fshehta' pr lidhjen e t dyjave.

  Nga e marta, katr milion banort e Urumqit - disa prej t cilve kan qen t mbyllur n shtpit e tyre pr muaj t tr - do t lejohen t udhtojn me autobus pr t kryer pun brenda distrikteve t tyre.

  Disa biznese thelbsore n zonat 'me rrezik t ult' mund t aplikojn gjithashtu pr t rifilluar operacionet - me kapacitet 50 prqind - ndrsa transporti publik dhe fluturimet do t fillojn 't rifillojn n mnyr t rregullt', than zyrtart.

  Urumqi gjithashtu do t rifilloj shrbimet e dorzimit t parcelave - por punonjsit e logjistiks do t duhet t qndrojn n nj 'qark t mbyllur' n konviktet e kompanive.

  Kina mbetet e vetmja ekonomi e madhe me nj politik strikte zero-Covid, me autoritetet lokale q shtypin edhe shprthimet e vogla me bllokime t rrepta, fushata testimi masive dhe karantina t gjata.

  Ndrsa shum kishin pritur q politika t zbutej pas kongresit pes-vjear t Partis Komuniste n pushtet muajin e kaluar, Pekini n vend t ksaj u dyfishua. Kjo nxiti zemrimin publik q po luhet tani n rrugt e disa prej qyteteve m t mdha t Kins.

  "Njerzit tani kan arritur nj pik vlimi sepse nuk ka pasur nj rrug t qart pr t'i dhn fund politiks zero-Covid," tha Alfred Wu Muluan, nj ekspert i politiks kineze n Universitetin Kombtar t Singaporit (NUS), pr gazetn franceze AFP.

  Emri: 65004415-11476739-image-a-17_1669631502137.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 70.4 KB
  Kina po prjeton nj val t paprecedent t Covid-it e cila ka shkaktuar bllokime t ashpra, regjime testimi dhe mandate maskash

  Emri: 65013823-11476739-image-a-3_1669652046392.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 62.4 KB
  Nj grua kineze sht testuar pr Covid n Shangai, e cila sht goditur nga jav t tra bllokimesh t rrepta pas shprthimeve n qytet

  Emri: 65013867-11476739-image-a-4_1669652050775.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 71.7 KB
  Burrat me kostume mbrojtse ecin n rrug ndrsa shprthimet e koronavirusit vazhdojn n Pekin

  Yasheng Huang, nj profesor n MIT, tha n Twitter se udhheqja e re e lart e partis e prbr nga besnikt e Xi Jinping ishte e prkushtuar ndaj zero-Covid.

  "Prpara Kongresit t 20-t kishte shpresa pr ndryshim politikash, por lidershipi i Kongresit e prishi plotsisht kt pritje, duke i detyruar njerzit t ndrmarrin veprime n duart e tyre," tha Huang.

  Zemrimi pr bllokimet e Covid sht shndrruar gjithashtu n thirrje pr ndryshime m t gjera politike, me disa n Shangai hert t dieln madje duke brohoritur "Xi Jinping, largohu!" CCP, largohu!'

  Studentt q protestuan n Universitetin elitar t Pekinit Tsinghua t dieln brohoritn "demokraci dhe sundim t ligjit, liri t shprehjes".

  Dhe demonstruesit n Pekin t dieln mbrma brtisnin parulla duke krkuar 'lirin e artit' dhe 'lirin pr t shkruar!'

  Demonstruesit n t gjith Kinn kan mbajtur gjithashtu flet t zbrazta letre q simbolizojn censurn.

  "Nuk m kujtohen protestat publike q bnin thirrje drejtprdrejt pr lirin e shtypit n dy dekadat e fundit," tha shkenctarja politike Maria Repnikova n nj postim n Twitter.

  "Ajo q sht shum intriguese n lidhje me kto protesta sht se si prqendrimi i vetm n #covidlockdown u shndrrua shpejt n shtje m t gjera politike," tha ajo.

  Kryesisht t rinj dhe t ditur n mediat sociale, protestuesit jan organizuar n internet dhe kan prdorur truke t uditshme pr t protestuar kundr censurs shtetrore - nga mbajtja e letrave bosh deri te artikujt n internet q prbhen nga kombinime t pakuptimta fjalsh 'pozitive' pr t trhequr vmendjen ndaj mungess s fjals s lir.

  "Protestuesit jan shum t rinj dhe zemrimi nga fundi sht shum, shum i fort," tha profesori i NUS, Wu.

  Ajo q do t shqetsoj veanrisht lidershipin e partis, than analistt, sht zemrimi i protestuesve ndaj pushtetit t lart t Kins. Kjo, argumentojn ata, sht e paprecedent q nga mitingjet pro-demokracis n 1989 q u shtypn pamshirshm.

  "Pr sa i prket shkalls dhe intensitetit, kjo sht protesta e vetme m e madhe nga t rinjt n Kin q nga lvizja studentore n 1989," tha pr AFP Willy Wo-Lap Lam, antar i lart n institutin e politikave t mbrojtjes t Fondacionit Jamestown.

  “N vitin 1989 studentt ishin shum t kujdesshm q t mos sulmonin me emr udhheqjen e partis. Kt her ata kan qen shum specifik (n lidhje me dshirn pr nj ndryshim) n udhheqje.'

  Shtrirja e protestave - nga universitetet elitare n Pekin n qytetet qendrore t Kins si Wuhan dhe Chengdu - sht e dukshme, tha Lam.

  Analist t tjer paralajmruan kundr krahasimeve me ngjarjet e prgjakshme t vitit 1989.

  "Mund t mos ket krkes gjithprfshirse pr reforma politike prtej prfundimit t zero-Covid," shkroi Chenchen Zhang, nj asistent profesor n Universitetin Durham. "Rinia urbane sot u rrit me rritjen ekonomike, mediat sociale, kulturn popullore t globalizuar."

  'E kaluara nuk duhet t kufizoj imagjinatn ton.'

  Protestat e rralla publike n Kin zakonisht prqendrohen te zyrtart dhe firmat vendase, me Pekinin "t hedhur n nj drit dashamirse pr t ardhur dhe pr t shptuar njerzit nga korrupsioni lokal", tha nj ekspert.

  "N kto protesta, qeveria qendrore sht tani n shnjestr sepse njerzit e kuptojn se zero-Covid sht nj politik qendrore," tha pr AFP Mary Gallagher, drejtore e Qendrs pr Studime Kineze n Universitetin e Miiganit.

  Ekspertt ishin t ndar nse Pekini do t prgjigjet me karotn apo shkopin.

  “Zemrimi sht shum i fort, por nuk mund t arrestosh t gjith”, tha Wu.

  Peter Frankopan, profesor i historis globale n Universitetin e Oksfordit, e prshkroi rolin e policis si delikat.

  “Do t ket nj simpati t konsiderueshme, veanrisht me oficert m t rinj, pr protestuesit. Kshtu q dhnia e urdhrit pr goditje sjell edhe rreziqe”, tha ai pr AFP.

  Udhheqja do t detyrohet t prballet publikisht me trazirat.

  “Xi ose udhheqs t tjer t nivelit t lart do t duhet t dalin hert a von. Nse jo, ekziston rreziku q protestat t vazhdojn m von”, tha Lam.

  Me hyrjen e protestave n ditn e tret, ekspertt than se ka t ngjar q tubimet t vazhdojn.

  "M duket se paknaqsia po rritet, n vend q t bjer," tha Frankopan.

  Protestat e Covid n Kin: Afati kohor

  Paknaqsia ka lindur pr muaj t tr n Kin pr politikn e vendit pr zero-Covid, me testime t pamshirshme masive, bllokime t lokalizuara dhe kufizime t udhtimit duke shtyr shum n t gjith vendin n prag.

  Dhe kto zhgnjime tani jan derdhur n rrugt e disa prej qyteteve m t mdha t Kins, ndrsa protestuesit bjn thirrje pr t'i dhn fund bllokimeve dhe liri m t mdha politike.

  Ktu sht nj afat kohor i protestave kryesore t lidhura me Covid q nga fillimi i vitit.

  - Frustrimet e Shangait -

  Nj bllokim rraskapits n Shangai nga fundi i marsit bleu vezullimet e para t dukshme t mospajtimit t gjer kundr kufizimeve t Covid.

  Masat shkaktuan protesta sporadike dhe mungesa ushqimore – t dyja pothuajse t padgjuara n metropolin m t pasur t Kins.

  N prill, nj video-montazh gjasht-minutsh i videoklipeve audio t banorve t dshpruar u b shpejt viral n Kin prpara se t censurohej.

  Prdoruesit e mediave sociale postuan videon n formate t shumta pr t'i shmangur censurs, n valn m t madhe t protests n internet q kur sinjalizuesi i Wuhan Covid dhe mjeku Li Wenliang vdiq n shkurt 2020.

  - Protestat n kampus -


  N maj, qindra student n nj kampus t Universitetit elitar t Pekinit n Pekin protestuan kundr masave t rrepta t bllokimit q lejonin m shum liri t lvizjes pr stafin sesa studentt.

  Protesta e rrall u mbyll m von pasi zyrtart ran dakord t lehtsonin disa kufizime.

  Kampuset n t gjith Kinn jan mbyllur pr pothuajse t gjith pandemin, duke ndaluar vizitort dhe duke i penguar studentt t kthehen lehtsisht n shtpi.

  - Protestat e banks Henan -

  Nga maji deri n korrik, qindra depozitues bankash, t cilt humbn parat e tyre kur disa banka rurale n provincn Henan ngrin depozitat, u mblodhn n kryeqytetin e provincs Zhengzhou pr t demonstruar.

  Disa protestues raportuan se kodet e tyre shndetsore Covid n mnyr t pashpjegueshme u kthyen n t kuqe pas mbrritjes n Zhengzhou, duke i ndaluar ata t udhtojn dhe akuzuan zyrtart pr ndrhyrje n sistemin.

  Kodet shndetsore prdoren n gjurmimin e kontakteve dhe lidhen me dokumentet e identitetit. N shum qytete n t gjith Kinn, skanimi i nj kodi shndetsor sht nj krkes pr t hyr n hapsirat publike dhe pr t prdorur transportin publik.

  - Protestat e Tibetit -

  N tetor, qindra n kryeqytetin rajonal tibetian, Lhasa, t kontrolluar fort, organizuan nj demonstrat t rrall, kundr nj bllokimi t ashpr q vazhdoi pr gati tre muaj.

  Videot treguan qindra njerz - t cilt dukej se ishin kryesisht puntor migrant t etnis kineze Han - duke marshuar npr rrug, duke krkuar q t lejoheshin t ktheheshin n shtpi.

  Protestat u zhvendosn n nj zon pran Pallatit Potala, rezidenca tradicionale e Dalai Lams, udhheqsit shpirtror t mrguar t Tibetit.

  - Ura e Pekinit -

  Po at muaj, vetm disa dit prpara se partia n pushtet e Kins t hapte nj kongres historik, nj protestues sfidues vuri dy pankarta t pikturuara me dor me slogane q kritikonin politikat e Partis Komuniste n an t nj ure n Pekin.

  “Nuk ka teste pr Covid, dua t siguroj jetesn. Jo revolucion kulturor, un dua reforma. Nuk ka bllokime, dua lirin. Jo drejtues, dua t votoj. Jo gnjeshtra, dua dinjitet. Nuk do t jem skllav, do t jem qytetar”, shkruhej n nj pankart.

  Pankarta tjetr u bnte thirrje qytetarve t dilnin n grev dhe t largonin 'diktatorin tradhtar Xi Jinping'.

  - Prplasjet e Guangzhou -

  N nntor, protestuesit n metropolin jugor t Guangzhou u prleshn me policin , pasi bllokimet u zgjatn pr shkak t rritjes s infeksioneve.

  Videot q qarkulluan n mediat sociale dhe t verifikuara nga AFP treguan qindra njerz q dilnin n rrug, disa duke rrzuar kordont q synonin t mbanin banort e mbyllur t largoheshin nga shtpit e tyre.

  "Jo m testime", brohoritn protestuesit, me disa q hodhn mbeturina n drejtim t policis.

  - Foxconn proteston -

  Protestat e dhunshme shprthyen n fabrikn m t madhe n bot t iPhone , n qytetin Zhengzhou, provincn Henan.

  Qindra staf n fabrik, n pronsi t gjigantit t teknologjis tajvaneze Foxconn, marshuan pr shkak t mosmarrveshjeve mbi pagat dhe kushtet, me disa prleshje midis protestuesve dhe policis s trazirave.

  Foxconn m von u ofroi rekrutve t rinj nj bonus t barabart me 1,400 dollar pr t'i dhn fund kontratave dhe pr t'u larguar, n nj prpjekje pr t zhdukur trazirat.

  Fabrika e prhapur me m shum se 200,000 puntor ka qen e mbyllur q nga tetori pas nj rritjeje t infeksioneve Covid.

  - Protestat Urumqi -

  Qindra doln n rrugt e kryeqytetit rajonal t Xinjiang, Urumqi n fund t nntorit, sipas videove q qarkulluan n mediat sociale, duke br thirrje pr t'i dhn fund masave t bllokimit q kan prekur rajonin pr tre muajt e fundit.

  Pamjet e verifikuara pjesrisht nga AFP i treguan ata duke u grumbulluar jasht zyrave t qeveris s qytetit gjat nats, duke brohoritur: "Hiqni bllokimet!"

  Protestat ndodhn pasi nj zjarr vrau 10 persona n nj bllok apartamentesh t qytetit. Prdoruesit e mediave sociale pretenduan se masat e bllokimit i penguan banort t largoheshin nga shtpit e tyre n koh dhe vonuan aksesin n kompleks nga shrbimet e urgjencs.

  Protestat e rralla masive n rajonin e kontrolluar fort nga policia ndezn nj val trazirash t ngjashme dhe vigjilje zie npr qytetet dhe kampuset kineze.


  Burimi: Daily Mail

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Botrori zgjon popullin kinez nga gjumi: Protesta n mbar vendin. "Posht Komunizmi!"

  Pekini nxjerr tanket, ekonomia n kriz – ’po ndodh n Kin?

  Emri: 1645116_1.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 30.4 KB
  Pamje e tankeve te nxjerra nga qeveria kineze ne Pekin (nentor 2022)

  COVID-19 nuk sht e vetmja arsyeje prse Kina po dshmon lkundjet m t forta qysh prej protestave m t egra anti-qeveritare n sheshin Tiananmen.

  Tanket n rrugt kineze kan nxitur frikn e prsritjes s skenave t dhunshme t vitit 1989, kur qeveria kineze mposhti me dhun protestat qytetare, duke ln qindra t vrar, prfshi dhjetra student.

  Kt her, masat anti-COVID jan kthyer n shkaktart kryesor t protestave masive n vend, edhe pse ato nuk jan t vetmet. Qysh prej gushtit, protestat kan prfshir Kinn, por jo pr arsyeje t COVID-19, por pr shkak t nj fenomeni t njohur si ‘bank run’.

  Emri: 1x-1-1920x1269.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 39.6 KB
  Foto e protestave te vitit 1898 ne Sheshin Tiananem, Kine.

  ‘Bank run’ sht nj fenomen i cili ndodh kur pr shkak t friks se p.sh. nj valut apo aksion do t humbas vler, klientt drejtohen me shpejtsi drejt bankave apo bankomateve pr t trhequr parat nga llogaria e tyre, duke br q shum shpesh kursimet e tyre t bllokohen – kjo sepse nj prqindje shum e vogl e fondeve t poseiduara nga bankat jan para t thata, ndrsa pjesa m e madhe gjendet n form likuide, si borxhet apo kredit.

  Por pse po ndodh ky fenomen n Kin?

  Qindra vet u arrestuan n Kin gjat vers n prpjekje pr t mposhtur protestat n skandalin bankar gjat t cilit qindra mijra depozitues kinez humbn shum nga kursimet e tyre.

  Q nga prilli, katr bankat kryesore n nj nga provincat m t mdha kineze t Henanit kan ngrir depozita me vler miliona dollar, duke shkaktuar panik tek mbi qindra mijra klient n nj ekonomi tashm t goditur nga bllokimet e Covid-19.

  Depozituesit n kto banka ishin joshur me premtime pr kthime vjetore deri n 18%.

  Emri: https___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_220710193018-01-zhengzhou-protest.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 59.9 KB
  Foto e protestuesve para bankave n Henan, Kin

  Ky fenomen sht br gjithnj e m i shpesht vitet e fundit dhe shum institucione financiare n Kin jan akuzuar pr parregullsi dhe korrupsion.

  Ekspertt gjithashtu shqetsohen se kjo mund t jet vetm nj simptom e nj problemi shum m t madh financiar, t shkaktuar nga kriza e kredive hipotekare dhe rritja e kredive t kqija n Kin. Kjo pasi, shum analist mendojn se bankiert kinez po rrezikojn t rikrijojn flluskn e krizs financiare t vitit 2008 n Wall Street, SHBA, ku qindra mijra amerikanve me nj historik jo t mir financiar dhe rroga t ulta, prej vitesh iu ishte dhn kredi pr t bler shtpi nga agjent bankar t cilt e dinin mir se ata nuk do t’i prballonin dot shpenzimet.

  Kjo krijoi flluskn q oi n falimentimin e qindra institucioneve financiare n SHBA, t cilat sigurisht u shptuan m von nga shteti, edhe pse qindra mijra qytetar amerikan i humbn prfundimisht shtpit e tyre.

  Rreth nj e katrta e totalit t aseteve n sistemin bankar kinez mbahen nga rreth 4,000 huadhns t vegjl, t cilt shpesh kan struktura jo transparente pronsie dhe qeverisjeje dhe jan m t prekshm ndaj korrupsionit dhe ngadalsimit ekonomik.

  Dhe prve t gjith ksaj, ekonomia kineze po prballet me masa t reja drakoniane nga frika e prhapjes s nj tjetr vale t COVID-19, gj q po shqetson ekspertt ekonomik n t gjith botn.

  35 kompanit m t mdha q prodhojn teste Covid-19 grumbulluan rreth 150 miliard juan (21 miliard dollar) t ardhura n gjysmn e par t vitit 2022, duke krijuar nj gjenerat t re miliardersh ‘pandemik’.

  Por jasht kompleksit Covid-industrial t Kins, ekonomia po vuan.

  Bllokimet dhe kufizimet e rnda n lvizje kan penguar besimin e konsumatorve dhe rritjen ekonomike.

  Gjat dy javve t fundit ato kan frymzuar protesta n t gjith vendin, me tensione q u prshkallzuan gjat fundjavs.

  T rinjt kan vazhduar protestat n rrugt e Shanghait dhe qyteteve t tjera, por censura e thell e qeveris kineze po e bn gjithnj e m t pamundur t kuptohet situata reale me t ciln po prballen qytetart kinez.

  Euronews

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-01-2018, 15:26
 2. T krishtert orthodhoks festojn Ujin e Bekuar n mbar vendin
  Nga arbereshi_niko n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-01-2017, 11:05
 3. Kryeministri Rama: "T prishen prefekturat n mbar vendin!"
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-06-2015, 15:24
 4. Basha: Protesta n mbar vendin kundr oligarkve Rama-Meta
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 07:06
 5. Opozita e majt, protesta n mbar vendin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 05:07

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •