Uebsajtet e prgatitjes s taksave kan drguar informacione financiare t prdoruesve tek Facebook

Markup gjeti shrbime duke prfshir TaxAct, TaxSlayer dhe H&R Block q drgonin t dhna t ndjeshme.

Nga SIMON FONDRIE-TEITLER, ANGIE WALLER dhe COLIN LECHER

Ky artikull u publikua s bashku me The Markup , nj redaksi jofitimprurse q heton se sa institucionet e fuqishme po prdorin teknologjin pr t ndryshuar shoqrin ton

Emri:  pixel_tax_site_final__1_.jpg

Shikime: 55

Madhsia:  77.5 KB

Shrbimet kryesore t regjistrimit t taksave si H&R Block, TaxAct dhe TaxSlayer kan transmetuar n heshtje informacione t ndjeshme financiare n Facebook kur amerikant depozitojn taksat e tyre n internet, ka msuar The Markup.

T dhnat , t drguara prmes kodit t prdorur gjersisht t quajtur Meta Pixel, prfshijn jo vetm informacione si emrat dhe adresat e emailit, por shpesh edhe informacione m t detajuara, duke prfshir t dhnat mbi t ardhurat e prdoruesve, statusin e dosjeve, shumat e rimbursimit dhe shumat e bursave t kolegjit t vartsve.

Informacioni i drguar n Facebook mund t prdoret nga kompania pr t fuqizuar algoritmet e saj t reklamimit dhe mblidhet pavarsisht nse personi q prdor shrbimin e depozitimit t taksave ka nj llogari n Facebook ose platforma t tjera t operuara nga pronari i saj Meta.

do vit, Shrbimi i t Ardhurave t Brendshme prpunon rreth 150 milion kthime individuale t paraqitura n mnyr elektronike dhe disa nga shrbimet m t prdorura t dosjeve elektronike prdorin pikselin, zbuloi The Markup .

Kur prdoruesit regjistrohen pr t depozituar taksat e tyre me shrbimin popullor TaxAct, pr shembull, atyre u krkohet t japin informacion personal pr t llogaritur kthimet e tyre, duke prfshir sa para fitojn dhe investimet e tyre. Nj piksel n faqen e internetit t TaxAct drgoi m pas disa nga ato t dhna n Facebook, duke prfshir statusin e regjistrimit t prdoruesve, t ardhurat e tyre bruto t rregulluara dhe shumn e rimbursimit t tyre, sipas nj rishikimi nga The Markup . T ardhurat u rrumbullakosn n mijshen m t afrt dhe rimbursimet n njqinden m t afrt. Pikseli drgoi gjithashtu emrat e t varurve n nj format t turbullt - por prgjithsisht t kthyeshm .

TaxAct, i cili thot se ka rreth 3 milion "konsumator dhe prdorues profesionist" prdor gjithashtu mjetin analitik t Google n faqen e tij t internetit dhe The Markup gjeti t dhna t ngjashme financiare, por jo emra, q i drgoheshin Google prmes mjetit t tij.

TaxAct nuk ishte i vetmi shrbim i depozitimit t taksave duke prdorur Meta Pixel. Gjigandi i prgatitjes s taksave H&R Block, i cili gjithashtu ofron nj opsion regjistrimi n internet q trheq miliona klient n vit , nguliti nj piksel n faqen e tij q mblodhi informacione mbi prdorimin e llogaris s kursimeve shndetsore t skedarve dhe grantet dhe shpenzimet e shkollimit t kolegjeve t vartsve.

TaxSlayer, nj tjetr shrbim dosjesh i prdorur gjersisht, drgoi informacione personale n Facebook si pjes e sistemit t "prputhjes s avancuar" t kompanis s mediave sociale, i cili mbledh informacione pr vizitort e internetit n nj prpjekje pr t'i lidhur ata me llogarit e Facebook. Informacioni i mbledhur prmes pikselit n faqen e TaxSlayer prfshin numrat e telefonit, emrin e prdoruesit q plotson formularin dhe emrat e do varsi t shtuar n deklarat. Ashtu si me TaxAct, informacioni specifik demografik pr nj prdorues ishte i turbullt, por ende i prdorshm pr Facebook pr t lidhur nj prdorues me nj profil ekzistues. TaxSlayer ka thn se ka prfunduar 10 milion deklarata tatimore federale dhe shtetrore vitin e kaluar.

Markup gjeti gjithashtu kodin e pikselit n nj faqe pr prgatitjen e taksave t operuar nga nj kompani e kshillave financiare dhe softuerve t quajtur Ramsey Solutions, e cila prdor nj version t shrbimit t TaxSlayer. Ai piksel mblodhi edhe m shum t dhna personale nga nj faqe prmbledhse e deklaratave tatimore, duke prfshir informacionin mbi t ardhurat dhe shumat e rimbursimit. Ky informacion nuk u drgua menjher pas vizits s faqes, por vetm kur vizitort klikuan titujt e drop-down pr t par m shum detaje t raportit t tyre.

Edhe Intuit, kompania q drejton softuerin dominues t skedarve n internet n Amerik, prdori pikselin. TurboTax i Intuit, megjithat, nuk drgoi informacion financiar te Meta, por, prkundrazi, emrat e prdoruesve dhe hern e fundit kur nj pajisje u fut. Kompania e mbajti pikselin trsisht jasht faqeve prtej hyrjes.

"Ne e marrim privatsin e t dhnave t klientve tan shum seriozisht," tha Nicole Coburn, nj zdhnse pr TaxAct, n nj email. "TaxAct, n do koh, prpiqet t pajtohet me t gjitha rregulloret e IRS." Angela Davied, nj zdhnse pr H&R Block, tha se kompania “vlerson rregullisht praktikat tona si pjes e angazhimit ton t vazhdueshm ndaj privatsis dhe do t rishikoj informacionin”.

Megan McConnell, nj zdhnse pr Ramsey Solutions, tha n nj email se kompania "zbatoi Meta Pixel pr t ofruar nj prvoj m t personalizuar t klientit".

“Ne NUK e dinim dhe nuk u njoftuam kurr se informacioni i taksave personale po mblidhej nga Facebook nga Pixel”, thuhet n deklarat. “Sapo e morm vesh, menjher informuam TaxSlayer t aktivizonte Pixel nga Ramsey SmartTax.”

Pasi Markup kontaktoi TaxSlayer, zdhnsja Molly Richardson tha n nj email se kompania kishte hequr pikselin pr t vlersuar prdorimin e tij. "Privatsia e klientve tan sht e nj rndsie t madhe dhe ne i marrim shum seriozisht shqetsimet pr informacionin e klientve tan," tha ajo, duke shtuar se Ramsey Solutions "vendosi gjithashtu t heq pikselin".

Rick Heineman, nj zdhns pr Intuit, tha se piksel i kompanis “nuk gjurmon, mbledh apo ndan informacionin q prdoruesit futin n TurboTax gjat paraqitjes s taksave t tyre”, megjithse Intuit “mund t ndaj disa informacione pa kthim tatimor, si emrin e prdoruesit, me partnert e marketingut pr t ofruar nj prvoj m t mir t klientit,” si mos shfaqja e reklamave Intuit n Facebook pr njerzit q kan tashm llogari. Kompania tha se sht n prputhje me rregulloret, por ka modifikuar pikselin pr t mos drguar m emra prdoruesish.

Mandi Matlock, nj lektor i Shkolls Juridike t Harvardit, i fokusuar n ligjin tatimor, tha se gjetjet e The Markup treguan se taksapaguesit "sigurojn disa nga informacionet m t ndjeshme q ata zotrojn, dhe ato po shfrytzohen".

"Kjo sht e tmerrshme," tha ajo. "sht me t vrtet."

T hnn, pasi TaxAct u kontaktua nga The Markup pr koment, faqja e kompanis nuk drgoi m detaje financiare si t ardhurat dhe shumn e rimbursimit te Meta, por vazhdoi t drgonte emrat e personave n ngarkim. Faqja gjithashtu vazhdoi t drgonte informacion financiar n Google Analytics. Gjithashtu q nga e hna, TaxSlayer dhe Ramsey Solutions kishin hequr pikselin nga faqet e tyre t regjistrimit t taksave dhe TurboTax kishte ndaluar drgimin e emrave t prdoruesve prmes pikselit n hyrje. Faqja e H&R Block po vazhdonte t drgonte informacion mbi llogarit e kursimeve shndetsore dhe grantet e shkollimit n kolegj.

Si i gjurmon prdoruesit Meta Pixel
Meta e bn kodin e pikselit t disponueshm lirisht pr kdo q e dshiron, duke i lejuar bizneset t vendosin kodin n faqet e tyre sipas dshirs.

Prdorimi i kodit ndihmon si Facebook ashtu edhe bizneset. Kur nj klient vjen n faqen e internetit t nj biznesi, piksel mund t regjistroj se cilt artikuj ka shfletuar klienti, pr shembull, nj T-shirt. M pas, biznesi mund t synoj reklamat e tij n Facebook tek njerzit q e shikuan at kmish, duke e lejuar biznesin t gjej nj audienc q mund t jet tashm e interesuar pr produktet e tij.

Meta fiton edhe financiarisht. Kompania thot se mund t prdor t dhnat q mbledh nga mjetet si piksel pr t fuqizuar algoritmet e saj, duke i ofruar asaj njohuri mbi zakonet e prdoruesve n internet.

Strategjia ka qen e suksesshme pr Facebook. N vitin 2018, kompania i tha Kongresit se kishte m shum se 2 milion piksele n t gjith ueb-in – nj operacion masiv i grumbullimit t t dhnave q shumica e prdoruesve t internetit nuk e shohin kurr.

"Praktika sht e kudogjendur," tha Jon Callas, drejtor i teknologjis s interesit publik n Electronic Frontier Foundation, i cili tha se ai mbeti n "shok, por jo befasi" nga gjetjet e The Markup .

Disa nga koleksionet e ndjeshme t t dhnave t analizuara nga The Markup duket se lidhen me sjelljet e paracaktuara t Meta Pixel, ndrsa disa duket se lindin nga personalizimet e bra nga shrbimet e depozitimit t taksave, dikush q vepron n emr t tyre ose softuer tjetr t instaluar n sajt.

Pr shembull, Meta Pixel mblodhi informacione t llogaris s kursimeve shndetsore dhe shpenzimeve t kolegjit nga faqja e H&R Block sepse informacioni u shfaq n titujt e faqeve t internetit dhe konfigurimi standard i Meta Pixel mbledh automatikisht titullin e nj faqeje q prdoruesi po shikon, s bashku me adresn e internetit t faqe dhe t dhna t tjera. Ishte n gjendje t mblidhte informacione t t ardhurave nga Ramsey Solutions sepse informacioni u shfaq n nj prmbledhje q zgjerohej kur klikohej. Prmbledhja u zbulua nga piksel si nj buton dhe n konfigurimin e tij t paracaktuar, piksel mbledh tekst nga brenda nj butoni t klikuar.

Piksele t ngulitura nga TaxSlayer dhe TaxAct prdorn nj veori t quajtur " prputhje automatike e avancuar ". Kjo veori skanon formulart n krkim t fushave q mendon se prmbajn informacion personal t identifikueshm , si numrin e telefonit, emrin, mbiemrin ose adresn e emailit, dhe m pas drgon informacionin e zbuluar te Meta. N faqen e TaxSlayer, kjo veori mblodhi numrat e telefonit dhe emrat e skedarve dhe vartsve t tyre. N TaxAct, ai mblodhi emrat e personave n ngarkim.

T dhnat e mbledhura nga veoria e prputhjes drgohen n nj form t turbullt t njohur si hash, t ciln Meta thot se prdoret pr t " ndihmuar n mbrojtjen e privatsis s prdoruesit ". Por kompania n prgjithsi mund t prcaktoj versionin e para-errsuar t t dhnave. N fakt, Meta prdor n mnyr eksplicite informacionin e hashuar pr t lidhur t dhna t tjera pixel me profilet e Facebook dhe Instagram.

Ky funksion i pikselit u aktivizua si parazgjedhje kur Markup konfiguroi nj piksel prov t bashkangjitur me nj llogari biznesi, por mund t aktivizohej duke klikuar nj els gjat konfigurimit.

Kur TaxAct drgoi shuma dollarsh si t ardhurat bruto t rregulluara te Meta, ato u transmetuan si parametra n nj " ngjarje t personalizuar ", t cilat drgohen vetm nse pikeli sht konfiguruar prtej parazgjedhjes nga nj operator uebsajti ose nj aplikacion tjetr q operatori i faqes n internet shton n sajtin e tij. . TaxAct nuk iu prgjigj pyetjeve nse dhe pse e konfiguroi pikselin n kt mnyr.

Ka kufizime pr llojet e t dhnave q Meta thot se do t mbledh prmes pikselit. Kompania thot se nuk dshiron q informacione t ndjeshme t'i drgohen, prfshir t dhnat financiare, dhe se prdor filtrim t automatizuar pr t bllokuar t dhnat potencialisht t ndjeshme. Qendra e saj e ndihms thot se ndalon drgimin e informacionit, duke prfshir numrat e llogaris bankare ose t karts s kreditit ose "informacionet n lidhje me llogarin ose statusin financiar t nj individi".

Megjithat, nj lloj specifik i t dhnave t ndaluara - t ardhurat - ishte pikrisht ajo q dy faqet e taksave drguan n Facebook, gjetn The Markup . T dhnat e drguara n Facebook nga TaxAct sugjerojn se ai m par po drgonte gjithashtu nj parametr t emrtuar "interes_student_loan", i cili tani po filtrohet nga piksel para se t drgohet.

Nga janari deri n korrik t ktij viti, The Markup gjurmoi prdorimin e pikselit nga faqet e internetit si pjes e Pixel Hunt , nj partneritet me Mozilla Rally . Pr projektin, prdoruesit pjesmarrs instaluan nj shtes t shfletuesit q i dha Markup nj kopje t t gjitha t dhnave t ndara me Meta prmes pikselit.

Markup zbuloi fillimisht informacionin e ndjeshm u nda nga prgatitsit e taksave prmes t dhnave t ndara nga pjesmarrsit e Pixel Hunt. Markup m pas u regjistrua pr llogarit n aplikacionet ueb t kompanive dhe prdori seksionin "Rrjeti" i Chrome DevTools , nj mjet i integruar n shfletuesin Chrome t Google, pr t riprodhuar dhe konfirmuar t dhnat.

N fillim t ktij viti, me ndihmn e pjesmarrsve t Pixel Hunt, The Markup gjeti t dhna t ndjeshme t drguara n Facebook n faqen e internetit t aplikimit pr ndihm studentore t Departamentit t Arsimit , faqet e internetit t shtatznis n kriz dhe faqet e internetit t spitaleve t njohura .

Meta mbledh aq shum t dhna saq edhe vet kompania ndonjher mund t mos jet n dijeni se ku prfundon. N fillim t ktij viti, Vice raportoi pr nj dokument t rrjedhur n Facebook, t shkruar nga inxhinier t privatsis n Facebook, t cilt than se kompania "nuk kishte nj nivel adekuat kontrolli dhe shpjegueshmrie mbi mnyrn se si sistemet tona prdorin t dhnat", duke e br t vshtir premtimin se nuk do t prdorte disa t dhna pr qllime t caktuara.

N at koh, nj zdhns i kompanis i tha Vice se Facebook ka "procese dhe kontrolle t gjera pr t menaxhuar t dhnat dhe pr t respektuar rregullat e privatsis".

N prgjigje t pyetjeve t The Markup n lidhje me prdorimin e pikselit nga faqet e internetit t taksave, Dale Hogan, nj zdhns pr Meta, vuri n dukje rregullat e kompanis pr informacionin e ndjeshm financiar.

"Reklamuesit nuk duhet t drgojn informacione t ndjeshme pr njerzit prmes Mjeteve tona t Biznesit," shkroi Hogan n nj deklarat t drguar me email. “T bsh kt sht n kundrshtim me politikat tona dhe ne i edukojm reklamuesit q t konfigurojn si duhet mjetet e biznesit pr t parandaluar q kjo t ndodh. Sistemi yn sht projektuar pr t filtruar t dhnat potencialisht t ndjeshme q mund t zbuloj.”

Zdhnsja e Google, Jackie Bert, tha n nj email se kompania "ka politika t rrepta kundr reklamave ndaj njerzve bazuar n informacione t ndjeshme" dhe se t dhnat e Google Analytics "jan t paqarta, q do t thot se nuk jan t lidhura me nj individ dhe politikat tona i ndalojn klientt t na drgojn t dhna q mund t prdoren pr t identifikuar nj prdorues.”

IRS rregullon nga afr t dhnat tatimore
Nina Olson, drejtoresha ekzekutive e Qendrs jofitimprurse pr t Drejtat e Tatimpaguesve, ishte avokatja kombtare e taksapaguesve n Shrbimin e t Ardhurave t Brendshme midis 2001 dhe 2019, nj pozicion n agjenci q synonte t prfaqsonte interesat e taksapaguesve.

Si pjes e rolit t saj n IRS, ajo kontribuoi n zhvillimin e rregulloreve q rregullojn zbulimin e informacionit tatimor. Olson tha se rregulloret e IRS q kontrollojn mnyrn se si shrbimet e depozitimit t taksave private mund t prdorin t dhnat jan qllimisht "shum t forta".

Sipas rregulloreve q ajo ndihmoi n zhvillimin, prgatitsit e taksave – duke prfshir kompanit e dosjeve elektronike – mund t prdorin informacionin q marrin nga taksapaguesit vetm pr qllime t kufizuara; pr do gj prtej lehtsimit t menjhershm t depozitimit, prgatitsi duhet t marr plqimin e nnshkruar nga prdoruesi q shpjegon marrsin dhe informacionin e sakt q zbulohet.

Qeveria shkon aq larg sa t prshkruaj edhe madhsin e shkronjave t krkesave pr zbulim, duke thn se duhet t jet "e njjta madhsi ose m e madhe se teksti normal ose standard i trupit t prdorur nga faqja e internetit ose paketa e softuerit".

Dnimet pr zbulimin e t dhnave pa plqim jan potencialisht t ashpra: gjobat dhe madje edhe burgimi jan t mundshme, megjithse Olson tha se ajo nuk ishte n dijeni t ndonj shtje penale q ishte ndjekur.

Markup shqyrtoi faqet e internetit t prgatitjes s taksave pr zbulime q prmendnin n mnyr specifike Meta ose Facebook, por nuk i gjetn ato. N vend t ksaj, disa kompani prfshin marrveshje relativisht t gjera pr zbulimin e informacionit.

TaxAct, pr shembull, u krkoi prdoruesve t miratonin drgimin e informacionit t tyre tatimor tek kompania motr e saj, TaxSmart Research LLC, n mnyr q t mund t "zhvillonte, ofronte dhe ofronte produkte dhe shrbime" pr prdoruesit. Ai gjithashtu deklaroi, "TaxSmart Research LLC mund t prdor ofruesit e shrbimeve dhe partnert e biznesit pr t prmbushur kto detyra." Ndrkoh, H&R Block prfshiu pothuajse t njjtn krkes pr zbulim, n mnyr q “H&R Block Personalized Services, LLC” t mund t ofronte produktet e veta. Kto faqe i ofruan prdoruesit opsionin pr t refuzuar ndarjen e informacionit tatimor, megjithse t dhnat u ndan me Facebook, pavarsisht se cilin opsion zgjodhn prdoruesit, sipas testeve t The Markup .

do zbulim nga nj prgatits tatimor duhet t siguroj qllimin dhe marrsin e sakt pr t qen n prputhje, tha Olson. "A kan ata nj list q thot se do t zbulojn shumat e rimbursimit, fmijt tuaj dhe fardo qoft n Facebook?" ajo tha. Nse jo, ato mund t jen n kundrshtim me rregulloret.

IRS nuk pranoi t komentonte ose t'u prgjigjej pyetjeve nse ndonj prej sajteve q ndajn informacione tatimore ishte n kundrshtim me ligjin tatimor.

Nuk ka rrugdalje pr taksapaguesit

Tatimpaguesit amerikan kan pak mundsi, vese t'u drejtohen kompanive private pr t paraqitur deklaratat e tyre.

Ndryshe nga vendet e tjera, Shtetet e Bashkuara kan nj sistem shum t privatizuar pr paraqitjen e taksave, nj sistem q shpesh krkon prdorimin e prgatitsve t taksave nga palt e treta. N vende t tjera, qeveria trajton llogaritjet dhe taksapaguesit thjesht miratojn numrat . Por pas nj shtytjeje t suksesshme lobimi nga kompanit private, prgatitsit e taksave n SHBA n mnyr efektive veprojn si ndrmjets midis taksapaguesve dhe qeveris.

Prgatitja e taksave tani sht nj biznes i madh: studiuesit e tregut kan vlersuar se sht nj industri m shum se 11 miliard dollar n Shtetet e Bashkuara.

Ekziston nj opsion i prgatitjes dhe depozitimit falas, por sht i kufizuar pr njerzit q fitojn 73,000 dollar ose m pak dhe mund t jet i vshtir pr t'u prdorur. Kompanit ofrojn programet e tyre tatimore pa pages prmes nj marrveshjeje me IRS, por jan kritikuar pr mos e vn lehtsisht opsionin n dispozicion.

Duke prdorur pikselin, The Markup zbuloi se IRS madje drejton n mnyr efektive taksapaguesit q prpiqen t depozitojn falas te disa prej kompanive. Nj pjes e vogl e shrbimeve t prgatitjes s taksave - duke prfshir TaxAct dhe TaxSlayer - jan pjes e marrveshjes, e njohur si Aleanca Falas e Dosjeve. TurboTax dhe H&R Block kan qen pjes e programit n t kaluarn.

Matlock i Harvardit tha se gjetjet e The Markup treguan pasojat pothuajse t pashmangshme t mbshtetjes n kompanit fitimprurse pr t trajtuar nj krkes t qeveris. sht nj proces q u ofron prdoruesve pak zgjedhje prvese t'i dorzojn t dhnat e tyre Facebook-ut nse duan t respektojn ligjin, tha ajo.

"sht zhgnjyese sepse taksapaguesit jan shtyr n kraht e ktyre kompanive private fitimprurse thjesht pr t prmbushur detyrimet e tyre pr paraqitjen e taksave," tha ajo. "Ne nuk kemi zgjidhje, n t vrtet, n kt shtje."

Burimi: TheVerge