Zgjedhjet e ardhshme vendore n Shqipri do t mbahen m 14 maj 2023, sipas dekretit t nnshkruar nga Presidenti i Shqipris, Bajram Begaj.
Gjithashtu theksohet se "Presidenti Begaj nxit t gjitha palt q t shkojn drejt ksaj date me prulsi dhe respekt ndaj qytetarve dhe kundrshtarve politik".
Katr vjet m par n Zgjedhjet e fundit vendore n Shqipri q u mbajtn m 30 qershor 2019 u fituan nga PS me kadidatin Erion Velia i cili sht aktualisht Kryebashkiak i Tirans.
Kryebashkiaku aktual i Tirans premtoi shum gjra dhe kishte br nj Program pr tu admiruar n se do t shikonin premtimet :
-Ne infrastruktur - 66 premtime. Tek premtimet n infrastruktur premtimet pikante ishin: `1. Do t kryhet normalizimi i trafikut dhe prcaktimi i zonave me trafik t kufizuar me
qllim reduktimin e ndotjes
10. Do t kryhet ndrtimi i nj strehe n prputhje me standardet europiane pr kafsht e
rrugs n territorin e bashkis
29. Do t pilotohet ideja e mesditave pa makina ku ndalohet lvizja e makinave n rrug t
caktuara midis ors 11:30 dhe 13:00
30. Do t kryhet zhvillim i mtejshm i qendrs s menaxhimit t trafikut me qllim pr t
rritur analizimin e trafikut, monitorimin dhe koordinimin n mnyr dinamike t gjith
semaforve t Tirans dhe devijimin e trafikut drejt akseve me m pak ngarkes
31. Do t krijohet nj sistem i qart dhe i thjesht i ndalimit t qarkullimit pr automjetet q
kryejn transport mallrash, furnizim apo ndrtim n or t caktuara dhe rrug t caktuara
t kryeqytetit
32. Do t krijohen zona me trafik t kufizuar n t cilat do t ndalohet qarkullimi i
automjeteve gjat orareve t pikut por pa penguar banort e zons dhe automjetet e
urgjencs
33. Do t kryhet kontroll i rrept pr t'i dhn fund fenomenit t uzurpimit t vendeve t
parkimit n Tiran
34. Do t investohet pr ndrtim parkingjesh nntoksore n partneritete publike private n
territorin e bashkis.`.
-N Arsim/Kultur/Sport 50 premtime.Tek premtimet n Arsim Kulture Sport premtime picante ishin: `34. Do t dyfishohen hapsirat sportive pr do 100000 banor brenda vitit t par t mandatit duke aktivizuar ambientet e shkollave si qendra komunitare dhe duke i vn ato
plotsisht n shrbim t sportit
35. Do t krijohen 40 ambiente sportive pr do 100000 banor brenda mandatit
36. Do t krijohen 90 ambiente t reja sportive n hapsirat e lira brenda blloqeve t banimit
37. Do t rehabilitohen t gjitha ambientet sportive n pronsi t Bashkis.`.
-N Mjedis Turizm - 23 premtime. Tek Premtimet Mjedis Turizmit picante ishin premtimet 4-5-6-7 : `4. Do t kryhet ndrtimi i nj impianti pr prpunimin dhe riciklimin e mbetjeve duke ndaluar rreptsisht djegien e tyre n territorin e bashkis
5. Do t kryhet rehabilitimi dhe gjelbrimi i 135810 m2 hapsira publike t liruara nga ndrtimet informale gjat 2 viteve t fundit n Tiran
6. Do t kryhet rigjenerim dhe transformim i ish zonave industriale t Tirans n hapsira t gjelbrta dhe n shrbim t komunitetit
7. Do t kryhet aplikim n projektin " Fasadat e Gjelbra" me qllim krijimin e hapsirave t gjelbrta vertikale`
-N Bujqsi -15 premtime. Tek premtimet bujqsore ishte premtimi 5: `Do t zbatohet politika t KM 0, n mnyr q njerzit nga Tirana t blejn produktet n Krrab`?!
-N Shrbimet Sociale 10 premtime. Tek premtimet ktu ishte premtimi Nr.6:`Do t kryhet, brenda 100 ditve t para t mandatit, shprndarja e t gjitha banesave sociale (385 banesa) dhe hartim i nj politike t mirfillt pr strehimin social`
-N ekonomi dhe punsim 15 Premtime. interesant ishte fakti se premtimi i 15 ishte: `N bashkpunim me Ministrin e Ekonomis do ti jepet biznesit q sht i fokusuar n produktet MADE in TIRANA, kapanone me qira 1 euro m2`?!
(PREMTIMET-TIRANA.pdf (portavendore.al)
Sot pas katr viesh jemi par nj tablloj tjetr t premtimeve t parealizuara si ato q veova msir, por edhe pr mos transparencn e buxhetit t Bashkis.
Pa i hyr problemeve t 60 bashkive t tjera, Bashkia e Tirans ka nj popullsi prej 1.2 milion banor megjith rrethinat dhe dihet vshtirsit q ka pr tu manaxhuar.
Sidoqoft problemet m t mprehta me t cilat ky kryebashkiak u prplas gjat drejtimit t ksaj Bashkie t cilat jan ln pa zgjidhj;
Problemi i plehrave dhe i incieratorit,
Problemi i pakingeve te ans rrugve
Problemi i pagimit t taksave pr pastrimin, pr taksat pr fmijet e kopshteve dhe erdheve dhe ata t shkoll n t ciln pagonin familje q nuk kishin probleme t tilla.
Problemi i pastirmit t rrugve sidomos n rrugt e bllokut ku asnj pastrues bashkie nuk futet.
Problemi i zhurmave nga makinat e mdha q lvizin n ms t dits n kundrshtim me Rregulloren e Rrugve por edhe nga zhurmat pas mesit t nats ku n rrug garojn me makina shofert e t fortve apo dhe t institucioneve t veccanta q nuk kan frik nga polict.
Problemi i vendosjes s parkimit t taksive do 50-100 m duke penguar familjet dhe individt e interesuar pr parkim.
Problemi i brjes s zons s hapsirs para Pallatit t Kulturs hapsir e cili zhduku 7 rrug komunikuese dhe detyron makinat t futn n rrug pa rrug, duke krijuar trafik t rnduar.
Problemi i mos realizimit t nj rrug direkte n form nnkalimi apo mbikalimi n qndr mbi hapsirn e madhe para Pallatit t Kulturs
Problemi i znies s vndeve t parkimit para pallateve me parkime private nga zyra private,
Dshtimi i logove `REZIDENT` t shprndara nga Bashkia pr ti vendosur n makinat e popullit q t parkojn pran vndit t banimit, e q faktikisht nuk vlejna aspak.
Sigurisht pshtimi m i madh pr Kryebashkiakun aktual sht kapja nga e ashtuquajtura `mafia e ndrtimeve` sepse ka dhn leje q kan dmtuar hapsirn e gjelbr prreth Tirans duke zvogluar siprfaqen e kurors prreth liqenit t Tirans Leja pr ndrtime n at zon dhe lejet q presin zbatimin do t jen nj katastrof nse do t miratohen.
Difekt tjetr i rnd i Kryebashkiakut sht mos marrja parasysh apo nnvlersimi i vendimeve t Kshillit Bashkiak pr cdo problem kryesisht pr incineratort.
Difekt i madh sht mos funksionimi i Administratorve t `minibashkive` q sot nuk quhen kshtu, duke krijuar nj mosfunksionim t rnd n manaxhimin, kontrollin dhe marrjen e masave pr prmirsimin e gjndjes.
Problem tjeter jan Policia Bashkiake e cila vetm vendos gjoba por problemet q sheh prreth n shklelje t ligjit policia bashkiake largohet pa kryer asnj veprim n ndihm t banorve.
Krahas ktyre, problem i madh pr do Kryebashkiak dhe jo vetm ai i Tirans sht mbajtja e Kshiltarve jo profesionist dhe n vnd t tyre Kshilltar jan patronazhistt dhe militantt. Madje dhe n strukturat partiake t PS drejtues jan vn miq, t afrm dhe ata q paguajn pr nj post partiak apo n `hot stuff`.
Kjo ka shkaktuar q strukturat e PS drejtohen nga militant nga Tepelena, Skrapari, Gramshi, Tropoja, Hasi, Dibra, fshtatrat e Vlors e t Gjirokastrs, dhe nga fshtarat e Shqipris s mesme (megjith respektin pr popullin e ktyre zonave), e plot t tjer t panjohur pr banort e Tirans por edhe n qytetet e tjera t mdha, ku strukturat partiake t do lloj partie glojn nga amatorizmi, korrupsioni, mitmarrja, patronazhistt. Shum pak njerz me vlera dhe integritet ka n drejtim. Kjo sigurisht ka dmtuar edhe Bashkin e Tirans.
N prfundim po ti bjm nj rezyme puns t Kryetarit Erion Velia mund t vrejme se negativiteti rndon m shum se punt e mira. Kjo mbetet nj kmban alarmi pr Kryeministrin dhe PS, sepse po nuk u ndrhy n kto sektore dhe po nuk u rregullua m ligj puna e keshilltarve t Kryetarit t Bashkis , madje dhe kshilltarve t Ministrave t cilat kan mbledhur bukuranet e dynjas npr administrat, populli i Tirans do t votoj nj qytetar t paprlyer, me integritet dhe profesionist i mir i kujtdo Partie qoft madje dhe i pavarur.
Tirana ka nevoj pr nj drejues puntor dhe jo pr ndonjnj militant partie, asa pr ndonj ish bashkpuntor i sigurimit apo mik i tij, dhe as pr ndonj t korruptuar t harruar as pr ndonj mafioz q brtet se jam `burr i mir`


priftipirro2017@gmail.com