Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  Deputett q qndrojn pas projektligjit sugjerojn se ai prbn nj rrezik pr sigurin kombtare pr vendin

  Emri: 637e1d5c85f5404f9076de36.jpg

Shikime: 1297

Madhsia: 23.6 KB

  Parlamenti i Ukrains, Verkhovnaya Rada, ka regjistruar nj projekt-ligj q synon t nxjerr plotsisht jasht ligjit aktivitetet e Kishs Ortodokse Ruse (ROC) n territorin e Ukrains, pasi ligjvnsit kmbngulin se kisha prbn nj krcnim pr sigurin dhe rendin kombtar t Ukrains.

  Projektligji u iniciua nga partia e Solidaritetit Evropian t ish-presidentit Pyotr Poroshenko, bashkkryetarja e s cils, Irina Gerashschenko, e njoftoi masn n Facebook t martn. Ajo sugjeroi se ROC nuk ishte "nj kish, por nj organizat ideologjike q promovonte "botn ruse". Ajo akuzoi gjithashtu Patriarkann e Mosks pr prdorimin e manastirit t Kievit Pechersk Lavra – manastiri kryesor i krishter ortodoks i Ukrains – si nj “celul anti-ukrainase t Kremlinit”.


  Legjislacioni i propozuar synon t nxjerr jasht ligjit aktivitetet e t gjitha organizatave dhe institucioneve fetare q jan pjes ose njohin nnshtrimin ndaj ROC "n shtje kanonike, organizative dhe t tjera".

  “lirimi i Ukrains nga Kisha Ortodokse Ruse sht nj hap tjetr drejt nj Ukrain t lir dhe t pavarur”, prfundoi bashkkryetari.

  Zyrtart rus e kan kritikuar tashm projektligjin, me senatorin Olga Kovitidi duke thn se ai sinjalizon "fillimin e fundit" pr Ukrainn dhe do t ishte nj gabim fatal pr presidentin Vladimir Zelensky nse miratohej.

  Ndrsa projektligji po dorzohej n Rada, agjencia e siguris e brendshme e Ukrains, SBU, nisi nj bastisje q synonte manastirin e Kievit Pechersk Lavra, duke pretenduar se aty mund t strehoheshin diversant dhe arm ruse. SBU raportoi t mrkurn se kishte gjetur "literatur pro-ruse", miliona para n dor dhe "qytetar t dyshimt rus" gjat bastisjes s saj. Mbi 50 persona thuhet se iu nnshtruan "intervista t thelluara kundrzbulimit", duke prfshir prdorimin e nj poligrafi.


  Patriarkana e Mosks e ka dnuar bastisjen, duke thn se ishte nj prpjekje tjetr pr t "friksuar" besimtart ortodoks. Zdhnsi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar gjithashtu se Ukraina "ka qen prej kohsh n luft me ROC" dhe se bastisja e SBU ishte "nj tjetr hallk n zinxhirin e veprimeve ushtarake kundr Ortodoksis Ruse".

  Ukraina ka prjetuar prej kohsh tensione fetare, me shum entitete t panjohura dhe gjysm t njohura q pretendojn se jan Kisha e vrtet Ortodokse e Ukrains dhe sfidojn autoritetin e Patriarkans s Mosks. Dy fraksionet kryesore jan Kisha Ortodokse e Ukrains (UOC), e cila shpalli pavarsin nga Moska n fillim t ktij viti, duke prmendur operacionin ushtarak t Rusis n vend, dhe Kisha Ortodokse e Ukrains (OCU), e cila u krijua n 2018 me ndihmn e asaj kohe. - Presidenti Pyotr Poroshenko dhe konsiderohet nga ROC si skizmatik.

  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  Kisha akuzon Ukrainn se po prpiqet t 'friksoj' besimtart ortodoks

  Shrbimet e siguris s Kievit kan bastisur nj manastir ikonik t krishter, i drejtuar nga Patriarkana e Mosks

  Emri: 637d00a620302779c22b4baa.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 14.9 KB
  Shrbimi i Siguris s Ukrains (SBU)

  Patriarkana e Mosks ka dnuar nj bastisje n Lavrn e Kievit Pechersk, manastiri m i madh i krishter ortodoks n Ukrain, t kryer t martn nga agjencia e siguris s brendshme t vendit, SBU.

  Bastisja prfaqson nj prpjekje tjetr pr t "friksuar" besimtart ortodoks, tha zdhnsi i Kishs, Vladimir Legoyda.

  "Ashtu si shum raste t tjera t persekutimit t besimtarve n Ukrain q nga viti 2014, ky akt friksimi pothuajse me siguri do t kaloj pa u vn re nga ata q e quajn veten komuniteti ndrkombtar i t drejtave t njeriut," tha Legoyda n nj postim n Telegram, duke u krkuar t gjith "njerzve t kujdesshm" t bjn. gjithka sht e mundur pr t ndaluar "persekutimin".

  SBU bastisi manastirin, duke pretenduar se ishte n shnjestr pr t parandaluar "aktivitetet subversive t shrbimeve speciale ruse". Manastiri duhej t kontrollohej pr “skuadra sabotatorsh, shtetas t huaj, arm, etj”. pohoi shrbimi, duke shtuar se qllimi ishte "parandalimi i prdorimit t Lavrs si nj qeliz e 'bots ruse'".

  Lavra e Kievit Pechersk daton n shekullin e 11-t dhe konsiderohet t jet vendi m i shquar i krishter ortodoks n Ukrain. Kontrolli mbi kompleksin fetar, megjithat, sht kundrshtuar nga kishat rivale aktive n Ukrain.

  Ukraina ka prjetuar prej kohsh tensione fetare, me shum entitete t panjohura dhe gjysm t njohura q pretendojn se jan Kisha e vrtet Ortodokse e Ukrains dhe sfidojn autoritetin e Patriarkans s Mosks.

  Lavra sht aktualisht nn kontrollin e Kishs Ortodokse t Ukrains (UOC), e cila shpalli pavarsin dhe autoqefalin nga Patriarkana e Mosks n fillim t ktij viti, pas shprthimit t konfliktit t vazhdueshm midis Rusis dhe Ukrains. Megjithat, Kisha Ortodokse prarse e Ukrains (OCU) ka pretenduar gjithashtu manastirin.

  Njsia e shkputur u krijua n vitin 2018 me ndihmn aktive nga autoritetet e vendit dhe presidenti i athershm Pyotr Poroshenko dhe u njoh si nj kish legjitime nga Patriarkana e Kostandinopojs n nj lvizje t diskutueshme, e cila shkaktoi nj ndarje t madhe n botn ortodokse.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-11-2022 m 18:20

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  Shrbimi i siguris i Ukrains bastis manastirin ortodoks

  Diversantt rus dhe armt mund t fshihen n pronn e kishs t kontestuar prej kohsh, pretendon shrbimi

  Emri: 637cb99a85f54064a7512ae9.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 12.8 KB

  Agjencia e siguris e brendshme e Ukrains, SBU, ka nisur nj bastisje q synon manastirin kryesor t krishter ortodoks t vendit, Lavra e Kievit Pechersk.

  N fillim t ktij muaji, ajo nisi nj hetim penal pr aktivitetet e supozuara pro-ruse n pronn e kishs, e cila ka qen fokusi i nj mosmarrveshjeje t gjat pr kujdestarin.

  Nj deklarat e lshuar nga SBU t martn n mngjes tha se nj bastisje ndrinstitucionale ishte duke u kryer pr t parandaluar "aktivitetet subversive t shrbimeve speciale ruse" . Qllimi ishte "t parandalohej prdorimi i Lavrs si nj qeliz e 'bots ruse'" dhe t kontrolloheshin pretendimet se manastiri po prdorej pr t fshehur "skuadra diversante, shtetas t huaj, arm, etj."

  Mediat ukrainase kan publikuar pamjet e makinave t policis dhe oficerve t armatosur q qndrojn n hyrje t lagjes historike n kryeqytet.

  Lavra e Kievit Pechersk e ka origjinn e saj n shekullin e 11-t dhe konsiderohet si vendi m i shquar i krishter n Ukrain, si dhe nj pjes e muar e trashgimis kombtare. Pjesa e saj e mbajtur nga autoritetet fetare po kontestohet nga kishat rivale.

  Aktualisht kontrollohet nga Kisha Ortodokse e Ukrains (Patriarkana e Mosks). N kompleksin e manastirit ndodhet rezidenca e kreut t kishs, Mitropolitit Onufriy. Kisha ka lidhje historike me Moskn, por ka qen de fakto e pavarur q nga vitet 1990. Pas fillimit t konfliktit t armatosur n Ukrain, ajo u distancua n mnyr simbolike nga kushriri i saj rus, duke ndaluar do prmendje t kreut t Kishs Ortodokse Ruse n lutje.

  Kisha rivale Ortodokse e Ukrains pretendon se manastiri duhet t administrohet t paktn pjesrisht nga ajo. Kisha u njoh si e vlefshme nga Patriarkana e Kostandinopojs n vitin 2018 n nj lvizje t diskutueshme, e cila shkaktoi nj ndarje t madhe n botn ortodokse. Kisha Ortodokse Ruse i konsideron priftrinjt e saj skizmatik.

  Bastisja e s marts vjen pas nj skandali mbi nj video t publikuar n fillim t ktij muaji nga nj prift i Kishs Ortodokse t Ukrains. Ajo tregonte famullitart n Lavra duke kryer nj himn pr Zonjn, e cila prmend unitetin e Rusis, Ukrains dhe Bjellorusis n besimin e tyre n Krishtin dhe adhurimin e nns s Tij.

  Mitropoliti Pavel, peshkopi prgjegjs i Lavrs, mohoi pretendimet se Kisha Ortodokse e Ukrains "u lut pr Rusin" dhe u zotua pr besnikri ndaj Ukrains dhe udhheqjes s saj. Ai e quajti himnin nj "kng laike" dhe tha se prifti i prfshir n incident ishte disiplinuar.

  SBU deklaroi se po hetonte "interpretimin e kngve q lavdronin 'fjaln ruse'" n manastir pr kriminalitet, duke pretenduar se akti "minonte sigurin dhe interesat e Ukrains".

  Zdhnsi i Kremlinit Dmitry Peskov reagoi ndaj lajmit, duke e quajtur bastisjen e SBU shembullin e fundit t persekutimit t Kishs Ortodokse t Ukrains nga Kievi.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  Konflikti Ukrain-Rusi shkakton ndarje n kishn orthodhokse

  Dega e Ukrains ka shpallur pavarsin ndrsa Moska paralajmron se prarja mund t oj n zhdukjen e saj

  Emri: 629114b620302733b7001085.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 29.9 KB

  Brendsia e Kishs Ortodokse t Katedrales s Shn Volodimirit n qendr t Kievit, Ukrain. Getty Images / Eddie Gerald

  Kisha Ortodokse e Ukrains (UOC) votoi t premten pr t shpallur pavarsin dhe autoqefalin nga Patriarkana e Mosks, duke prmendur mosmarrveshjet me qndrimin e Patriarkut Kirill pr operacionin ushtarak rus n Ukrain. UOC propozoi gjithashtu rinovimin e bisedimeve me Kishn Ortodokse t Ukrains (OCU), nj entitet separatist, krijimi i t cilit nga autoritetet e Kievit shkaktoi nj prarje n 2018.

  N nj kshill n Kiev, shumica e peshkopve t UOC votuan pr t ndryshuar Kartn e saj "duke dshmuar pr pavarsin dhe autoqefalin e plot t Kishs Ortodokse t Ukrains", sipas nj deklarate t botuar t premten.

  M par pjes e Kishs Ortodokse Ruse, UOC vazhdoi ta konsideronte Patriarkun e Mosks dhe Gjith Rusis si kreun e saj shpirtror pas shpalljes s pavarsis s Ukrains. N vitin 2018, megjithat, presidenti i athershm Petro Poroshenko mbshteti krijimin e OCU-s rivale. Edhe pse vetm dy peshkop nga 90 t UOC-s i ishin bashkuar OCU, ajo u njoh nga Patriarkana Ekumenike pro-perndimore me qendr n Stamboll.

  UOC tani ka br thirrje pr rinovimin e negociatave me OCU-n skizmatike, duke i krkuar asaj t shroj "plagn e thell dhe t dhimbshme" n trupin e Kishs n Ukrain. Sidoqoft, q dialogu t zhvillohet, OCU duhet t "ndaloj sekuestrimin e kishave dhe transferimet e detyruara t famullive nga UOC", tha Kshilli.

  Si ankes kundr Kishs Ortodokse Ruse, UOC prmendi qndrimin e Patriarkut Kirill pr operacionin e vazhdueshm ushtarak rus n Ukrain, por u bri thirrje qeverive si n Mosk ashtu edhe n Kiev "t vazhdojn procesin e negociatave dhe t krkojn nj fjal t fort dhe t arsyeshme q mund t ndaloj gjakderdhjen.”

  Separatizmi i kishs ukrainase do t onte n "nj tjetr prarje n Ukrain dhe fillimin e nj procesi t shpejt" t zhdukjes s UOC, tha pr TASS t enjten Kryeprifti Andrei Novikov i Patriarkans s Mosks.

  “Zoti na ruajt, nse merret ndonj vendim pr ndarje nga Kisha Ortodokse Ruse, kjo do t jet padyshim nj tjetr prarje nacionaliste, nj prpjekje pr ta kthyer UOC n nj kish politike xhepi t [Presidentit ukrainas Volodymyr] Zelensky dhe [Shrbimit t Siguris s Ukrains] SBU”, tha Novikov, duke e quajtur nj lvizje t till krejtsisht kundr tradits dhe trashgimis s Ortodoksis.

  Shtytja e Kievit pr t ndryshuar emrin e Kishs Ortodokse kanonike t Ukrains "rrezikon gjakun" - Patriarku KirillLEXO M SHUM: Prpjekja e Kievit pr t ndryshuar emrin e Kishs Ortodokse kanonike t Ukrains 'rrezikon gjakun' - Patriarku Kirill

  Ai gjithashtu vuri n dukje se peshkopt e rreth nnt dioqezave t vendosura n territorin e kontrolluar nga trupat ruse kundrshtuan autoqefalin, pr t ciln "nuk ka baza kanonike, por vetm prshtatshmrin politike t momentit aktual pr autoritetet ukrainase".

  Novikov parashikon se shum famulli dhe madje dioqeza do t largohen nga UOC pr t qndruar n bashksi me Moskn, ndrsa autoritetet ukrainase nuk do t hezitojn t marrin ann e OCU n do mosmarrveshje me kishn q "mundi dhe tradhtoi kauzn e vet".

  Gati 80% e ukrainasve e konsiderojn veten ortodoks, me 10% t tjer q i prkasin Kishs Katolike Greke t Ukrains, e cila e njeh Papn n Rom si udhheqsin e saj suprem, por ruan ritet orthodhokse.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-11-2022 m 20:16

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  Ne deshirojme rivendosjen e shpejte te unitetit orthodoks.
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #6

  Pr: Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  N faqen ortodossiatorino.net ka nj shkrim me titull;
  Rreth perspektivave tona.
  Shnimet e lufts nga Mitropoliti i Zaporozhje-s Llukai (Kovalenko) Orthochristian.com, 2 dhjetor 2022
  Emri: 54EDB78C-CF85-4415-861D-CE7A9AAC39C9.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 68.9 KB  Katedralja e Shn Andreas n Zaporozhye.
  Foto: oldgallery.zabor.zp.ua


  Sot kush t doj hedh gurin e tij n fytyrn e Kishs Nn, duke derdhur pisllk mbi popullin dhe klerin e saj, duke sajuar falsifikime t reja, legjislatura e t tjera t ngjashme.
  Shum kan filluar t diskutojn t ardhmen e saj ( kishs ), duke njoftuar perspektiva t zymta (dhe kur kan qen ndonjher t ndritura?).
  Ndoshta ata kan disa argumente logjike pr ta br kt.
  Por sa i prket t ardhmes, gjithmon do t ket nj t till! Sipas Shkrimit t Shenjt, pr disa do t jet Mbretria e Zotit, pr t tjert do t jet mundim i prjetshm. Gjat ekzistencs toksore t Kishs: perandort e lasht e nxorrn jasht ligjit, ateistt organizuan nj "terrorit t kuq", Krushovi premtoi "t shfaqte priftin e fundit n televizion"; t gjith i dim kta shembuj: ku jan sot kta t fuqishmit e bots dhe cila sht lavdia e tyre? Por Kisha vazhdon t jetoj.
  Solomoni i menur na mson se historia prsritet gjithmon dhe nuk ka asgj t re nn diell. Historia e Kishs na mson se far do t duhet t vuajn njerzit q mbeten besnik ndaj Zotit.
  Nse i qasemi Kishs Orthodhokse t Ukrains nga ky kndvshtrim, ather mund t shohim lehtsisht se ajo ka perspektiva, dhe ja pse:
  ● Flet pr udhtimin shptimtar drejt Krishtit dhe me t, pa br politik;
  ● Ajo sht subjekt i sulmeve t vazhdueshme nga mediat, pr t mos dashur t mbyll syt prpara mkatit;
  ● Me gjith presionin e fuqishm nga jasht, ajo i qndron besnik vetes, d.m.th
  urdhrimeve ungjillore dhe ligjeve t Kishs;
  ● Duke shprfillur shpifjet dhe gnjeshtrat e vazhdueshme, ajo mbetet e prkushtuar jo vetm ndaj Zotit, por edhe ndaj popullit t saj;
  ● sht objekt urrejtjeje pr njerzit q kan etje pr luft me do kusht.

  Nj dshmi indirekte e besnikris ndaj Zotit e Kishs Orthodhokse t Ukrains, jan nismat legjislative t armiqve t Kishs, si dhe akuzat e pandrprera t rreme q vijn nga t gjitha ant.
  Disa, duke u mbshtetur n falsifikime dhe n akuza t rreme q nuk kan asnj kuptim pr shtetin, bjn shpifje t reja n mnyr t vazhdueshe, t tjer akuzojn klerin ton si agjent t FSB-s, dhe t tjer i akuzojn si agjent t SBU. Dhe e gjith kjo vetm sepse sipas urdhrimeve t Krishtit lutemi pr paqe dhe krkojm q t ndalet gjakderdhja. Nga kta shembuj sht krejtsisht e qart se kush i shrben ezarit dhe kush i shrben Perndis, dhe kjo sht arsyeja pse shejtani na fshikullon kshtu.
  Kisha Orthidhokse e Ukrains ishte, sht dhe do t jet gjithmon e pranishme n Atdheun ton, sepse ajo sht shpirti i popullit ton, lutet pr t gjith, vuan me t gjith dhe i forcon me t gjitha forcat. Prderisa do t ket njerz q i qndrojn besnik Zotit dhe rrfejn besimin orthodhoks, do t ken nevoj pr Kishn Nn si vet ajri, sepse nuk do t shkojn n asnj organizat tjetr, sado "kisha" t jet e zbukuruar.
  Dhe se njerz si kta nuk jan t pakt, mund t dshmohet nga sa mbushen plot kishat tona gjat shrbesave. Komunitetet orthodhokse do t qndrojn gjithmon me priftrinjt e tyre besnik ndaj t vrtetave ungjillore dhe kanuneve t Kishs, n do gjendje, qoft edhe m t pafavorshme. Dhe kt mund ta shohim nga shembulli i famullive tona q u sekuestruan me forc nga armiqt e Zotit.
  Nuk kam shpres se ata q e dnojn kishn do t'i dgjojn kto fjal, por kan t drejt t rrfejn besimin orthodhoks dhe t luten n kishat tona. Kjo sht dhn jo vetm nga Zoti, por edhe nga kushtetuta e vendit ton.
  Ata q nuk kan perspektiv jan ata q prpiqen me t gjitha forcat t'i bjn luft Kishs, sepse "nuk din se far po bjn".
  Sa pr t ardhmen e Kishs Orthidhokse t Ukrains, ashtu si m par, neve na intereson pak sesi na trajtojn t pafet dhe armiqt e popullit ton.
  Gjja m e rndsishme pr ne sht q t qndrojm me Zotin dhe ai nuk do t na braktis kurr! do gj tjetr do t na jepet si shtes.
  N t vrtet, ky sht themeli i kndvshtrimeve tona;
  n fund t fundit, Zoti na tha: "Mos ki frik, tuf e vogl, un jam me ju deri n fund t bots!"
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ligjvnsit ukrainas propozojn ndalimin e Kishs Orthodhokse Ruse

  Lufta e kishave: Si Ukraina sht br e pasigurt pr miliona besimtar ortodoks

  Pse nacionalistt ukrainas dhe shteti persekutojn famullitart e kishs m t madhe t vendit

  Emri: 63a587692030277b6a7a9c7b.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 32.0 KB
  FOTO FILE. Kiev, Ukrain. AFP FOTO/ SERGEI SUPINSKY

  Nse beson n Zot, t lutem, largohu nga kisha, m lr t varros djalin tim!” nj grua e piklluar brtet, e gjunjzuar n dbor para priftit. Ai sht i rrethuar nga zyrtar ukrainas dhe lufttar t mbrojtjes territoriale q jan atje pr ta ndihmuar at t kapte kishn. Nj grua i lutet n ukrainisht t ndaloj. Djali i saj, i cili shkoi n front dhe vdiq n betejat pr qytetin e Bakhmut, u lut n kt kish dhe tani nna dshiron t'i jap lamtumir. “Ti nuk m lejove t falem para ikons dje, njerzit e tu m rrahn. Ju lutem t largoheni, m lejoni t varros Volodya!

  Si gruaja ashtu edhe prifti jan t krishter ortodoks, por dekada, madje edhe shekuj, trazira politike dhe kishtare n territorin e Ukrains moderne kan krijuar nj hendek midis besimtarve, i cili sht zgjeruar m shum q nga fillimi i ofensivs ushtarake t Rusis, n fillim t ktij viti.  N Ukrain, e cila konsiderohet nj vend i krishter ortodoks, jo t gjith besimtart ndihen rehat dhe t sigurt. Kjo pr shkak t veprimeve t shtetit.

  RT eksploron pse Kievi e ka harruar zotimin e krishterimit pr "t duash t afrmin tnd" dhe pse besimtart jan gati t prdorin forcn kundr t tyren.

  T huajt mes tyre

  Historikisht, situata fetare n Ukrain ka qen gjithmon e tensionuar. do kriz politike ka uar n nj ndarje n kish: vet formimi i shtetit, Euromaidan 2014, krijimi i Kishs s re Ortodokse t Ukrains n 2018.

  Ukraina nuk ka pasur kurr nj kish ortodokse t bashkuar dhe pjesa me mendje nacionaliste e shoqris ka koh q e krkon nj t till. Kisha kanonike ortodokse ukrainase e Patriarkans s Mosks (UOC-MP) ka qen pr shum vite emrtimi m aktiv, por sht detyruar t shmang akuzat se "punon pr Moskn" pr shkak t nnshtrimit t saj formal ndaj Kishs Ortodokse Ruse.

  Sulmi i Rusis ka provokuar nj raund agresioni kundr UOC-s, me akuzat se "punon pr Rusin" dhe "i shrben Kremlinit" t dgjuar me energji t prtrir. Ndrkoh, Kievi e ka br politike luftn kundr UOC.

  Menjher pas fillimit t operacionit ushtarak, n shum rajone t Ukrains filloi kapja me dhun e kishave. N mars, mbshtetsit e armatosur t Kishs Ortodokse t Ukrains (OCU), t formuar nn presidentin e mparshm, Petro Poroshenko, ndrpren nj shrbim n Kishn Pokrovsky t rajonit Cherkasy. Filluan nj sherr, sulmuan priftin dhe e nxorrn zvarr jasht kishs. M 7 mars, OCU pushtoi kishn Anno-Zachatievsky n rajonin Ivano-Frankovsk. Kundrshtart e UOC erdhn n kish, i dbuan t pranishmit, duke i quajtur ata "famullitar t agresorit" dhe ndryshuan bravat n t gjitha dyert.

  Video: https://youtu.be/ZSberQqpTm0

  Nj skandal i madh ndodhi kt muaj n Ivano-Frankovsk. Nj shrbim kishtar u mbajt me pjesmarrjen e peshkopit t ri vendas Nikita Storozhuk n t vetmen katedrale t UOC n qytet. Gjat shrbimit, kundrshtart e UOC hyn n kish pr t organizuar nj provokim dhe pr t ndrprer shrbimin. “Larg priftit t Mosks”, “KGB-ja e Mosks kthehu n Mosk”, brtitn provokatort, t cilt iu prgjigjn nj thirrjeje t br nga nj kshilltar i kryetarit t bashkis s Ivano-Frankovsk, Nazar Kishak. Disa besimtar e lan shrbimin me fytyra t prgjakur, hund t thyer dhe lndime t tjera.

  Konfiskimet e dhunshme t kishave n Ukrain jan br nj dukuri e rregullt. Nga shkurti deri n gusht, mbi 250 kisha n t gjith vendin u kapn nga mbshtetsit e OCU, sipas departamentit t informacionit dhe arsimit t UOC. Statistikat zyrtare pr t gjith kohzgjatjen e konfliktit nuk jan br ende t ditura.

  Edhe kisha sht nn presionin e shtetit. Shum manastire n Ukrain jan bastisur: Lavra e Kievit Pechersk, Manastiri i Trinis s Shenjt Koretsky, Manastiri Kiril dhe Metodi. S fundmi, Shrbimi i Siguris s Ukrains (SBU) njoftoi bastisje n tre dioqeza t vendit - n rajonet Zhytomir, Rovensk dhe Transcarpathian, me rajonet Cherkasy dhe Volyn t shtuar m von n list. Arsyet e prmendura ishin "masat e kundrzbulimit", "lufta kundr shrbimeve speciale ruse" dhe "krkimi i literaturs pro-Kremlinit".Nj libr lutjesh, literatur kishtare n rusisht ose, pr shembull, nj ikon e nj shenjtori t kanonizuar - perandorit rus Nikolla II - u llogaritn t gjitha si dshmi e aktivitetit anti-ukrainas.

  Djemt ukrainas thon se po krkojn "tradhtar t popullit ukrainas" midis klerit t UOC t Patriarkans s Mosks. M 5 gusht 2022, SBU arrestoi nj prift t UOC, Sergey Tarasov. Vajza e tij tha se forcat e siguris erdhn n shtpin e tij, e kontrolluan dhe e akuzuan pr tradhti. M von, trupi i tij u gjet n nj nga morgjet e Kievit me nj dmtim traumatik t trurit.

  Kleri m i lart i UOC ka qen gjithashtu nn vzhgimin e forcave t siguris ukrainase. M 7 nntor, SBU akuzoi Mitropolitin e UOC n Rajonin Vinnytsia pr "nxitje t mosmarrveshjeve fetare dhe fyerje t ndjenjave t qytetarve". Dhe m 2 dhjetor, ajo tha se dyshonte se Mitropoliti i dioqezs s Kirovogradit t UOC-s kishte pikpamje "pro-Kremlinit". Emrat e mitropolitve nuk jan br t ditur pavarsisht grads s lart.


  Polemika Kiev-Lavra Pechersk

  Prpjekja pr t kapur Lavrn Kiev-Pechersk – faltorja kryesore ortodokse e Ukrains, q i prket Kishs Ortodokse t Ukrains – sht nj histori m vete. N territorin e saj u zhvilluan bastisje, t cilat SBU i shpjegoi si t nevojshme "pr t parandaluar prdorimin e Lavrs si nj qeliz e "bots ruse". Nj jav pas ksaj, oficert e SBU kontrolluan abatin e Lavrs, Metropolitan Pavel.

  Transferimi ligjor i Lavrs n vartsin e kishs s re t Ukrains sht aktualisht n shqyrtim. N fillim t dhjetorit, statuti i manastirit t Lavrs Kyiv-Pechersk u shfaq n regjistrin shtetror t Ukrains dhe nj prfaqsues i OCU njoftoi riregjistrimin e Lavrs tek nj pronar i ri. Sidoqoft, Ministri i Kulturs i Ukrains Alexander Tkachenko m von mohoi kt informacion, duke e quajtur incidentin jo nj transferim, por nj "regjistrim t nj personi juridik t OCU n territorin e Rezervs s Lavrs s Kievit Pechersk".

  Krijimi i nj entiteti juridik "paralel" mund t prdoret nga OCU n pretendimet e ardhshme t pronsis n lidhje me Lavrn. N lidhje me bastisjet, Vladimir Zelensky vendosi t ndaloj organizatat fetare "t lidhura me qendrat e ndikimit n Rusi". Edhe avokatt e Rada Verkhovna nuk u pajtuan me iniciativn, duke thn se ajo shkel kushtetutn dhe do t oj n "tension fetar n shoqri". Megjithat, nse ligji miratohet, fati i Lavrs s Kievit Pechersk do t vuloset.

  Emri: 63a5846b85f5406bfd19262b.jpg

Shikime: 3

Madhsia: 52.9 KB
  Pamje nga Kulla e Kambans n Kompleksin e Manastirit t Manastirit t Shpells s Kievit, Ukrain. Bildagentur-online/ Universal Images Group nprmjet Getty Images

  Kisha Ortodokse e Ukrains sht prballur me presion t paprecedent n historin moderne: kapjen e kishave, arrestimet e klerikve t kishs, hetimet penale dhe mundsin e nj ndalimi t plot ligjor. Udhheqja e UOC shpalli pavarsin e plot nga Kisha Ortodokse Ruse n maj, por qndrimi i autoriteteve nuk ka ndryshuar. Ndrkoh, Ukraina u nda n "ortodoks t klasit t par" - famullitar t OCU, dhe "ortodoks t klasit t dyt" - famullitar t kishs "t lidhur me Moskn", si pretendon Ukraina. Pr t forcuar unitetin kombtar, qeveria ukrainase po i jep nj goditje t rnd harmonis fetare, e cila n mnyr t pashmangshme do t jet nj burim tragjedie pr miliona ukrainas.

  Lara-lara e krishterimit ukrainas

  N kohn e Perandoris Ruse, nuk kishte nj kish ortodokse t pavarur ukrainase. Ortodoksia n territoret e Ukrains prfaqsohej nga organizata kryesore fetare e perandoris - Kisha Ortodokse Ruse. Prpjekjet e para pr t krijuar nj kish ortodokse t pavarur filluan pas revolucionit t vitit 1917.

  Kleri nacionalist ukrainas prfitoi nga kriza politike pr t krijuar nj kish autoqefale. Klerikt rebel u lan n vete dhe filluan t krijojn nj struktur duke anashkaluar t gjitha rregullat e pranuara. Kisha e sapoformuar autoqefale e Ukrains doli t ishte e dobishme pr bolshevikt, t cilt prdorn skizmatikt pr t luftuar Kishn Ortodokse Ruse me ndikim t athershm. Megjithat, nga fundi i viteve 1920, bolshevikt antifetar nuk kishin m nevoj pr nj kish t pavarur ukrainase. Ashtu si Kisha Ortodokse Ruse, ajo u persekutua nga autoritetet sovjetike dhe pushoi s ekzistuari n vitin 1930.

  N perndim t Ukrains, ekzistonte nj kish katolike greke ukrainase, e cila u ngrit si rezultat i Bashkimit t Brestit n 1596, por m n fund mori form n vitin 1700. Kjo kish ka qen gjithmon rajonale dhe ka ekzistuar n periudha t ndryshme n territorin e Komonuelthi Polako-Lituanez, Austro-Hungaria dhe Perandoria Ruse. Pas Lufts s Dyt Botrore, qeveria Sovjetike vendosi t shfuqizoj Kishn Katolike Greke dhe t transferoj famullit e saj n Kishn Ortodokse Ruse.

  Emri: 63a584c720302754d06f6e21.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 37.9 KB
  Kisha Katolike Greke n Kiev, Ukrain. STR/NurPhoto nprmjet Getty Images

  Kshtu, n shekullin e njzet, tre kisha t mdha t krishtera ekzistonin n Ukrain - Kisha Ortodokse Ruse dhe kishat autoqefale dhe ato greke katolike t likuiduara. Pas rnies s Bashkimit Sovjetik, t tre u rikthyen. Shum komunitete kishtare n Ukrainn perndimore u ndan – pr shembull, komunitetet greke katolike dhe ortodokse u ngritn n nj famulli.


  Shfaqja e Ortodoksis Ukrainase dhe prarja e par

  N BRSS, Ortodoksia prfaqsohej vetm nga Kisha Ortodokse Ruse, kshtu q n periudhn e von sovjetike, kishte krkesa pr shfaqjen e nj kishe t pavarur ukrainase. M 27 tetor 1990, Patriarku Aleksi i Mosks dhe Gjith Rusis nnshkroi nj tomos [dekret] q i jepte pavarsin Kishs s Ukrains. Kjo nnkuptonte pavarsi t plot, prve aftsis pr t ndryshuar dogmat dhe kanunet. UOC-MP i sapoformuar zgjodhi n mnyr t pavarur Mitropolitin e Kievit (patriarku i Mosks bekoi vetm udhheqsin e zgjedhur), dhe Sinodi i UOC-MP mori t drejtn pr t emruar peshkop n pushtet, pr t krijuar dhe shfuqizuar dioqezat. Megjithat, kjo nuk ishte e mjaftueshme pr kishn ukrainase.

  Prarja e par e madhe n Kishn Ortodokse sht e lidhur me figurn e Mitropolitit Filaret (Denisenko). N vitet 1960, ai mbajti postin e Mitropolitit t Kievit dhe Galicis, dhe n vitin 1990 u b Mitropoliti i Kievit dhe Gjith Ukrains. Filaret ishte madje nj nga kandidatt kryesor pr titullin e Patriarkut t Mosks dhe Gjith Rusis, por humbi zgjedhjet nga Patriarku Aleksi. Q nga ai moment, rruga e tij gravitoi drejt ndarjes.

  M 24 gusht 1991, Sovjeti Suprem i SSR-s s Ukrains shpalli shkputjen e tij nga BRSS dhe u shfaq Ukraina e pavarur. Filaret krkoi pavarsin e plot t Kishs Ortodokse t Ukrains dhe statusin e Patriarkut t Kievit dhe t Gjith Ukrains, t cilin ai shpresonte ta merrte.

  Emri: 63a5851d2030277c7060d461.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 26.6 KB
  Patriarku i vetshpallur i Kishs Ortodokse t Ukrains, Filaret. Danil Shamkin/NurPhoto nprmjet Getty Images

  shtja u diskutua n Kshillin e Peshkopve n vitin 1992, por Kisha Ortodokse Ruse nuk u pajtua me krkesat e Filaretit. Pas kthimit n Kiev, ai mori nj pozicion anti-Mosk dhe, me mbshtetjen e disa peshkopve ukrainas, filloi t themelonte nj kish t vetshpallur - Kishn Ortodokse Ukrainase t Patriarkans s Kievit. Kshtu, n Ukrain u shfaqn dy struktura paralele kishtare.

  N fund t viteve 1980, Kisha Ortodokse Autoqefale e Ukrains shpalli gjithashtu t drejtn e saj pr pavarsi. Nj numr famullish ROC n Ukrainn perndimore deklaruan trheqjen e tyre nga juridiksioni i Mosks dhe pavarsin e plot. Duke iu drejtuar nj prej famullive t Lviv-it, autoqefalistt than n mnyr eksplicite: “Patriarkt e huaj nuk do ta rregullojn shtpin ton. Ne duhet ta bjm vet.”

  Disa nga peshkopt dhe famullit u transferuan n UOC-KP t krijuar nga Filaret, por t tjert refuzuan t'i bindeshin Patriarkut t vetquajtur t Kievit dhe dshironin t mbanin emrin e mparshm - Kisha Autoqefale e Ukrains. Deri ather, kishte tre kisha ortodokse n Ukrain.

  Kisha Katolike Greke e Ukrains (UGCC), e cila kishte mbetur e fshehur pr gati gjysm shekulli, shfrytzoi gjithashtu shansin e saj pr pavarsi. N Ukrainn perndimore, u shfaqn lvizje q mbronin legalizimin e Kishs Katolike. Ata organizuan demonstrata, mbajtn "shrbime t hapura" dhe mblodhn nnshkrime pr legalizimin e tij.

  N dhjetor, Mikhail Gorbachev u takua me Papa Gjon Pali II, dhe pak para takimit, nj deklarat nga autoritetet sovjetike pr legalizimin e Kishs Katolike Greke t Ukrains doli n shtyp. Tani katolikt grek mund t regjistronin famulli dhe t merreshin me aktivitete publike. Famullit e Kishs Ortodokse Ruse n Ukrainn perndimore ishin nn presionin e UGCC. Kjo oi n sekuestrimin e kishave me dhun dhe pengimin e shrbesave fetare. Krcnimet dhe sulmet ndaj klerit dhe besimtarve t Kishs Ortodokse Ruse u bn m t shpeshta.

  Emri: 63a5856b85f5403e77041628.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 39.3 KB
  FOTO FILE. Mikhail Gorbachev, Sekretar i Prgjithshm i Partis Komuniste Sovjetike dhe Kryetar i Kshillit t Lart t BRSS, takohet me Papa Gjon Palin II n Vatikan gjat vizits s tij n Itali. Sputnik/Dmitryi Donskoy

  Pr shembull, n dimrin e vitit 1989, katolikt grek rrethuan Manastirin Goshevsky. Igumeni mbeti me plag me thik, u organizua nj pogrom n ndrtesat e manastirit dhe u dogjn shum shtpi t besimtarve ortodoks nga fshatrat e afrta. N total, nga tetori 1989 deri n janar 1990, u regjistruan 32 raste t sekuestrimit t dhunshm t kishs.

  N kohn kur Ukraina fitoi pavarsin, ajo kishte katr besime t krishtera - tre ortodokse dhe nj kish katolike greke. Konfesionet konkurruan pr famullit dhe Kisha Ortodokse Ruse u perceptua nga shum njerz si nj fragment i Bashkimit Sovjetik, kshtu q u prball me kritika si nga rusofobt ashtu edhe nga anti-sovjetikt.


  Rruga pr n Evrop dhe krijimi i nj "kishe kombtare"

  N aspektin fetar, Ukraina sht shum e ndryshme nga vendet e tjera post-sovjetike. Persekutimi antifetar preku SSR-n e Ukrains shum m pak se republikat e tjera. Kishat greke katolike dhe autoqefale ukrainase u ndaluan, por jeta fetare nuk u ndal.

  Megjithat, nuk kishte unitet fetar n vend. Ukraina ka shum besimtar dhe shumica jan t krishter ortodoks, por ata jan t ndar nga qendra t ndryshme t pushtetit kishtar. Nuk sht pr t'u habitur q ukrainasit shpesh shmangin klasifikimin dhe e quajn veten thjesht ortodoks.

  Distancimi gradual nga Rusia dhe prhapja e rusofobis ndikoi n mnyr t pashmangshme n identitetin fetar t ukrainasve dhe krijoi terrenin pr shfaqjen e Kishs Autoqefale t Ukrains. Kshtu, pozicioni aktual i kishs n Ukrain u formua si rezultat i dy ngjarjeve historike - Maidan i vitit 2014 dhe pranimi i Autoqefalis n 2018.

  N vitin 2014, ROC-MP mbajti nj qndrim neutral dhe nuk mbshteti asnjrn nga palt – as autoritetet dhe as protestuesit. Mitropoliti Vladimir i Kievit ishte mjaft i smur dhe faktikisht i paaft n at koh, peshkopt nuk komentuan, dhe priftrinjt e ROC-MP nuk morn pjes n Maidan dhe nuk u ngatrruan n politik. Megjithat, kishat e tjera ortodokse morn nj mnyr tjetr veprimi.

  Emri: 63a585c085f5403e837fb974.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 40.2 KB
  Nj prift ortodoks hedh nj gom ndrsa aktivistt e vetmbrojtjes s Maidan prleshen me lufttart e batalionit vullnetar Kiev-1 n Sheshin e Pavarsis n Kiev m 7 gusht 2014. SERGEI SUPINSKY / AFP

  Patriarku i vetshpallur i Kievit Filaret mbshteti hapur Maidan dhe refuzoi t pranonte nj mim shtetror nga presidenti i athershm Yanukovych. Katedralja e Shn Mikaelit, e vendosur pran Maidan-it, u ra kmbanave t kishs n alarm dhe strehoi protestuesit nga forcat e zbatimit t ligjit.

  N ditt e para t Maidanit, Kisha Katolike Greke organizoi nj shrbim lutjeje n Lviv pr ndryshimin e pushtetit n Ukrain dhe kreu i kishs, Svyatoslav Shevchuk, bri thirrje q t hapen dyert e kishave pr t gjith protestuesit n mnyr q ata t mund t pushoni dhe "merrni mbshtetje shpirtrore". Priftrinjt e UGCC erdhn n Kiev nga rajonet perndimore pr t "qndruar me njerzit".

  Neutraliteti i Kishs Ortodokse Ruse shkaktoi kritika nga protestuesit. Pas grushtit t shtetit n Kiev, marrdhniet me Rusin u prkeqsuan edhe m shum dhe negativiteti preku natyrshm deputetin e UOC-s. Thashethemet diskredituese u prhapn gjersisht - pr shembull, se Yanukovych ishte fshehur n nj nga manastiret n rajonin e Donetsk ose se murgjit e manastirit Svyatogorsk kishin themeluar nj spital pr "militantt pro-rus".

  Maidan i vitit 2014 ndikoi ndjeshm n jetn fetare t Ukrains. N vitin 2013, 27.7% e besimtarve e quanin veten famullitar t ROC-MP, 25.9% t UOC-KP dhe 5.7% t UGCC. Gradualisht, popullariteti i ROC-MP ra, ndrsa ai i UOC-PK-s dhe katolikve grek u rrit. Deri n vitin 2018, 19.1% e besimtarve e konsideronin veten famullitar t Patriarkans s Mosks, 42.6% t Patriarkans s Kievit dhe 9.4% t Kishs Katolike Greke. Mbi nj e treta e ukrainasve ruanin besimin ortodoks, por nuk donin t lidheshin me nj emrtim t veant: n vitin 2013, 40.8% e ukrainasve e quanin veten ortodoks t palidhur dhe n vitin 2018 ky numr u ul n 34.8%.

  ndrra e shum ukrainasve pr shfaqjen e nj kishe kombtare, plotsisht t pavarur nga Moska, u b realitet n vitin 2018. Patriarku Bartolomeu i Kostandinopojs, n kundrshtim me praktikat e vendosura n Ortodoksi, tha se trupi i tij mund t zgjidhte problemin e prarjes kishtare n e tij, domethn pa Moskn. Kisha Ortodokse Ruse nuk u pajtua me arbitraritetin e Bartolomeut dhe e ndrpreu bashksin me Kostandinopojn.

  Emri: 63a5864485f5405fd41aef48.jpg

Shikime: 3

Madhsia: 31.7 KB
  FOTO FILE. Ish-presidenti i Ukrains Pyotr Poroshenko (majtas) dhe Patriarku Bartolomeu i Kostandinopojs nnshkruajn nj marrveshje pr bashkpunimin dhe ndrveprimin midis Ukrains dhe Patriarkans Ekumenike, n rezidencn e Patriarkut n Stamboll, Turqi. Sputnik/Mikhail Palinchak

  M 15 dhjetor 2018, n Kiev u mbajt nj kshill i dy organizatave jokanonike: Kisha Ortodokse Ukrainase e Patriarkans s Kievit (UOC-KP) dhe Kisha Ortodokse Autoqefale e Ukrains (UAOC). Nga Kisha Ortodokse Ruse e Patriarkans s Mosks, vetm dy Mitropolita - Simeon Shostatsky dhe Alexander Drabinko - morn pjes n kshill. T dy u shkarkuan nga Patriarkana e Mosks pr kalimin n kishn e re. N kt mnyr u shfaq nj kish e re kombtare - Kisha Ortodokse e Ukrains, e cila duhej t bashkonte besimtart e besimeve t ndryshme. Krijimi i kishs ishte pjes e programit politik t Petro Poroshenkos.

  Vshtir se OCU u krijua pasi u ngrit nj prarje e re kishtare n Ukrain. Filaret, duke qen kreu i UOC-PK-s, deklaroi se nuk ishte n dijeni t t gjitha detajeve t krijimit t nj organizate t re kishtare. Formalisht, UOC-KP iu bashkua OCU-s s sapoformuar, kshtu q Ministria e Drejtsis e Ukrains ndaloi regjistrimin e Patriarkans s Kievit. Megjithat, Filaret nuk e njeh vendimin dhe pretendon se UOC-PK vazhdon t ekzistoj.

  Kshtu, reforma e re kishtare nuk e zgjidhi prarjen e kishs, por vetm riformatoi emrtimet ekzistuese.


  Pas 24 shkurtit…

  Konflikti e ka prkeqsuar problemin me prarjen e kishs n Ukrain. N vazhdn e rritjes s ndjenjs anti-ruse, t gjitha kishat pak a shum kan marr nj pozicion pro-Kiev. Vshtirsi t mdha lindn pr UOC-MP, i cili ruajti unitetin me Moskn. N fillim, prfaqsuesit e UOC-MP u prmbajtn nga komentet dhe shmangn njohjen e Rusis si nj vend agresor. Megjithat, ndrsa konflikti u zvarrit, retorika ndryshoi.

  Tre muaj pas fillimit t ofensivs ushtarake, UOC-MP ndrpreu plotsisht marrdhniet me Moskn dhe bri thirrje pr dialog me OCU. N ver, prfaqsuesit e dy kishave miratuan nj deklarat mbi nevojn pr unitet n Ortodoksin e Ukrains. Megjithat, pozicioni i prmbajtur i UOC (q ndaloi prdorimin e prefiksit MP - Patriarkana e Mosks) oi n nj dobsim t reputacionit t saj n syt e shoqris pro-ukrainase: Tre muaj pas armiqsive, 400 famulli e lan at, duke dashur t konvertoheshin n Kisha Ortodokse e Ukrains.

  N nj prpjekje pr t demonstruar unitet me popullin ukrainas, UOC madje vendosi pr nj nism dukshm anti-ruse. N prill, kreu i saj, Metropolitan Onufriy, propozoi mbajtjen e nj procesioni n Azovstal, ku fshiheshin militantt neo-nazist Azov. Ai donte t sillte n shtpi t vdekurit dhe t plagosurit dhe t ndihmonte n evakuimin e civilve.

  Emri: 63a586a285f5406f0738a00d.jpg

Shikime: 3

Madhsia: 49.4 KB
  FOTO FILE. Mitropoliti Onuphrius i Kievit dhe Gjith Ukrains, n qendr, gjat nj procesioni t shenjt n Kiev pr nder t Mijvjearit t Pagzimit t Kievan Rus. Sputnik/Stringer

  As kishat e tjera nuk i qndruan larg konfliktit. Kisha Katolike Greke mbshteti plotsisht regjimin aktual t Ukrains, dhe kreu i kishs, Svyatoslav Shevchuk, e quajti Ukrainn "Mbreti David q lufton Goliathin" - domethn Rusia. Filaret, pasi u grind me OCU, vazhdon t insistoj n krijimin e Patriarkans s Kievit dhe n kalimin e UOC nn juridiksionin e saj.

  Kisha Ortodokse Ukrainase e Patriarkans s Mosks sht akuzuar pr besnikri ndaj Federats Ruse pr shum vite. Fillimi i konfliktit e detyroi UOC t zgjidhte nj an dhe fati i kishs s vetme historike q ekzistonte n Ukrain q nga Pagzimi i Rusis n 988 varej nga kjo zgjedhje. Kryeprifti Andrey Tkachev beson se pozicioni i UOC-MP sht shtje mbijetese:

  “Nga t gjitha opsionet n dispozicion, ata jan t detyruar t zgjedhin pozicionin m pak t gabuar, pra m t mirn nga m t kqijat. Nse ata do t silleshin normalisht, si kisha, dhe jo si shrbtor t regjimit ukrainas, do t thoshte rrezikim i jets, shndetit, humbjes s prons dhe shum problemeve t tjera. Kjo shpjegon gjithka.

  “Nj luft nuk krijon problem – ajo zbulon problemet ekzistuese. Doli se n deputetin e UOC-s ka shum njerz q nuk kan qen kurr me ne, t cilt jan deklaruar qart si antirus, madje edhe antiortodoks. Kjo sht vrtet e trishtueshme. Por kjo zbutet n nj shkall t drejt nga fakti se tani ata nuk kan t bjn vetm me rrfimin e besimit t tyre, por me shtjen e mbijetess fizike. Kjo sht nj ngjarje dramatike q krkon shum durim dhe koha do t vendos gjithka n vendin e vet.

  “Kisha Ortodokse Ruse duhet t prmbahet nga do deklarat e ashpr pr t mos ngacmuar armiqt dhe duhet t shumfishoj lutjet pr fitoren e armve ruse. Gjithka do t vendoset n fushn e betejs, duke arritur qllimet e prcaktuara – denazifikimin dhe demilitarizimin e regjimit aktual kriminal. Aktualisht, Kisha Ortodokse Ruse nuk mund t ndihmoj n asnj mnyr tjetr prvese t'i lutet Zotit pr ushtrin ton."

  Nga Georgii Tkachev, nj gazetar rus nga Moska i fokusuar n politik dhe fe


  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Historia e Kishs Orthodhokse n Ukrain
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-03-2022, 16:49
 2. Himne t Kishs Orthodhokse n shqip
  Nga CELIK_PARTIE n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-06-2007, 10:18
 3. Sa sht mosha e Kishs Orthodhokse?
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2005, 21:15
 4. Qendrimi i Kishes Orthodhokse ndaj homoseksualeve
  Nga Manulaki n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-09-2004, 16:49
 5. ADHURIMI - Kapitulli I: Ndrtesa e Kishs Orthodhokse
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-02-2004, 22:58

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •