'Kjo sht e rreme!' META prdor Twitter pr t mohuar pretendimet se Mark Zuckerberg po jep dorheqjen si CEO - ndrsa mimi i aksioneve t saj rritet pas thashethemeve pr largimin e mundshm t themeluesit t Facebook-ut miliarder.

- Thashethemet u prhapn t martn se miliarderi Mark Zuckerberg po planifikon t jap dorheqjen si CEO i Meta, kompania q ai ka ndrtuar nga themeli.
- Insajdert kan thn pr The Leak se 38-vjeari ka vendosur t largohet nga kompania pr shkak t rnies s fitimeve.
- Vendimi i supozuar thuhet se nuk ka asnj efekt n Metaverse, projektin e realitetit virtual shum miliard dollarsh t Zuckerberg q nuk ka fituar interes t mjaftueshm.
- Por zyrtart e komunikimit thon se historia nuk sht e vrtet

Zyrtart e Meta kan mohuar zrat se miliarderi Mark Zuckerberg po planifikon t largohet nga posti i CEO i kompanis q ai ka ndrtuar nga themeli.

Insajdert kishin thn pr The Leak se 38-vjeari ka vendosur t largohet nga posti i kreut t Mets, kompania mm e Facebook dhe Instagram .

Ata thon se vendimi 'nuk do t ndikoj' n Metaverse, projektin shum miliard dollarsh t realitetit virtual t Zuckerberg q i ka humbur kompanis t paktn 30 miliard dollar.

Por Andy Stone, nj zyrtar i komunikimit pr kompanin, shkroi n Twitter t martn: "Kjo sht e rreme".

Thashethemet erdhn pasi Facebook pushon nga puna nj pjes t madhe t punonjsve ndrsa fitimet e kompanis bien.

Investitort dhe analistt kan fajsuar pr rnien e kompanis Zuckerberg dhe drejtuesit e tjer q e zhvendosin fokusin e tyre tek Metaverse, i cili ende nuk ka fituar interes t mjaftueshm.

mimet e aksioneve pr gjigantin e mediave sociale tani jan ulur me gati 70 pr qind krahasuar me vitin e kaluar, por ishin n trend n rritje pas raportit.

Emri: 64826001-11457833-image-a-19_1669135565546.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 26.5 KB
Zrat u prhapn t martn se Mark Zuckerberg do t jepte dorheqjen nga Meta vitin e ardhshm

Emri: 64827167-11457833-image-a-24_1669137134223.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 15.0 KB

Emri: 64826471-11457833-image-a-22_1669135874463.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 31.5 KB

Emri: 64826675-11457833-image-a-23_1669136212180.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 32.1 KB

Raporti vjen pasi investitort kan humbur besimin te CEO i Meta ndrsa ai vazhdon t shtyj prpara me bastin e tij n Metaverse.

Muajin e kaluar, Brad Gerstner, fondi i t cilit Altimeter Capital zotron qindra milion dollar aksione t Meta, i shkroi nj letr t hapur kompanis duke e br t qart se Zuckerberg po humbet besimin e investitorve.

Ashtu si shum kompani t tjera n nj bot me norm zero Meta sht zhvendosur n vendin e tepricave shum njerz, shum ide, shum pak urgjenc, shkroi ai.

"Kjo munges fokusi dhe fitnesi errsohet kur rritja ngadalsohet dhe teknologjia ndryshon."

Gerstner vazhdoi t shkruaj: 'Meta duhet t rikthej mojo-n e saj.

Meta duhet t rindrtoj besimin me investitort, punonjsit dhe komunitetin e teknologjis n mnyr q t trheq, frymzoj dhe mbaj njerzit m t mir n bot, shkroi ai.

Me pak fjal, Meta duhet t jet n form dhe t prqendrohet.

Ai sugjeroi reduktimin e numrit t punonjsve t kompanis me t paktn 20 pr qind deri n janar dhe tha se kompania duhet t kufizoj investimet e saj n Metaverse n jo m shum se 5 miliard dollar n vit.

Emri: 64826295-11457833-image-a-21_1669135640753.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 29.5 KB
Brad Gerstner, fondi i t cilit Altimeter Capital zotron qindra miliona dollar aksione t Meta, i shkroi nj letr t hapur kompanis muajin e kaluar duke e br t qart se Zuckerberg po humb besimin e investitorve.

Emri: 64826017-11457833-image-a-20_1669135573707.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 89.7 KB
Kompania ka pasur vshtirsi n muajt e fundit pasi drejtuesit fokusohen n Metaverse t ri, i cili ende nuk ka fituar interes t mjaftueshm

Zuckerberg kishte derdhur m shum se 36 miliard dollar n siprmarrjen e dshtuar q nga viti 2019, sipas raporteve t fitimeve t publikuara muajin e kaluar, dhe ka par q m shum se 30 miliard dollar t zhduken brenda disa muajsh.

Sipas deklaratave t dmshme financiare, Reality Labs - divizioni q strehon njsin VR t Metaverse dhe Facebook - raportoi vetm 5.3 miliard dollar t ardhura pr vitin pas nj humbjeje operative prej 30.7 miliard dollarsh q nga fillimi i financimit pr siprmarrjen n 2019.

Kostot dhe shpenzimet pr Reality Labs, zbulojn deklaratat, ndrkoh, arritn n 12.5 miliard dollar pr vitin 2021 - edhe pse divizioni grumbulloi vetm 2.3 miliard dollar t ardhura brenda t njjts periudh.

Investimet pr kt vit tani jan n rrugn e duhur pr t tejkaluar vitin 2021, sugjerojn fuqishm t dhnat - me kostot dhe shpenzimet e laboratorit q u rritn n 10.8 miliard dollar brenda muajve fillestar t 2022, nj hapsir ​​q ka par q divizioni ka raportuar vetm 1.4 miliard dollar t ardhura.

Pasqyrat shqetsuese financiare erdhn pas nj raporti t fitimeve t tremujorit t tret q tregoi m tej se Reality Labs kishte akumuluar nj humbje operative prej 9.4 miliard dollarsh vetm gjat nnt muajve t par t 2022.

Drejtuesit e lart thon se presin q humbjet t rriten edhe m tej pasi projekti nuk tregon shenja ngadalsimi.

"Ne parashikojm q humbjet operative t Reality Labs n 2023 do t rriten ndjeshm nga viti n vit," tha CFO David Wehner pas publikimit t shumpritur t rezultateve.

Por Zuckerberg ka fajsuar humbjet n lanimin e fundit t kufjeve t reja Quest VR t kompanis dhe ndikimin e pagave t para t vitit t plot pr stafin e punsuar n 2022 - duke i quajtur ata 'shofert m t mdhenj' pr rezultatet shqetsuese.

Emri: 63986397-11369273-image-m-20_1667085030263.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 44.0 KB
Pasqyrat financiare tregojn se ekzekutivi ka vn n mas t madhe t ardhmen e kompanis s tij n teknologjin e dobt, duke fundosur dhjetra miliarda fonde t kompanis ndrsa ajo vazhdon t luftoj

Kompania tani po pushon nga puna mijra punonjs t saj pasi krkon t prmirsoj situatn e saj t tmerrshme financiare.

Shum nga inxhiniert e rinj q u futn n pun me Metaverse-n e diskutueshme gjat dy viteve t fundit pritet t jen n bllokun e prerjes, than burime t njohura me kt shtje pr Business Insider .

Zuckerberg u tha se ishte shfaqur i zymt n thirrjen q njoftonte pushimet nga puna n fillim t ktij muaji dhe pranoi se ishte prgjegjs pr gabimet e bra nga Meta.

Ai tha gjithashtu se kompania ishte me staf t teprt sepse ishte tepr optimist pr rritjen e saj.

Lori Goler, drejtuese e burimeve njerzore n Meta, tha se punonjsve q do t lirohen do t'u jepet t paktn katr muaj pag si largim nga puna, than burimet pr Wall Street Journal.

Burimi: Daily Mail