Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet nė Bllog
  4

  Nga burgu nė pushtet: Brazilianėt votėbesojnė ish-presidentin e korruptuar socialist

  Presidenti i sapozgjedhur brazilian Luiz Inacio Lula da Silva bėn thirrje pėr 'paqe dhe unitet' pasi mundi rivalin e ekstremit tė djathtė Jair Bolsonaro nė zgjedhjet me thikė qė pėrēanė kombin pasi miliona vota hodhėn votat e tyre... por do ta bėjė 'Trump i Tropikėve' pranoni humbjen?

  Emri: 64012913-11370999-image-a-138_1667177016367.jpg

Shikime: 55

Madhėsia: 57.8 KB
  Ish-presidenti dhe kandidati presidencial i Brazilit Luiz Inacio Lula da Silva feston fitoren e tij nė njė tubim nė Sao Paulo

  - Miliona votues nė Brazil votuan tė dielėn pėr tė vendosur nėse do tė qėndrojnė nė Bolsonaro tė ekstremit tė djathtė
  - Ai pason njė fushatė zgjedhore pėrēarėse midis Bolsonaro dhe ish-presidentit tė krahut tė majtė Luiz Lula da Silva
  - Gjatė pjesės sė parė tė numėrimit tė natės, Bolsonaro kishte qenė nė krye me rezultate nė teh thikė
  - Me 98.8% tė votave tė grumbulluara, da Silva fitoi me 50.8% ndėrsa Bolsonaro 49.2%.
  - Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Presidenti francez Emmanuel Macron kanė uruar tė dy Da Silva

  Veterani i majtė brazilian, Luiz Inacio Lula da Silva, ka bėrė thirrje pėr 'paqe dhe unitet' pasi u zgjodh president tė dielėn sa njė fije floku, duke mposhtur rivalin e tij tė ekstremit tė djathtė Jair Bolsonaro nė njė sondazh qė ndau vendin nė dy.

  Ish-presidenti, i cili fitoi njė mandat tė tretė nė detyrė, qėndroi nė qafė dhe qafė me presidentin aktual Bolsonaro gjatė njė numėrimi thumbues, megjithatė ai doli fitues me 50.83 pėr qind tė votave ndaj 49.17 pėr qind pėr rivalin e tij, sipas autoriteteve zgjedhore qė e shpallėn atė. fitimtari.

  Tė gjithė sytė janė tashmė te Bolsonaro dhe nėse ai do ta pranojė rezultatin.

  Njė fitore do tė thotė njė rikthim i jashtėzakonshėm politik pėr Lula-n karizmatik, por tė njollosur, mė pak se pesė vjet pasi ai u burgos pėr 18 muaj pėr akuza tė diskutueshme pėr korrupsion qė mė vonė u anuluan nga Gjykata e Lartė, e cila vendosi qė gjyqtari kryesor nė ēėshtjen e tij ishte i njėanshėm. .

  Ėshtė njė rikthim mahnitės nė pushtet pėr da Silva, 77 vjeē, burgimi i tė cilit nė vitin 2018 pėr njė skandal korrupsioni e mėnjanoi atė nga zgjedhjet e atij viti, duke i hapur rrugėn fitores sė kandidatit tė atėhershėm Bolsonaro dhe katėr vjet politikė tė ekstremit tė djathtė.

  Udhėheqėsit botėrorė i kanė dėrguar urimet e tyre da Silvės, i cili ka premtuar tė rivendosė tė kaluarėn mė tė begatė tė Brazilit, por megjithatė pėrballet me erėra tė kundėrta nė njė shoqėri tė polarizuar.

  Nė njė fjalim fitues pas shpalljes sė rezultatit, Presidenti i zgjedhur u tha mbėshtetėsve se Brazili ishte 'rikthyer nė skenėn globale' dhe kėrkoi 'paqe dhe unitet' pas njė prej zgjedhjeve mė pėrēarėse nė historinė e kombit.

  Ai premtoi tė mbronte pyjet tropikale tė Amazonės dhe i tha vendit se do tė krijonte 'njė Brazil paqeje, demokracie dhe mundėsish'.

  Fitorja e tij shėnon herėn e parė qė nga kthimi i Brazilit nė demokraci nė vitin 1985, qė presidenti nė detyrė nuk arrin tė rizgjedhur. Inaugurimi i Da Silvės ėshtė planifikuar tė bėhet mė 1 janar.

  Nė fjalimin e tij tė fitores brenda natės, da Silva tha: “Unė e konsideroj veten njė kandidat qė ka pasur njė proces rindėrtimi nė politikėn braziliane. Sepse ata (rivalėt) u pėrpoqėn tė mė varrosnin tė gjallė. Dhe unė jam kėtu, jam kėtu pėr tė qeverisur vendin nga njė situatė shumė e vėshtirė.

  "Por me ndihmėn e njerėzve, ne do tė gjejmė njė rrugėdalje qė ky vend tė kthehet nė tė qenit demokratik, paqėsor, qė ne tė mbėshtesim prindėrit, familjet, pėr tė ndėrtuar botėn qė i nevojitet Brazilit."

  “Kjo nuk ėshtė fitorja ime, as e PT (Partisė sė Punėtorėve), as e partive qė mė kanė mbėshtetur nė fushatė. Ishte njė fitore e lėvizjes sė pamasė demokratike qė ishte mė shumė se partitė politike, e interesave individuale, e ideologjive, qė tė fitonte demokracia.

  “Nė kėtė 30 tetor historik, shumica e brazilianėve e bėri shumė tė qartė se ata duan mė shumė dhe jo mė pak demokraci.

  “Se ata duan mė shumė dhe jo mė pak pėrfshirje sociale. Qė duan mė shumė e jo mė pak mundėsi pėr tė gjithė. Ata duan mė shumė dhe jo mė pak respekt dhe mirėkuptim mes brazilianėve.

  "Pėr ta pėrmbledhur, ata duan mė shumė liri, barazi, vėllazėri nė vendin tonė."

  Ai mė vonė shtoi: “Unė do tė qeveris pėr 215 milionė brazilianė, dhe jo vetėm pėr ata qė votuan pėr mua. Nuk ka dy Brazil. Ne jemi njė vend, njė popull, njė komb i madh'.

  Bolsonaro kishte udhėhequr gjatė gjithė gjysmės sė parė tė numėrimit dhe, sapo da Silva e kapėrceu atė, makinat nė rrugėt e Sao Paulos qendrore filluan tė binin borė.

  Njerėzit nė rrugėt e lagjes Ipanema tė Rio de Zhaneiros mund tė dėgjoheshin duke bėrtitur: 'U kthye!'

  Bolsonaro, 67 vjeē, i cili prej vitesh ka bėrė pretendime tė pabaza se sistemi i votimit nė Brazil ėshtė i prirur pėr mashtrim vitin e kaluar, diskutoi hapur refuzimin e pranimit tė rezultateve tė votimit.

  Autoritetet zgjedhore po pėrgatiten qė ai tė kundėrshtojė rezultatin, thanė burimet pėr Reuters, dhe bėnė pėrgatitjet e sigurisė nė rast se mbėshtetėsit e tij organizojnė protesta.

  Dy orė pasi autoritetet zgjedhore shpallėn Lulėn fitues, Bolsonaro dhe fushata e tij nuk kishin bėrė asnjė deklaratė publike pėr rezultatin.

  Da Silva premton tė qeverisė pėrtej Partisė sė tij tė Punėtorėve tė majtė. Ai dėshiron tė sjellė centristė dhe madje disa qė anojnė nga e djathta qė votuan pėr tė pėr herė tė parė dhe tė rivendosė tė kaluarėn mė tė begatė tė vendit.

  Megjithatė, ai pėrballet me erėra tė kundėrta nė njė shoqėri tė polarizuar politikisht ku rritja ekonomike po ngadalėsohet dhe inflacioni po rritet.

  Fitorja e tij shėnon herėn e parė qė nga kthimi i Brazilit nė demokraci nė vitin 1985, qė presidenti nė detyrė nuk ka arritur tė rizgjedhur dhe ka zgjatur njė valė fitoresh tė fundit tė majtistėve nė rajon, duke pėrfshirė Kilin, Kolumbinė dhe Argjentinėn.

  Thomas Traumann, njė analist i pavarur politik, i krahasoi rezultatet me fitoren e Bidenit nė 2020, duke thėnė se da Silva po trashėgon njė komb jashtėzakonisht tė ndarė.

  "Sfida e madhe qė ka Lula do tė jetė tė qetėsojė vendin," tha ai. “Njerėzit nuk janė vetėm tė polarizuar pėr ēėshtjet politike, por kanė edhe vlera, identitet dhe opinione tė ndryshme. Pėr mė tepėr, atyre nuk u intereson se cilat janė vlerat, identitetet dhe opinionet e palės tjetėr.'

  Ndėrsa Lula u foli mbėshtetėsve tė tij - duke premtuar se 'tė qeverisė njė vend nė njė situatė shumė tė vėshtirė' - Bolsonaro ende nuk i kishte pranuar zgjedhjet.

  Selia e Da Silvės nė njė hotel qendror nė Sao Paulo shpėrtheu vetėm pasi u shpall rezultati pėrfundimtar, duke nėnvizuar tensionin qė ishte njė shenjė dalluese e kėsaj gare.

  "Katėr vjet nė pritje pėr kėtė," tha Gabriela Souto, njė nga tė paktėt mbėshtetės tė lejuar pėr shkak tė sigurisė sė madhe.

  Da Silva ėshtė zotuar tė rrisė shpenzimet pėr tė varfėrit, tė rivendosė marrėdhėniet me qeveritė e huaja dhe tė ndėrmarrė veprime tė guximshme pėr tė eliminuar prerjet e paligjshme nė pyjet tropikale tė Amazonės.

  Presidenti i SHBA Joe Biden ishte ndėr tė parėt qė uroi Presidentin e ardhshėm: "I dėrgoj urimet e mia Luiz Inacio Lula da Silva pėr zgjedhjen e tij si president i ardhshėm i Brazilit pas zgjedhjeve tė lira, tė ndershme dhe tė besueshme", tha Biden nė njė deklaratė. .

  “Mezi pres tė punojmė sė bashku pėr tė vazhduar bashkėpunimin mes dy vendeve tona nė muajt dhe vitet nė vijim”, shtoi ai.

  Ndėrkohė presidenti francez Emmanuel Macron tha: "Sė bashku, ne do tė bashkojmė forcat pėr tė pėrballuar shumė sfida tė pėrbashkėta dhe pėr tė rinovuar lidhjet e miqėsisė midis dy vendeve tona".

  Qendrat e votimit nė kryeqytetin, Brasilia, ishin tashmė tė mbushura me njerėz deri nė mėngjes dhe, nė njėrėn prej tyre, punonjėsi nė pension i qeverisė Luiz Carlos Gomes tha se do tė votonte pėr da Silvėn.

  "Ai ėshtė mė i miri pėr tė varfėrit, veēanėrisht nė fshat," tha Gomes, 65 vjeē, i cili vjen nga shteti Maranhao nė rajonin e varfėr verilindor. "Ne ishim gjithmonė tė uritur para tij."

  Jashtė shtėpisė sė Bolsonaros nė Rio de Zhaneiro, nė pikėn zero pėr bazėn e tij mbėshtetėse, njė grua nė njė kamion mbajti njė lutje mbi njė altoparlant, mė pas kėndoi e emocionuar, duke u pėrpjekur tė gjeneronte pak energji.

  Por mbėshtetėsit e veshur me ngjyrėn jeshile dhe tė verdhė tė flamurit mezi u pėrgjigjėn. Shumė u emocionuan kur u luajt himni kombėtar, duke kėnduar me zė tė lartė me duar mbi zemėr.

  Shumica e sondazheve tė opinionit para zgjedhjeve i dhanė njė epėrsi da Silvės, i njohur botėrisht si Lula, megjithėse analistėt politikė ranė dakord se gara u bė gjithnjė e mė e ngushtė javėt e fundit.

  Pėr muaj tė tėrė, dukej se da Silva po shkonte drejt njė fitoreje tė lehtė, ndėrsa ndezi nostalgjinė pėr presidencėn e tij, kur ekonomia e Brazilit po lulėzonte dhe mirėqenia ndihmoi dhjetėra miliona tė bashkoheshin me klasėn e mesme.

  Por ndėrsa da Silva kryesoi zgjedhjet e raundit tė parė tė 2 tetorit me 48 pėr qind tė votave, Bolsonaro ishte i dyti i fortė me 43 pėr qind, duke treguar se sondazhet e opinionit e nėnvlerėsuan ndjeshėm popullaritetin e tij. Shumė brazilianė mbėshtesin mbrojtjen e Bolsonaros pėr vlerat konservatore sociale dhe ai ka mbėshtetur mbėshtetjen me shpenzime tė mėdha qeveritare.

  Tani janė ngritur shqetėsime se nėse Bolsonaro, i quajtur "Trump i Tropikėve", do tė humbiste, ai mund tė refuzojė tė pranojė humbjen.

  Burimi: Daily Mail

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet nė Bllog
  4

  Brazil, Presidenti Bolsonaro: Zgjedhjet u manipuluan nga softueri i pajisjeve elektronike zgjedhore

  Bolsonaro i Brazilit fajėson humbjen e zgjedhjeve ndaj Lulės pėr gabimin e softuerit dhe bėn thirrje pėr anulimin e fletėvotimeve nga makinat elektronike tė votimit me keqfunksionime tė supozuara - ekspertėt thonė se defekti nuk ndikon nė besueshmėrinė e rezultateve

  - Presidenti brazilian Jair Bolsonaro apeloi tė martėn rezultatet e balotazhit tė zgjedhjeve presidenciale
  - Bolsonaro humbi ofertėn e tij pėr rizgjedhje ndaj Presidentit tė sapozgjedhur Luiz Inįcio Lula da Silva nė njė votim tė raundit tė dytė mė 30 tetor.
  - Lideri i ekstremit tė djathtė i kėrkon Gjykatės sė Lartė Zgjedhore tė hedhė votat qė janė futur nė rreth 280,000 makineri elektronike votimi
  - Bolsonaro argumenton se makinat e votimit u ndikuan nga njė gabim softuerėsh
  - Lula da Silva doli fituese, duke marrė 50.9 pėr qind tė votave. Bolsonaro mori 49.1 pėr qind

  Presidenti brazilian Jair Bolsonaro kundėrshtoi tė martėn rezultatet e ofertės sė tij tė dėshtuar pėr rizgjedhje, duke fajėsuar njė defekt nė softuer dhe duke kėrkuar nga autoriteti zgjedhor tė anulojė votat qė ishin vendosur nė shumicėn e makinerive elektronike tė votimit.

  Avokati i Bolsonaros, Marcelo de Bessa, paraqiti kėrkesėn prej 33 faqesh nė emėr tė presidentit dhe Partisė sė tij Liberale.

  Njė ndryshim i rezultateve tė balotazhit tė 30 tetorit do ta linte liderin e ekstremit tė djathtė me 51 pėrqind tė votave tė mbetura tė vlefshme - dhe njė fitore tė rizgjedhjes.

  Megjithatė, ekspertė tė pavarur kanė thėnė se gabimi nuk ndikon nė besueshmėrinė e rezultateve tė zgjedhjeve tė raundit tė dytė, i cili i dha Lula da Silvės 50.9 pėr qind tė votave ndaj Bolsonaros 49.1 pėr qind.

  Gjykata e Lartė Zgjedhore ka shpallur tashmė fitoren pėr armikun e Bolsonaros, ish-presidentin majtist Luiz Inįcio Lula da Silva, madje shumė nga aleatėt e presidentit i kanė pranuar rezultatet. Lula da Silva pritet tė bėjė betimin mė 1 janar 2023.

  Protestuesit nė qytete anembanė vendit kanė refuzuar me vendosmėri tė bėjnė tė njėjtėn gjė, veēanėrisht me Bolsonaro qė ka refuzuar tė pranojė.

  Emri: 64863445-11459137-image-a-7_1669216355772.jpg

Shikime: 49

Madhėsia: 39.9 KB
  Presidenti brazilian Jair Bolsonaro (nė foto) paraqiti tė martėn njė protestė pėrpara Gjykatės sė Lartė Zgjedhore dhe apeloi rezultatet e balotazhit tė 30 tetorit, tė cilin e humbi ndaj ish-presidentit Luiz Inacio Lula da Silva.

  Emri: 64863459-11459137-image-a-8_1669216380309.jpg

Shikime: 16

Madhėsia: 42.3 KB
  Luiz Inacio Lula da Silva do tė jetė president i Brazilit pėr herė tė dytė, pasi mundi Presidentin Jair Bolsonaro nė balotazhin e 30 tetorit. Ai ishte gjithashtu president nga 2003 deri nė 2011

  Emri: wire-64843293-1669166588-944_634x422.jpg

Shikime: 19

Madhėsia: 52.3 KB
  Punonjėsit e Gjykatės Zgjedhore punojnė nė fazėn pėrfundimtare tė vulosjes sė makinerive elektronike tė votimit nė pėrgatitje pėr balotazhin e pėrgjithshėm tė zgjedhjeve nė Brasilia, Brazil, mė 19 tetor pėrpara votimit tė raundit tė dytė tė 30 tetorit.

  Udhėheqėsi i Partisė Liberale Valdemar Costa dhe njė auditor i punėsuar nga partia u thanė gazetarėve nė Brasilia se vlerėsimi i tyre zbuloi se tė gjitha makinat qė datojnė para vitit 2020 - gati 280,000 prej tyre, ose rreth 59 pėr qind e totalit tė pėrdorur nė balotazh - u mungonin numrat individualė tė identifikimit nė brendėsi. trungje.

  Asnjėri nuk shpjegoi se si kjo mund tė kishte ndikuar nė rezultatet e zgjedhjeve, por tha se ata po i kėrkonin autoritetit zgjedhor tė zhvlerėsonte tė gjitha votat e hedhura nė ato makineri.

  Ankesa e karakterizoi gabimin si 'mospėrputhje tė pariparueshme pėr shkak tė mosfunksionimit' qė vuri nė pikėpyetje vėrtetėsinė e rezultateve.

  Menjėherė mė pas, kreu i autoritetit zgjedhor nxori njė vendim qė nė mėnyrė implicite ngriti mundėsinė qė vetė partia e Bolsonaro mund tė vuante nga njė sfidė e tillė.

  Alexandre de Moraes tha se gjykata nuk do ta shqyrtonte ankesėn nėse partia nuk ofron njė raport tė amenduar brenda 24 orėve qė do tė pėrfshinte rezultatet nga raundi i parė zgjedhor i 2 tetorit, nė tė cilin Partia Liberale fitoi mė shumė vende nė tė dy dhomat e kongresit se ēdo tjetėr.

  Creomar de Souza, analist politik i Dharma Political Risk and Strategy, tha se formulimi i vendimit tė de Moraes tregon se gjykata zgjedhore ka tė ngjarė tė refuzojė apelimin.

  Defekti nuk ishte i njohur mė parė, megjithatė ekspertėt thanė se ai gjithashtu nuk ndikon nė rezultatet. Ēdo makinė votimi mund tė identifikohet ende lehtėsisht pėrmes mjeteve tė tjera, si qyteti i saj dhe zona e votimit, sipas Wilson Ruggiero, njė profesor i inxhinierisė kompjuterike dhe sistemeve dixhitale nė Shkollėn Politeknike tė Universitetit tė Sao Paulos.

  Diego Aranha, njė profesor i asociuar i sigurisė sė sistemeve nė Universitetin Aarhus nė Danimarkė, i cili ka marrė pjesė nė testet zyrtare tė sigurisė tė sistemit zgjedhor tė Brazilit, ėshtė dakord.

  "Kjo nuk minon besueshmėrinė ose besueshmėrinė nė asnjė mėnyrė," tha Ruggiero pėr Associated Press me telefon. "Pika kyēe qė garanton korrektėsinė ėshtė nėnshkrimi dixhital i lidhur me ēdo makinė votimi."

  Emri: wire-64843295-1669166587-673_634x422.jpg

Shikime: 17

Madhėsia: 31.4 KB
  Valdemar Costa Neto (nė mes), lideri i Partisė Liberale tė Presidentit Jair Bolsonaro, flet gjatė njė konference pėr shtyp nė lidhje me njė hetim tė kryer nga partia duke vėnė nė dukje mospėrputhjet nė makinat e votimit tė pėrdorura nė zgjedhjet e pėrgjithshme, nė Brasilia, Brazil, tė martėn.

  Emri: wire-64843289-1669166587-823_634x422.jpg

Shikime: 16

Madhėsia: 33.9 KB
  Eduardo Bolsonaro, njė ligjvėnės brazilian dhe djali i presidentit Jair Bolsonaro, flet nė njė mbledhje tė konservatorėve, nė Mexico City mė 18 nėntor dhe vuri nė dyshim vlefshmėrinė e balotazhit tė 30 tetorit.

  Ndėrsa makinat nuk kanė numra individualė identifikimi nė regjistrat e tyre tė brendshėm, kėta numra shfaqen nė faturat e printuara qė tregojnė shumėn e tė gjitha votave tė dhėna pėr secilin kandidat, tha Aranha, duke shtuar se gabimi u zbulua vetėm pėr shkak tė pėrpjekjeve tė elektoralit. autoritet pėr tė ofruar transparencė mė tė madhe.

  Humbja mė pak se dy pikė e Bolsonaro ndaj da Silva mė 30 tetor ishte diferenca mė e ngushtė qė nga kthimi i Brazilit nė demokraci nė vitin 1985. Ndėrsa presidenti nuk ka qarė nė mėnyrė eksplicite, ai ka refuzuar tė pranojė humbjen ose tė pėrgėzojė kundėrshtarin e tij - duke i lėnė hapėsirė ​​mbėshtetėsve qė tė nxjerrin pėrfundimet e tyre.

  Shumė prej tyre kanė protestuar pa pushim, duke pretenduar pėr mashtrime zgjedhore dhe duke kėrkuar qė forcat e armatosura tė ndėrhyjnė.

  Dhjetra mbėshtetės tė Bolsonaros u mblodhėn jashtė konferencės pėr shtyp tė martėn, tė veshur me ngjyrėn jeshile dhe tė verdhė tė flamurit tė Brazilit dhe duke kėnduar kėngė patriotike. Disa sulmuan verbalisht dhe shtynė gazetarėt qė pėrpiqeshin tė hynin nė ambientet e ngjarjes.

  Bolsonaro kaloi mė shumė se njė vit duke pretenduar se sistemi elektronik i votimit nė Brazil ėshtė i prirur pėr mashtrim, pa paraqitur kurrė prova.

  Apeli i presidentit erdhi njė javė pasi djali i tij, ligjvėnėsi federal Eduardo Bolsonaro, pėrsėriti kėtė shqetėsim nė njė konferencė nė Meksikė.

  “Ne gjithmonė kemi pasur mosbesim ndaj kėtyre makinave. Ne duam njė auditim masiv”, tha Eduardo Bolsonaro. "Ka prova shumė tė forta pėr tė urdhėruar njė hetim tė zgjedhjeve tė Brazilit."

  Brazili filloi tė pėrdorė njė sistem votimi elektronik nė 1996 dhe ekspertėt e sigurisė zgjedhore i konsiderojnė sisteme tė tilla mė pak tė sigurta se fletėvotimet e shėnuara me dorė, sepse ato nuk lėnė gjurmė letre tė auditueshme.

  Por sistemi i kombit tė Amerikės sė Jugut ėshtė shqyrtuar nga afėr nga ekspertė vendas dhe ndėrkombėtarė, tė cilėt nuk kanė gjetur kurrė prova se ai ėshtė shfrytėzuar pėr tė kryer mashtrime.

  Presidenti i Senatit, Rodrigo Pacheco, tha tė martėn pasdite se rezultatet e zgjedhjeve janė 'tė padiskutueshme'.

  Bolsonaro ka qenė pothuajse plotėsisht i izoluar nė rezidencėn zyrtare qė nga humbja e tij mė 30 tetor, duke nxitur spekulime tė pėrhapura nėse ai ėshtė i dėshpėruar apo po planifikon tė kapet nė pushtet.

  Tė mėrkurėn nė mėngjes, Bolsonaro u kthye nė Pallatin Planalto - vendi zyrtar i punės sė presidentit. Ai nuk kishte qenė atje qė nga 3 nėntori kur u takua me nėnpresidentin e zgjedhur Geraldo Alckmin.

  Nė njė intervistė me gazetėn O Globo, Zėvendėspresidenti Hamilton Mourćo e pėrmendi mungesėn e Bolsonaros pėr erizipelėn, njė infeksion i lėkurės nė kėmbėt e tij qė ai tha se e pengon presidentin tė veshė pantallona.

  Pėr auditimin e saj, Partia Liberale punėsoi Institutin e Votės Ligjore, njė grup qė ka qenė kritik ndaj sistemit aktual, duke thėnė se ai kundėrshton ligjin duke dėshtuar tė sigurojė njė regjistrim dixhital pėr ēdo votė individuale.

  Nė njė raport tė veēantė tė paraqitur nė fillim tė kėtij muaji , ushtria braziliane tha se kishte tė meta nė sistemet zgjedhore tė vendit dhe kishte propozuar pėrmirėsime, por nuk vėrtetoi pretendimet pėr mashtrim nga disa prej mbėshtetėsve tė Bolsonaros.

  Analistėt kanė sugjeruar se forcat e armatosura, tė cilat kanė qenė njė komponent kyē i administratės sė Bolsonaro, mund tė kenė mbajtur njė pamje tė pasigurisė mbi kėtė ēėshtje pėr tė shmangur pakėnaqėsinė e presidentit. Nė njė deklaratė tė mėvonshme, Ministria e Mbrojtjes theksoi se megjithėse nuk kishte gjetur asnjė provė pėr mashtrim nė numėrimin e votave, nuk mund ta pėrjashtonte kėtė mundėsi.

  Burimi: Daily Mail

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Brazil, Presidenti Bolsonaro: Zgjedhjet u manipuluan nga softueri i pajisjeve elektronike zgjed

  Dilema 40 ditore: Kriza e vazhdueshme e Brazilit - Njerėzit besojnė se diēka e madhe do tė ndodhė nė Brazil

  Emri: Brazil-Stolen-Election.jpg

Shikime: 5

Madhėsia: 58.8 KB

  Nga Werner Pfluck dhe Ryan Hartwig

  Rreth 40 ditė mė parė, Brazili zhvilloi raundin e dytė tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme, tė cilat supozohej tė pėrcaktonin Presidentin e Republikės, guvernatorėt, senatorėt dhe deputetėt federalė e shtetėrorė. Ajo qė supozohej t'i jepte fund tensionit tė nisur shumė kohė pėrpara fushatės zgjedhore shėrbeu vetėm pėr tė rritur presionin. Miliona brazilianė janė tė revoltuar nga rezultatet e paraqitura nga Drejtėsia Zgjedhore, jo sepse janė trishtuar me disfatėn, por sepse i gjithė procesi ėshtė i mbushur me paligjshmėri, arbitraritet dhe akuza tė rėnda e tė vazhdueshme pėr mashtrim.

  Shqetėsimi i shumicės sė popullsisė rrjedh nga sjellja e qartė e njėanshme e TSE-sė, Gjykatės sė Lartė tė Drejtėsisė Zgjedhore dhe e disa anėtarėve tė STF-sė, Gjykatės sė Lartė Federale, tė cilėt janė anėtarė tė tė dy gjykatave, tė emėruar nga ish-qeveritė. tė Partisė sė Punėtorėve (PT), tė cilėt dukej se e favorizonin nė kėto zgjedhje. Kryetari aktual i Gjykatės Zgjedhore ka qenė prej kohėsh aleat politik i nėnkryetarit tė zgjedhur me Lula da Silva, kandidate e PT-sė.

  Lula ėshtė njė ish-president i dėnuar pėr korrupsion me 21 vite burg, i dėnuar nė zakon, me dėnimin e konfirmuar nė Gjykatėn e Apelit (TRF, shkurtimisht nė portugalisht) dhe mė pas nė Gjykatėn e Lartė tė Drejtėsisė (STJ). Por ai i anuloi tė gjitha proceset nga njė mik i emėruar nga partia e tij nė STF, gjyqtari Edson Fachin, qė tė merrte sėrish pjesė nė zgjedhje. Vendimi i Fachin u mbėshtet nga gjyqtarė tė tjerė tė gjykatės, tė cilėt e kishin kundėrshtuar hapur Presidentin Bolsonaro qė nga fillimi i mandatit tė tij nė 2019.

  Kėto drejtėsi penguan zbatimin e fletėvotimit tė printuar sė bashku me makineritė elektorale, duke e detyruar popullatėn tė mbėshtetet ekskluzivisht nė tė dhėnat e paraqitura nga softveri zgjedhor. Ushtria, e cila sė bashku me institucionet e tjera shoqėroi pėrgatitjen e makinerive dhe tė gjithė procesin zgjedhor, evidentoi shumė dėshtime nė sistem qė lejonin rrezik manipulimi dhe mashtrimi dhe paraqiti sugjerime pėr zgjidhjen e kėtyre problemeve.

  Megjithatė, Drejtėsia Zgjedhore i injoroi alarmet dhe akuzoi ushtrinė se synonte tė prishte zgjedhjet. Popullsia, duke kuptuar se diēka nuk shkonte, doli disa herė nė rrugė pėr tė protestuar dhe pėr tė kėrkuar transparencė nė zgjedhje. Miliona njerėz u mblodhėn nė kryeqytete dhe nė shumė qytete tė brendshme, duke formuar kėshtu protestat mė tė mėdha nė historinė e Brazilit, por edhe ata u injoruan. Madje, shumė prej tyre u ndoqėn penalisht dhe u gjobitėn me shuma tė mėdha nga gjyqtari Alexandre de Moraes pėr "sulme ndaj demokracisė dhe institucioneve", mes argumenteve tė tjera tė paqarta. Ndikuesit, gazetarėt dhe parlamentarėt janė ndaluar nga mediat sociale, kanalet televizive dhe revistat konservatore janė censuruar dhe tė gjithė janė pėrfshirė nė procedim penal pėr mendimet e tyre.

  Kur mė nė fund u zhvilluan zgjedhjet, nė dy raunde, mė 2 dhe 30 tetor, u shfaqėn shumė anomali statistikisht tė pamundura. Pėr shembull, nė shumė makineri elektronike votimi, kandidati aktual Jair Bolsonaro mori zero vota, madje edhe nė rajone ku popullariteti i tij ėshtė shumė i lartė. Gjithashtu, nga kompanitė qė kryen analizėn e tė dhėnave tė marra nga sistemi zgjedhor, u vu re se makineritė e modeleve tė vjetra, tė cilat nuk ishin audituar para zgjedhjeve, kishin njė avantazh mė tė madh pėr kandidaten Lula sesa modeli i vitit 2020, i cili ishte audituar. Nė kėto, Bolsonaro pėrfitoi.

  Pėrpara zgjedhjeve, Drejtėsia Zgjedhore e pengoi fushatėn e Bolsonaros tė shfaqte imazhe tė turmave qė e mbėshtetėn, e ndaloi atė tė kujtonte popullin pėr dėnimet e Lulės pėr korrupsion dhe madje lejoi qė tė publikoheshin shumė mė tepėr reklama zgjedhore nė radio pėr Lulėn sesa pėr Bolsonaron. Nė Brazil, reklamat elektorale nė radio dhe TV paguhen nga qeveria pėr tė gjithė kandidatėt. Partia e Bolsonaros paraqiti kėtė ankesė dhe gjithashtu rezultatin e auditimit qė tregoi se kishte shumė anomali nė zgjedhje qė do tė duheshin shpjeguar. Moraes i injoroi akuzat dhe e gjobiti partinė me ekuivalentin e 4.2 milionė dollarėve.

  Kėto dhe pyetje tė tjera tė pashpjegueshme tėrbuan miliona njerėz, duke pėrfshirė shumė fise indigjene nga Amazona. Duke qenė se Kongresi Kombėtar nuk ka mė shumė besueshmėri, sepse nuk reagoi kurrė ndaj paligjshmėrive tė kryera nga gjyqtarėt e Gjykatės sė Lartė dhe tė Drejtėsisė Zgjedhore, madje shumė kongresmenė i duartrokasin kėto krime sepse favorizojnė kandidatin e tyre Lula, populli vendosi t'i kėrkojė Ushtrisė. ndihmė. Kushtetuta braziliane i lejon ushtrisė tė veprojė nė situata tė caktuara pėr tė rivendosur ligjin dhe rendin.Nė tė gjithė vendin, nė qytetet ku ka shtabe tė Ushtrisė, njerėzit kanė mbi 40 ditė qė protestojnė dhe kėrkojnė ndihmė. Nė Brasilia, pėrballė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, numri i njerėzve tė kampuar ėshtė i madh dhe kėtė fundjavė mori pėrforcime nga qindra mijėra njerėz.

  Emri: brazil-protest-joao-victor.jpg

Shikime: 4

Madhėsia: 82.6 KB
  Protesta nė Brazil – Joao Victor

  Presidenti Bolsonaro ka heshtur qė nga zgjedhjet. Ai nuk e njohu fitoren e Lulės dhe as legjitimitetin e zgjedhjeve, por nuk e tha aq qartė. Ai bėri njė deklaratė tė shkurtėr vetėm dy ditė pas raundit tė dytė nė tė cilėn falėnderoi popullin pėr mbėshtetjen e dhėnė. Mė nė fund, tė premten e kaluar, mė 9 dhjetor, Bolsonaro foli me mbėshtetėsit nė Brasilia, tė cilėt ishin mbledhur pėrpara rezidencės sė tij zyrtare, "Palacio da Alvorada". Teksa dha disa fjalė falėnderimi dhe mbėshtetje pėr protestat, po ashtu deklaroi se Ushtria ėshtė nė anėn e popullit dhe tha se “ēdo gjė do tė funksionojė nė kohėn e duhur”. Njerėzit e kuptuan si mesazh se po pėrgatitet njė zgjidhje pėr mashtrimin zgjedhor dhe ky ilaē varet nga ushtria.

  Ndėrkohė, nė tė gjithė vendin po shihen shumė lėvizje tė pazakonta tė trupave dhe pajisjeve tė Ushtrisė. Dhjetra rrėfime tė dėshmitarėve okularė dhe prova fotografike japin prova tė pakundėrshtueshme se armėt dhe furnizimet po ēohen nė kufij. Ushtarėt qė kanė shėrbyer nė Ushtri nė vitet e kaluara janė duke u riaktivizuar dhe duke u bėrė stėrvitje. Komandantėt e Marinės, Ushtrisė dhe Forcave Ajrore lėshuan komunikata nė tė cilat thanė se ishin tė shqetėsuar pėr autoritarizmin dhe pohuan mbėshtetjen e tyre pėr demonstratat e popullit, tė cilat ata i quajnė demokratike.

  Heshtja e Bolsonaros, lėvizjet dhe komunikatat e ushtrisė dhe rritja nė rritje e protestave tė popullsisė po i bėjnė njerėzit tė besojnė se diēka po pėrgatitet pėr ditėt ose javėt e ardhshme, e cila mund tė korrigjojė, madje edhe tė anulojė, paligjshmėritė qė ndodhėn nė zgjedhje . madje edhe para dhe pas tij. Zgjedhja e Lula da Silvės perceptohet si njė grusht shteti i rėndė, totalisht i parregullt dhe i paligjshėm dhe Ushtria, duke iu pėrgjigjur zhurmės sė popullatės dhe urdhrit tė Presidentit, i cili sipas Kushtetutės ėshtė Shefi Suprem i Forcave tė Armatosura, duhet tė kryejė. njė lloj ndėrhyrjeje pėr rivendosjen e rendit dhe ligjit, siē kėrkohet edhe nga Kushtetuta.

  Kur kjo tė ndodhė, sigurisht qė do tė ketė njė reagim tė fortė nga krahu i majtė dhe nga tė gjithė mbėshtetėsit e Lula da Silvės, ku pėrfshihen bandat kriminale, tė armatosura tė drogės nga Brazili dhe vendet fqinje. Kjo ndoshta shpjegon lėvizjen e parashikuar tė trupave drejt kufijve dhe pikave tė tjera strategjike. Duket sikur ushtria Pro-Bolsonaro po pėrgatitet pėr tė siguruar qė reagimet ndaj ndėrhyrjes do tė neutralizohen shpejt.

  Ky ėshtė njė skenar qė po zhvillohet me shpejtėsi. Brenda disa ditėsh, ose javėsh, ose ndoshta disa orėsh (kush e di?) mund tė kemi diēka monumentale dhe historike nė Brazil pėr tė parandaluar njė hajdut tė dėnuar dhe socialist aleat me diktaturat e Amerikės Latine, qė tė vendoset nė krye tė vendit dhe t'i jepet ēelėsat e arkės sė saj.


  * * * * * * * * * *

  Werner Pfluck ėshtė njė gazetar i pavarur qė ka shkruar artikuj analizash politike pėr gazetat nė Brazilin jugor. Ai gjithashtu i kishte censuruar dhe ndaluar rrjetet sociale, si shumė gazetarė brazilianė. https://twitter.com/werner_pfluck

  Ryan Hartwig ėshtė autori i Behind the Mask of Facebook: https://www.skyhorsepublishing.com/9...k-of-facebook/

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 11-04-2022, 12:47
 2. Basha: Raporti tregon se zgjedhjet u manipuluan!
  Nga Neteorm nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-08-2017, 20:28
 3. Mni komunikimin e pajisjeve Apple me MacBook
  Nga baaroar nė forumin Pėrdoruesit e Mac
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-10-2011, 01:58
 4. Pse hesht Presidenti Topi, per zgjedhjet?
  Nga mesuesi_1 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2009, 04:05
 5. Presidenti Bush fiton zgjedhjet ne SHBA
  Nga Albo nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 25-11-2004, 11:26

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •