Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Rusia nxjerr ligj pr ndalimin e propagands s LGBTQ

  Rusia i afrohet ndalimit total t 'propagands LGBTQ'

  Duma e Shtetit ka miratuar nj projektligj pr "mbrojtjen e vlerave tradicionale" n nj lexim t dyt

  Emri: 637e55e920302709224e699f.jpg

Shikime: 64

Madhsia: 34.3 KB

  Duma e Shtetit t Rusis ka ndrmarr nj hap tjetr drejt ndalimit t plot t 'propagands LGBTQ' n vend. Legjislacioni prkats u miratua nga dhoma e ult e parlamentit pas nj lexim t dyt t mrkurn. Ai paraqet dnime t rndsishme pr shprndarjen e materialeve q promovojn marrdhnie jotradicionale, pedofilin dhe ndryshimin e gjinis.

  Projektligji pr mbrojtjen e vlerave tradicionale shihet gjersisht si vazhdim i nj ligji t vitit 2013, i cili ndalonte prhapjen e materialeve LGBTQ tek ata nn 18 vje. Nse miratohet, ligji do t ndalonte kt lloj propagande mes si t miturit ashtu edhe t rriturit , thuhet n nj deklarat t lshuar nga Duma. Ai do t zbatohej pr median, internetin, letrsin dhe kineman.

  Gjithashtu do t zgjeronte krkesat e vendosura ndaj industris s reklamave, t cilat ndalojn demonstrimin e marrdhnieve apo preferencave seksuale jotradicionale.

  Deputett rus votojn kundr projektligjit pr kriminalizimin e 'propagands' LGBTLEXO M SHUM: Deputett rus votojn kundr projektligjit pr kriminalizimin e 'propagands' LGBT


  Shkelja e rregulloreve t reja do t rezultonte me nj gjob deri n 400,000 rubla (6,600 dollar) pr individt dhe deri n katr milion rubla (66,000 dollar) pr entitetet e korporatave. Shkelsit e huaj gjithashtu do t dboheshin nga Rusia.

  Ne duhet t bjm gjithka pr t mbrojtur fmijt tan dhe ata q duan t jetojn nj jet normale. do gj tjetr sht mkat, sodomi, errsir ​​dhe vendi yn po e lufton kt , "tha Vyacheslav Volodin, kryetar i Dums s Shtetit.

  T mrkurn, ligjvnsit kundrshtuan amendamentet q do t paraqisnin prgjegjsi penale pr shkelje t prsritura.

  Nj propozim tjetr, i cili nuk u mbshtet nga antart e Dums, sugjeroi ndalimin e lojrave video q prshkruajn marrdhniet LGBTQ dhe aktet e dhuns. Sipas Alexander Khinshtein, kryetar i Komitetit t Dums pr Politikat e Informacionit, videolojrat duhet t'i nnshtrohen nj rregullimi t veant.

  Shqyrtimi i tret dhe i fundit i projektligjit Pr mbrojtjen e vlerave tradicionale sht planifikuar pr t enjten.

  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia nxjerr ligj pr ndalimin e propagands s LGBTQ

  Shpjegohet ligji rus i 'propagands LGBTQ' i nnshkruar nga Putin

  Legjislacioni i ri urdhron gjoba pr kdo q promovon marrdhnie jotradicionale, pedofilin dhe ndryshimin e gjinis

  Emri: 638e1a3a85f54045c30e49d8.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 21.4 KB
  Vladimir Putin merr pjes n nj takim t Kshillit t Sigurimit n rezidencn Novo-Ogaryovo jasht Mosks, Rusi, 2 dhjetor 2022 AP / Kremlin Pool Photo

  Presidenti rus Vladimir Putin ka nnshkruar nj ndalim t plot t 'propagands LGBTQ', e cila kriminalizon shprndarjen e materialeve q promovojn marrdhnie seksuale jotradicionale, pedofilin dhe transgjinorizmin. Ligji gjithashtu lejon q shkelsit e huaj t dbohen nga Rusia.

  Putin nnshkroi projektligjin t hnn, pasi u miratua nga dhoma e siprme dhe e poshtme e parlamentit rus n fund t muajit t kaluar.

  1. far ndalon ligji?

  Ligji ndalon shprndarjen e materialeve LGBTQ si pr "t miturit ashtu edhe pr t rriturit" dhe zbatohet pr "median, internetin, letrsin dhe kineman", sipas nj deklarate t lshuar nga Duma muajin e kaluar.

  Materialet e ndaluara prfshijn prmbajtje q promovojn marrdhnie ose preferenca seksuale jotradicionale, pedofili dhe transgjinorizm.

  Reklamuesit gjithashtu u ndalohet t prshkruajn marrdhnie seksuale ose preferenca jotradicionale sipas ligjit.

  2. Si do t ndshkohen shkelsit?

  Shkelja e rregulloreve t reja do t rezultoj n nj gjob deri n 400,000 rubla (6,600 dollar) pr individt dhe deri n katr milion rubla (66,000 dollar) pr entitetet e korporatave. Shkelsit e huaj gjithashtu do t dbohen nga Rusia.

  Ndrsa projektligji kaloi npr disa lexime n Duma, ligjvnsit hodhn posht amendamentet q do t paraqisnin dnime m t ashpra pr shkelsit e prsritur.

  3. Si ndryshon kjo nga ligjet e mparshme?

  Ndrsa nj ligj i vitit 2013 ndaloi shprndarjen e materialeve LGBTQ pr t miturit, ligji i ri e zgjeron kt ndalim pr t gjitha moshat dhe mbulon prmbajtjen mbi pedofilin dhe tranzicionin gjinor, t cilat nuk ishin t rregulluara n mnyr eksplicite nga akti origjinal.

  4. Si i sht prgjigjur Rusia kritikave perndimore?

  Nj grup prej 33 shtetesh kryesisht perndimore q e quajn veten "Koalicioni pr t Drejtat e Barabarta" akuzuan Moskn pr krijimin e "nj klime frike dhe friksimi" midis njerzve LGBTQ dhe "ndikim n t drejtat e njeriut t t gjithve n Rusi".

  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken e quajti legjislacionin "nj tjetr goditje serioze ndaj liris s shprehjes dhe t drejtave t njeriut t personave LGBTQI+ n Rusi".

  Ambasada e Rusis n Uashington e dnoi deklaratn e Blinken si "ndrhyrje t rnd n punt tona t brendshme", duke shtuar se "Rusia vazhdimisht qndron pr mbrojtjen e vlerave tradicionale familjare" dhe refuzon "prpjekjet e shteteve perndimore, t udhhequra nga Shtetet e Bashkuara, pr t imponuar pseudo-liberale. dhe idet e oroditura pr t drejtat e njeriut n vendet e tjera.”

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. A mundet LGBTQ (IU) t krijoj nj Familje normale?
  Nga pirro2020 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2022, 06:24
 2. Sarkozy paraqet projekt-ligj ndalimin e mbuless Islame-
  Nga xherir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-05-2010, 15:16
 3. fuqia e propagandes
  Nga ximi_abedini n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 18:21
 4. Parlamenti shqiptar nxjerr ligj pr trashgimin shpirtrore
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-08-2006, 09:59
 5. Ligj per ndalimin e skenave makaber ne TV shqiptare
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-03-2004, 05:10

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •