Parlamenti Evropian t mrkurn miratoi nj rezolut q thot se Rusia sht shtet q sponsorizon terrorizmin, duke e arsyetuar votimin me sulmet ushtarake t Mosks ndaj objektivave civile si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat dhe vendstrehimet shkelin ligjin ndrkombtar.

Emri:  Capture-224.jpg

Shikime: 55

Madhsia:  37.6 KB

Masa sht kryesisht simbolike, pasi Bashkimi Evropian nuk ka nj kuadr ligjor pr ta mbshtetur at. N t njjtn koh, blloku tashm ka vendosur sanksione t paprecedent ndaj Rusis pr pushtimin e saj n Ukrain.

Moska reagoi me zemrim ndaj rezoluts s Parlamentit Evropian.

“Un propozoj prcaktimin e Parlamentit Evropian si sponsor t idiotsis”, shkroi zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse Maria Zakharova n rrjetin social, “Telegram”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy u ka krkuar Shteteve t Bashkuara dhe vendeve t tjera q ta shpallin Rusin nj sponsor shtetror t terrorizmit, duke akuzuar forcat e saj pr vnien n shnjestr t civilve, gj q Moska e mohon.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deri m tani ka refuzuar t bj kt, pavarsisht rezolutave n t dy dhomat e Kongresit q i krkonin t njjtn gj.

Departamenti Amerikan i Shtetit aktualisht ka shpallur Kubn, Koren e Veriut, Iranin dhe Sirin si sponsor shtetror t terrorizmit, q do t thot se ato i nnshtrohen ndalimit t eksporteve t mbrojtjes dhe kufizimeve financiare.

N BE, parlamentet e katr vendeve deri m tani e kan prcaktuar Rusin zyrtarisht si sponsor shtetror t terrorizmit: Lituania, Letonia, Estonia dhe Polonia

Zeri i Amerikes