Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Daily Mail raporton nga Shqipria mbi emigracionin masiv t t rinjve drejt Britanis

  T gjith n UK Express: GUY ADAMS shkon n Shqipri pr t msuar se kush po vjen n Britani dhe si arrijn ktu pasi Home Office pranoi se deri n 2% e popullsis s re meshkuj t shtetit ballkanik ka zbarkuar n MB me varka t vogla kt vit

  Nga GUY ADAMS

  Pr mijra shqiptar q shkojn drejt Perndimit n krkim t nj jete t re, udhtimi fillon n agim n nj cop betoni t vendosur mes nj restoranti picash dhe nj sall ekspozite t madhe Zanussi n karrexhatn kryesore t dyfisht jasht Tirans qendrore.

  Kjo sht selia e Pati Travel, kompania m e madhe dhe m e suksesshme e autobusve n kryeqytet, e specializuar n at q e quan tregu 'emigrantet' (ose 'emigrantt').

  Pr rreth 200 euro, ata do t'ju shesin nj bilet me nj drejtim pr n nj przgjedhje t qyteteve kryesore evropiane t reklamuara n nj hart t gjer blu q mbulon dritaren kryesore t biletave t saj.

  Destinacionet prfshijn Vjenn, Pragn, Frankfurtin, Brukselin dhe Berlinin , plus 27 vende t tjera t shprndara n Gjermani , Austri dhe Belgjik.

  Gjithashtu n foto, n kndin e siprm t grafikut, jan katr qytete dhe qytete t tjera ku klientt e firms shpesh zgjedhin t prfundojn. Ky seksion i harts mbulon 'Angli' ose Anglin. Dhe destinacionet e supozuara t njohura t emrtuara atje jan: Londra, Birmingham, Liverpool dhe... Maidstone n Kent.

  Emri: 64209261-11392057-image-m-7_1667597332127.jpg

Shikime: 996

Madhsia: 74.7 KB
  Kjo sht selia e Pati Travel, kompania m e madhe dhe m e suksesshme e autobusve n kryeqytet, e specializuar n at q e quan tregu 'emigrantet' (ose 'emigrantt').

  Ktu qndron nj fakt urgjent: ndrsa flota e Pati Travel prej 20 autobussh ekzekutiv nuk i on - dhe ligjrisht nuk mundet - t'i oj vendasit deri n MB, nj pjes e madhe e lojtarve t firms s autobusve, si sugjeron murali, shkojn n vendin ton. gjithsesi.

  Pasi t arrijn n Belgjik, ata zakonisht do t hipin n nj trajner lokal pr n Normandi. M pas do t krkojn nj fiksues q n kmbim t disa mijra eurove do t'i vendos n nj gomone q shkon prtej kanalit.

  "Gjithka sht plotsisht e ligjshme derisa t shkosh n Franc dhe t mbrrish n Calais ose Dunkirk," shpjegon Petriti, nj nga nj grup prej 70 vendasve q ngarkojn anta t vogla n nj autobus pak para ors 5 t mngjesit t djeshm.

  Ather duhet t shkoni n kampin ku qndrojn shqiptart dhe t gjeni dik q mund t'ju hip n nj vark t shpejt. N pikn ku paguani parat e trafikantit, hyni n at q ne e quajm Zona e Kuqe, ku gjithka bhet e paligjshme derisa t mbrrini n Angli.'

  N pritje me Petritin sht Andi, nj inxhinier elektrik 35-vjear nga Elbasani, nj qytet gjysm ore me makin n jug t kryeqytetit. Ai shpjegon se far i motivon vendasit pr t br kt udhtim ndonjher t rrezikshm.

  Nuk ka vend si Shqipria, por edhe nse ke nj profesion t mir ktu nuk paguhesh mir. Situata ekonomike sht shum e keqe dhe kjo sht arsyeja pse njerzit zgjedhin t largohen. Ju thjesht nuk mund t mbijetoni me disa qindra dollar n muaj, kshtu q sigurisht q shum njerz shkojn jasht vendit.'

  Gjithashtu, mbi pasagjert, t cilt rrin n gjysm errsir ​​duke pir kafe dhe duke pir marijuan, sht Arbeni, nj shofer taksie vendas q sapo ka zbritur nga nj karroc me burra.

  Ata jan t rinj, as 30 vje, me vetm anta t vogla mbi supe dhe pa bagazh tjetr dhe jan t vendosur t arrijn n Angli me do kusht. Duhet t ket 15 taksi q kan ardhur sot ktu plot me t njjtin lloj njerzish. Brezi i ardhshm po largohet'.

  Pati Travel reklamon udhtimet e tij t prditshme prmes nj operacioni t shklqyeshm t mediave sociale q prfshin faqet e Facebook q tregojn autobus t mbushur me pasagjer t buzqeshur q tundin pasaportat n ajr dhe videot e Tiktok t trajnerve t tij t shkrepura prmes dronve dhe t mbishkrimeve me hashtags si #makeyourmove #unitedkingdom dhe #london.

  Nj pjes e planit t shitjeve sht kostoja: autobust ofrojn nj mnyr shum m t lir pr t arritur n Evropn Perndimore sesa linjat ajrore.

  Nj pjes tjetr e joshjes sht praktike: shqiptart t cilt m par jan dbuar nga vende t tjera, ose kan marr dnime penale, shpesh shnohen n bazat e t dhnave 'no fly' dhe nuk lejohen t hipin n aeroplan. Nj kontroll i till nuk ndodh n autobus. Sido q t jet apeli, biznesi pr Pati Travel po lulzon: q nga themelimi i firms n vitin 2015, pronari i saj Patriot Rexhmati, nj burr i ashpr me tuta t bardha stilisti dhe bizhuteri t rnda ari, ka arritur t ndrtoj nj flot prej 20 autobussh t rinj t zgjuar, secili duke br dy udhtime kthimi npr Evrop n jav.

  Z. Rexhmati nuk pranoi t intervistohej kur e vizitova, n vend t ksaj m referoi n nj fletpalosje q prmban detaje t rrugve t Patit.

  N mnyr intriguese, kjo zbulon se firma aktualisht mburret me nj numr telefoni n Mbretrin e Bashkuar, i cili duket se operohet nprmjet nj kompanie motr t regjistruar n Companies House n nj bllok zyre n Romford - i cili nga ana e tij liston vllain 35-vjear t Patriot, Vullnet, si drejtor t vetm.

  Emri: 64209263-11392057-image-m-9_1667597353525.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 69.0 KB
  Ktu qndron nj fakt urgjent: ndrsa flota e Pati Travel prej 20 autobusve ekzekutiv nuk - dhe ligjrisht nuk mundet - t'i oj vendasit deri n MB, nj pjes e madhe e lojtarve t firms s autobusve, si sugjeron murali, shkojn n vendin ton. gjithsesi

  Kur thirra at numr kt jav, nj operator pretendoi se krahu britanik i Patit nuk organizon udhtime npr Kanal, por n vend t ksaj i ndihmon shqiptart q jetojn n MB pr t drguar pakot n shtpi. "Ne bjm parcela n vend t transportit," tha ai, prpara se ta mbyllte telefonin.

  Gjithka sht mjaft kurioze. Dhe ndrsa duhet t theksojm sigurisht se nuk ka asnj prov q firma po shkel ndonj ligj, baza e saj e klientve sigurisht q po nxit nj kriz t madhe politike brenda dhe jasht vendit.

  Deri m tani kt vit, rreth 12,000 njerz jan larguar nga ky vend i vogl ballkanik dhe kan udhtuar ilegalisht n MB. Rreth 10,000 prej tyre jan burra n mosh pune.

  Shumica drrmuese kan mbrritur me gomone, prpara se t aplikojn pr azil.

  Ndonjher gjat muajve t vers, kur kalimet n Kanal ishin n kulmin e tyre sezonal, shqiptart prbnin rreth 60 pr qind t njerzve q bnin udhtimin.

  Pr t vn n kontekst shkalln e jashtzakonshme t ktij fenomeni, e gjith popullsia e Shqipris sht vetm 2.8 milion banor. Kjo do t thot, si u tha nj zyrtar i Home Office para deputetve t habitur javn e kaluar, se 'midis nj deri n dy pr qind e t gjith popullsis s rritur meshkuj t Shqipris' t moshs 20 dhe 40 vje deri m tani ka udhtuar n MB vetm kt vit, me varka t vogla. . 15,403 shqiptart q ndrkoh ndodhen aktualisht n Britanin e Madhe n pritje t nj vendimi pr azil jan t barabart me nj n do 180 burra, gra dhe fmij n t gjith vendin.

  Natyrisht, ky eksod ka nj ndikim t thell n Shqipri, por edhe n Britanin e Madhe. N nj qytet verior, Has, i cili nj dekad m par kishte 15,000 banor, zyrtart thon se rreth 8,000 ish-qytetar tani jetojn n Londr. Nj raport i fundit i BBC i prshkroi qytetet prreth Tirans si 'pothuajse t zbrazta' nga burrat n mosh pune.

  Pra, far po e shkakton kt eksod? Kaloni vetm disa or n kafenet dhe stacionet e autobusve t Tirans, ku grupe t rinjsh prkulen mbi iPhone q planifikojn udhtimet e tyre dhe do t merrni nj prgjigje t thjesht: para.

  Shqipria sht nj vend i varfr, i cili vitet e fundit ka psuar nj sr pengesash t rnda ekonomike, duke filluar nga nj trmet i vitit 2019, i cili shkaktoi dme n vler prej nj miliard eurosh, deri te pandemia Covid q ndikoi thellsisht tregtin e saj dikur t gjall turistike.

  Hidhni veten n krizn energjetike t ktij viti, e cila bri q mimet e energjis elektrike t rriteshin ashtu si hidrocentralet e vendit, t cilat zakonisht furnizojn m shum se 70 pr qind t energjis s saj, po vuanin nga nj thatsir ​​verore dhe ju keni parat e nj krize buxhetore. Puntori mesatar shqiptar sot ka nj pag prej vetm 442 n muaj.

  Ndrkoh kostoja e jetess sht n qiell. mimet e ushqimeve baz jan rritur me rreth 20 pr qind kt vit, ndrsa automjetet q bllokojn rrugt e Tirans furnizohen me naft q tani shitet me pakic pr rreth 1.80 paund pr litr.

  Duke u prballur me kto t vrteta t vshtira, s bashku me korrupsionin endemik q godet pothuajse do shtres t shoqris (Transparency International e vendos Shqiprin n vendin e 110-t n tabeln e saj t ligs s kombeve t korruptuara, n t njjtin nivel me Algjerin dhe Malavin) nuk sht e uditshme q shum nga t rinjt ambicioz t vendit duhet t krkoni nj jet m t mir jasht vendit.

  Njerzit q e bjn kt jan djem t zgjuar, thot Selami Jenishehri, nj ish-deputet i opozits, t cilin e gjej duke pir kafe n nj kafene pak larg nga ndrtesa e Kuvendit t Tirans. Un kam qen akademik, kam dhn msim matematik dhe fizik dhe ish-nxnsit e mi sapo jan larguar. Shqipria sht totalisht e korruptuar. sht nj lloj junta. Kshtu q njerzit shikojn n MB dhe shohin nj vend ku zyrtart nuk po vjedhin dhe respektojn ligjin dhe sigurisht q duan t shkojn atje. Shtresa jon e mesme po zhduket. N t ardhmen do t mbetemi vetm me elitat dhe t varfrit.'

  Nj tjetr fitim demografik n valn e emigrantve, prve t diplomuarve t zgjuar n universitet, jan kriminelt e organizuar. Bandat shqiptare tani kontrollojn tregtin e kokains n Britani prej 5 miliard paund n vit dhe po zhvendosin shpejt vietnamezt q kan drejtuar historikisht fermat e kanabisit n Mbretrin e Bashkuar. 'Fmijt q vijn me varka mund t paguajn pr udhtimin e tyre brenda nj muaji nse pranojn t punojn n nj ferm kanabisi', kshtu shprehet nj analist politik.

  Pr zotrit e bandave, sht me rrezik t ult dhe tepr fitimprurs, pasi ata mund t vendosin CCTV dhe t monitorojn objektin nprmjet celularit t tyre nga Dubai ose kudo q duan t jetojn. Pr fmijt sht mir prderisa nuk kapen'.

  N kt shnim, shqiptart jan tani kombsia m e zakonshme e kriminelve t huaj n burgjet britanike, me rreth 1,500 q aktualisht jan t burgosur pr knaqsin e Madhris s Tij (m shum se nj prqind e 140,000 bashkatdhetarve q besohet se jan n MB).

  Emri: 64209259-11392057-image-a-4_1667597208048.jpg

Shikime: 964

Madhsia: 62.3 KB
  M pas do t krkojn nj fiksues i cili n kmbim t disa mijra eurove do t'i vendos n nj gomone q shkon prtej kanalit.

  Dshmia e shtrirjes s tyre mund t shihen n t gjith Tirann, ku nj numr i mahnitshm makinash BMW, Mercedes dhe Range Rover kalojn npr rrugt e mbushura me njerz me targa britanike.

  N nj udhtim 15-minutsh kt jav, kalova tre, t gjitha me xhama t nxir, duke prfshir nj supermakin Audi prej 150,000 q mbante nj targ t personalizuar.

  Kjo vetm sa shton imazhin e Britanis si nj tok ku rrugt jan t shtruara me ar, mendon Arben Kola, nj guid turistike q m thot se tre nga niprit e tij kan shkuar n MB deri m tani kt vit.

  Njri sht hidraulik, tjetri i diplomuar n IT. T gjith shkuan pr t punuar n tregun e zi n ndrtim. Natyrisht q isha i shqetsuar sepse ata nuk e vlersojn se sa i rrezikshm sht udhtimi. Gjithashtu m thyhet zemra q pas 30 vitesh [pavarsi] fmijt e Shqipris ende ndrrojn t largohen, por n MB ata mund t fitojn katr, pes her m shum sesa do t fitonin ktu.'

  Kola ishte, pr ironi, ndr valt e para t emigrantve modern shqiptar q udhtuan drejt Britanis s Madhe gjat viteve t trazuara ekonomike pas rnies s komunizmit. Ai u nis pr n Britani n fund t viteve 1990, duke u paraqitur si nj refugjat nga Jugosllavia e shkatrruar nga lufta dhe prfundimisht qndroi pr tet vjet. Ai fajson elitn politike t vendit pr faktin se nj brez i ri po bn t njjtin rrugtim dhe kritikon veanrisht kryeministrin Edi Rama, i cili sht n pushtet q nga viti 2013.

  Korrupsioni i vogl prek do fush t jets. Edhe pastruesit n spitale krkojn para kur prpiqesh t vizitosh nj t afrm t smur.'

  Rama, natyrisht, bri lajm n Britanin e Madhe kt jav pasi nisi nj sulm t hapur ndaj prdorimit t fjals 'pushtim' nga Suella Braverman pr t prshkruar migrimin shqiptar n MB.

  N shtpi, ishte nj luft e ashpr pr t zgjedhur, duke shmangur disa nga kritikat me t cilat po prballej pr dshtimin e tij t vazhdueshm pr t kapur krizn e emigrantve, e cila ka par q rreth nj n pes mjek t lvizin jasht shtetit, duke e ln vendin me numrin m t ult t mjekve n Evrop. mjekt dhe infermiert pr frym.

  N mnyr intriguese, Rama rezulton t jet miqsor me shum njerz n hierarkin e Re t Puns. Toni Bler dikur e kshilloi at dhe Cherie Blair ka br pun ligjore t paguar mir pr qeverin e tij. Alastair Campbell ka punuar si kshilltar i tij pr PR dhe madje i ka kushtuar nj kapitull Rams n librin e tij 'fituesit dhe si ia dalin'.

  Disa dyshojn pr dorn e Campbell n sulmet e fundit t Rams ndaj Sekretarit t Brendshm konservator.

  Ndonse kjo mund t jet nj shtrirje, rrnjt e krizs aktuale t emigrantve shkojn shum prapa te ndihma q Blair dhe Campbell i dhan Shqipris kur ajo bri fushat pr t'u br nj 'kandidat zyrtar' pr antarsim n BE.

  Statusi u arrit n vitin 2014. Deri ather, do shqiptar kishte t drejt t udhtonte pa viza n t ashtuquajturn zon "Shengen" t BE-s deri n tre muaj.

  Gjat viteve q pasuan, shum e prdorn skemn pr t punuar ilegalisht n Gjermani, Itali dhe vende t tjera antare, ose duke u kthyer n shtpi pr disa dit do tre muaj, ose thjesht duke qndruar pas skadimit t s drejts s qndrimit. Shkuarja n Mbretrin e Bashkuar ishte pr disa koh tepr e kushtueshme: goditjet e siguris n Dover nnkuptonin q kontrabandistt filluan t paguanin deri n 25,000 euro pr t hyr n ndarjet e fshehura t kamionve. Megjithat, ardhja e udhtimit me gomone npr kanal ka ndryshuar gjithka.

  Emri: 64209273-11392057-image-m-10_1667597472638.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 32.0 KB
  Alastair Campbell ka punuar si kshilltar pr PR i kryeministrit Edi Rama dhe madje i ka kushtuar nj kapitull Rams n librin e tij 'fituesit dhe si ia dalin'.

  Sot, nj kalim kushton vetm 3,000 euro, megjithse mimet tipike jan rreth 5,000. Kontrabandistt i tregtojn mallrat e tyre nprmjet videove t hijshme t TikTok, duke reklamuar shitjet e s Premtes s Zez dhe ofertat Tre pr dy n disa lundrime.

  Prandaj, numri i shqiptarve q kalojn kalimin sht rritur n mnyr eksponenciale: nga 50 n 2020 n 800 vitin e kaluar dhe 15 her m shum se ky numr deri tani n 2022.

  N t kaluarn, njerzit mund t zgjidhnin t shkonin n Itali ose Gjermani, por sot ka shum m tepr para n Britani t Madhe, kshtu shprehet Kola. Shkoni n ndrtim dhe do t merrni nj minimum prej 80 n dit, para n dor.

  Do t shpenzoni 20 dhe do t merrni nj mik pr t ndihmuar me nj vend ku t jetoni dhe brenda pak muajsh do t keni paguar pr kalimin tuaj. Ather mund t filloni t kurseni.'

  M tej q i shtohet joshjes s papritur t Britanis sht fakti se, pasi t ken mbrritur, migrantt shqiptar shpesh mund t sigurojn leje qndrimi t pacaktuar. Nj ligj veanrisht i dobishm, n kt drejtim, sht Akti i Skllavris Moderne, i prezantuar nga Theresa May n 2015 pr t mbrojtur viktimat e bandave t trafikimit.

  Nga 4,171 viktima t mundshme t skllavris t referuara n Home Office n tremujorin e dyt t ktij viti, 27 pr qind ishin shqiptar, m s shumti nga do kombsi.

  Zyrtart besojn se rreth dy t tretat e pretendimeve t tyre jan false dhe n Franc dhe Gjermani, ku ata kan prkufizime shum m t forta ligjore t skllavris, autoritetet pranojn vetm 10 pr qind po aq pretendues sa Britania.

  E goditur nga krahasimi, qeveria e Mbretris s Bashkuar po planifikon t hap nj rrug t shpejt pr t dbuar emigrantt shqiptar brenda disa ditsh nga mbrritja e tyre. Nse kjo do t funksionoj me t vrtet sht supozimi i kujtdo.

  Pran selis aktive t Pati Travel sht nj firm m e vogl udhtimesh e quajtur Zagoria Travel. N prgjigje t krkess s klientve, ajo sapo ka filluar shitjen e biletave pr nj linj t re emocionuese autobusi: shrbimi i par direkt nga Tirana n Dunkirk fillon javn e ardhshme.

  do udhtim zgjat rreth 36 or dhe biletat kushtojn aktualisht 220 euro. Nj mnyr.

  Burimi: Daily Mail

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Daily Mail raporton nga Shqipria mbi emigracionin masiv t t rinjve drejt Britanis

  'Do t doja t mos kisha provuar kurr t hyja ilegalisht n Mbretrin e Bashkuar': Emigranti shqiptar q u deportua pasi pagoi 3500 pr t kaluar n Channel ndan videon e udhtimit dhe thot se 'i vjen keq pr udhtimin q i ka ln mijra paund borxhe

  - Emigranti ekonomik shqiptar Artan u ka krkuar t tjerve q t mos hyjn ilegalisht n Britanin e Madhe
  - Ai e ka treguar historin e tij pr BBC n nj prpjekje pr t penguar t tjert t bjn t njjtn gj
  - Artani tha se prpjekja me vark t vogl kushtoi 3,500 dhe ishte nj udhtim 'tepr i frikshm'

  Nga DAN SALES

  Nj emigrant i paligjshm shqiptar i deportuar pasi pagoi 3500 pr t'u futur kontraband n Britanin e Madhe me nj vark t vogl, u ka krkuar t tjerve q t mos ndjekin hapat e tij.

  Burri – i cili njihet vetm si Artani – tha se kishte paguar kriminelt pr t kaluar Kanalin pasi kishte huazuar parat nga miqt dhe familja.

  Artani, i cili e prshkruan veten si nj 'emigrant ekonomik', e prshkroi udhtimin si 'tortur' dhe 'tepr t frikshme'.

  Ai tha se policia franceze 'shoqroi' varkn e tyre n ujrat e Mbretris s Bashkuar kur policia britanike u thirr pr t njoftuar se ishin atje.

  Autoritetet i takuan n ujra dhe i uan n varkn e tyre ku iu dhan jelekt e shptimit dhe i uan n breg.

  Artani u drgua m pas n qendrn e pritjes Manston n Kent.

  Ai u tha autoriteteve se ishte nj emigrant ekonomik dhe ai u kthye n Shqipri t nesrmen.

  Artani tha pr udhtimin npr Kanal: 'Ishte nj tmerr i paimagjinueshm. Me siguri do t thoja q mos zgjidhni gomonen. Nse ka nj rrug ligjore, me viz, ather po largohuni, por ju lutem mos mendoni kurr t largoheni me gomone.'

  Emri: 64765347-11451677-image-a-11_1669017059472.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 66.1 KB
  Nj grup njerzish q mendohet se jan emigrant jan sjell n Dover, Kent, n bordin e varks s shptimit Ramsgate pas nj incidenti me vark t vogl n Kanal m 27 tetor 2022

  N nj intervist pr BBC , ai shtoi: “Trafikantt ishin t armatosur me thika dhe pistoleta. Ata na krcnonin vazhdimisht, duke thn t mos filmonim asgj dhe as t mos pinim cigare, pasi drita do t na largonte vendndodhjen.

  “Udhtimi prtej Kanalit ishte tortur. Ishte ftoht, stuhi dhe tepr e frikshme.

  'Nj vark e policis franceze u shfaq 20 minuta n udhtimin ton. Na shoqruan nga nj distanc ndoshta 200 metra, vetm duke vzhguar, gj q na siguroi. Ata qndruan pr tre or, ndoshta m shum. Pastaj kaluam n ujrat e Mbretris s Bashkuar dhe thirrm policin britanike.'

  “Ata na than se po vinin t na merrnin, se nuk duhet t kemi panik. Ata silleshin mir dhe dukeshin shum mikprits dhe t sjellshm. Ne u hodhm n varkn e policis n Mbretrin e Bashkuar ku morm jelekt e shptimit.'

  Ai u drgua n qendrn Manston n Kent, e cila ishte projektuar pr t mbajtur njerzit q kishin mbrritur n Mbretrin e Bashkuar prmes kalimeve me varka t vogla pr vetm disa dit, ndrsa ata u prpunuan dhe u gjet strehim alternativ.

  Por pavarsisht se ishte ndrtuar pr t strehuar deri n 1600 njerz n t njjtn koh, deri n fund t tetorit kishte m shum se 4000 njerz atje - duke prfshir familje t reja q kishin qen n qendr pr m shum se 30 dit.

  Pati raportime pr kushte t tmerrshme n vend, me familje t mbetura pr t fjetur n dysheme pr jav t tra pr shkak t mungess s shtretrve.

  Por Artani tha se u kthye shum shpejt pasi u tha autoriteteve pse kishte mbrritur.

  Ai tha: "I thash gruas q m intervistonte: "E di q kam hyr ilegalisht, por nuk kam ardhur ktu pr qejf. Kam ardhur se dua t punoj. Nuk kam krkuar azil."

  “U thash se isha nj emigrant ekonomik. Babai im sht invalid. Prej 15 vitesh ai jeton me pensionin e nj invalidi, i cili nuk mjafton pr t bler ilaet e tij.

  “Nse hyn n nj vend t huaj pa dokumentacion t rregullt, viza, pulla, sigurisht q po hyn ilegalisht.

  “Po, ka rrug ligjore, por un nxitova. Shkova pr mnyrn m t shpejt dhe m t lir. Viza duhet t jet m e lir, por un kisha nevoj pr ndihm me aplikimin dhe njerzit paguajn m shum pr kt sesa udhtimi me gomone.'

  Udhtimi i tij i shkurtr n Mbretrin e Bashkuar prfundoi kur ai u nxor nga qendra nga policia dhe u fut n nj autobus pr n aeroport.

  Ai tani sht i prjashtuar nga vendet e tjera evropiane pr tre vitet e ardhshme.

  Artani shtoi: “Kam qar gjat gjith udhtimit, q nga momenti q hipa n at autobus dhe kuptova se po m dbonin, deri sa mbrrita n Shqipri”.


  Burimi: Daily Mail

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Daily Mail raporton nga Shqipria mbi emigracionin masiv t t rinjve drejt Britanis

  Komuniteti shqiptar u shndrrua n nj qytet fantazm, sepse t rinjt e tij m t zgjuar preferojn t shfrytzojn shanset e tyre me gomone pr n Britanin e Madhe sesa t kalojn nj dit tjetr n vendin e rrnuar nga korrupsioni.

  - Cerriku sht nj qytet i vogl shqiptar nj or me makin n jug t kryeqytetit, Tirans
  - Dekada m par, qendra ishte e mbushur me aktivitet, por koht kan ndryshuar
  - Kur regjimi komunist ra n vitin 1991, qeveria dhe industria u larguan nga Cerriku
  - Vendasit midis 27,000 popullsis shpjeguan se t gjith jan larguar jasht shtetit
  - Shum nga njerzit m t zgjuar t Shqipris, prfshir mjek dhe msues, po ikin

  Nga DAVID JONES

  I ndrtuar gjat kohs s komunizmit pr t akomoduar puntort n nj rafineri t re nafte, Cerriku sht nj qytet i vogl me shtpi me ngjyra pastel, nj or me makin n jug t kryeqytetit shqiptar, Tirans.

  Fundjava e kaluar shnoi prvjetorin e saj t 70-t, megjithat askush q takova n kt komunitet rural t mjer – dhe n tkurrje t shpejt – prej 27,000 njerzve nuk kishte shum oreks pr festimet e planifikuara qytetare.

  Ashtu si n shum qytete shqiptare, jeta prqendrohet n nj shesh qendror q mban emrin e heroins kombtare, Nn Tereza, prindrit e s cils kan lindur n vend.

  Dekada m par, kur rafineria ofronte qindra vende pune dhe fushat e afrta ishin t mbushura me agrume, ky vend grumbullimi ishte i mbushur me aktivitet.

  Ishte veanrisht popullor me t rinjt, t cilt mblidheshin ktu n ort e vona t pasdites pasi kishin prfunduar turnet e tyre t puns dhe msimet e shkolls.

  Kur regjimi komunist ra n vitin 1991, rafineria pasoi shpejt. Me pak ose aspak investime t qeveris, n Crrik nuk ka m asnj industri.

  Kur arrita n shesh n muzg, ato pak fytyra q pash ishin t vjetra dhe t dshpruara.

  E krrusur n stalln e saj, Bukurie Hamiti, 63 vje, e cila jeton me bashkshortin dhe pes antart e familjes n nj apartament me dy dhoma, po prpiqej t shiste farat e lulediellit me 5 p nj qese pr t plotsuar pensionin shtetror prej 55 n muaj, por atje nuk ishin marrs.

  "Dikur ishte kaq e zn n kt koh t dits, por t gjith jan larguar," ngriti supet ajo. "T rinjt kan shkuar t gjith t jetojn me ju, n Angli."

  Emri: 64754529-11450461-image-a-25_1668981240451.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 90.1 KB
  Mjek, msues, bankier, avokat, siprmarrs; shtresat e mesme t arsimuara q mund ta kthenin Shqiprin nga nj kleptokraci e dshtuar n nj komb, qytetart e t cilit do t preferonin t qndronin dhe t ndrtonin t ardhmen e tyre sesa t rrezikonin jetn e tyre n gomone. N foto: Emigrantt mbrrijn n Dover

  Duke kaluar n shtitjen e saj n mbrmje, Bejaze Dine, 70 vje, ndaloi pr t m treguar se si do antar i fundit i familjes s saj - gjasht fmij dhe 11 nipr e mbesa - ishin zhvendosur jasht shtetit, megjithse n rastin e saj n Gjermani, Greqi dhe Itali (rruga pr n Angli ishte shum t rrezikshme dhe punt e nj stacioni shum t ult).

  “M mungojn t gjith, por nuk mund t'i fajsoj pr largimin. Nuk ka asgj pr ta ktu. N ditt e komunizmit, jeta ishte 100 her m e mir, - u prpoq ajo. N at koh, t gjith punonin dhe jo gjithka ishte pr parat.

  E zhgnjyer mjaftueshm pr t vajtuar diktatorin tiranik t Shqipris, vdekja e t cilit n vitin 1985 shnoi fillimin e fundit t epoks komuniste, ajo marshoi duke brtitur: 'Zoti ruaj Enver Hoxhn!'

  Ajo gjithashtu mund t kishte ulritur n hn, sepse nuk kishte njeri n shesh q ta dgjonte. Edhe kafenet dhe baret prreth ishin bosh t frikshm.

  Dukej sikur brezi i ri i qytetit ishte zhdukur nga ndonj murtaj q zgjidhte moshn. Dhe, n nj far mnyre, ka. Plaga q po shkatrron Crrikun dhe shum qytete t tjera shqiptare sht migrimi.

  Si zbulon dikush kur kalon koh ktu, megjithat, historia pas ktij eksodi t jashtzakonshm nuk sht aq e drejtprdrejt sa duket nga Britania.

  Sepse nuk jan m vetm elementt e dobt t arsimuar, t pakualifikuar (dhe, n disa raste, kriminel) n Shqipri q po e braktisin kt komb t mashtruar pr brigjet angleze t veshura iluzore me ar. Tani shum nga t rinjt m t zgjuar t Shqipris po ikin gjithashtu.

  Mjek, msues, bankier, avokat, siprmarrs; shtresat e mesme t arsimuara q mund ta kthenin Shqiprin nga nj kleptokraci e dshtuar n nj komb, qytetart e t cilit do t preferonin t qndronin dhe t ndrtonin t ardhmen e tyre sesa t rrezikonin jetn e tyre n gomone.

  Emri: 64754535-11450461-image-a-26_1668981257385.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 53.6 KB
  Kur regjimi komunist ra n vitin 1991, rafineria pasoi shpejt. Me pak ose aspak investime t qeveris, n Crrik nuk ka m asnj industri (foto)

  I dshpruar nga korrupsioni dhe nepotizmi q bllokon ambiciet e tyre, sado pak sa pagat e ulta, ajka rinore e Shqipris po largohet me tufa.

  N t vrtet, sipas Endrit Shabanit, 37 vje, nj akademik shqiptar i arsimuar n Oksford, i cili shkroi nj tez doktorature mbi ikjen e trurit t vendit t tij, evakuimi krahasohet me at t mesit t viteve 1990, kur pati nj prishje totale t rendit dhe ligjit.

  Duke udhtuar npr vend kt jav, e kam par t vrtetn fantazm t ksaj n do hap.

  Cerriku i ngjan nj qyteze t Klondiks pas arit. Dyqanet nuk kan klient, shtpit jan bosh, shkollat ​​kan aq pak nxns sa prdoren vetm nj pjes e vogl e klasave.

  Drejtoresha e arsimit vendor Dr Mirela Muaj m tha se numri i nxnsve ka rn me 272 vitin e kaluar dhe s fundmi dy shkolla jan mbyllur fare.

  "Kjo sht kryesisht pr shkak t emigrimit, kryesisht n Angli, por edhe n Gjermani," tha ajo, duke pranuar se shpreson q vajza e saj t gjej pun n Britani kur t diplomohet n inxhinieri kompjuterike.

  Jasht shkolls s mesme Tomorr Sinani, e cila mund t strehoj 430 nxns, por ka vetm 150, Krisld Tabaku, 16 vje, m tha se t jetuarit n Londr ishte 'ndrra e tij e madhe'. N mnyr tipike, ai dinte pak pr realitetet e jets atje, prtej nj imazhi romantik t mbledhur nga filmat.

  Nj shkoll ngjitur, e specializuar n studimet veterinare dhe bujqsi, duhet t ket 650 student, por ka vetm 126.

  Atje, edhe portieri aspiron t jetoj n Yorkshire, si kunati i tij, i cili ka nj biznes t lulzuar pronash n Leeds. Ai nuk arrin t kuptoj pse - n moshn 51-vjeare dhe pa aftsi - atij iu refuzua viza.

  Emri: 64753677-11450461-image-a-20_1668979477994.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 83.5 KB
  I dshpruar nga korrupsioni dhe nepotizmi q bllokon ambiciet e tyre, sado pak sa pagat e ulta, ajka rinore e Shqipris po largohet me tufa. N foto: Emigrantt mbrrijn n Dover

  T paguar shum dhe t zhgnjyer nga nj sistem q bllokon rrugn e tyre pr n krye t profesionit t tyre, shum msues t rinj po shkojn gjithashtu pr n Angli.

  Para se t nisesha pr n Shqipri, fola me Ervini Kumarakun, 29 vje, i cili vern e kaluar la detyrn e msuesit t anglishtes n nj shkoll t mesme n Ura Vajgurore, nj qytet tjetr i vogl n jug t Tirans, pr t menaxhuar nj restorant n Weston-super-Mare.

  Tani, duke ndar grmimet me shqiptar t tjer, n nj apartament n bodrum pran detit, ai 'urren' t jetoj n Britani sepse i ka mall pr shtpin, i mungon gruaja dhe i urren motit dhe ushqimit. Megjithat ai qndron sepse ka katrfishuar pagn e tij t msimdhnies prej 500 n muaj.

  Kthehu n Tiran, me zhvillimet e reja mbreslnse – blloqe apartamentesh, zyra dhe hotele, restorante elegante dhe dyqane me dizajne (shum prej t cilave pranohet se jan financuar nga fitimet e pastruara t krimit jasht shtetit) ikja e trurit sht m pak e dukshme.

  Studentt me pamje m serioze flasin pr kampuset universitare. Megjithat edhe ktu gjrat nuk jan ashtu si duken.

  Fakulteti prestigjioz i fiziks i Universitetit t Tirans dikur nxirrte shkenctar me fam botrore. Por kt vit ndjenja e apatis sht e till q vetm dhjet student jan maturant.

  Emri: 64754531-11450461-image-a-28_1668981289782.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 113.7 KB
  Kthehu n Tiran (n foto), me zhvillimet e reja mbreslnse - blloqe apartamentesh, zyra dhe hotele, restorante elegant dhe dyqane me dizajne (shum prej t cilave pranohet se jan financuar nga fitimet e pastruara t krimit jasht shtetit) ikja e trurit sht m pak e dukshme.

  N shkallt e politeknikut aty pran, ku sapo ka ndjekur nj leksion inxhinieri mekanike, takoj nj student 22-vjear t masterit t quajtur 'Xheson' (pr arsye q do t bhen t dukshme, ai nuk pranon t jap emrin e tij t vrtet). Teksa fillon t tregoj historin e tij, ky i ri duket tipi i personazhit q i duhet Shqipris. Dikush q kundrshtoi prirjen migratore.

  Megjithse ai pranoi se kishte hyr ilegalisht n Britani n moshn 17-vjeare – duke punuar gjith ort pr t’i paguar trafikantt 7,500 pr ta transportuar at prmes Kanalit – ai qndroi vetm disa muaj para se t kuptonte se kishte br nj gabim t rnd dhe t vendoste t kthehej n shtpi.

  Por ndrsa jetonte me nj t afrm, n Londrn Veriore, ai ra n magjepsje nga nj 'bos droge' shqiptar, i cili e bleu at n polici dhe m pas pretendoi ta ndihmonte - nj dredhi q ndonjher prdoret pr t fituar kontrollin e t varurve, thot ai.

  Ndryshe nga disa bashkatdhetar, Xhesoni kishte mundsi t arratisej prsri n Tiran, ku u regjistrua n universitet.

  Megjithat, ai thot se nuk mund t prballonte mnyrn e jetess q ai aspiron me pagn e nj inxhinieri: rreth 450 n muaj. Ai po e bn diplomn vetm pr t fituar 'respekt'.

  Biznesi q ai drejton tani sht shum m fitimprurs. Pasi ka hapur nj llogari n kriptomonedh, ai sht br bankier pr kontaktet q ka takuar n botn e krimit t Londrs.

  “M drgojn parat e tyre, un i kujdesem mir dhe marr nj “taks” pr vete”, thot ai duke buzqeshur.

  Kur politikant dhe akademikt m than, kt jav, se nevojiteshin stimuj pr t ndihmuar Shqiprin t ruante siprmarrsit e saj t rinj, nuk ishte kjo ajo q ata kishin n mendje.

  Emri: 64754533-11450461-image-a-29_1668981363381.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 35.1 KB
  Kryesisht e kontrolluar nga miqt e partis socialiste n pushtet, me kryeministrin e saj populist Edi Rama (nj ish basketbollist profesionist 6 ft 6 in), i fotografuar, media shqiptare sht jashtzakonisht e shtrir kur bhet fjal pr korrupsionin zyrtar.

  Megjithat, si mund t presin pushtetart e Shqipris q t rinjt t jetojn nj jet shembullore kur shoqria q ata kan krijuar sht e mbushur me korrupsion dhe kaq shum prej tyre kan hundt n lug?

  E kontrolluar kryesisht nga miqt e partis socialiste n pushtet, me kryeministrin e saj populist Edi Rama (nj ish-basketbollist profesionist 6 ft 6 in), media shqiptare sht jashtzakonisht e shtrir kur bhet fjal pr korrupsionin zyrtar.

  Megjithat, Lindita Cela, nj gazetare e guximshme investigative shqiptare, m thot se 12 politikan, prfshir kryebashkiak dhe deputet, ose jan dnuar ose jan hetuar s fundmi pr krime q variojn nga trafiku i drogs deri te vrasjet.

  “Kuvendi shqiptar nuk ka pasur kurr kaq shum kriminel”, thot ajo. “N t kaluarn, ata qndronin n prapavij. Tani ata jan n qendr t skens.'

  Partit politike rivale n mnyr t pashmangshme fajsojn njra-tjetrn. Gjat intervists time 90-minutshe me liderin e opozits Sali Berisha, 74 vje, ai bri nj sr akuzash kundr Rams, i cili e rrzoi at nga posti i kryeministrit n 2013.

  Kryetari i Partis Demokratike foli pr nj projekt qeveritar prej 400 milion funtesh pr asgjsimin e mbetjeve, ku nuk u ndrtuan asnjher incenerator; shkollat ​​dhe rrugt e reja q u kushtojn taksapaguesve shqiptar shum m tepr se skema t ngjashme n vendet e BE-s, sepse miliona shkojn n rrug t gabuar.

  “Edi Rama me korrupsion po vjedh kombin dhe sht shkatrrues”, tha ai. “Kam par mediat britanike q thon [emigrimi masiv nga Shqipria] ka t bj me varfrin. Por . . . varfria sht trsisht pr shkak t vjedhjes s fondeve publike nga qeveria. Tirana sht kthyer n djep korrupsioni.

  Si rezultat, tha ai, migrimi po shkatrronte Shqiprin.

  Ai theksoi raportet se zoti Rama ka fluturuar me avion privat me qira 137 her vitin e kaluar, duke i kushtuar Shqipris 22 milion funte.

  Ai thot se kryeministri dyshohet se ka grumbulluar nj pasuri prej 200 milion ; dhe ndrtoi nj vil t madhe jasht Tirans, duke pretenduar se e kishte paguar duke shitur vepra arti dhe nj libr q ai shkroi, ose duke prdorur fondet e siguruara nga gruaja e tij, Linda, nj bankiere.

  Emri: 64754141-11450461-image-a-22_1668980221114.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 85.4 KB
  Fakulteti prestigjioz i fiziks i Universitetit t Tirans dikur nxirrte shkenctar me fam botrore. Por kt vit ndjenja e apatis sht e till q vetm dhjet student jan maturant. N foto: Panorama e qytetit t Tirans

  Megjithat, si nxitojn t vn n dukje deputett e qeveris, zoti Berisha nuk sht pa skeletet e tij. Ndrsa atij tashm i ishte ndaluar hyrja n SHBA pr lidhje t dyshuar me kriminel t organizuar, ndalimi u zgjerua koht e fundit pr t prfshir Britanin.

  Kreu i demokratve pretendon se akuzat jan falsifikuar pr arsye politike.

  Sido q t jet e vrteta, deputeti Lavdrim Krashi sht thellsisht i shqetsuar nga standardet e dyshimta t sjelljes q ai ka hasur q nga kthimi n shtpi pr t hyr n parlament vitin e kaluar, pasi punoi pr 20 vjet si menaxher i lart strehimi pr Brent Council n Londrn Veriore.

  “Arsyeja kryesore q vendosa t kthehesha n shtpi ishte pr t sjell pak ‘britanik’ n sistemin politik shqiptar”, m tha ai. “Me kt dua t them transparencn, iltrsin dhe integritetin. N Shqipri mungojn t gjitha kto gjra kur bhet fjal pr npunsit publik. Mnyra se si njerzit e shikojn at (nse je politikan) sht se ke t drejt t bsh gjithka q dshiron.

  Emri: 64754283-11450461-image-a-23_1668980742124.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 51.0 KB
  Gjat intervists time 90-minutshe me liderin e opozits Sali Berisha (n foto), 74 vje, ai bri nj mori akuzash kundr Rams, i cili e rrzoi at nga posti i kryeministrit n 2013.

  “Ekziston nj perceptim se nse jeni n pushtet – dhe kjo vlen edhe pr opozitn – ju keni t drejt t drejtoni nj Range Rover me targa 2022 dhe t vishni rroba t shtrenjta. Un kam veshur nj kostum prej 199 nga M&S — ndoshta jam nj nga antart e parlamentit t veshur m lir.'

  Kto pritshmri, thot ai, shtrihen n pronsin e pronave dhe bizneseve t shtrenjta.

  Pra, nga vijn parat? Epo, kjo nuk vjen nga pagat e tyre, t cilat jan rreth 1000 n muaj pas tatimit.

  Z. Krashi kalon n pun. Pozicionet m t mira, n sektorin publik dhe n kompanit private, rrallher plotsohen me merit.

  Gjithka varet nga k njihni, lidhjet tuaja politike apo pagesat e korruptuara.

  Sistemi u shuan shpresn t rinjve. Vret shpirtin e tyre. Kjo sht e dukshme nga numri i madh i t rinjve ambicioz q gravitojn drejt Britanis, jo vetm me varka, por nprmjet vizave studentore dhe t puntorve migrant t aft.

  Familjet n mnyr rutinore heqin nga shkolla djemt e rinj t zgjuar n moshn 14, 15 ose 16 vje dhe i drgojn vetm n Britani, tha ai, duke e ditur se ligji i pengon t rinjt t dbohen. Ndrsa punonte pr kshillin Brent, ai pa se si ata rrshqitn prmes rrjets n kriminalitet.

  Kur e pyeta z. Krashi nse kryeministri t cilit i shrben kishte t drejt q fajsoi politikat e dshtuara t azilit britanik pr krizn e migracionit shqiptar, si bri javn e kaluar, ai u prgjigj pa mdyshje: 'Jo. Dshtimi kryesor sht nga ne. Ne po dshtojm t rinjt tan.'

  Me vones, administrata Rama t paktn po bn nj shfaqje pr t ndaluar kalbsin n thelbin e shoqris shqiptare.

  Edhe pse e pabesueshme mund t tinglloj, msuesit ktu nuk kan nevoj pr kualifikime profesionale pr t punuar n shkolla. Tani e tutje kjo me sa duket do t ndryshoj.

  Emri: 64754297-11450461-image-a-24_1668980770107.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 55.5 KB
  Sali Berisha (n foto) theksoi raportet se zoti Rama fluturoi me avion privat me qira 137 her vitin e kaluar, duke i kushtuar Shqipris 22 milion

  Ndrkoh, ka pasur nj goditje t dukshme t korrupsionit endemik n sektorin e shndetsis publike. Q nga rnia e komunizmit (dhe ndoshta m par) sht pranuar praktik q mjekve t paguhen 'bakshish' - ryshfet me do emr tjetr - pr trajtim t favorshm.

  Radht e operacionit mund t hidhen dhe standardet m t mira t kujdesit mund t merren duke futur disa mij lek n xhepin e palltos s bardh t nj specialisti.

  Dy muaj m par, megjithat, autoritetet ngritn nj goditje pr t treguar se kjo nuk do t tolerohej m. Teksa anestezisti Fitim Marku merrte ryshfet, 'pacienti' i tij u zbulua se ishte polic i fsheht dhe e arrestoi.

  T indinjuar q sht dhn nj shembull i nj prej kolegve t tyre t shprblyer dobt (Marku ndoshta fitonte rreth 500 n muaj) ndrsa politikant i fshijn miliona pa u ndshkuar, mjekt n t gjith vendin po e mbshtesin at.

  Dhe n universitetin e mjeksis s Tirans, rasti e ka br brezin e ardhshm t mjekve shqiptar edhe m t vendosur pr t praktikuar jasht vendit. N t vrtet, m shum se 3,000 mjek shqiptar dhe profesionist t tjer shndetsor jan punsuar sipas nj skeme rekrutimi t shpejt n Gjermani, dhe e njjta gj mund t ndodhte edhe ktu, nse NHS do t lehtsonte krkesat e saj.

  Nse kjo ndodh, humbja e Shqipris do t ishte fitim i Britanis. E njjta gj mund t thuhet pr shum nga t rinjt dhe t rejat e mprehta, iniciative, miqsore t pandrprera q takova.

  Ata jan shum larg imazhit stereotipik t emigrantve shqiptar, nj imazh i nxitur nga pakica e vogl e t padshiruarve q ngecn n ato gomone t varura.

  Megjithat, sigurisht q rrjedhja e talenteve duhet t ndalohet? Nse jo, nuk do t mbetet askush me vullnetin apo zgjuarsin pr t rindrtuar kt vend t bukur – dhe rnia e Shqipris do t ket jehon n shum sheshe t tjera bosh Nn Tereza.

  Burimi: Daily Mail

Tema t Ngjashme

 1. "Daily Mail" paralajmron: ISIS zotron armn "Bomba e Pist"
  Nga daniel00 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-12-2014, 10:39
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-02-2014, 13:22
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-05-2013, 07:49
 4. Daily Mail: Shqipria, ylli i ri i Adriatikut
  Nga strange n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-11-2010, 08:34
 5. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-08-2008, 03:09

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •