Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Daily Mail raporton nga Shqipëria mbi emigracionin masiv të të rinjve drejt Britanisë

    Të gjithë në UK Express: GUY ADAMS shkon në Shqipëri për të mësuar se kush po vjen në Britani dhe si arrijnë këtu pasi Home Office pranoi se deri në 2% e popullsisë së re meshkuj të shtetit ballkanik ka zbarkuar në MB me varka të vogla këtë vit

    Nga GUY ADAMS

    Për mijëra shqiptarë që shkojnë drejt Perëndimit në kërkim të një jete të re, udhëtimi fillon në agim në një copë betoni të vendosur mes një restoranti picash dhe një sallë ekspozite të madhe Zanussi në karrexhatën kryesore të dyfishtë jashtë Tiranës qendrore.

    Kjo është selia e Pati Travel, kompania më e madhe dhe më e suksesshme e autobusëve në kryeqytet, e specializuar në atë që e quan tregu 'emigrantet' (ose 'emigrantët').

    Për rreth 200 euro, ata do t'ju shesin një biletë me një drejtim për në një përzgjedhje të qyteteve kryesore evropiane të reklamuara në një hartë të gjerë blu që mbulon dritaren kryesore të biletave të saj.

    Destinacionet përfshijnë Vjenën, Pragën, Frankfurtin, Brukselin dhe Berlinin , plus 27 vende të tjera të shpërndara në Gjermani , Austri dhe Belgjikë.

    Gjithashtu në foto, në këndin e sipërm të grafikut, janë katër qytete dhe qytete të tjera ku klientët e firmës shpesh zgjedhin të përfundojnë. Ky seksion i hartës mbulon 'Angli' ose Anglinë. Dhe destinacionet e supozuara të njohura të emërtuara atje janë: Londra, Birmingham, Liverpool dhe... Maidstone në Kent.

    Emri:  64209261-11392057-image-m-7_1667597332127.jpg

Shikime: 1037

Madhësia:  74.7 KB
    Kjo është selia e Pati Travel, kompania më e madhe dhe më e suksesshme e autobusëve në kryeqytet, e specializuar në atë që e quan tregu 'emigrantet' (ose 'emigrantët').

    Këtu qëndron një fakt urgjent: ndërsa flota e Pati Travel prej 20 autobusësh ekzekutivë nuk i çon - dhe ligjërisht nuk mundet - t'i çojë vendasit deri në MB, një pjesë e madhe e lojtarëve të firmës së autobusëve, siç sugjeron murali, shkojnë në vendin tonë. gjithsesi.

    Pasi të arrijnë në Belgjikë, ata zakonisht do të hipin në një trajner lokal për në Normandi. Më pas do të kërkojnë një fiksues që në këmbim të disa mijëra eurove do t'i vendosë në një gomone që shkon përtej kanalit.

    "Gjithçka është plotësisht e ligjshme derisa të shkosh në Francë dhe të mbërrish në Calais ose Dunkirk," shpjegon Petriti, një nga një grup prej 70 vendasve që ngarkojnë çanta të vogla në një autobus pak para orës 5 të mëngjesit të djeshëm.

    Atëherë duhet të shkoni në kampin ku qëndrojnë shqiptarët dhe të gjeni dikë që mund t'ju hipë në një varkë të shpejtë. Në pikën ku paguani paratë e trafikantit, hyni në atë që ne e quajmë Zona e Kuqe, ku gjithçka bëhet e paligjshme derisa të mbërrini në Angli.'

    Në pritje me Petritin është Andi, një inxhinier elektrik 35-vjeçar nga Elbasani, një qytet gjysmë ore me makinë në jug të kryeqytetit. Ai shpjegon se çfarë i motivon vendasit për të bërë këtë udhëtim ndonjëherë të rrezikshëm.

    “Nuk ka vend si Shqipëria, por edhe nëse ke një profesion të mirë këtu nuk paguhesh mirë. Situata ekonomike është shumë e keqe dhe kjo është arsyeja pse njerëzit zgjedhin të largohen. Ju thjesht nuk mund të mbijetoni me disa qindra dollarë në muaj, kështu që sigurisht që shumë njerëz shkojnë jashtë vendit.'

    Gjithashtu, mbi pasagjerët, të cilët rrinë në gjysmë errësirë ​​duke pirë kafe dhe duke pirë marijuanë, është Arbeni, një shofer taksie vendas që sapo ka zbritur nga një karrocë me burra.

    “Ata janë të rinj, as 30 vjeç, me vetëm çanta të vogla mbi supe dhe pa bagazh tjetër dhe janë të vendosur të arrijnë në Angli me çdo kusht. Duhet të ketë 15 taksi që kanë ardhur sot këtu plot me të njëjtin lloj njerëzish. Brezi i ardhshëm po largohet'.

    Pati Travel reklamon udhëtimet e tij të përditshme përmes një operacioni të shkëlqyeshëm të mediave sociale që përfshin faqet e Facebook që tregojnë autobusë të mbushur me pasagjerë të buzëqeshur që tundin pasaportat në ajër dhe videot e Tiktok të trajnerëve të tij të shkrepura përmes dronëve dhe të mbishkrimeve me hashtags si #makeyourmove #unitedkingdom dhe #london.

    Një pjesë e planit të shitjeve është kostoja: autobusët ofrojnë një mënyrë shumë më të lirë për të arritur në Evropën Perëndimore sesa linjat ajrore.

    Një pjesë tjetër e joshjes është praktike: shqiptarët të cilët më parë janë dëbuar nga vende të tjera, ose kanë marrë dënime penale, shpesh shënohen në bazat e të dhënave 'no fly' dhe nuk lejohen të hipin në aeroplan. Një kontroll i tillë nuk ndodh në autobusë. Sido që të jetë apeli, biznesi për Pati Travel po lulëzon: që nga themelimi i firmës në vitin 2015, pronari i saj Patriot Rexhmati, një burrë i ashpër me tuta të bardha stilisti dhe bizhuteri të rënda ari, ka arritur të ndërtojë një flotë prej 20 autobusësh të rinj të zgjuar, secili duke bërë dy udhëtime kthimi nëpër Evropë në javë.

    Z. Rexhmati nuk pranoi të intervistohej kur e vizitova, në vend të kësaj më referoi në një fletëpalosje që përmban detaje të rrugëve të Patit.

    Në mënyrë intriguese, kjo zbulon se firma aktualisht mburret me një numër telefoni në Mbretërinë e Bashkuar, i cili duket se operohet nëpërmjet një kompanie motër të regjistruar në Companies House në një bllok zyre në Romford - i cili nga ana e tij liston vëllain 35-vjeçar të Patriot, Vullnet, si drejtor të vetëm.

    Emri:  64209263-11392057-image-m-9_1667597353525.jpg

Shikime: 64

Madhësia:  69.0 KB
    Këtu qëndron një fakt urgjent: ndërsa flota e Pati Travel prej 20 autobusëve ekzekutivë nuk - dhe ligjërisht nuk mundet - t'i çojë vendasit deri në MB, një pjesë e madhe e lojtarëve të firmës së autobusëve, siç sugjeron murali, shkojnë në vendin tonë. gjithsesi

    Kur thirra atë numër këtë javë, një operator pretendoi se krahu britanik i Patit nuk organizon udhëtime nëpër Kanal, por në vend të kësaj i ndihmon shqiptarët që jetojnë në MB për të dërguar pakot në shtëpi. "Ne bëjmë parcela në vend të transportit," tha ai, përpara se ta mbyllte telefonin.

    Gjithçka është mjaft kurioze. Dhe ndërsa duhet të theksojmë sigurisht se nuk ka asnjë provë që firma po shkel ndonjë ligj, baza e saj e klientëve sigurisht që po nxit një krizë të madhe politike brenda dhe jashtë vendit.

    Deri më tani këtë vit, rreth 12,000 njerëz janë larguar nga ky vend i vogël ballkanik dhe kanë udhëtuar ilegalisht në MB. Rreth 10,000 prej tyre janë burra në moshë pune.

    Shumica dërrmuese kanë mbërritur me gomone, përpara se të aplikojnë për azil.

    Ndonjëherë gjatë muajve të verës, kur kalimet në Kanal ishin në kulmin e tyre sezonal, shqiptarët përbënin rreth 60 për qind të njerëzve që bënin udhëtimin.

    Për të vënë në kontekst shkallën e jashtëzakonshme të këtij fenomeni, e gjithë popullsia e Shqipërisë është vetëm 2.8 milionë banorë. Kjo do të thotë, siç u tha një zyrtar i Home Office para deputetëve të habitur javën e kaluar, se 'midis një deri në dy për qind e të gjithë popullsisë së rritur meshkuj të Shqipërisë' të moshës 20 dhe 40 vjeç deri më tani ka udhëtuar në MB vetëm këtë vit, me varka të vogla. . 15,403 shqiptarët që ndërkohë ndodhen aktualisht në Britaninë e Madhe në pritje të një vendimi për azil janë të barabartë me një në çdo 180 burra, gra dhe fëmijë në të gjithë vendin.

    Natyrisht, ky eksod ka një ndikim të thellë në Shqipëri, por edhe në Britaninë e Madhe. Në një qytet verior, Has, i cili një dekadë më parë kishte 15,000 banorë, zyrtarët thonë se rreth 8,000 ish-qytetarë tani jetojnë në Londër. Një raport i fundit i BBC i përshkroi qytetet përreth Tiranës si 'pothuajse të zbrazëta' nga burrat në moshë pune.

    Pra, çfarë po e shkakton këtë eksod? Kaloni vetëm disa orë në kafenetë dhe stacionet e autobusëve të Tiranës, ku grupe të rinjsh përkulen mbi iPhone që planifikojnë udhëtimet e tyre dhe do të merrni një përgjigje të thjeshtë: para.

    Shqipëria është një vend i varfër, i cili vitet e fundit ka pësuar një sërë pengesash të rënda ekonomike, duke filluar nga një tërmet i vitit 2019, i cili shkaktoi dëme në vlerë prej një miliardë eurosh, deri te pandemia Covid që ndikoi thellësisht tregtinë e saj dikur të gjallë turistike.

    Hidhni veten në krizën energjetike të këtij viti, e cila bëri që çmimet e energjisë elektrike të rriteshin ashtu si hidrocentralet e vendit, të cilat zakonisht furnizojnë më shumë se 70 për qind të energjisë së saj, po vuanin nga një thatësirë ​​verore dhe ju keni paratë e një krize buxhetore. Punëtori mesatar shqiptar sot ka një pagë prej vetëm 442 £ në muaj.

    Ndërkohë kostoja e jetesës është në qiell. Çmimet e ushqimeve bazë janë rritur me rreth 20 për qind këtë vit, ndërsa automjetet që bllokojnë rrugët e Tiranës furnizohen me naftë që tani shitet me pakicë për rreth 1.80 paund për litër.

    Duke u përballur me këto të vërteta të vështira, së bashku me korrupsionin endemik që godet pothuajse çdo shtresë të shoqërisë (Transparency International e vendos Shqipërinë në vendin e 110-të në tabelën e saj të ligës së kombeve të korruptuara, në të njëjtin nivel me Algjerinë dhe Malavinë) nuk është e çuditshme që shumë nga të rinjtë ambicioz të vendit duhet të kërkoni një jetë më të mirë jashtë vendit.

    “Njerëzit që e bëjnë këtë janë djem të zgjuar”, thotë Selami Jenishehri, një ish-deputet i opozitës, të cilin e gjej duke pirë kafe në një kafene pak larg nga ndërtesa e Kuvendit të Tiranës. “Unë kam qenë akademik, kam dhënë mësim matematikë dhe fizikë dhe ish-nxënësit e mi sapo janë larguar. Shqipëria është totalisht e korruptuar. Është një lloj junta. Kështu që njerëzit shikojnë në MB dhe shohin një vend ku zyrtarët nuk po vjedhin dhe respektojnë ligjin dhe sigurisht që duan të shkojnë atje. Shtresa jonë e mesme po zhduket. Në të ardhmen do të mbetemi vetëm me elitat dhe të varfërit.'

    Një tjetër fitim demografik në valën e emigrantëve, përveç të diplomuarve të zgjuar në universitet, janë kriminelët e organizuar. Bandat shqiptare tani kontrollojnë tregtinë e kokainës në Britani prej 5 miliardë paund në vit dhe po zhvendosin shpejt vietnamezët që kanë drejtuar historikisht fermat e kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar. 'Fëmijët që vijnë me varka mund të paguajnë për udhëtimin e tyre brenda një muaji nëse pranojnë të punojnë në një fermë kanabisi', kështu shprehet një analist politik.

    Për zotërit e bandave, është me rrezik të ulët dhe tepër fitimprurës, pasi ata mund të vendosin CCTV dhe të monitorojnë objektin nëpërmjet celularit të tyre nga Dubai ose kudo që duan të jetojnë. Për fëmijët është mirë përderisa nuk kapen'.

    Në këtë shënim, shqiptarët janë tani kombësia më e zakonshme e kriminelëve të huaj në burgjet britanike, me rreth 1,500 që aktualisht janë të burgosur për kënaqësinë e Madhërisë së Tij (më shumë se një përqind e 140,000 bashkatdhetarëve që besohet se janë në MB).

    Emri:  64209259-11392057-image-a-4_1667597208048.jpg

Shikime: 995

Madhësia:  62.3 KB
    Më pas do të kërkojnë një fiksues i cili në këmbim të disa mijëra eurove do t'i vendosë në një gomone që shkon përtej kanalit.

    Dëshmia e shtrirjes së tyre mund të shihen në të gjithë Tiranën, ku një numër i mahnitshëm makinash BMW, Mercedes dhe Range Rover kalojnë nëpër rrugët e mbushura me njerëz me targa britanike.

    Në një udhëtim 15-minutësh këtë javë, kalova tre, të gjitha me xhama të nxirë, duke përfshirë një supermakinë Audi prej 150,000 £ që mbante një targë të personalizuar.

    Kjo vetëm sa shton imazhin e Britanisë si një tokë ku rrugët janë të shtruara me ar, mendon Arben Kola, një guidë turistike që më thotë se tre nga nipërit e tij kanë shkuar në MB deri më tani këtë vit.

    Njëri është hidraulik, tjetri i diplomuar në IT. Të gjithë shkuan për të punuar në tregun e zi në ndërtim. Natyrisht që isha i shqetësuar sepse ata nuk e vlerësojnë se sa i rrezikshëm është udhëtimi. Gjithashtu më thyhet zemra që pas 30 vitesh [pavarësi] fëmijët e Shqipërisë ende ëndërrojnë të largohen, por në MB ata mund të fitojnë katër, pesë herë më shumë sesa do të fitonin këtu.'

    Kola ishte, për ironi, ndër valët e para të emigrantëve modernë shqiptarë që udhëtuan drejt Britanisë së Madhe gjatë viteve të trazuara ekonomike pas rënies së komunizmit. Ai u nis për në Britani në fund të viteve 1990, duke u paraqitur si një refugjat nga Jugosllavia e shkatërruar nga lufta dhe përfundimisht qëndroi për tetë vjet. Ai fajëson elitën politike të vendit për faktin se një brez i ri po bën të njëjtin rrugëtim dhe kritikon veçanërisht kryeministrin Edi Rama, i cili është në pushtet që nga viti 2013.

    “Korrupsioni i vogël prek çdo fushë të jetës. Edhe pastruesit në spitale kërkojnë para kur përpiqesh të vizitosh një të afërm të sëmurë.'

    Rama, natyrisht, bëri lajm në Britaninë e Madhe këtë javë pasi nisi një sulm të hapur ndaj përdorimit të fjalës 'pushtim' nga Suella Braverman për të përshkruar migrimin shqiptar në MB.

    Në shtëpi, ishte një luftë e ashpër për të zgjedhur, duke shmangur disa nga kritikat me të cilat po përballej për dështimin e tij të vazhdueshëm për të kapur krizën e emigrantëve, e cila ka parë që rreth një në pesë mjekë të lëvizin jashtë shtetit, duke e lënë vendin me numrin më të ulët të mjekëve në Evropë. mjekët dhe infermierët për frymë.

    Në mënyrë intriguese, Rama rezulton të jetë miqësor me shumë njerëz në hierarkinë e Re të Punës. Toni Bler dikur e këshilloi atë dhe Cherie Blair ka bërë punë ligjore të paguar mirë për qeverinë e tij. Alastair Campbell ka punuar si këshilltar i tij për PR dhe madje i ka kushtuar një kapitull Ramës në librin e tij 'fituesit dhe si ia dalin'.

    Disa dyshojnë për dorën e Campbell në sulmet e fundit të Ramës ndaj Sekretarit të Brendshëm konservator.

    Ndonëse kjo mund të jetë një shtrirje, rrënjët e krizës aktuale të emigrantëve shkojnë shumë prapa te ndihma që Blair dhe Campbell i dhanë Shqipërisë kur ajo bëri fushatë për t'u bërë një 'kandidat zyrtar' për anëtarësim në BE.

    Statusi u arrit në vitin 2014. Deri atëherë, çdo shqiptar kishte të drejtë të udhëtonte pa viza në të ashtuquajturën zonë "Shengen" të BE-së deri në tre muaj.

    Gjatë viteve që pasuan, shumë e përdorën skemën për të punuar ilegalisht në Gjermani, Itali dhe vende të tjera anëtare, ose duke u kthyer në shtëpi për disa ditë çdo tre muaj, ose thjesht duke qëndruar pas skadimit të së drejtës së qëndrimit. Shkuarja në Mbretërinë e Bashkuar ishte për disa kohë tepër e kushtueshme: goditjet e sigurisë në Dover nënkuptonin që kontrabandistët filluan të paguanin deri në 25,000 euro për të hyrë në ndarjet e fshehura të kamionëve. Megjithatë, ardhja e udhëtimit me gomone nëpër kanal ka ndryshuar gjithçka.

    Emri:  64209273-11392057-image-m-10_1667597472638.jpg

Shikime: 67

Madhësia:  32.0 KB
    Alastair Campbell ka punuar si këshilltar për PR i kryeministrit Edi Rama dhe madje i ka kushtuar një kapitull Ramës në librin e tij 'fituesit dhe si ia dalin'.

    Sot, një kalim kushton vetëm 3,000 euro, megjithëse çmimet tipike janë rreth 5,000. Kontrabandistët i tregtojnë mallrat e tyre nëpërmjet videove të hijshme të TikTok, duke reklamuar shitjet e së Premtes së Zezë dhe ofertat Tre për dy në disa lundrime.

    Prandaj, numri i shqiptarëve që kalojnë kalimin është rritur në mënyrë eksponenciale: nga 50 në 2020 në 800 vitin e kaluar dhe 15 herë më shumë se ky numër deri tani në 2022.

    “Në të kaluarën, njerëzit mund të zgjidhnin të shkonin në Itali ose Gjermani, por sot ka shumë më tepër para në Britani të Madhe,” kështu shprehet Kola. Shkoni në ndërtim dhe do të merrni një minimum prej 80 £ në ditë, para në dorë.

    Do të shpenzoni 20 £ dhe do të merrni një mik për të ndihmuar me një vend ku të jetoni dhe brenda pak muajsh do të keni paguar për kalimin tuaj. Atëherë mund të filloni të kurseni.'

    Më tej që i shtohet joshjes së papritur të Britanisë është fakti se, pasi të kenë mbërritur, migrantët shqiptarë shpesh mund të sigurojnë leje qëndrimi të pacaktuar. Një ligj veçanërisht i dobishëm, në këtë drejtim, është Akti i Skllavërisë Moderne, i prezantuar nga Theresa May në 2015 për të mbrojtur viktimat e bandave të trafikimit.

    Nga 4,171 viktima të mundshme të skllavërisë të referuara në Home Office në tremujorin e dytë të këtij viti, 27 për qind ishin shqiptarë, më së shumti nga çdo kombësi.

    Zyrtarët besojnë se rreth dy të tretat e pretendimeve të tyre janë false dhe në Francë dhe Gjermani, ku ata kanë përkufizime shumë më të forta ligjore të skllavërisë, autoritetet pranojnë vetëm 10 për qind po aq pretendues sa Britania.

    E goditur nga krahasimi, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po planifikon të hapë një rrugë të shpejtë për të dëbuar emigrantët shqiptarë brenda disa ditësh nga mbërritja e tyre. Nëse kjo do të funksionojë me të vërtetë është supozimi i kujtdo.

    Pranë selisë aktive të Pati Travel është një firmë më e vogël udhëtimesh e quajtur Zagoria Travel. Në përgjigje të kërkesës së klientëve, ajo sapo ka filluar shitjen e biletave për një linjë të re emocionuese autobusi: shërbimi i parë direkt nga Tirana në Dunkirk fillon javën e ardhshme.

    Çdo udhëtim zgjat rreth 36 orë dhe biletat kushtojnë aktualisht 220 euro. Një mënyrë.

    Burimi: Daily Mail

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Daily Mail raporton nga Shqipëria mbi emigracionin masiv të të rinjve drejt Britanisë

    'Do të doja të mos kisha provuar kurrë të hyja ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar': Emigranti shqiptar që u deportua pasi pagoi 3500 £ për të kaluar në Channel ndan videon e udhëtimit dhe thotë se 'i vjen keq për udhëtimin që i ka lënë mijëra paund borxhe

    - Emigranti ekonomik shqiptar Artan u ka kërkuar të tjerëve që të mos hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe
    - Ai e ka treguar historinë e tij për BBC në një përpjekje për të penguar të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë
    - Artani tha se përpjekja me varkë të vogël kushtoi 3,500 £ dhe ishte një udhëtim 'tepër i frikshëm'

    Nga DAN SALES

    Një emigrant i paligjshëm shqiptar i deportuar pasi pagoi 3500 £ për t'u futur kontrabandë në Britaninë e Madhe me një varkë të vogël, u ka kërkuar të tjerëve që të mos ndjekin hapat e tij.

    Burri – i cili njihet vetëm si Artani – tha se kishte paguar kriminelët për të kaluar Kanalin pasi kishte huazuar paratë nga miqtë dhe familja.

    Artani, i cili e përshkruan veten si një 'emigrant ekonomik', e përshkroi udhëtimin si 'torturë' dhe 'tepër të frikshme'.

    Ai tha se policia franceze 'shoqëroi' varkën e tyre në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar kur policia britanike u thirr për të njoftuar se ishin atje.

    Autoritetet i takuan në ujëra dhe i çuan në varkën e tyre ku iu dhanë jelekët e shpëtimit dhe i çuan në breg.

    Artani u dërgua më pas në qendrën e pritjes Manston në Kent.

    Ai u tha autoriteteve se ishte një emigrant ekonomik dhe ai u kthye në Shqipëri të nesërmen.

    Artani tha për udhëtimin nëpër Kanal: 'Ishte një tmerr i paimagjinueshëm. Me siguri do të thoja që mos zgjidhni gomonen. Nëse ka një rrugë ligjore, me vizë, atëherë po largohuni, por ju lutem mos mendoni kurrë të largoheni me gomone.'

    Emri:  64765347-11451677-image-a-11_1669017059472.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  66.1 KB
    Një grup njerëzish që mendohet se janë emigrantë janë sjellë në Dover, Kent, në bordin e varkës së shpëtimit Ramsgate pas një incidenti me varkë të vogël në Kanal më 27 tetor 2022

    Në një intervistë për BBC , ai shtoi: “Trafikantët ishin të armatosur me thika dhe pistoleta. Ata na kërcënonin vazhdimisht, duke thënë të mos filmonim asgjë dhe as të mos pinim cigare, pasi drita do të na largonte vendndodhjen.

    “Udhëtimi përtej Kanalit ishte torturë. Ishte ftohtë, stuhi dhe tepër e frikshme.

    'Një varkë e policisë franceze u shfaq 20 minuta në udhëtimin tonë. Na shoqëruan nga një distancë ndoshta 200 metra, vetëm duke vëzhguar, gjë që na siguroi. Ata qëndruan për tre orë, ndoshta më shumë. Pastaj kaluam në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar dhe thirrëm policinë britanike.'

    “Ata na thanë se po vinin të na merrnin, se nuk duhet të kemi panik. Ata silleshin mirë dhe dukeshin shumë mikpritës dhe të sjellshëm. Ne u hodhëm në varkën e policisë në Mbretërinë e Bashkuar ku morëm jelekët e shpëtimit.'

    Ai u dërgua në qendrën Manston në Kent, e cila ishte projektuar për të mbajtur njerëzit që kishin mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar përmes kalimeve me varka të vogla për vetëm disa ditë, ndërsa ata u përpunuan dhe u gjet strehim alternativ.

    Por pavarësisht se ishte ndërtuar për të strehuar deri në 1600 njerëz në të njëjtën kohë, deri në fund të tetorit kishte më shumë se 4000 njerëz atje - duke përfshirë familje të reja që kishin qenë në qendër për më shumë se 30 ditë.

    Pati raportime për kushte të tmerrshme në vend, me familje të mbetura për të fjetur në dysheme për javë të tëra për shkak të mungesës së shtretërve.

    Por Artani tha se u kthye shumë shpejt pasi u tha autoriteteve pse kishte mbërritur.

    Ai tha: "I thashë gruas që më intervistonte: "E di që kam hyrë ilegalisht, por nuk kam ardhur këtu për qejf. Kam ardhur se dua të punoj. Nuk kam kërkuar azil."

    “U thashë se isha një emigrant ekonomik. Babai im është invalid. Prej 15 vitesh ai jeton me pensionin e një invalidi, i cili nuk mjafton për të blerë ilaçet e tij.

    “Nëse hyn në një vend të huaj pa dokumentacion të rregullt, viza, pulla, sigurisht që po hyn ilegalisht.

    “Po, ka rrugë ligjore, por unë nxitova. Shkova për mënyrën më të shpejtë dhe më të lirë. Viza duhet të jetë më e lirë, por unë kisha nevojë për ndihmë me aplikimin dhe njerëzit paguajnë më shumë për këtë sesa udhëtimi me gomone.'

    Udhëtimi i tij i shkurtër në Mbretërinë e Bashkuar përfundoi kur ai u nxor nga qendra nga policia dhe u fut në një autobus për në aeroport.

    Ai tani është i përjashtuar nga vendet e tjera evropiane për tre vitet e ardhshme.

    Artani shtoi: “Kam qarë gjatë gjithë udhëtimit, që nga momenti që hipa në atë autobus dhe kuptova se po më dëbonin, deri sa mbërrita në Shqipëri”.


    Burimi: Daily Mail

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Daily Mail raporton nga Shqipëria mbi emigracionin masiv të të rinjve drejt Britanisë

    Komuniteti shqiptar u shndërrua në një qytet fantazmë, sepse të rinjtë e tij më të zgjuar preferojnë të shfrytëzojnë shanset e tyre me gomone për në Britaninë e Madhe sesa të kalojnë një ditë tjetër në vendin e rrënuar nga korrupsioni.

    - Cerriku është një qytet i vogël shqiptar një orë me makinë në jug të kryeqytetit, Tiranës
    - Dekada më parë, qendra ishte e mbushur me aktivitet, por kohët kanë ndryshuar
    - Kur regjimi komunist ra në vitin 1991, qeveria dhe industria u larguan nga Cerriku
    - Vendasit midis 27,000 popullsisë shpjeguan se të gjithë janë larguar jashtë shtetit
    - Shumë nga njerëzit më të zgjuar të Shqipërisë, përfshirë mjekë dhe mësues, po ikin

    Nga DAVID JONES

    I ndërtuar gjatë kohës së komunizmit për të akomoduar punëtorët në një rafineri të re nafte, Cerriku është një qytet i vogël me shtëpi me ngjyra pastel, një orë me makinë në jug të kryeqytetit shqiptar, Tiranës.

    Fundjava e kaluar shënoi përvjetorin e saj të 70-të, megjithatë askush që takova në këtë komunitet rural të mjerë – dhe në tkurrje të shpejtë – prej 27,000 njerëzve nuk kishte shumë oreks për festimet e planifikuara qytetare.

    Ashtu si në shumë qytete shqiptare, jeta përqendrohet në një shesh qendror që mban emrin e heroinës kombëtare, Nënë Tereza, prindërit e së cilës kanë lindur në vend.

    Dekada më parë, kur rafineria ofronte qindra vende pune dhe fushat e afërta ishin të mbushura me agrume, ky vend grumbullimi ishte i mbushur me aktivitet.

    Ishte veçanërisht popullor me të rinjtë, të cilët mblidheshin këtu në orët e vona të pasdites pasi kishin përfunduar turnet e tyre të punës dhe mësimet e shkollës.

    Kur regjimi komunist ra në vitin 1991, rafineria pasoi shpejt. Me pak ose aspak investime të qeverisë, në Cërrik nuk ka më asnjë industri.

    Kur arrita në shesh në muzg, ato pak fytyra që pashë ishin të vjetra dhe të dëshpëruara.

    E kërrusur në stallën e saj, Bukurie Hamiti, 63 vjeç, e cila jeton me bashkëshortin dhe pesë anëtarët e familjes në një apartament me dy dhoma, po përpiqej të shiste farat e lulediellit me 5 p një qese për të plotësuar pensionin shtetëror prej 55 £ në muaj, por atje nuk ishin marrës.

    "Dikur ishte kaq e zënë në këtë kohë të ditës, por të gjithë janë larguar," ngriti supet ajo. "Të rinjtë kanë shkuar të gjithë të jetojnë me ju, në Angli."

    Emri:  64754529-11450461-image-a-25_1668981240451.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  90.1 KB
    Mjekë, mësues, bankierë, avokatë, sipërmarrës; shtresat e mesme të arsimuara që mund ta kthenin Shqipërinë nga një kleptokraci e dështuar në një komb, qytetarët e të cilit do të preferonin të qëndronin dhe të ndërtonin të ardhmen e tyre sesa të rrezikonin jetën e tyre në gomone. Në foto: Emigrantët mbërrijnë në Dover

    Duke kaluar në shëtitjen e saj në mbrëmje, Bejaze Dine, 70 vjeç, ndaloi për të më treguar se si çdo anëtar i fundit i familjes së saj - gjashtë fëmijë dhe 11 nipër e mbesa - ishin zhvendosur jashtë shtetit, megjithëse në rastin e saj në Gjermani, Greqi dhe Itali (rruga për në Angli ishte shumë të rrezikshme dhe punët e një stacioni shumë të ulët).

    “Më mungojnë të gjithë, por nuk mund t'i fajësoj për largimin. Nuk ka asgjë për ta këtu. Në ditët e komunizmit, jeta ishte 100 herë më e mirë, - u përpoq ajo. Në atë kohë, të gjithë punonin dhe jo gjithçka ishte për paratë.

    E zhgënjyer mjaftueshëm për të vajtuar diktatorin tiranik të Shqipërisë, vdekja e të cilit në vitin 1985 shënoi fillimin e fundit të epokës komuniste, ajo marshoi duke bërtitur: 'Zoti ruaj Enver Hoxhën!'

    Ajo gjithashtu mund të kishte ulëritur në hënë, sepse nuk kishte njeri në shesh që ta dëgjonte. Edhe kafenetë dhe baret përreth ishin bosh të frikshëm.

    Dukej sikur brezi i ri i qytetit ishte zhdukur nga ndonjë murtajë që zgjidhte moshën. Dhe, në një farë mënyre, ka. Plaga që po shkatërron Cërrikun dhe shumë qytete të tjera shqiptare është migrimi.

    Siç zbulon dikush kur kalon kohë këtu, megjithatë, historia pas këtij eksodi të jashtëzakonshëm nuk është aq e drejtpërdrejtë sa duket nga Britania.

    Sepse nuk janë më vetëm elementët e dobët të arsimuar, të pakualifikuar (dhe, në disa raste, kriminelë) në Shqipëri që po e braktisin këtë komb të mashtruar për brigjet angleze të veshura iluzore me ar. Tani shumë nga të rinjtë më të zgjuar të Shqipërisë po ikin gjithashtu.

    Mjekë, mësues, bankierë, avokatë, sipërmarrës; shtresat e mesme të arsimuara që mund ta kthenin Shqipërinë nga një kleptokraci e dështuar në një komb, qytetarët e të cilit do të preferonin të qëndronin dhe të ndërtonin të ardhmen e tyre sesa të rrezikonin jetën e tyre në gomone.

    Emri:  64754535-11450461-image-a-26_1668981257385.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  53.6 KB
    Kur regjimi komunist ra në vitin 1991, rafineria pasoi shpejt. Me pak ose aspak investime të qeverisë, në Cërrik nuk ka më asnjë industri (foto)

    I dëshpëruar nga korrupsioni dhe nepotizmi që bllokon ambiciet e tyre, sado pak sa pagat e ulëta, ajka rinore e Shqipërisë po largohet me tufa.

    Në të vërtetë, sipas Endrit Shabanit, 37 vjeç, një akademik shqiptar i arsimuar në Oksford, i cili shkroi një tezë doktorature mbi ikjen e trurit të vendit të tij, evakuimi krahasohet me atë të mesit të viteve 1990, kur pati një prishje totale të rendit dhe ligjit.

    Duke udhëtuar nëpër vend këtë javë, e kam parë të vërtetën fantazmë të kësaj në çdo hap.

    Cerriku i ngjan një qyteze të Klondikës pas arit. Dyqanet nuk kanë klientë, shtëpitë janë bosh, shkollat ​​kanë aq pak nxënës sa përdoren vetëm një pjesë e vogël e klasave.

    Drejtoresha e arsimit vendor Dr Mirela Muçaj më tha se numri i nxënësve ka rënë me 272 vitin e kaluar dhe së fundmi dy shkolla janë mbyllur fare.

    "Kjo është kryesisht për shkak të emigrimit, kryesisht në Angli, por edhe në Gjermani," tha ajo, duke pranuar se shpreson që vajza e saj të gjejë punë në Britani kur të diplomohet në inxhinieri kompjuterike.

    Jashtë shkollës së mesme Tomorr Sinani, e cila mund të strehojë 430 nxënës, por ka vetëm 150, Krisld Tabaku, 16 vjeç, më tha se të jetuarit në Londër ishte 'ëndrra e tij e madhe'. Në mënyrë tipike, ai dinte pak për realitetet e jetës atje, përtej një imazhi romantik të mbledhur nga filmat.

    Një shkollë ngjitur, e specializuar në studimet veterinare dhe bujqësi, duhet të ketë 650 studentë, por ka vetëm 126.

    Atje, edhe portieri aspiron të jetojë në Yorkshire, si kunati i tij, i cili ka një biznes të lulëzuar pronash në Leeds. Ai nuk arrin të kuptojë pse - në moshën 51-vjeçare dhe pa aftësi - atij iu refuzua viza.

    Emri:  64753677-11450461-image-a-20_1668979477994.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  83.5 KB
    I dëshpëruar nga korrupsioni dhe nepotizmi që bllokon ambiciet e tyre, sado pak sa pagat e ulëta, ajka rinore e Shqipërisë po largohet me tufa. Në foto: Emigrantët mbërrijnë në Dover

    Të paguar shumë dhe të zhgënjyer nga një sistem që bllokon rrugën e tyre për në krye të profesionit të tyre, shumë mësues të rinj po shkojnë gjithashtu për në Angli.

    Para se të nisesha për në Shqipëri, fola me Ervini Kumarakun, 29 vjeç, i cili verën e kaluar la detyrën e mësuesit të anglishtes në një shkollë të mesme në Ura Vajgurore, një qytet tjetër i vogël në jug të Tiranës, për të menaxhuar një restorant në Weston-super-Mare.

    Tani, duke ndarë gërmimet me shqiptarë të tjerë, në një apartament në bodrum pranë detit, ai 'urren' të jetojë në Britani sepse i ka mall për shtëpinë, i mungon gruaja dhe i urren motit dhe ushqimit. Megjithatë ai qëndron sepse ka katërfishuar pagën e tij të mësimdhënies prej 500 ¤ në muaj.

    Kthehu në Tiranë, me zhvillimet e reja mbresëlënëse – blloqe apartamentesh, zyra dhe hotele, restorante elegante dhe dyqane me dizajne (shumë prej të cilave pranohet se janë financuar nga fitimet e pastruara të krimit jashtë shtetit) ikja e trurit është më pak e dukshme.

    Studentët me pamje më serioze flasin për kampuset universitare. Megjithatë edhe këtu gjërat nuk janë ashtu siç duken.

    Fakulteti prestigjioz i fizikës i Universitetit të Tiranës dikur nxirrte shkencëtarë me famë botërore. Por këtë vit ndjenja e apatisë është e tillë që vetëm dhjetë studentë janë maturantë.

    Emri:  64754531-11450461-image-a-28_1668981289782.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  113.7 KB
    Kthehu në Tiranë (në foto), me zhvillimet e reja mbresëlënëse - blloqe apartamentesh, zyra dhe hotele, restorante elegant dhe dyqane me dizajne (shumë prej të cilave pranohet se janë financuar nga fitimet e pastruara të krimit jashtë shtetit) ikja e trurit është më pak e dukshme.

    Në shkallët e politeknikut aty pranë, ku sapo ka ndjekur një leksion inxhinieri mekanike, takoj një student 22-vjeçar të masterit të quajtur 'Xheson' (për arsye që do të bëhen të dukshme, ai nuk pranon të japë emrin e tij të vërtetë). Teksa fillon të tregojë historinë e tij, ky i ri duket tipi i personazhit që i duhet Shqipërisë. Dikush që kundërshtoi prirjen migratore.

    Megjithëse ai pranoi se kishte hyrë ilegalisht në Britani në moshën 17-vjeçare – duke punuar gjithë orët për t’i paguar trafikantët 7,500 £ për ta transportuar atë përmes Kanalit – ai qëndroi vetëm disa muaj para se të kuptonte se kishte bërë një gabim të rëndë dhe të vendoste të kthehej në shtëpi.

    Por ndërsa jetonte me një të afërm, në Londrën Veriore, ai ra në magjepsje nga një 'bos droge' shqiptar, i cili e bleu atë në polici dhe më pas pretendoi ta ndihmonte - një dredhi që ndonjëherë përdoret për të fituar kontrollin e të varurve, thotë ai.

    Ndryshe nga disa bashkatdhetarë, Xhesoni kishte mundësi të arratisej përsëri në Tiranë, ku u regjistrua në universitet.

    Megjithatë, ai thotë se nuk mund të përballonte mënyrën e jetesës që ai aspiron me pagën e një inxhinieri: rreth 450 £ në muaj. Ai po e bën diplomën vetëm për të fituar 'respekt'.

    Biznesi që ai drejton tani është shumë më fitimprurës. Pasi ka hapur një llogari në kriptomonedhë, ai është bërë bankier për kontaktet që ka takuar në botën e krimit të Londrës.

    “Më dërgojnë paratë e tyre, unë i kujdesem mirë dhe marr një “taksë” për vete”, thotë ai duke buzëqeshur.

    Kur politikanët dhe akademikët më thanë, këtë javë, se nevojiteshin stimuj për të ndihmuar Shqipërinë të ruante sipërmarrësit e saj të rinj, nuk ishte kjo ajo që ata kishin në mendje.

    Emri:  64754533-11450461-image-a-29_1668981363381.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  35.1 KB
    Kryesisht e kontrolluar nga miqtë e partisë socialiste në pushtet, me kryeministrin e saj populist Edi Rama (një ish basketbollist profesionist 6 ft 6 inç), i fotografuar, media shqiptare është jashtëzakonisht e shtrirë kur bëhet fjalë për korrupsionin zyrtar.

    Megjithatë, si mund të presin pushtetarët e Shqipërisë që të rinjtë të jetojnë një jetë shembullore kur shoqëria që ata kanë krijuar është e mbushur me korrupsion dhe kaq shumë prej tyre kanë hundët në lug?

    E kontrolluar kryesisht nga miqtë e partisë socialiste në pushtet, me kryeministrin e saj populist Edi Rama (një ish-basketbollist profesionist 6 ft 6 inç), media shqiptare është jashtëzakonisht e shtrirë kur bëhet fjalë për korrupsionin zyrtar.

    Megjithatë, Lindita Cela, një gazetare e guximshme investigative shqiptare, më thotë se 12 politikanë, përfshirë kryebashkiakë dhe deputetë, ose janë dënuar ose janë hetuar së fundmi për krime që variojnë nga trafiku i drogës deri te vrasjet.

    “Kuvendi shqiptar nuk ka pasur kurrë kaq shumë kriminelë”, thotë ajo. “Në të kaluarën, ata qëndronin në prapavijë. Tani ata janë në qendër të skenës.'

    Partitë politike rivale në mënyrë të pashmangshme fajësojnë njëra-tjetrën. Gjatë intervistës time 90-minutëshe me liderin e opozitës Sali Berisha, 74 vjeç, ai bëri një sërë akuzash kundër Ramës, i cili e rrëzoi atë nga posti i kryeministrit në 2013.

    Kryetari i Partisë Demokratike foli për një projekt qeveritar prej 400 milionë funtesh për asgjësimin e mbetjeve, ku nuk u ndërtuan asnjëherë inceneratorë; shkollat ​​dhe rrugët e reja që u kushtojnë taksapaguesve shqiptarë shumë më tepër se skema të ngjashme në vendet e BE-së, sepse miliona shkojnë në rrugë të gabuar.

    “Edi Rama me korrupsion po vjedh kombin dhe është shkatërrues”, tha ai. “Kam parë mediat britanike që thonë [emigrimi masiv nga Shqipëria] ka të bëjë me varfërinë. Por . . . varfëria është tërësisht për shkak të vjedhjes së fondeve publike nga qeveria. Tirana është kthyer në djep korrupsioni.

    Si rezultat, tha ai, migrimi po shkatërronte Shqipërinë.

    Ai theksoi raportet se zoti Rama ka fluturuar me avion privat me qira 137 herë vitin e kaluar, duke i kushtuar Shqipërisë 22 milionë funte.

    Ai thotë se kryeministri dyshohet se ka grumbulluar një pasuri prej 200 milionë £; dhe ndërtoi një vilë të madhe jashtë Tiranës, duke pretenduar se e kishte paguar duke shitur vepra arti dhe një libër që ai shkroi, ose duke përdorur fondet e siguruara nga gruaja e tij, Linda, një bankiere.

    Emri:  64754141-11450461-image-a-22_1668980221114.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  85.4 KB
    Fakulteti prestigjioz i fizikës i Universitetit të Tiranës dikur nxirrte shkencëtarë me famë botërore. Por këtë vit ndjenja e apatisë është e tillë që vetëm dhjetë studentë janë maturantë. Në foto: Panorama e qytetit të Tiranës

    Megjithatë, siç nxitojnë të vënë në dukje deputetët e qeverisë, zoti Berisha nuk është pa skeletet e tij. Ndërsa atij tashmë i ishte ndaluar hyrja në SHBA për lidhje të dyshuar me kriminelë të organizuar, ndalimi u zgjerua kohët e fundit për të përfshirë Britaninë.

    Kreu i demokratëve pretendon se akuzat janë falsifikuar për arsye politike.

    Sido që të jetë e vërteta, deputeti Lavdrim Krashi është thellësisht i shqetësuar nga standardet e dyshimta të sjelljes që ai ka hasur që nga kthimi në shtëpi për të hyrë në parlament vitin e kaluar, pasi punoi për 20 vjet si menaxher i lartë strehimi për Brent Council në Londrën Veriore.

    “Arsyeja kryesore që vendosa të kthehesha në shtëpi ishte për të sjellë pak ‘britanikë’ në sistemin politik shqiptar”, më tha ai. “Me këtë dua të them transparencën, çiltërsinë dhe integritetin. Në Shqipëri mungojnë të gjitha këto gjëra kur bëhet fjalë për nëpunësit publikë. Mënyra se si njerëzit e shikojnë atë (nëse je politikan) është se ke të drejtë të bësh gjithçka që dëshiron.

    Emri:  64754283-11450461-image-a-23_1668980742124.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  51.0 KB
    Gjatë intervistës time 90-minutëshe me liderin e opozitës Sali Berisha (në foto), 74 vjeç, ai bëri një mori akuzash kundër Ramës, i cili e rrëzoi atë nga posti i kryeministrit në 2013.

    “Ekziston një perceptim se nëse jeni në pushtet – dhe kjo vlen edhe për opozitën – ju keni të drejtë të drejtoni një Range Rover me targa 2022 dhe të vishni rroba të shtrenjta. Unë kam veshur një kostum prej 199 £ nga M&S — ndoshta jam një nga anëtarët e parlamentit të veshur më lirë.'

    Këto pritshmëri, thotë ai, shtrihen në pronësinë e pronave dhe bizneseve të shtrenjta.

    Pra, nga vijnë paratë? Epo, kjo nuk vjen nga pagat e tyre, të cilat janë rreth 1000 £ në muaj pas tatimit.

    Z. Krashi kalon në punë. Pozicionet më të mira, në sektorin publik dhe në kompanitë private, rrallëherë plotësohen me meritë.

    Gjithçka varet nga kë njihni, lidhjet tuaja politike apo pagesat e korruptuara.

    Sistemi u shuan shpresën të rinjve. Vret shpirtin e tyre. Kjo është e dukshme nga numri i madh i të rinjve ambiciozë që gravitojnë drejt Britanisë, jo vetëm me varka, por nëpërmjet vizave studentore dhe të punëtorëve migrantë të aftë.

    Familjet në mënyrë rutinore heqin nga shkolla djemtë e rinj të zgjuar në moshën 14, 15 ose 16 vjeç dhe i dërgojnë vetëm në Britani, tha ai, duke e ditur se ligji i pengon të rinjtë të dëbohen. Ndërsa punonte për këshillin Brent, ai pa se si ata rrëshqitën përmes rrjetës në kriminalitet.

    Kur e pyeta z. Krashi nëse kryeministri të cilit i shërben kishte të drejtë që fajësoi politikat e dështuara të azilit britanik për krizën e migracionit shqiptar, siç bëri javën e kaluar, ai u përgjigj pa mëdyshje: 'Jo. Dështimi kryesor është nga ne. Ne po dështojmë të rinjtë tanë.'

    Me vonesë, administrata Rama të paktën po bën një shfaqje për të ndaluar kalbësinë në thelbin e shoqërisë shqiptare.

    Edhe pse e pabesueshme mund të tingëllojë, mësuesit këtu nuk kanë nevojë për kualifikime profesionale për të punuar në shkolla. Tani e tutje kjo me sa duket do të ndryshojë.

    Emri:  64754297-11450461-image-a-24_1668980770107.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  55.5 KB
    Sali Berisha (në foto) theksoi raportet se zoti Rama fluturoi me avion privat me qira 137 herë vitin e kaluar, duke i kushtuar Shqipërisë 22 milionë £

    Ndërkohë, ka pasur një goditje të dukshme të korrupsionit endemik në sektorin e shëndetësisë publike. Që nga rënia e komunizmit (dhe ndoshta më parë) është pranuar praktikë që mjekëve të paguhen 'bakshish' - ryshfet me çdo emër tjetër - për trajtim të favorshëm.

    Radhët e operacionit mund të hidhen dhe standardet më të mira të kujdesit mund të merren duke futur disa mijë lekë në xhepin e palltos së bardhë të një specialisti.

    Dy muaj më parë, megjithatë, autoritetet ngritën një goditje për të treguar se kjo nuk do të tolerohej më. Teksa anestezisti Fitim Marku merrte ryshfet, 'pacienti' i tij u zbulua se ishte polic i fshehtë dhe e arrestoi.

    Të indinjuar që është dhënë një shembull i një prej kolegëve të tyre të shpërblyer dobët (Marku ndoshta fitonte rreth 500 £ në muaj) ndërsa politikanët i fshijnë miliona pa u ndëshkuar, mjekët në të gjithë vendin po e mbështesin atë.

    Dhe në universitetin e mjekësisë së Tiranës, rasti e ka bërë brezin e ardhshëm të mjekëve shqiptarë edhe më të vendosur për të praktikuar jashtë vendit. Në të vërtetë, më shumë se 3,000 mjekë shqiptarë dhe profesionistë të tjerë shëndetësorë janë punësuar sipas një skeme rekrutimi të shpejtë në Gjermani, dhe e njëjta gjë mund të ndodhte edhe këtu, nëse NHS do të lehtësonte kërkesat e saj.

    Nëse kjo ndodh, humbja e Shqipërisë do të ishte fitim i Britanisë. E njëjta gjë mund të thuhet për shumë nga të rinjtë dhe të rejat e mprehta, iniciative, miqësore të pandërprera që takova.

    Ata janë shumë larg imazhit stereotipik të emigrantëve shqiptarë, një imazh i nxitur nga pakica e vogël e të padëshiruarve që ngecën në ato gomone të varura.

    Megjithatë, sigurisht që rrjedhja e talenteve duhet të ndalohet? Nëse jo, nuk do të mbetet askush me vullnetin apo zgjuarsinë për të rindërtuar këtë vend të bukur – dhe rënia e Shqipërisë do të ketë jehonë në shumë sheshe të tjera bosh Nënë Tereza.

    Burimi: Daily Mail

Tema të Ngjashme

  1. "Daily Mail" paralajmëron: ISIS zotëron armën "Bomba e Pistë"
    Nga daniel00 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-12-2014, 10:39
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-02-2014, 13:22
  3. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 18-05-2013, 07:49
  4. Daily Mail: Shqipëria, ylli i ri i Adriatikut
    Nga strange në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-11-2010, 08:34
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-08-2008, 03:09

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •