Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Gjysėm shekulli Episkop.

  50 Vjet Kryepriftėri e Kryepiskopit Anastas (1972 deri mė sot).


  Emri: DD1B6175-C766-4B83-B0A3-192E51604B10.jpg

Shikime: 80

Madhėsia: 41.0 KB  Mė 19 nėntor 2022 u mbushėn 50 vjet nga hirotonisja Episkop i Andrusės, pėr t’u caktuar Drejtor i Pėrgjithshėm i Dhjakonisė Apostolike tė Kishės sė Greqisė, i Anastasit (Jannullatos), sot Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe Gjithė Shqipėrisė.

  Mėngjesin e sė shtunės, 19 nėntor 2022, nė Katedralen “Ngjallja e Krishtit” tė kryeqytetit, e cila ishte mbushur plot me besimtarė, u krye Liturgjia Hyjnore Sinodike. Gjatė saj u lexuan edhe fjala e mbajtur 50 vjet mė parė e Kryepiskopit tė ndjerė tė Athinės dhe Gjithė Greqisė, Jeronimit I, dhe fjala e Anastasit, tė hirotonisurit asokohe Episkop i Andrusės (teksti bashkangjitur nė linkun nė fund). (Kliko kėtu pėr pdf)

  Nė vijim, nė Qendrėn Kulturore tė Kompleksit tė Katedrales, ku ishin mbledhur mė tepėr se 700 nxėnės dhe nxėnėse nga shkolla tė ndryshme tė Kishės sonė, u transmetua dokumentari “Pashka nė Kenia”, i regjizores Maria Mavriku, i cili fliste pėr shėrbimin e Kryepiskopit Anastas nė Afrikė. Brenda njė atmosfere entuziaste programi vijoi me kėngė korale, me recitim poezish, me shfaqje teatrale dhe me valle popullore nga grupet e tė rinjve orthodhoksė. Shfaqja u mbyll me fjalėn e atė Grigor Pelushit, me temė: “Dėshmia e shumanshme orthodhokse e Kryepiskopit Anastas nė botėn bashkėkohore” dhe me falėnderimet e pėrzemėrta tė Kryepiskopit.

  Gjithashtu, tė gjithė tė pranishmit u ngjitėn nė skenė pėr tė bėrė njė foto nė grup me Kryepiskopin.


  Burimi: orthodoxalbania.org
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Gjysėm shekulli Episkop.

  Per shume vjet o Kryezot!

  Zoti e bekofte punen tuaj ne vreshtin e Tij per shume breza deri ne ardhjen e dyte te Zotit tone Jisu Krisht!

  Sepse e Zotit eshte Mbreteria, Fuqia dhe Lavdia, tani e perhere, e ne jete te jeteve!

  Amin

Tema tė Ngjashme

 1. Jeta e Shen Astit shenjtor i madh dhe episkop i Durresit
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-07-2017, 23:23
 2. 3 shtator - Hieromartiri i shenjtė Anthimi, episkop i Nikomidisė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-09-2012, 14:16
 3. Libri "Bariu i mirė" (Episkop Kozmai)
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-09-2010, 02:30
 4. Shekulli i ardhshėm ėshtė SHEKULLI I ISLAMIT
  Nga Djali mir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 01-07-2009, 19:50
 5. Gota, gjysėm plot apo gjysėm bosh?
  Nga [LoTi] nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 06-02-2009, 11:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •