Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,203
  Postimet n Bllog
  4

  Nj hap drejt Nj Qeverie Botrore: G20 bie dakord pr sistemin global t pasaportave t vaksinimit

  Udhheqsit e G20 bien dakord pr sistemin global t pasaportave t vaksinimit: 'Ku do t prfundoj?'

  Emri: vaccinepassport_0.jpg

Shikime: 84

Madhsia: 32.9 KB

  Udhheqsit e ekonomive m t mdha t bots n takimin e G20 t mbajtur n Bali t Indonezis, kt jav bn shum m tepr sesa diskutuan problemet aktuale ekonomike. Ata gjithashtu hartuan dhe nnshkruan nj deklarat n t ciln 20 vendet ran dakord t miratonin pasaportat e vaksinave me qllimin e supozuar pr t promovuar udhtimin dhe turizmin global.

  Bloomberg raportoi se ministrat e turizmit nga disa vende kishin mbshtetur prdorimin e pasaportave t vaksinave vitin e kaluar n nj prpjekje pr t nxitur udhtimet ndrkombtare pasi pandemia goditi industrin e turizmit. Grupi tha se ishte thelbsore pr prshpejtimin e prpjekjeve pr rimkmbjen ekonomike globale, por masa po ngre shqetsime midis kritikve q shqetsohen pr tejkalimin e qeveris dhe t drejtat e individve.

  Deklarata e liderve botror n Bali , prfshinte nj seksion (s.23) mbi "lehtsimin e udhtimit ndrkombtar pa probleme". Ndikimi do t ishte i madh sepse vendet e G20 prbjn m shum se 66 pr qind t popullsis s bots.

  Marrveshja krkonte standarde teknike t prbashkta dhe metoda verifikimi, duke prfshir pasaportat e vaksinave. Ai gjithashtu angazhohet t "mbshtes dialogun e vazhdueshm ndrkombtar dhe bashkpunimin pr krijimin e rrjeteve t besueshme globale t shndetit dixhital q duhet t kapitalizojn dhe t ndrtojn suksesin e standardit ekzistues dhe certifikatave dixhitale COVID-19".

  N nj dokument t veant t prditsuar , G20 zotohet t: "Prpjekja pr t ecur drejt ndrveprimit t sistemeve duke prfshir mekanizmat q vrtetojn vrtetimin e vaksinimit, duke respektuar sovranitetin e politikave kombtare t shndetit dhe rregulloret prkatse kombtare si mbrojtja e t dhnave personale dhe shkmbimi i t dhnave. "

  sht propozuar q kjo certifikat dixhitale shndetsore t'i prmbahet standardeve t Organizats Botrore t Shndetsis (OBSH). Sipas propozimit, vetm nse nj person sht vaksinuar ose testuar sipas ktyre standardeve, ai do t mund t udhtoj ndrkombtarisht.

  Ja nj video nga konferenca e Balit:  Pasaportat e vaksins mund t jen letr ose nj kod dixhital ose nj aplikacion q regjistron dhe shfaq informacionin shndetsor t prdoruesit, prfshir statusin e vaksinimit kundr COVID-19. Pasaportat dixhitale t shndetit do t prfshijn nj kod t skanueshm t ngjashm me nj kart imbarkimi i linjs ajrore. M pas, aplikacionet gjurmuese dhe gjurmuese mund t monitorojn lvizjen e prdoruesit dhe ndrveprimet e tyre me njerzit e tjer. Aplikacioni madje do t lshonte nj paralajmrim nse prdoruesi lviz jasht zons s karantins.

  ***Ju lutemi, regjistrohuni pr Buletinet CBN dhe shkarkoni aplikacionin CBN News pr t'u siguruar q vazhdoni t merrni lajmet m t fundit nga nj kndvshtrim i qart i krishter.***

  Ndrsa mediat kryesore amerikane kan qen kryesisht t heshtura pr pasaportat e vaksinave, drejtuesit e gazets britanike t lajmeve GB News postuan nj video n Twitter duke diskutuar fuqin q OBSH do t kishte mbi jetn e njerzve. Nj spiranc madje pyeti: "Ku do t prfundoj?"  Ndrkoh, disa njerz n SHBA po paralajmrojn se nse lejohet, pasaportat shndetsore ose t vaksins prfundimisht do t gjurmojn do aspekt t jets s amerikanve, duke shkelur Kushtetutn e SHBA-s, Aktin Amerikan me Aftsi t Kufizuara dhe HIPAA, pr shkak t faktit se t dhnat mjeksore t t gjithve do t ishte pjes e nj baze t dhnash mbarbotrore.

  "Pasaportat dixhitale t shndetit ose vaksinave s bashku me aplikacionet gjurmuese dhe gjurmuese paraqesin nj krcnim serioz pr lirin. Pasaportat e vaksinave dhe aplikacionet gjurmuese kan t bjn me mbledhjen e t dhnave dhe kontrollin," tha n nj deklarat pr shtyp themeluesi dhe kryetari i kshilltarit t Liberty , Mat Staver.

  "Pasaporta e vaksins po promovohet n mbar botn pr t kufizuar aftsin e nj personi pr t'u larguar nga shtpia, puna, blerja, darka, udhtimi, ndjekja e nj ngjarje publike apo edhe adhurimi. COVID po prdoret pr t uar prpara kt krcnim t rrezikshm ndaj liris. Ne nuk duhet t pranojm kurr Pasaportat e vaksinave ose aplikacionet e gjurmimit si normalja e re. Implikimet pr lirin jan t rndsishme", tha Staver.

  Prdoruesit e mediave sociale n SHBA nuk jan t mendur as pr iden e pasaportave t vaksins.

  Nj prdorues i Twitter komentoi, "G20 - THYER: udhheqsit sapo kan nnshkruar nj deklarat e cila thot se pasaportat e vaksinave do t miratohen pr t 'lehtsuar' t gjitha udhtimet ndrkombtare. Kjo do t thot do vaksinim q OBSH prcakton se duhet t bni. Ndryshimi i t drejtave dhe lirive tuaja prgjithmon. Heshtje nga media.

  "Hern e fundit q kontrollova, askush nuk votoi pr WEF, OKB, OBSH ose ndonj nga kta psikolog q t na qeverisin fare," vuri n dukje nj prdorues. "Nuk do t ket pasaporta vaksine pr kdo q e do lirin."

  Nj tjetr prdorues shkroi gjithashtu, "Pse do t'ju duheshin pasaportat globale t vaksinave dixhitale nse 'vaksinat' nuk ndalojn transmetimin? Oh, apo jo, sepse nuk kishte t bnte kurr me nj virus."

  ""Zyrtart e shndetsis" ende kmbngulin pr pasaportat e vaksinave, pavarsisht se ne tani e dim 100% se vaksinat nuk funksionojn. Ose 'zyrtart e shndetsis' jan budallenj ose axhenda nuk ka t bj me shndetin," komentoi nj prdorues tjetr.

  Burimi: CBN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,203
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nj hap drejt Nj Qeverie Botrore: G20 bie dakord pr sistemin global t pasaportave t vaksin

  Emmanuel Macron: Ne kemi nevoj pr nj rend t vetm global

  Presidenti francez qorton Rusin dhe Kinn.

  Emri: 211122macron.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 22.3 KB

  Gjat nj fjalimi n samitin Apec n Bangkok, ku u mblodhn lidert botror, presidenti francez Emmanuel Macron bri thirrje pr nj "rend t vetm global".

  Macron i bri komentet duke diskutuar pr interesat e fuqis s Rusis dhe Kins dhe krcnimin e lufts.

  "Ne jemi n nj xhungl dhe kemi dy elefant t mdhenj q prpiqen t bhen gjithnj e m nervoz," tha ai.

  “Nse ata bhen shum nervoz dhe fillojn nj luft, do t jet nj problem i madh pr pjesn tjetr t xhungls. Ju duhet bashkpunimi i shum kafshve t tjera, tigrave, majmunve e kshtu me radh”, shtoi Macron.  “A jeni n ann e SHBA-s apo Kins? Sepse tani, n mnyr progresive, shum njerz do t donin t shihnin se ka dy urdhra n kt bot. Ky sht nj gabim i madh, edhe pr SHBA-n dhe Kinn”.

  “Ne kemi nevoj pr nj rend t vetm global,” prfundoi ai.

  Fjalt e Macron me siguri do t ngatrrojn industrin e 'kontrollit t fakteve', e cila vazhdon t kmbngul se pretendimet pr 'Rendin e Ri Botror' ose nj qeveri botrore jan nj teori e pabaz konspiracioni.

  N t vrtet, shum qeshje pasoi javn e kaluar kur u zbulua se YouTube n pronsi t Google kishte kontrolluar n mnyr efektive nj video t publikuar nga "Samiti i Qeveris Botrore 2022".

  N video, nikoqiri i nj paneli diskutimi pyet HE Dr. Anwar bin Mohammed Gargash, Kshilltar Diplomatik i Presidentit t Emirateve t Bashkuara Arabe, "A jeni gati pr nj rend t ri botror?"

  Nn videon sht nj kuti e kontrollit t faktit pr 'Rendi i Ri Botror', i cili lidhet me nj artikull t Wikipedia-s q thot, "Rendi i Ri Botror (NWO) sht nj teori konspirative q hipotezon nj qeveri totalitare botrore n zhvillim t fsheht."

  Toni i artikullit zhvlerson nocionin se ka nj lvizje drejt nj 'Rendi t Ri Botror', pavarsisht se panelistt n Samitin e Qeveris Botrore diskutuan hapur pikrisht at axhend.

  Burimi: Summit News

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,203
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nj hap drejt Nj Qeverie Botrore: G20 bie dakord pr sistemin global t pasaportave t vaksin

  Lindja e bioshtetit

  Vizioni i Beveridge pr shndetin publik ka qen i oroditur

  NGA THOMAS FAZI

  Ndrsa secili nga "Pes Gjigantt" e Beveridge - skamja, smundja, injoranca, mjerimi dhe prtacia - mbetet i pavrar, njri n veanti ruan fuqin pr t gjymtuar kombe t tra me goditjen e nj stilolapsi. Tre vitet e fundit kan zbuluar shum gjra, m shqetsuese sht shkalla n t ciln nocioni i Beveridge pr shndetin publik sht shtrembruar. Jo vetm q NHS nuk arrin qllimin e tij fillestar pr t ofruar kujdes shndetsor falas dhe adekuat pr t gjith, por, si dika q synon t liroj qeniet njerzore nga krcnimi i smundjes, shndeti publik po transformohet ngadal n nj instrument t kontrollit social.

  Ndrsa teknologjit e reja t vrtetimit dhe mbikqyrjes, t tilla si pasaportat e vaksinave dhe aplikacionet gjurmuese, u shfaqn gjat pandemis, organizatat e t drejtave civile dhe aktivistt ngritn shtjen e zvarritjes s misionit - domethn, gjasat q qeverit t kapeshin pas ktyre teknologjive. dhe prdorimin e tyre pr qllime t paparashikuara, duke paralajmruar nj epok t re t mbikqyrjes s normalizuar t shtetit.

  Edhe Kombet e Bashkuara paralajmruan se potenciali pr abuzim ishte i lart dhe se "ajo q justifikohet gjat nj emergjence tani mund t normalizohet pasi t ket kaluar kriza". Disa shkuan edhe m tej, duke pretenduar se pandemia po shfrytzohej qllimisht nga elitat globale pr t sjell nj "rivendosje t madhe" t shoqrive njerzore - nj zhvendosje drejt nj ekonomie gjithnj e m pa pron, pa para, ultra t dixhitalizuar. N at koh, shqetsime t tilla u hodhn posht si teori konspirative t pabaza. E megjithat, si shum pretendime t tjera q fillimisht u talln dhe u censuruan vetm pr t'u vrtetuar t sakta me kalimin e kohs, ngjarjet po vrtetojn shum nga kto frik.

  Pas takimit t fundit t G20 n Bali, lidert e ekonomive m t mdha n bot lshuan nj deklarat t prbashkt q, ndr t tjera, bn thirrje pr krijimin e nj pasaporte globale t vaksins dhe skems dixhitale t ID-s s Shndetit. Deklarata thot: “Ne e pranojm rndsin e standardeve t prbashkta teknike dhe metodave t verifikimit, nn kuadrin e IHR (2005), pr t lehtsuar udhtimin ndrkombtar t pandrprer, ndrveprueshmrin dhe njohjen e zgjidhjeve dixhitale dhe zgjidhjeve jo-dixhitale, duke prfshir vrtetimin e vaksinimeve. ”

  Rregulloret Ndrkombtare t Shndetit (IHR) 2005 jan nj marrveshje ligjrisht e detyrueshme e 196 vendeve t zhvilluara nn kujdesin e Organizats Botrore t Shndetsis. IHR, i cili hyri n fuqi n 2007, u krkoi vendeve t forconin kapacitetet e mbikqyrjes n pikat kufitare dhe prezantoi nj sr dokumentesh shndetsore, duke prfshir certifikatat ndrkombtare t vaksinimit. Udhheqsit e G20 deklaruan m tej: “Ne mbshtesim dialogun e vazhdueshm ndrkombtar dhe bashkpunimin pr krijimin e rrjeteve t besueshme globale t shndetit dixhital si pjes e prpjekjeve pr t forcuar parandalimin dhe reagimin ndaj pandemive t ardhshme, q duhet t kapitalizojn dhe t ndrtojn suksesin e standardeve ekzistuese dhe certifikata dixhitale Covid-19.”

  Gjat panelit Business 20 (B20) t mbajtur prpara samitit t G20, Ministri i Shndetsis i Indonezis Budi Gunadi Sadikin bri t njjtin rekomandim me terma edhe m t rrept : "Le t kemi nj certifikat shndetsore dixhitale t njohur nga OBSH - nse jeni vaksinuar ose testuar si duhet. , ather mund t lvizsh prreth.” N nj dokument prej 132 faqesh q prmban nj sr rekomandimesh pr G20, B20 krkoi miratimin e gjer t certifikatave dixhitale Covid-19 q do t ishin pjes e nj "infrastrukture globale shndetsore 'gjithmon t aktivizuar' t aktivizuar nga teknologjia".

  Sadikin shtoi se vendet e G20 kan rn dakord me propozimin dhe tani planifikojn ta prezantojn at si nj rishikim t kornizs s IHR n Asamblen e ardhshme Botrore t Shndetit, t planifikuar pr n maj 2023 n Gjenev. Ideja sht q OBSH-s duhet t'i jepen kompetenca ligjrisht t detyrueshme pr t zbatuar masa t tilla n t ardhmen. Kjo sht nj prpjekje pr t rinovuar t ashtuquajturin traktat ndrkombtar t pandemis s OBSH-s - nj prpjekje pr t'i dhn asaj kompetenca gjithprfshirse pr t diktuar masat e shndetit publik pr vendet me mbshtetjen e plot t ligjit ndrkombtar, duke tejkaluar potencialisht sovranitetin e tyre kombtar.

  Kjo reform do ta transformonte n mnyr efektive organizatn n dika t ngjashme me nj "qeveri shndetsore botrore" me fuqi t paprecedent pr t anuluar vendimet e qeverive kombtare n t gjitha shtjet e shndetit publik. Duke pasur parasysh rolin shum t diskutueshm q luajti gjat gjith pandemis Covid dhe varsin e tij t njohur nga institucionet private "filantrokapitaliste" - para s gjithash Fondacioni Bill & Melinda Gates - kjo sht nj perspektiv mjaft alarmante.

  "Kontrolluesit e fakteve" kan qen t shpejt pr t vn n dukje se, edhe nse traktati miratohej, OBSH nuk do t kishte kapacitet pr t detyruar shtetet antare t respektojn masat e shndetit publik. Por ndrsa sht e vrtet se do ligj q nuk mbshtetet me forc sht n fund t fundit nj tigr letre, kundrshtime t tilla injorojn mnyrn se si nj traktat i till mund t forcoj aftsin e qeverive pr t zbatuar masa t tepruara nn maskn e shndetit publik pikrisht duke u angazhuar n “ blameshift ” drejt OBSH-s (“Nuk sht n dorn ton - ne thjesht po bjm at q ata po na thon t bjm!”).

  Ata po ashtu injorojn se "presioni i kolegve" ekziston edhe midis shteteve kombe - vendet mund t mashtrohen t marrin masa t caktuara thjesht duke i paraqitur refuzuesit si shtete t pafavorshme (si e di shum mir Suedia). Dhe refuzimi pr t zbatuar nj marrveshje ndrkombtare ligjrisht t detyrueshme sigurisht q do t vinte do qeveri nn nj presion t madh. Kjo sht veanrisht e vrtet n kontekstin e marrdhnieve shum t pabarabarta t pushtetit ndrmjet shteteve. Kjo shpjegon pse kundrshtimi kryesor ndaj traktatit ka ardhur deri m tani nga vendet afrikane – nj reagim i mundshm ndaj politikave globale Covid q jan par nga shum njerz n kontinent si nj form e re e kolonializmit mjeksor.

  Megjithat, kjo nuk duket se shqetson vendet e zhvilluara. Dhe ktu normalizimi i pasaportave t vaksinave bhet m alarmues. Si e pam gjat pandemis, pasaportat Covid uan n nj prmbysje t paprecedent t t drejtave dhe lirive q ne i merrnim si t mirqena n shoqrit liberale-demokratike. Asnjher m par kodet QR nuk jan prdorur si nj krkes e rregulluar pr hyrjen n jetn shoqrore. Pothuajse nga nj dit n tjetrn, miliona qytetar t pavaksinuar e gjetn veten t zhveshur nga t drejtat e tyre themelore kushtetuese, civile dhe njerzore – e drejta pr pun, arsimim, transport publik dhe jet sociale. Kto politika shkaktuan stres masiv psikologjik dhe privim ekonomik, pasi personat e pavaksinuar e gjetn veten jo vetm t prjashtuar nga jeta shoqrore, por n shum raste edhe t kufizuar nga puna.

  Ajo q sht m e keqja, tani sht e qart se vaksinat Covid kan nj ndikim t kufizuar n transmetim, q do t thot se arsyetimi origjinal pr pasaportat e vaksinave – ai i krijimit t “hapsirave pa Covid” dhe zvoglimi i prhapjes s virusit – ishte kryesisht i pabazuar. sht e vshtir t shihet se si udhheqsit e G20 mund ta prshkruanin kt si nj "sukses", prve nse pasaportat e vaksinave nuk ishin thjesht nj mjet pr nj qllim - vaksinim masiv - por gjithashtu, dhe ndoshta edhe m e rndsishmja, nj qllim n vetvete. Nuk sht sekret q kompanit e teknologjis i pan pasaportat Covid si port pr ID-t dixhitale gjithprfshirse.

  Korporatat dhe organizatat ndrkombtare si Banka Botrore dhe Forumi Ekonomik Botror kan promovuar prej kohsh identitetin dixhital dhe kuletat shndetsore t bazuara n biometrik - "pasaporta dixhitale" t caktuara pr do qytetar n lindje q prmbajn statusin e vaksinimit t nj personi dhe t dhna t tjera shndetsore (t tilla si gjenetike testet dhe t dhnat e shndetit mendor), si dhe, potencialisht, t dhnat e tyre demografike, financiare, t vendndodhjes dhe biometrike. Si vun n dukje studiuesit n BMJ, kjo krijon potencialin pr t gjitha llojet e shkeljeve t t drejtave dhe diskriminimit bazuar n statusin personal nga qeverit, pundhnsit, organet e zbatimit t ligjit dhe institucionet financiare.

  Kjo sht pikrisht "normale e re" pr t ciln shum kishin paralajmruar: nj n t ciln qasja n jetn shoqrore dhe gzimi i t drejtave themelore t njeriut, si e drejta pr lirin e lvizjes, do t lidhej me skanimin pozitiv t nj ID dixhitale q prmban t gjitha llojet e t dhnave personale. Si parashikoi WEF n nj raport t vitit 2018, kjo ID dixhitale nj dit do t "prcaktoj se cilat produkte, shrbime dhe informacione mund t kemi akses - ose, anasjelltas, far sht e mbyllur pr ne ".

  Projekte t ktij lloji tashm jan duke u zhvilluar n mbar botn. India, pr shembull, ka sistemin m t madh t ID-s biometrike n planet, me 1.3 miliard ID t lshuara, duke mbuluar 92% t popullsis. Aadhaar krkon q qytetart indian t dorzojn fotografin e tyre, skanimin e irisit dhe gjurmt e gishtrinjve pr t'u kualifikuar pr shrbime sociale, prfitime, kompensim, bursa, t drejta ligjore dhe programe ushqimore. Sipas nj raporti n Financial Times , ka pasur "disa raste t individve pa kart q kan vdekur nga uria sepse nuk mund t prfitonin prfitimet q u takonin". Si vren autori i tij, disa kritik argumentojn se sistemi indian Aadhaar "tani vepron si nj mjet pr prjashtimin social dhe ndikimin e korporatave".

  Nocioni i nj ID dixhitale q "ju jep akses n shrbime" sht gjithashtu shqetsues sepse nnkupton q e drejta juaj pr t hyr n shrbimet n fjal mund t "fiket" n do moment. Ky nuk sht nj skenar hipotetik distopian – n vende t tilla si Italia, Franca dhe Izraeli, qytetart e dyfisht t vaksinuar humbn “statusin” e tyre kur pasaportat erdhn q t krkonin nj doz t tret prforcuese n 2021-2022; n Kili, ky status u zgjerua n nj doz t katrt n maj 2022. Nj paraqitje e shkurtr se far mund t thot kjo pr t ardhmen u ofrua n qershor, kur nj protest e planifikuar nga qindra depozitues bankash n Kinn qendrore q krkonin akses n fondet e tyre t ngrira u pengua. kur autoritetet i kthyen t kuqe aplikacionet e kodit shndetsor, disa depozitues i than Reuters, duke e br t pamundur udhtimin e tyre.

  Si lidhet kjo me "Rivendosjen e Madhe" - nj term q ka ardhur pr t prfshir t gjitha planet e supozuara t mbrapshta q jan hartuar nga Forumi Ekonomik Botror dhe nga kryetari i tij djallzor, Klaus Schwab? Epo, pr shembull, Schwab u ftua t fliste n G20, ku ai pretendoi se "kriza aktuale ekonomike, politike, sociale dhe ekologjike dhe institucionale" prfaqson nj mundsi pr "nj ristrukturim t thell sistemor dhe strukturor t bots son". Nj aspekt themelor i ksaj bote t re t guximshme t parashikuar nga Schwab sht i ashtuquajturi Revolucioni i Katrt Industrial, i cili sipas fjalve t tij konsiston n "bashkimin e identiteteve tona fizike, dixhitale dhe biologjike". ID-t dixhitale, n kt kuptim, duhet t kuptohen vetm si hapi i par n nj "revolucion" q synon t mjegulloj plotsisht linjat midis trupave tan dhe teknologjive n zhvillim si robotika, inteligjenca artificiale, nanoteknologjia, llogaritja kuantike, bioteknologjia, e kshtu me radh.

  Nuk sht e vshtir t shihet se si nj sistem i till do t'i jepte elitave t korporatave dhe pasardhsve t tyre teknokrat pothuajse kontroll t plot mbi jetn ton. Megjithat, kjo e ardhme nuk sht aspak e garantuar. Pandemia ka treguar gjithashtu se realiteti yn gjithnj e m i dixhitalizuar nuk e ka shtypur nevojn themelore t njerzve pr lidhje fizike, intimitet, natyr - jo n t gjith, t paktn. Prandaj, beteja midis njeriut dhe pas-njerzit duket se nuk ka prfunduar. Nse prezantimi i nj biostate sht prgjigja pr Gjigantin e dyt t Beveridge, nuk duket si nj prgjigje shum bindse.

  Burimi: Unherd.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-11-2022 m 12:23

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 18:38
 2. Serbia n BE, kosovart rendin pas pasaportave serbe
  Nga Anesti_55 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-10-2009, 19:49
 3. Forma me e mire nje qeverie
  Nga daniel00 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-07-2009, 21:25
 4. Kosov, lulzon tregtia e pasaportave serbe!!??
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 12:05
 5. Himi: Ju rrfej skandalin e tenderit t pasaportave
  Nga Pride n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-04-2005, 01:21

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •